Poverty Bay - East Coast golf roundup

Patutahi

LEARNING a lesson the hard way can sometimes be the best way because you never forget it.

That probably won’t make Peter Harrison feel any better after a costly error in the annual E R Black Cup mixed interclub at Patutahi on Sunday.

Harrison and partner Hiria McClutchie were one of three pairs from three different clubs who played off the wrong tees during the mixed pairs stableford competition.

All three were in the same group and, in failing to rectify their mistake before finishing the hole, were disqualified.

They only realised their mistake later in the round.

It was particularly gut-wrenching for Te Puia Springs combo Harrison and McClutchie.

They would have ended up with 50 points — the best pair’s score of the day — and Te Puia would have won the cup with a team aggregate of 217 points.

The honour instead went to Waikohu, who finished on 208 points.

Ike Ruru and Ella Wynyard contributed 44 points, as did Percy Milner and Audrey Tamanui-Nunn.

Kahu and Matatu Tamanui had 43, Larry Green and Val Grace 39 and Willie Brown and Cheryl Te Rito 38.

Defending champions Tahunga were second on 207. Ben and Kylie Johnson and Mark and Tammy Steele each returned 47 points.

Viv Kyle and Wade Wesche’s 45 points led Mahia to 198 points and third overall.

Peter and Denise Johnston’s (43 points) were the best of the fourth-placed Patutahi team on 196.

Peter Koorey and Frances Hutton had 39 points in Gisborne Park’s 178, which put them fifth.

Te Puia, Tolaga Bay and Poverty Bay did not register a team score because of the DQs.

With the Harrison/McClutchie half-century not counting, Dick Cook and Robyn Ngatai’s 47 points was the best of the Te Puia team.

Duncan Bush and Vicki Fletcher had 48 points for the Bay.

Mother and son Anthea and Taine Lincoln’s 40 topped the Tolaga Bay effort.

TUESDAY — Women’s net and putting: L Haisman 94-27-67 (29 putts), M Winiata 95-26-69 (31 putts).

SATURDAY — Men’s net: S Mohlmann 77-16-61, S Pittar 86-23-63, P Johnston 80-17-63, M Pohatu 77-13-64, A Hindmarsh 81-17-64.

Women’s net: K Utting 91-24-67.

Twos: J Blair.

Eagles: A Blakeman, C Beattie.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: A Blakeman 23, D Russell 20, M Stock 20, D Johnston 19, O Willimott 19.

Junior division: P Johnston 25, J Brodie 24, S Pittar 23, J Tietjen 23, R Samon 22, B Williams 22.

TUESDAY (April 3) — Women’s stableford: L Haisman 94-28-66, 40; K Utting 93-25-68, 40; M Philip 94-25-69, 39.

SUNDAY — Men’s net, senior division: J Blair 79-16-63, B Wallace 75-10-65, T Brodie 79-13-66, H Brown 71-3-68 on c/b.

Junior division: S Maynard 84-23-61, D Quinn 88-23-65, K Philip 87-21-66, D Maloy 87-21-66.

Women’s stableford: S Gray 83-16-67 on c/b.

Twos: J Blair, S Gray, H Brown, B Tietjen.

Monday (April 2) — Voucher day net, men: C Brown 81-19-62, J Brown 67-4-63, B McKenzie 79-15-64, K Donovan 88-24-64.

Women: M Winiata 91-27-64, D Johnston 84-14-70, K Utting 96-25-70.

FRIDAY (March 30) — Meat pack nine-hole stableford, senior division: J Blair 21, B Wallace 20, A Blakeman 20 on c/b.

Junior division: P Harrison 25, P Summersby 23, M Owen 23 on c/b.

Poverty Bay

COULD this be William Brown’s year?

The long-time Poverty Bay-East Coast representative posted a career-best round at the Bay on Saturday, joining an elite club to have shot 7-under 65.

Greenkeeper Brown’s supreme effort featured eight birdies and one bogey.

