Golf Roundup

All the results from the greens.

All the results from the greens.

Gisborne Park

A SIGN of relief rather tha a cry of triumph was the 19th-hole reaction from Peter Cameron and Bruce Symes after winning the Te Kanawa Cup men’s pairs title on Sunday.

“We made hard yakka of it,” Cameron admitted after they got home on the first hole of a sudden-death playoff against Glen McKinnon and Mike Hutton. “It was more relief when it was over.”

Cameron was giving the shots in the final of one of the popular Park trophy, which dates back to the days of the Turanganui course, located where Harry Barker Reserve and surrounding houses now stand.

He went into the final on an 8-handicap, with Symes on 17, multiple Te K Cup winner McKinnon on 15 and Hutton on 30.

Cameron and Symes led 1-up at the turn and by the 17th tee looked in control at 2-up with two to play.

Their opponents had other ideas. They used their shot on 17 to win it then won the 18th after Symes three-putted and Cameron final to up and down for his par.

“It’s funny who you think of when you’re under the pump,” said Cameron, referring to a couple of mates who would have never let him live it down if he lost.

Both players, however, made pars on the par-5 first hole — with Symes getting a shot — to finish the job.

A red-hot Kani Kingi made no contest of the Fletcher Cup subsidiary final. Kingi, off 16, dropped just a couple of shots on the front nine as he and Mason Emery forged a five-hole lead over Tony File and Chic Brown.

File, off 13, went out in an impressive 39 but it was not enough and the pairs shook hands on the 13th.

Father and son Danny and Zane Boyle were also too strong in the Turanganui Trophy final, comfortably seeing off Dave Harrison and Bart Watene.

  • Margaret Alley collected her third Benson Cup women’s pairs title but this time with a different partner.

Alley and Jo Kerr beat defending champions Karen Hay and Mihi Marino 4 and 3 in the matchplay final.

“It was very enjoyable,” Alley said of the match although pointed out that Hay had been sick all week and wasn’t at her best.

As to the other half of the winning combinatiion, Alley said: “she’s a very good partner”.

Alley previously won the Benson Cup with Rebecca Walford.

SUNDAY — Men’s stableford: B Huhu 40, B Reynolds 39, C Nepe 39, S Phillips 37.

Women’s stableford: S Paku.

Men’s best second shot: B Reynolds.

Women’s best third shot: C Pipi.

Approach: M Marino.

Twos: S Phillips, B Reynolds, R Taylor, K Hay.

Benson Cup women’s pairs final: M Alley/J Kerr def M Marino/K Hay.

Te Kanawa Cup and associated cups men’s pairs final — Te Kanawa Cup: P Cameron/B Symes def G McKinnon/M Hutton.

Fletcher Cup: M Emery/K Kingi def T File/C Brown.

Turanganui Trophy: D Boyle/Z Boyle def D Harrison/B Watene.

Saturday — LGU, silver division putting: K McDonald 29.

Bronze putting: L McFlinn 28.

Men’s par: K Kingi +4, M Hutton +1, E Parkin +1.

Wednesday (July 13) — Peter Hatwell women’s net: L McFlinn 91-19-72.

Milligan Salver (putts): L McFlinn 30.

Tuesday (July 21) — Veteran men’s stableford: B Symes 38, C Brown 37, T Buckingham 37, R Taylor 36, C Palmer 36, K Kingi 35, P Mitchell 34, M Kennedy 34.

Twos: C Palmer.

COMING UP: SATURDAY/SUNDAY, men’s and women’s club championships qualifying rounds.

Patutahi

GEORGE Brown and Anahera Stills-Hindmarsh took top honours in Sunday’s club competition.

Brown won the men’s net with 68 while Stills-Hindmarsh’s women’s net-winning 74 featured a two and the jackpot.

SUNDAY — Men’s net: G Brown 68, M Stock 68, Reef Pohatu 69, Chris Beattie 69 Joe Blair 70.

Women’s net: A Stills-Hindmarsh 74, K Utting 78.

Twos: A Stills-Hindmarsh, W Baty.

Jackpot: A Stills-Hindmarsh.

FRIDAY — Meat pack nine-hole sttableford, senior division: T Green 18, R Nichol 18, J Phillips 18, T Brodie 17.

Junior division: M Owen 24, C Barrie 19, J Tietjen 18, A Nimmo 18.

