Golf Roundup

All your golfing news.

All your golfing news.

Queen of the Coast Georgina Roberts (right) and Princess of the Coast Colleen Wesche with their trophies. Picture supplied

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Gisborne Park

Karen Hay has only played a handful of rounds this year but there was no signs of rust as she added another trophy to her long list of successes on Sunday.

Hay and Jean Foot won the Benson Cup women’s pairs final in emphatic manner — a 6 and 5 disposal of Shirley Paku and Karen McDonald.

“We never won a hole,” said Paku, who was full of praise for Hay.

“Karen has not had a lot of golf this year but she played magnificently . . . and Jean put in her sixpence-worth.”

Prolific senior club championship winner Hay, playing off 10 these days, carded 81 in the heavy conditions.

The Boyle men are two wins away from joining an elite club in Te Kanawa Cup men’s pairs history.

Danny Boyle and son Zane defeated Mike Hutton and Glen McKinnon 4 and 3 in their matchplay quarterfinal on Sunday, and kept alive their chances of achieving a rare father-son Te K Cup success.

Standing in their way in this weekend’s semifinals are Brad Reynolds and Tony Leggett, who saw off Gisborne Intermediate student Zach Rolls and Robert Taylor 2-up.

Wayne McHugh and Butch Atkins were made to work in their semifinal against one man. Roger Kelso was without Jack Glassford, who was unable to play, but pushed his opponents all the way to the 16th hole.

McHugh and Atkins face the winner of the clash between brothers Sel and Quentin Peneha and Pete Cameron and Chum Aramakutu.

Electrinet Park results, TUESDAY (May 8) — Veteran men’s stableford: G Sharp 38, B Atkins 36, C Brown 36, H Oosterman 36, W McHugh 35, N Jones 34, S Mohlmann 33, P Mitchell 33.

Twos: B Atkins.

The semifinals of the Te Kanawa Cup and associated cups are on this weekend. The draw is – SATURDAY, No. 1 tee, 9.30: P Wellard/C Palmer v E Parkin/H Schreiber.

SUNDAY, No.1 tee, 9am: B Reynolds/T Leggett v Z Boyle/D Boyle. 9.06: B Atkins/W McHugh v winners of P Cameron/C Aramakutu v S Peneha/Q Peneha. 9.12: M Emery/C Brown v R Grace/T Pointon. 9.18: R Moore/T Hill v J Bright/R Callaghan.

9.24: Z Rolls/R Taylor v M Hutton/G McKinnon. 9.30: R Kelso/J Glassford v losers of P Cameron/C Aramakutu v S Peneha/Q Peneha.

Poverty Bay

And then there were four.

The Kahlenberg Cup women’s pairs field has been pruned to four after two days of matchplay this week.

Those to emerge unbeaten were Mary Allan and Sue Kemp, Margot Shanks and Peri Gayford, Odette Thompson and Vicki Fraser and Viv Bell and Jan Steele.

Allan/Kemp face Shanks/Gayford in one semi on May 23 while Thompson/Fraser meet Bell/Steele in the other.

Welcome back Chips.

Richard “Chips” Owen has had to endure plenty over a tough period, which saw the former single-figure handicapper rise to as high as 23.

He was regularly reaching into his wallet on Thursdays and one mate even nicknamed him Bradman . . . “because he’s averaging 99”.

He reached his nadir on December 7 of last year when he signed for 106.

But the former Poverty Bay rugby representative is back with a vengeance, underlining his dramatic improvement with a sensational stableford performance last Thursday.

Owen won division 2 with 79-22-57, for 51 points, nine clear of second-placed Sam Willock.

It was the first time he had broken 80 since February 19, 2015.

Tuesday/Wednesday — Kahlenberg Cup women’s pairs, round 1: M Allan/S Kemp def L Holmberg/L Shepherd, S Spence/J Bell def K Crosby/M Powdrell, O Thompson/V Fraser def J MacKinnon/D Murphy, V Bell/J Steele def T Lewis/F Pell.