A 12-foot slider for birdie on the first hole got him off to the perfect start but there was little sign of things to come over the next few holes, including the fourth, where he had to make up and down for bogey-5 after hitting his third shot through the green.

Then the party started.

Brown made birdie on the fifth, sank a 35-footer for birdie-2 on the sixth, made it three on the trot on the seventh and birdied the ninth for an outward nine of 4-under 32.

Further birdies on the 12th, 15th and 17th helped him to a flawless back nine of 33.

His 43 points won him the division 1 men’s stableford.

The rest of his four, who included Napier-based seven-time Poverty Bay Open winner Waka Donnelly, got the pleasure of watching the round of the year so far at the Bay.

Brown is the lowest-handicapped player in the district, on 0.0, and his projected handicap, to kick in from April 18, will be +0.8.

The challenge now is for Brown to convert his form to open tournament success, having endured a drought at the district’s three “majors” — the East Coast, King of the Coast and Poverty Bay men’s opens — dating back to his 2012 Poverty Bay Open victory.

He gets that chance at the end of the month at the East Coast Open at Te Puia Springs.

The Reynolds Cup men’s matchplay semifinalists have been decided.

Pat Butler faces Andy Hayward in one semi on Saturday while Don Wright takes on Wynne MacLellan in the other.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: J Situ 38, A Kirkpatrick 38, K White 38, T Goldsmith 38, B Colbert 38.

Division 2: A Baldwin 39, R Young 38, L Hewson 37, D Wright 36.

Twos: G Morley 2, A Baldwin, A White, D Patumaka.

Approach: A White.

Jackpot: G Morley.

SATURDAY — Reynolds and Willock cup men’s matchplay quarterfinals, Reynolds Cup: P Butler def J Kerekere, A Hayward def D Bush, D Wright def J Situ, W MacLellan def B Allen.

Willock cup: S Andreassen def C Christie, G Clapham def A Destry, G Brown def P Wauchop, M Smith def N Higham.

Men’s stableford, division 1: W Brown 43, T Goldsmith 40, D Griffin 38, V Richardson 38.

Division 2: B Payne 38, A Abrahams 38, J Vaughan 36, M Smith 36.

Twos: A. Reedy 2, S Jeune, W Donnelly, W Brown, A Abrahams, T Goldsmith.

Approach: S Jeune.

Jackpot: A Reedy.

THURSDAY (April 5) — Men’s stableford, division 1: J van Helden 41, J Vaughan 38, C Poole 36, I Murphy 36.

Division 2: G Kemp 39, R Third 38, P Humphreys 38, R Skuse 38.

Twos: J Vaughan 2, J Pittar.

Approach: J Vaughan.

Jackpot: J Vaughan.

The semifinals of the Reynolds and Willock cups men’s matchplay are on SUNDAY. The draw is — 9am: P Butler v A.Hayward, D Wright v W MacLellan. 9.07am: S Andreassen v G Clapham, G Brown v M Smith.

Gisborne Park

BRAD Reynolds and Tony Leggett know how to win the Te Kanawa Cup men’s pairs title.

Whether they can repeat that success together is another question.

The pair, both former Te K winners with other partners, have combined forces for the 2018 edition of this highly sought-after trophy, and got off to the perfect start at the weekend.

Reynolds and Leggett put together a best-ball total of 47 stableford points to top qualify out of the 21 pairs who entered this year.

They were one point ahead of Jack Glassford and Roger Kelson, with Jayden Bright and Ray Callaghan third on 45 points.

The top 11 pairs earned a bye for the first round of matchplay this Sunday, leaving the other the other 10 to fight it out.

Leggett’s 37 points on Sunday also won the men’s stableford.

Electrinet Park results, SUNDAY — Men’s stableford: T Leggett 37, B Huhu 37.

Women’s stableford: J Foot 86-15-71, 39; K Papuni 107-35-72, 37.

Twos: M Alley, S Paku.

SATURDAY — Men’s stableford: M Hutton 41, A Nairne 38.

Twos: B Reynolds, W Whangapirita, P Nepia.

Women’s stableford: A Richardson 107-38-69, 40.