Tolaga Bay

BROTHERS Joel and Tere Lincoln will decide the Bartram Cuip men’s matchplay champion on Sunday.

Lincoln warmed up with a runner-up effort in the men’s medal on Sunday, his 67 highlighted by three twos.

Medal honours went to Dan Maitai (64), who faces Mark Watts in the Bartram Plate final.

The King of the Coast men’s open field is almost full. As of Monday, 72 players had entered, with another eight needed to bring it up to the maximum 80.

Among those confirmed is defending champion Nathaniel Cassidy (Tokoroa), who eagled the second hole of a sudden-death playoff to beat Peter Kerekere in last year’s championship final.

SUNDAY — Medal: D Maitai 64, Joel Lincoln 67, R Mackey 67, D Milner 67, T Sharp 67.

Twos: Joel Lincoln 3, J Hale, M Watts.

Putting: M Watts 25, Joel Lincoln 27, D Milner 27, Tere Lincoln 28.

COMING UP: SUNDAY, Bartram Cup men’s matchplay final (Joel Lincoln v Tere Lincoln), plate final (D Maitai v M Watts; SUNDAY, July 30-31, King of the Coast men’s open tournament, entries available from John Hale on 862-6889 or Walter Robinson on 862-6563.

Poverty Bay

Ishbel McKinnon and Kirsty Shaw completed a busy weekend of golf with victory in the Duncombe Salver women’s pairs on Sunday.

The duo posted a 36-hole net eclectic of 56.

Marg Colebourne President’s team proved too good for Vicki Fraser’s Captain’s side in their annual matchplay encounter. Colebourne’s crew won 5½ to ½.

Brad Morgan fell just short of officially breaking 80 for only the second time at the Bay in winning the division 2 men’s medal on Sunday.

Morgan carded 80-14-66 — his best round on his home course since shooting 79 in April of 2014.

Frank Ball and Steve Palmer posted their low rounds of the year in winning their divisions of the men’s stableford on Saturday. Ball shot 77-12-65, for 43 points, while Palmer had 83-19-64, for 44.

Ball was one point ahead of Glenn Morley, whose 74-8-66 was also a personal low round for the year.

Wednesday — Burke Cup Captain v President matchplay: Marg Colebourne’s Presidents 5½ Vicki Fraser’s Captains ½.

Twos: M Colebourne.

9-holers’ stableford: P Parker 18.

Tuesday — Women’s South African net: M Allan/F Pell 311.

SUNDAY — Men’s medal, division 1: A Higham 67, J Kerekere 68, M Jefferson 70, A White 70.

Division 2: B Morgan 66, L Pollitt 69, R Fletcher 69, S Palmer 70, A Hayward 70.

Twos: B Morrissey, S Jeune, B Morgan.

Approach: S Jeune.

Duncombe Salver women’s 36-hole net eclectic (played on Saturday and Sunday): I McKinnon/K Shaw 56, M Allan/S Eriksen 58.

Twos J Utting, S Spence.

SATURDAY – Men’s stableford, division 1: F Ball 43, G Morley 42, T Goldsmith 40, V Richardson 39.

Division 2: S Palmer 44, D McFayden 39, B Allen 38, M Armstrong 37.

Twos: W Brown, F Ball, P Clayton, T Goldsmith.

THURSDAY (July 14) – Men’s stableford, division 1: W Brown 37, M Thomas 35, N Mackie 35, A White 35.

Division 2: R Fletcher 38, H Beach 36, J Pittar 36, P Shanks 36.

Twos: M Higham.

Approach: R Skuse.

THE first round of the Dodgshun Cup is on SATURDAY. The draw is – No.1 tee, 11.45: D Wright, R Kelly, A Destry, R Pohatu. 12 noon: N Mackie. 12:07: P Clayton, D Jenkins, P Mountcastle, B Morrissey. 12:15: B Read, M Stewart, M Armstrong, S Olsen. 12.22: G Brown, W Allen, A Hayward, V Richardson. 12:30: P Kerekere, P Anderson, W Brown, T Goldsmith.

Enter at pro shop or phone 867-4402.

COMING UP: SATURDAY, Dodgshun Cup men’s competition (best three of four rounds) round 1, also Gisborne Glass Putter, other Dodgshun Cup dates are August 6 (Sat), August 13 (Sat), August 14 (Sun), rounds 3 and 4 are also qualifying for club championships; TUESDAY, women’s par-3 teams’ competition; WEDNESDAY, women’s mystery stableford.