Round 2: M Allan/S Kemp def J Utting/M Lane, M Shanks/P Gayford def S Spence/J Bell, O Thompson/V Fraser def G Young/I McKinnon, V Bell/J Steele def M Colebourne/L Fletcher.

Twos: M Colebourne

Juliet Rickard Memorial Jug (9-holers): C Skuse def R Dymock, T Allan def A Sutton, J Alderson def L Daniels, F Allen def J Loffler, J Bartlett def C Burke, B McIldowie def H Kirkpatrick, S Armstrong def J Roe-Mason, M Williams def P Parker.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: P Butler 42, A White 39, G Morley 38, B Morgan 38, S Andreassen 38.

Division 2: N Jones 40, P Grogan 36, P Rickard 35, K Travers 34, L Hewson 34.

Twos: P. Grogan, B. Morgan.

Approach: S Andreassen.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: A Abrahams 38, P Butler 34.

Division 2: C Christie 38, B Allen 34.

Approach: S Andreassen.

THURSDAY (May 10) — Men’s stableford, division 1: G Clapham 43, A Abrahams 40, D Bush 39, I Murphy 39, F Ball 38.

Division 2: R Owen 51, S Willock 42, A Destry 38, K Travers 38, G Kemp 37.

Twos: J van Helden, M Higham, G Clapham.

Approach: A Kirkpatrick.

The semifinals of the Kahlenberg Cup women’s pairs is on WEDNESDAY, May 23. The draw is — M Allan/S Kemp v M Shanks/P Gayford, O Thompson/V Fraser v V Bell/J Steele.

COMING UP: SUNDAY, Poverty Bay Business House Mercantile Ambrose, shotgun start at 2.30pm, format is ambrose teams of four over nine holes, teams must have one new golfer or non-member; WEDNESDAY, May 30, Pharmacy 53/Beaufoy women’s open and final round of Poverty Bay women’s pennants; SUNDAY, June 3, BMS and Twentytwo Above Queen’s Birthday Weekend tournament.

Tolaga Bay

Tere Lincoln completed a busy weekend of golf with victory in the men’s stableford on Sunday.

Having played two matches in the Oligoi Jug interclub pennants the day before, the left-hander’s swing was well-oiled and he won with 39 points.

SUNDAY — Stableford: Tere Lincoln 39, M Grant 38, D Maitai 38, R Pomana 37.

Twos: M Grant, Tere Lincoln.

COMING UP: SUNDAY, round 2 of the men’s four-ball, meeting at 10am.

Patutahi

Pat Molloy clearly had plenty of ammo left from his shootout victory.

A week after winning the men’s shootout final, Molloy came out all guns ablazin’ again, winning the men’s stableford on Sunday with 75-13-62, for 44 points.

SUNDAY — Men’s stableford: P Molloy 44, W Baty 41, G Tattersfield 41, B McKenzie 38.

Women’s stableford: H Pomana 31.

Twos: J Maynard.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: M Pohatu 22, P Johnston 22, D Russell 21, H Brown 21, D Skudder 20 on c/b.

Junior division: C Kirkpatrick 25, D Tarry 23, T Berry 23, G Maude 22, D Somerton 22.

COMING UP: SUNDAY, round 2 of qualifying for the Te Kani Pere and McKeague cups.

Tahunga

The Tahunga men’s open is on Saturday. There are gross, net and stableford sections.

Morning tea is at 10.30am and tee-off is at 11am. Barbecue to follow.

Inquiries to Tom Sherratt (867-0807) or email tahunga@golf.co.nz

Note, the club does not have eftpos.

Te Puia Springs

Ian Sykes is the Jo Hale Memorial champion for 2018. Sykes’ net 63 on Sunday helped him to a total of 192 for his three best of four rounds, four strokes ahead of Peter Harrison.

SUNDAY — First round of captain’s competition (for women), final round of Jo Hale Memorial, LGU: A Cook 68, G Roberts 77, M Puke 85, H McClutchie 85.

Putting: A Cook 28, M Puke 29, G Roberts 34, H McClutchie 34.