WEDNESDAY (April 4) — Women’s game of two halves (9-hole net/9-hole stableford): K Hay 21.

Drawn two: M Alley.

TUESDAY (April 3) — Veteran men’s stableford: C Palmer 41, P Nepia 37, R Moiser 37, E Parkin 36, P Koorey 36, A Lewington 36, D Tarry 35, P Simpson 34.

Twos: W McHugh.

MONDAY (April 2) — Village Butcher voucher competition, men’s division: T Hill from S Phillips, R Moore, B Morrissey, S Peneha.

Twos: S Peneha, B Morrissey, T Sweeney, Z Boyle, G Hill, R Moore.

Women’s division: B Walker from J Akuhata, S Sweeney.

Approach: B Morrissey.

Men’s best second shot: S Peneha.

Women’s best third shot: W Morrissey.

The first round of matchplay in the Te Kanawa Cup men’s pairs is on Sunday. The draw is — No.1 tee, 9am: E Parkin/H Schreiber v M Emery/C Brown. 9.06: S Phillips/W Whangapirita v Z Boyle/D Boyle. 9.12: R Moore/T Hill v P Nepia/W Tamatea. 9.18: R Grace/T Pointon v D Harrison/B Watene. 9.24: S Peneha/Q Peneha v P Koore/B Huhu.

Mahia

Wairoa’s Peter Jelbert whipped down the road to show up the locals in the men’s stableford on Sunday.

Jelbert shot 80-13-67, for 41 points/

SUNDAY — Men’s stableford: P Jelbert 41, B.Crowley 38.

Women’s stableford: L Morgan 36, M Fergus 33.

Tahunga

WAIKOHU’S Ella Wynyard claimed the silverware at the Tahunga women’s open tournament on Saturday.

In brilliant conditions, Wynyard returned a net 66 to win the Iza Stephenson Trophy by one shot from Poverty Bay’s MJ Bloem.

Wairoa’s Kodee Green (38 points) won the division 1 stableford and Mahia’s Colleen Wesche (37) the division 2 stableford.

Wynyard’s performance also led her club to victory in round 2 of the Poverty Bay women’s pennants held in conjunction with the Tahunga open.

Round 2 was a stableford competition and Waikohu won on 133 points, one ahead of Wairoa, with Tahunga third on 124.

Wairoa lead the four-round series on 16 points, with Mahia on 15 and Waikohu third on 14.

Round 3 is at Mahia on April 28.

SATURDAY — Tahunga women’s open day, net: E Wynyard 66, MJ Bloem 67.

Stableford, division 1: Kodee Green 38, T Paku 35.

Division 2: C Wesche 37, C Maddock 36.

Long drives: K Green (div 1), J Ruru (div 2).

Best second shots: T Paku (div 1), C Maddock (div 2).

All-in approach: I Ngarimu.

Twos: I Ngarimu, J Ewart.

Te Puia Springs

The team for the Endeavour men’s pennants at Waikohu on Saturday are — Bill Clark, Peter Ngarimu, Dick Cook, Ian Sykes, Peter Harrison and JB Welsh.

COMING UP: SUNDAY, meeting at 10.30am, first round of Jo Hale Memorial, first round of Presidents competition, LGU and putting.

Waikohu

Kahu Tamanui added his name to the list of Terry Rutene Memorial trophy winners in the annual 4x9-hole Easter matchplay tournament.

Tamanui beat Ella Wynyard in the final while Percy Milner defeated Val Grace in the flight final.

Tama Brown top qualified with net 32.

SUNDAY (April 1) — Terry Rutene Memorial 4x9-hole matchplay tournament, final: K Tamanui def E Wynyard.

Flight: P Milner def V Grace.

Top qualifier: T Brown 32.

Non-golfer gross: P Rutene 71.

9-hole stableford: M Tuapawa 15.

Twos: T Brown.

COMING UP: SATURDAY, Endeavour men’s pennants, round 1, members to bring a plate; SUNDAY, club competition.

Patutahi

LEARNING a lesson the hard way can sometimes be the best way because you never forget it.