Tahunga

TOM Sherratt is the Parihina Cup champion after racking up an average of 21 points a nine in the 27-hole annual stableford competition.

Sherratt’s 63 total, which included 82-18-64, for 42 points for the opening 18 holes, headed off Mark Steele by three points.

SUNDAY — Parihina Cup 27-hole stableford, overall winner: T Sherratt 63, M Steele 60.

First nine stableford: T Jefferd 21 on c/b.

Second nine stableford: S Ewen 18.

Third nine stableford: M Steele 20.

Men’s best second shots: B Johnson (0-17), L Johnson (18-36).

All-in approach: T Sherratt.

Te Puia Springs

GEORGINA Roberts and Graeme Summersby won the Sunday competitions.

Iritana Ngarimu defeated Pauline Summersby in a Women’s Handicap Cup match while Ginny Reedy’s 24 putts easily topped the women’s putting.

SUNDAY — LGU and presidents (final), net: G Roberts 86-17-69, P Summersby 110-28-72, R Ngatai 98-25-73, M Waitoa 92-19-73.

Putting: G Reedy 24, F Walker 32, R Ngatai 33.

Women’s Handicap Cup catch-up match: I Ngarimu def P Summersby.

Men’s stableford: G Summersby 35, K Waitoa 35, P Ngarimu 32, J Devery 30, N Dewes 30.

COMING UP: SUNDAY, Women’s Handicap Cup round 2 (G Roberts v C Colbert, M Waitoa v I Ngarimu), Busby Tray men’s competition round 2, haggle for rest.

Waikohu

LARRY Green outclassed the field who took on a backwards version of the course on Sunday.

Green posted a score of 30-23-7 for the the net-minus-stableford format — well clear of the rest.

Kahu Tamanui was also convincing in winning the hiddle holes stableford.

SUNDAY — Hidden holes stableford: K Tamanui 37-3-40, T Smith 31-4-35, E Johnston 28-3-31, C Ruru 27-3-30.

Course backwards (net-minus-stableford): L Green 30-23-7, V Grace 38-19-19.

Women’s putting: V Grace 28, J Coker 30, M Tuapawa 33.

COMING UP: SUNDAY, club competition.

Gisborne Park

A SIGN of relief rather tha a cry of triumph was the 19th-hole reaction from Peter Cameron and Bruce Symes after winning the Te Kanawa Cup men’s pairs title on Sunday.

“We made hard yakka of it,” Cameron admitted after they got home on the first hole of a sudden-death playoff against Glen McKinnon and Mike Hutton. “It was more relief when it was over.”

Cameron was giving the shots in the final of one of the popular Park trophy, which dates back to the days of the Turanganui course, located where Harry Barker Reserve and surrounding houses now stand.

He went into the final on an 8-handicap, with Symes on 17, multiple Te K Cup winner McKinnon on 15 and Hutton on 30.

Cameron and Symes led 1-up at the turn and by the 17th tee looked in control at 2-up with two to play.

Their opponents had other ideas. They used their shot on 17 to win it then won the 18th after Symes three-putted and Cameron final to up and down for his par.

“It’s funny who you think of when you’re under the pump,” said Cameron, referring to a couple of mates who would have never let him live it down if he lost.

Both players, however, made pars on the par-5 first hole — with Symes getting a shot — to finish the job.

A red-hot Kani Kingi made no contest of the Fletcher Cup subsidiary final. Kingi, off 16, dropped just a couple of shots on the front nine as he and Mason Emery forged a five-hole lead over Tony File and Chic Brown.

File, off 13, went out in an impressive 39 but it was not enough and the pairs shook hands on the 13th.

Father and son Danny and Zane Boyle were also too strong in the Turanganui Trophy final, comfortably seeing off Dave Harrison and Bart Watene.

  • Margaret Alley collected her third Benson Cup women’s pairs title but this time with a different partner.

Alley and Jo Kerr beat defending champions Karen Hay and Mihi Marino 4 and 3 in the matchplay final.

“It was very enjoyable,” Alley said of the match although pointed out that Hay had been sick all week and wasn’t at her best.

As to the other half of the winning combinatiion, Alley said: “she’s a very good partner”.

Alley previously won the Benson Cup with Rebecca Walford.

SUNDAY — Men’s stableford: B Huhu 40, B Reynolds 39, C Nepe 39, S Phillips 37.