Men’s net, final round of Jo Hale Memorial: I Sykes 63, P Harrison 63, J Devery 65, D Cook 66, H Rasmussen 69, B Clark 70, J Forrester 72, J Babbington-Welsh 73, J Puha 78.

Twos: P Harrison, D Cook.

Jo Hale Memorial Trophy winner (best three of four rounds, net): I Sykes 192 from P Harrison 196.

Coming up: SUNDAY, Captain’s competition (women)/LGU/putting, haggle for men, meeting at 10.30am.

Men’s pennants

Plenty of clubs are still in the title race heading into the final round of the Endeavour men’s interclub pennants.

Tahunga and Waikohu are joint top of the table on 46 points, with Poverty Bay and Gisborne Park only four behind and Mahia on 38.

With 24 points up for grabs in the final round at Poverty Bay on May 27, it will be all on.

Mahia enjoyed a successful round 3 at Te Puia Springs on Saturday, collecting 20 points. while Park, Tahunga and Poverty Bay picked up 16 apiece. Waikohu went into the round as series leaders but could only muster eight.

The performance of the day came from Poverty Bay’s Duncan Bush, who shot 73-14-59, for 43 points.

A report on the Oligoi Jug men’s interclub pennants semifinals will be in tomorrow’s Herald.

Endeavour men’s interclub pennants, round 3, at Te Puia Springs: Mahia 20, Gisborne Park 16, Tahunga 16, Poverty Bay 16, Te Puia Springs 12, Waikohu 8, Tolaga Bay 4, Patutahi 4.

Best stableford scores from each club – Poverty Bay: Duncan Bush 43.

Waikohu: Ike Ruru 40.

Tahunga: Tennant McNeil 40.

Te Puia Springs: Peter Harrison 40.

Patutahi: Chris Beattie 39.

Gisborne Park: Mason Emery 39.

Mahia: Bruce Maher 38.

Tolaga Bay: Rodney Lincoln 34.

Overall points: Tahunga 46, Waikohu 46, Poverty Bay 42, Gisborne Park 42, Mahia 38, Tolaga Bay 32, Te Puia Springs 26, Patutahi 16.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Gisborne Park

Karen Hay has only played a handful of rounds this year but there was no signs of rust as she added another trophy to her long list of successes on Sunday.

Hay and Jean Foot won the Benson Cup women’s pairs final in emphatic manner — a 6 and 5 disposal of Shirley Paku and Karen McDonald.

“We never won a hole,” said Paku, who was full of praise for Hay.

“Karen has not had a lot of golf this year but she played magnificently . . . and Jean put in her sixpence-worth.”

Prolific senior club championship winner Hay, playing off 10 these days, carded 81 in the heavy conditions.

The Boyle men are two wins away from joining an elite club in Te Kanawa Cup men’s pairs history.

Danny Boyle and son Zane defeated Mike Hutton and Glen McKinnon 4 and 3 in their matchplay quarterfinal on Sunday, and kept alive their chances of achieving a rare father-son Te K Cup success.

Standing in their way in this weekend’s semifinals are Brad Reynolds and Tony Leggett, who saw off Gisborne Intermediate student Zach Rolls and Robert Taylor 2-up.

Wayne McHugh and Butch Atkins were made to work in their semifinal against one man. Roger Kelso was without Jack Glassford, who was unable to play, but pushed his opponents all the way to the 16th hole.

McHugh and Atkins face the winner of the clash between brothers Sel and Quentin Peneha and Pete Cameron and Chum Aramakutu.

Electrinet Park results, TUESDAY (May 8) — Veteran men’s stableford: G Sharp 38, B Atkins 36, C Brown 36, H Oosterman 36, W McHugh 35, N Jones 34, S Mohlmann 33, P Mitchell 33.

Twos: B Atkins.

The semifinals of the Te Kanawa Cup and associated cups are on this weekend. The draw is – SATURDAY, No. 1 tee, 9.30: P Wellard/C Palmer v E Parkin/H Schreiber.