That probably won’t make Peter Harrison feel any better after a costly error in the annual E R Black Cup mixed interclub at Patutahi on Sunday.

Harrison and partner Hiria McClutchie were one of three pairs from three different clubs who played off the wrong tees during the mixed pairs stableford competition.

All three were in the same group and, in failing to rectify their mistake before finishing the hole, were disqualified.

They only realised their mistake later in the round.

It was particularly gut-wrenching for Te Puia Springs combo Harrison and McClutchie.

They would have ended up with 50 points — the best pair’s score of the day — and Te Puia would have won the cup with a team aggregate of 217 points.

The honour instead went to Waikohu, who finished on 208 points.

Ike Ruru and Ella Wynyard contributed 44 points, as did Percy Milner and Audrey Tamanui-Nunn.

Kahu and Matatu Tamanui had 43, Larry Green and Val Grace 39 and Willie Brown and Cheryl Te Rito 38.

Defending champions Tahunga were second on 207. Ben and Kylie Johnson and Mark and Tammy Steele each returned 47 points.

Viv Kyle and Wade Wesche’s 45 points led Mahia to 198 points and third overall.

Peter and Denise Johnston’s (43 points) were the best of the fourth-placed Patutahi team on 196.

Peter Koorey and Frances Hutton had 39 points in Gisborne Park’s 178, which put them fifth.

Te Puia, Tolaga Bay and Poverty Bay did not register a team score because of the DQs.

With the Harrison/McClutchie half-century not counting, Dick Cook and Robyn Ngatai’s 47 points was the best of the Te Puia team.

Duncan Bush and Vicki Fletcher had 48 points for the Bay.

Mother and son Anthea and Taine Lincoln’s 40 topped the Tolaga Bay effort.

TUESDAY — Women’s net and putting: L Haisman 94-27-67 (29 putts), M Winiata 95-26-69 (31 putts).

SATURDAY — Men’s net: S Mohlmann 77-16-61, S Pittar 86-23-63, P Johnston 80-17-63, M Pohatu 77-13-64, A Hindmarsh 81-17-64.

Women’s net: K Utting 91-24-67.

Twos: J Blair.

Eagles: A Blakeman, C Beattie.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: A Blakeman 23, D Russell 20, M Stock 20, D Johnston 19, O Willimott 19.

Junior division: P Johnston 25, J Brodie 24, S Pittar 23, J Tietjen 23, R Samon 22, B Williams 22.

TUESDAY (April 3) — Women’s stableford: L Haisman 94-28-66, 40; K Utting 93-25-68, 40; M Philip 94-25-69, 39.

SUNDAY — Men’s net, senior division: J Blair 79-16-63, B Wallace 75-10-65, T Brodie 79-13-66, H Brown 71-3-68 on c/b.

Junior division: S Maynard 84-23-61, D Quinn 88-23-65, K Philip 87-21-66, D Maloy 87-21-66.

Women’s stableford: S Gray 83-16-67 on c/b.

Twos: J Blair, S Gray, H Brown, B Tietjen.

Monday (April 2) — Voucher day net, men: C Brown 81-19-62, J Brown 67-4-63, B McKenzie 79-15-64, K Donovan 88-24-64.

Women: M Winiata 91-27-64, D Johnston 84-14-70, K Utting 96-25-70.

FRIDAY (March 30) — Meat pack nine-hole stableford, senior division: J Blair 21, B Wallace 20, A Blakeman 20 on c/b.

Junior division: P Harrison 25, P Summersby 23, M Owen 23 on c/b.

Poverty Bay

COULD this be William Brown’s year?

The long-time Poverty Bay-East Coast representative posted a career-best round at the Bay on Saturday, joining an elite club to have shot 7-under 65.

Greenkeeper Brown’s supreme effort featured eight birdies and one bogey.

A 12-foot slider for birdie on the first hole got him off to the perfect start but there was little sign of things to come over the next few holes, including the fourth, where he had to make up and down for bogey-5 after hitting his third shot through the green.