Women’s stableford: S Paku.

Men’s best second shot: B Reynolds.

Women’s best third shot: C Pipi.

Approach: M Marino.

Twos: S Phillips, B Reynolds, R Taylor, K Hay.

Benson Cup women’s pairs final: M Alley/J Kerr def M Marino/K Hay.

Te Kanawa Cup and associated cups men’s pairs final — Te Kanawa Cup: P Cameron/B Symes def G McKinnon/M Hutton.

Fletcher Cup: M Emery/K Kingi def T File/C Brown.

Turanganui Trophy: D Boyle/Z Boyle def D Harrison/B Watene.

Saturday — LGU, silver division putting: K McDonald 29.

Bronze putting: L McFlinn 28.

Men’s par: K Kingi +4, M Hutton +1, E Parkin +1.

Wednesday (July 13) — Peter Hatwell women’s net: L McFlinn 91-19-72.

Milligan Salver (putts): L McFlinn 30.

Tuesday (July 21) — Veteran men’s stableford: B Symes 38, C Brown 37, T Buckingham 37, R Taylor 36, C Palmer 36, K Kingi 35, P Mitchell 34, M Kennedy 34.

Twos: C Palmer.

COMING UP: SATURDAY/SUNDAY, men’s and women’s club championships qualifying rounds.

Patutahi

GEORGE Brown and Anahera Stills-Hindmarsh took top honours in Sunday’s club competition.

Brown won the men’s net with 68 while Stills-Hindmarsh’s women’s net-winning 74 featured a two and the jackpot.

SUNDAY — Men’s net: G Brown 68, M Stock 68, Reef Pohatu 69, Chris Beattie 69 Joe Blair 70.

Women’s net: A Stills-Hindmarsh 74, K Utting 78.

Twos: A Stills-Hindmarsh, W Baty.

Jackpot: A Stills-Hindmarsh.

FRIDAY — Meat pack nine-hole sttableford, senior division: T Green 18, R Nichol 18, J Phillips 18, T Brodie 17.

Junior division: M Owen 24, C Barrie 19, J Tietjen 18, A Nimmo 18.

Tolaga Bay

BROTHERS Joel and Tere Lincoln will decide the Bartram Cuip men’s matchplay champion on Sunday.

Lincoln warmed up with a runner-up effort in the men’s medal on Sunday, his 67 highlighted by three twos.

Medal honours went to Dan Maitai (64), who faces Mark Watts in the Bartram Plate final.

The King of the Coast men’s open field is almost full. As of Monday, 72 players had entered, with another eight needed to bring it up to the maximum 80.

Among those confirmed is defending champion Nathaniel Cassidy (Tokoroa), who eagled the second hole of a sudden-death playoff to beat Peter Kerekere in last year’s championship final.

SUNDAY — Medal: D Maitai 64, Joel Lincoln 67, R Mackey 67, D Milner 67, T Sharp 67.

Twos: Joel Lincoln 3, J Hale, M Watts.

Putting: M Watts 25, Joel Lincoln 27, D Milner 27, Tere Lincoln 28.

COMING UP: SUNDAY, Bartram Cup men’s matchplay final (Joel Lincoln v Tere Lincoln), plate final (D Maitai v M Watts; SUNDAY, July 30-31, King of the Coast men’s open tournament, entries available from John Hale on 862-6889 or Walter Robinson on 862-6563.

Poverty Bay

Ishbel McKinnon and Kirsty Shaw completed a busy weekend of golf with victory in the Duncombe Salver women’s pairs on Sunday.

The duo posted a 36-hole net eclectic of 56.

Marg Colebourne President’s team proved too good for Vicki Fraser’s Captain’s side in their annual matchplay encounter. Colebourne’s crew won 5½ to ½.

Brad Morgan fell just short of officially breaking 80 for only the second time at the Bay in winning the division 2 men’s medal on Sunday.

Morgan carded 80-14-66 — his best round on his home course since shooting 79 in April of 2014.

Frank Ball and Steve Palmer posted their low rounds of the year in winning their divisions of the men’s stableford on Saturday. Ball shot 77-12-65, for 43 points, while Palmer had 83-19-64, for 44.

Ball was one point ahead of Glenn Morley, whose 74-8-66 was also a personal low round for the year.

Wednesday — Burke Cup Captain v President matchplay: Marg Colebourne’s Presidents 5½ Vicki Fraser’s Captains ½.