SUNDAY, No.1 tee, 9am: B Reynolds/T Leggett v Z Boyle/D Boyle. 9.06: B Atkins/W McHugh v winners of P Cameron/C Aramakutu v S Peneha/Q Peneha. 9.12: M Emery/C Brown v R Grace/T Pointon. 9.18: R Moore/T Hill v J Bright/R Callaghan.

9.24: Z Rolls/R Taylor v M Hutton/G McKinnon. 9.30: R Kelso/J Glassford v losers of P Cameron/C Aramakutu v S Peneha/Q Peneha.

Poverty Bay

And then there were four.

The Kahlenberg Cup women’s pairs field has been pruned to four after two days of matchplay this week.

Those to emerge unbeaten were Mary Allan and Sue Kemp, Margot Shanks and Peri Gayford, Odette Thompson and Vicki Fraser and Viv Bell and Jan Steele.

Allan/Kemp face Shanks/Gayford in one semi on May 23 while Thompson/Fraser meet Bell/Steele in the other.

Welcome back Chips.

Richard “Chips” Owen has had to endure plenty over a tough period, which saw the former single-figure handicapper rise to as high as 23.

He was regularly reaching into his wallet on Thursdays and one mate even nicknamed him Bradman . . . “because he’s averaging 99”.

He reached his nadir on December 7 of last year when he signed for 106.

But the former Poverty Bay rugby representative is back with a vengeance, underlining his dramatic improvement with a sensational stableford performance last Thursday.

Owen won division 2 with 79-22-57, for 51 points, nine clear of second-placed Sam Willock.

It was the first time he had broken 80 since February 19, 2015.

Tuesday/Wednesday — Kahlenberg Cup women’s pairs, round 1: M Allan/S Kemp def L Holmberg/L Shepherd, S Spence/J Bell def K Crosby/M Powdrell, O Thompson/V Fraser def J MacKinnon/D Murphy, V Bell/J Steele def T Lewis/F Pell.

Round 2: M Allan/S Kemp def J Utting/M Lane, M Shanks/P Gayford def S Spence/J Bell, O Thompson/V Fraser def G Young/I McKinnon, V Bell/J Steele def M Colebourne/L Fletcher.

Twos: M Colebourne

Juliet Rickard Memorial Jug (9-holers): C Skuse def R Dymock, T Allan def A Sutton, J Alderson def L Daniels, F Allen def J Loffler, J Bartlett def C Burke, B McIldowie def H Kirkpatrick, S Armstrong def J Roe-Mason, M Williams def P Parker.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: P Butler 42, A White 39, G Morley 38, B Morgan 38, S Andreassen 38.

Division 2: N Jones 40, P Grogan 36, P Rickard 35, K Travers 34, L Hewson 34.

Twos: P. Grogan, B. Morgan.

Approach: S Andreassen.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: A Abrahams 38, P Butler 34.

Division 2: C Christie 38, B Allen 34.

Approach: S Andreassen.

THURSDAY (May 10) — Men’s stableford, division 1: G Clapham 43, A Abrahams 40, D Bush 39, I Murphy 39, F Ball 38.

Division 2: R Owen 51, S Willock 42, A Destry 38, K Travers 38, G Kemp 37.

Twos: J van Helden, M Higham, G Clapham.

Approach: A Kirkpatrick.

The semifinals of the Kahlenberg Cup women’s pairs is on WEDNESDAY, May 23. The draw is — M Allan/S Kemp v M Shanks/P Gayford, O Thompson/V Fraser v V Bell/J Steele.

COMING UP: SUNDAY, Poverty Bay Business House Mercantile Ambrose, shotgun start at 2.30pm, format is ambrose teams of four over nine holes, teams must have one new golfer or non-member; WEDNESDAY, May 30, Pharmacy 53/Beaufoy women’s open and final round of Poverty Bay women’s pennants; SUNDAY, June 3, BMS and Twentytwo Above Queen’s Birthday Weekend tournament.

Tolaga Bay

Tere Lincoln completed a busy weekend of golf with victory in the men’s stableford on Sunday.

Having played two matches in the Oligoi Jug interclub pennants the day before, the left-hander’s swing was well-oiled and he won with 39 points.