Then the party started.

Brown made birdie on the fifth, sank a 35-footer for birdie-2 on the sixth, made it three on the trot on the seventh and birdied the ninth for an outward nine of 4-under 32.

Further birdies on the 12th, 15th and 17th helped him to a flawless back nine of 33.

His 43 points won him the division 1 men’s stableford.

The rest of his four, who included Napier-based seven-time Poverty Bay Open winner Waka Donnelly, got the pleasure of watching the round of the year so far at the Bay.

Brown is the lowest-handicapped player in the district, on 0.0, and his projected handicap, to kick in from April 18, will be +0.8.

The challenge now is for Brown to convert his form to open tournament success, having endured a drought at the district’s three “majors” — the East Coast, King of the Coast and Poverty Bay men’s opens — dating back to his 2012 Poverty Bay Open victory.

He gets that chance at the end of the month at the East Coast Open at Te Puia Springs.

The Reynolds Cup men’s matchplay semifinalists have been decided.

Pat Butler faces Andy Hayward in one semi on Saturday while Don Wright takes on Wynne MacLellan in the other.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: J Situ 38, A Kirkpatrick 38, K White 38, T Goldsmith 38, B Colbert 38.

Division 2: A Baldwin 39, R Young 38, L Hewson 37, D Wright 36.

Twos: G Morley 2, A Baldwin, A White, D Patumaka.

Approach: A White.

Jackpot: G Morley.

SATURDAY — Reynolds and Willock cup men’s matchplay quarterfinals, Reynolds Cup: P Butler def J Kerekere, A Hayward def D Bush, D Wright def J Situ, W MacLellan def B Allen.

Willock cup: S Andreassen def C Christie, G Clapham def A Destry, G Brown def P Wauchop, M Smith def N Higham.

Men’s stableford, division 1: W Brown 43, T Goldsmith 40, D Griffin 38, V Richardson 38.

Division 2: B Payne 38, A Abrahams 38, J Vaughan 36, M Smith 36.

Twos: A. Reedy 2, S Jeune, W Donnelly, W Brown, A Abrahams, T Goldsmith.

Approach: S Jeune.

Jackpot: A Reedy.

THURSDAY (April 5) — Men’s stableford, division 1: J van Helden 41, J Vaughan 38, C Poole 36, I Murphy 36.

Division 2: G Kemp 39, R Third 38, P Humphreys 38, R Skuse 38.

Twos: J Vaughan 2, J Pittar.

Approach: J Vaughan.

Jackpot: J Vaughan.

The semifinals of the Reynolds and Willock cups men’s matchplay are on SUNDAY. The draw is — 9am: P Butler v A.Hayward, D Wright v W MacLellan. 9.07am: S Andreassen v G Clapham, G Brown v M Smith.

Gisborne Park

BRAD Reynolds and Tony Leggett know how to win the Te Kanawa Cup men’s pairs title.

Whether they can repeat that success together is another question.

The pair, both former Te K winners with other partners, have combined forces for the 2018 edition of this highly sought-after trophy, and got off to the perfect start at the weekend.

Reynolds and Leggett put together a best-ball total of 47 stableford points to top qualify out of the 21 pairs who entered this year.

They were one point ahead of Jack Glassford and Roger Kelson, with Jayden Bright and Ray Callaghan third on 45 points.

The top 11 pairs earned a bye for the first round of matchplay this Sunday, leaving the other the other 10 to fight it out.

Leggett’s 37 points on Sunday also won the men’s stableford.

Electrinet Park results, SUNDAY — Men’s stableford: T Leggett 37, B Huhu 37.

Women’s stableford: J Foot 86-15-71, 39; K Papuni 107-35-72, 37.

Twos: M Alley, S Paku.

SATURDAY — Men’s stableford: M Hutton 41, A Nairne 38.

Twos: B Reynolds, W Whangapirita, P Nepia.

Women’s stableford: A Richardson 107-38-69, 40.

WEDNESDAY (April 4) — Women’s game of two halves (9-hole net/9-hole stableford): K Hay 21.