Twos: M Colebourne.

9-holers’ stableford: P Parker 18.

Tuesday — Women’s South African net: M Allan/F Pell 311.

SUNDAY — Men’s medal, division 1: A Higham 67, J Kerekere 68, M Jefferson 70, A White 70.

Division 2: B Morgan 66, L Pollitt 69, R Fletcher 69, S Palmer 70, A Hayward 70.

Twos: B Morrissey, S Jeune, B Morgan.

Approach: S Jeune.

Duncombe Salver women’s 36-hole net eclectic (played on Saturday and Sunday): I McKinnon/K Shaw 56, M Allan/S Eriksen 58.

Twos J Utting, S Spence.

SATURDAY – Men’s stableford, division 1: F Ball 43, G Morley 42, T Goldsmith 40, V Richardson 39.

Division 2: S Palmer 44, D McFayden 39, B Allen 38, M Armstrong 37.

Twos: W Brown, F Ball, P Clayton, T Goldsmith.

THURSDAY (July 14) – Men’s stableford, division 1: W Brown 37, M Thomas 35, N Mackie 35, A White 35.

Division 2: R Fletcher 38, H Beach 36, J Pittar 36, P Shanks 36.

Twos: M Higham.

Approach: R Skuse.

THE first round of the Dodgshun Cup is on SATURDAY. The draw is – No.1 tee, 11.45: D Wright, R Kelly, A Destry, R Pohatu. 12 noon: N Mackie. 12:07: P Clayton, D Jenkins, P Mountcastle, B Morrissey. 12:15: B Read, M Stewart, M Armstrong, S Olsen. 12.22: G Brown, W Allen, A Hayward, V Richardson. 12:30: P Kerekere, P Anderson, W Brown, T Goldsmith.

Enter at pro shop or phone 867-4402.

COMING UP: SATURDAY, Dodgshun Cup men’s competition (best three of four rounds) round 1, also Gisborne Glass Putter, other Dodgshun Cup dates are August 6 (Sat), August 13 (Sat), August 14 (Sun), rounds 3 and 4 are also qualifying for club championships; TUESDAY, women’s par-3 teams’ competition; WEDNESDAY, women’s mystery stableford.

Tahunga

TOM Sherratt is the Parihina Cup champion after racking up an average of 21 points a nine in the 27-hole annual stableford competition.

Sherratt’s 63 total, which included 82-18-64, for 42 points for the opening 18 holes, headed off Mark Steele by three points.

SUNDAY — Parihina Cup 27-hole stableford, overall winner: T Sherratt 63, M Steele 60.

First nine stableford: T Jefferd 21 on c/b.

Second nine stableford: S Ewen 18.

Third nine stableford: M Steele 20.

Men’s best second shots: B Johnson (0-17), L Johnson (18-36).

All-in approach: T Sherratt.

Te Puia Springs

GEORGINA Roberts and Graeme Summersby won the Sunday competitions.

Iritana Ngarimu defeated Pauline Summersby in a Women’s Handicap Cup match while Ginny Reedy’s 24 putts easily topped the women’s putting.

SUNDAY — LGU and presidents (final), net: G Roberts 86-17-69, P Summersby 110-28-72, R Ngatai 98-25-73, M Waitoa 92-19-73.

Putting: G Reedy 24, F Walker 32, R Ngatai 33.

Women’s Handicap Cup catch-up match: I Ngarimu def P Summersby.

Men’s stableford: G Summersby 35, K Waitoa 35, P Ngarimu 32, J Devery 30, N Dewes 30.

COMING UP: SUNDAY, Women’s Handicap Cup round 2 (G Roberts v C Colbert, M Waitoa v I Ngarimu), Busby Tray men’s competition round 2, haggle for rest.

Waikohu

LARRY Green outclassed the field who took on a backwards version of the course on Sunday.

Green posted a score of 30-23-7 for the the net-minus-stableford format — well clear of the rest.

Kahu Tamanui was also convincing in winning the hiddle holes stableford.

SUNDAY — Hidden holes stableford: K Tamanui 37-3-40, T Smith 31-4-35, E Johnston 28-3-31, C Ruru 27-3-30.

Course backwards (net-minus-stableford): L Green 30-23-7, V Grace 38-19-19.

Women’s putting: V Grace 28, J Coker 30, M Tuapawa 33.

COMING UP: SUNDAY, club competition.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.