SUNDAY — Stableford: Tere Lincoln 39, M Grant 38, D Maitai 38, R Pomana 37.

Twos: M Grant, Tere Lincoln.

COMING UP: SUNDAY, round 2 of the men’s four-ball, meeting at 10am.

Patutahi

Pat Molloy clearly had plenty of ammo left from his shootout victory.

A week after winning the men’s shootout final, Molloy came out all guns ablazin’ again, winning the men’s stableford on Sunday with 75-13-62, for 44 points.

SUNDAY — Men’s stableford: P Molloy 44, W Baty 41, G Tattersfield 41, B McKenzie 38.

Women’s stableford: H Pomana 31.

Twos: J Maynard.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: M Pohatu 22, P Johnston 22, D Russell 21, H Brown 21, D Skudder 20 on c/b.

Junior division: C Kirkpatrick 25, D Tarry 23, T Berry 23, G Maude 22, D Somerton 22.

COMING UP: SUNDAY, round 2 of qualifying for the Te Kani Pere and McKeague cups.

Tahunga

The Tahunga men’s open is on Saturday. There are gross, net and stableford sections.

Morning tea is at 10.30am and tee-off is at 11am. Barbecue to follow.

Inquiries to Tom Sherratt (867-0807) or email tahunga@golf.co.nz

Note, the club does not have eftpos.

Te Puia Springs

Ian Sykes is the Jo Hale Memorial champion for 2018. Sykes’ net 63 on Sunday helped him to a total of 192 for his three best of four rounds, four strokes ahead of Peter Harrison.

SUNDAY — First round of captain’s competition (for women), final round of Jo Hale Memorial, LGU: A Cook 68, G Roberts 77, M Puke 85, H McClutchie 85.

Putting: A Cook 28, M Puke 29, G Roberts 34, H McClutchie 34.

Men’s net, final round of Jo Hale Memorial: I Sykes 63, P Harrison 63, J Devery 65, D Cook 66, H Rasmussen 69, B Clark 70, J Forrester 72, J Babbington-Welsh 73, J Puha 78.

Twos: P Harrison, D Cook.

Jo Hale Memorial Trophy winner (best three of four rounds, net): I Sykes 192 from P Harrison 196.

Coming up: SUNDAY, Captain’s competition (women)/LGU/putting, haggle for men, meeting at 10.30am.

Men’s pennants

Plenty of clubs are still in the title race heading into the final round of the Endeavour men’s interclub pennants.

Tahunga and Waikohu are joint top of the table on 46 points, with Poverty Bay and Gisborne Park only four behind and Mahia on 38.

With 24 points up for grabs in the final round at Poverty Bay on May 27, it will be all on.

Mahia enjoyed a successful round 3 at Te Puia Springs on Saturday, collecting 20 points. while Park, Tahunga and Poverty Bay picked up 16 apiece. Waikohu went into the round as series leaders but could only muster eight.

The performance of the day came from Poverty Bay’s Duncan Bush, who shot 73-14-59, for 43 points.

A report on the Oligoi Jug men’s interclub pennants semifinals will be in tomorrow’s Herald.

Endeavour men’s interclub pennants, round 3, at Te Puia Springs: Mahia 20, Gisborne Park 16, Tahunga 16, Poverty Bay 16, Te Puia Springs 12, Waikohu 8, Tolaga Bay 4, Patutahi 4.

Best stableford scores from each club – Poverty Bay: Duncan Bush 43.

Waikohu: Ike Ruru 40.

Tahunga: Tennant McNeil 40.

Te Puia Springs: Peter Harrison 40.

Patutahi: Chris Beattie 39.

Gisborne Park: Mason Emery 39.

Mahia: Bruce Maher 38.

Tolaga Bay: Rodney Lincoln 34.

Overall points: Tahunga 46, Waikohu 46, Poverty Bay 42, Gisborne Park 42, Mahia 38, Tolaga Bay 32, Te Puia Springs 26, Patutahi 16.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Do you think Simon Bridges will still be leader of the National Party at the next election?