Drawn two: M Alley.

TUESDAY (April 3) — Veteran men’s stableford: C Palmer 41, P Nepia 37, R Moiser 37, E Parkin 36, P Koorey 36, A Lewington 36, D Tarry 35, P Simpson 34.

Twos: W McHugh.

MONDAY (April 2) — Village Butcher voucher competition, men’s division: T Hill from S Phillips, R Moore, B Morrissey, S Peneha.

Twos: S Peneha, B Morrissey, T Sweeney, Z Boyle, G Hill, R Moore.

Women’s division: B Walker from J Akuhata, S Sweeney.

Approach: B Morrissey.

Men’s best second shot: S Peneha.

Women’s best third shot: W Morrissey.

The first round of matchplay in the Te Kanawa Cup men’s pairs is on Sunday. The draw is — No.1 tee, 9am: E Parkin/H Schreiber v M Emery/C Brown. 9.06: S Phillips/W Whangapirita v Z Boyle/D Boyle. 9.12: R Moore/T Hill v P Nepia/W Tamatea. 9.18: R Grace/T Pointon v D Harrison/B Watene. 9.24: S Peneha/Q Peneha v P Koore/B Huhu.

Mahia

Wairoa’s Peter Jelbert whipped down the road to show up the locals in the men’s stableford on Sunday.

Jelbert shot 80-13-67, for 41 points/

SUNDAY — Men’s stableford: P Jelbert 41, B.Crowley 38.

Women’s stableford: L Morgan 36, M Fergus 33.

Tahunga

WAIKOHU’S Ella Wynyard claimed the silverware at the Tahunga women’s open tournament on Saturday.

In brilliant conditions, Wynyard returned a net 66 to win the Iza Stephenson Trophy by one shot from Poverty Bay’s MJ Bloem.

Wairoa’s Kodee Green (38 points) won the division 1 stableford and Mahia’s Colleen Wesche (37) the division 2 stableford.

Wynyard’s performance also led her club to victory in round 2 of the Poverty Bay women’s pennants held in conjunction with the Tahunga open.

Round 2 was a stableford competition and Waikohu won on 133 points, one ahead of Wairoa, with Tahunga third on 124.

Wairoa lead the four-round series on 16 points, with Mahia on 15 and Waikohu third on 14.

Round 3 is at Mahia on April 28.

SATURDAY — Tahunga women’s open day, net: E Wynyard 66, MJ Bloem 67.

Stableford, division 1: Kodee Green 38, T Paku 35.

Division 2: C Wesche 37, C Maddock 36.

Long drives: K Green (div 1), J Ruru (div 2).

Best second shots: T Paku (div 1), C Maddock (div 2).

All-in approach: I Ngarimu.

Twos: I Ngarimu, J Ewart.

Te Puia Springs

The team for the Endeavour men’s pennants at Waikohu on Saturday are — Bill Clark, Peter Ngarimu, Dick Cook, Ian Sykes, Peter Harrison and JB Welsh.

COMING UP: SUNDAY, meeting at 10.30am, first round of Jo Hale Memorial, first round of Presidents competition, LGU and putting.

Waikohu

Kahu Tamanui added his name to the list of Terry Rutene Memorial trophy winners in the annual 4x9-hole Easter matchplay tournament.

Tamanui beat Ella Wynyard in the final while Percy Milner defeated Val Grace in the flight final.

Tama Brown top qualified with net 32.

SUNDAY (April 1) — Terry Rutene Memorial 4x9-hole matchplay tournament, final: K Tamanui def E Wynyard.

Flight: P Milner def V Grace.

Top qualifier: T Brown 32.

Non-golfer gross: P Rutene 71.

9-hole stableford: M Tuapawa 15.

Twos: T Brown.

COMING UP: SATURDAY, Endeavour men’s pennants, round 1, members to bring a plate; SUNDAY, club competition.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Do you agree that ratepayers in the city and on the Flats should subsidise some of the spending on rural roads in the district?

    See also:
    April 21 editorial, The local share of roads spending