Gisborne Club Darts Association results final standings

INDIVIDUAL HIGHLIGHTS —

180s: Webby Lewis (2NZ Say My Name Again); Kayne Arahanga (2NZ Say My Name Again)(2); Shaolyn Edwards (2NZ TCL); Pete Archbold (Roseland Dilligaf); Karlia Waikawa (2NZ Bullz); Liz Low (Cossy Chaos).

Best start (180): Shaolyn Edwards (2NZ TCL).

Best finish: John Kingsbeer (Roseland) 144.

Most high scores: Thao Duncan (2NZ Say My Name Again) 17.

All games won in the match: Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Brian Leach (Cossy DONE & Dusted), Monty Reedy (Cossy DONE & Dusted), Thao Duncan (2NZ Say My Name Again), Rio Edwards (2NZ Corys 6-Shooters), Dean Allen (2NZ Corys 6-Shooters), Mark Edwards (2NZ TCL), Di Leach (2NZ Eastland Port Raiders), Tobias Campbell-Ratapu (2NZ Vikings), Temple Edwards (2NZ Vikings), Steve Deedman (Cossy B Coz), Ngata Monika (2NZ McCann’ics), Mere-Kingi Nepe (2NZ McCann’ics), Caroline Nepe (2NZ McCann’ics), Ross Bishop (2NZ McCann’ics). RESULTS (P = Pairs won - S = Singles won - T = Total Tons) Cossy DONE & Dusted 17 Roseland 4: Sha Hohipa (P1 S1 T9) 140 (4), 100 (5); John Love (P1 S2 T6) 100 (6); Matt Reedy (P3 S2 T9) 135, 125 (2), 100 (6); Brian Leach (P3 S2 T10) 140st, 140, 121 (2), 100 (6); Monty Reedy (P3 S2 T10) 140 (2), 135, 100 (7); Stu Leach (P3 S1 T5) 140 (2), 122, 100f, 100. Mike Jones (P1 S1 T10) 140, 137, 135, 100 (7); John Kingsbeer (P1 S0 T7) 160, 144f, 140, 100 (4); Nigel Higham (P0 S0 T4) 125, 100 (3); Black Wanoa (P0 S0 T4) 134, 123, 121, 100; Kevin Morrell (P1 S0 T9) 140 (2), 100 (7); Wayne Morrell (P1 S1 T4) 131, 100 (3). Roseland Dilligaf 14 2NZ Bullz 7: Pete Archbold (P2 S2 T15) 180, 140st, 140 (3), 100 (10); Ronnie Pomana (P2 S0 T0); Junior Akurangi (P3 S1 T9) 123, 117, 100 (7); Morris MacDonald (P3 S1 T3) 140 (2), 100; Wari Phillips (P2 S1 T3) 115, 100 (2); Vern Marshall (P2 S2 T7) 123, 100 (6). Rowe Mason (P0 S0 T10) 140 (2), 135, 115, 100 (6); Chiarn Waikawa (P0 S1 T6) 120, 100 (5); Mike Hughes (P1 S2 T10) 140, 138, 134, 125, 121, 100f, 100 (4); Karlia Waikawa (P1 S0 T1) 180; Tom Irwin (P1 S2 T8) 140, 100 (7); Jarrod Waikawa-Nepe (P1 S0 T2) 120, 100. 2NZ Say My Name Again 12 2NZ Rebels 9: Thao Duncan (P3 S2 T17) 140st (2),140 (3), 127f, 123, 100 (10); Webby Lewis (P3 S1 T12) 180, 123, 121, 119, 118, 100 (7); Crevice Lewis (P1 S1 T5) 134, 100 (4); Walter Whaitiri (P1 S1 T8) 140, 129, 121, 116, 100 (4); Mannie Duncan (P1 S0 T3) 140, 121, 100; Kayne Arahanga (P1 S2 T12) 180 (2), 140st, 140 (3), 121, 108, 100 (4). Georgie Osborne (P1 S0 T3) 116, 100 (2); Cris Kiri (P1 S2 T8) 140, 114, 100 (6); Charlie Reiri (P2 S1 T9) 140, 138, 123, 100 (6); Jesse Noa Noa (P2 S1 T8) 140, 134, 100 (6); Lorenzo Kaa (P1 S1 T11) 140st, 125, 100 (9); Lee Barbarich (P1 S0 T9) 140st, 100 (8). 2NZ Rebels Wahine Toa 8 2NZ Corys 6-Shooters 7: Tarn Kiri (P2 S0 T1) 100; Chae Whaitiri (P2 S1 T2) 100 (2); Lorna Wynyard (P2 S1 T4) 140, 134, 100 (2); Syndi Barbarich (P2 S1 T3) 140, 100f, 100; Nyoka Fox (P1 S0 T4) 119, 100 (3); Hups Haapu (P1 S0 T1) 121. Alf Cross (P1 S1 T4) 120, 116, 100 (2); Craig Watson (P1 S0 T5) 100 (5); Glenn Higgins (P0 S0 T7) 140 (2), 100 (5); Terry O’Neill (P0 S0 T0); Rio Edwards (P3 S1 T7) 125, 121 (2), 105, 104f, 100 (2); Dean Allen (P3 S1 T6) 140, 111, 105, 100 (3). 2NZ TCL 9 Cossy 2 PHL 6: Brayden Pokai-Giddens (P1 S1 T5) 140st, 140, 121, 120f, 100; Margie Kapene (P1 S0 T0); Chris Giddens (P2 S1 T3) 121st, 100 (2); Kaui Namana (P2 S0 T5) 140, 108, 100 (3); Shaolyn Edwards (P3 S0 T4) 180st, 120, 100 (2); Mark Edwards (P3 S1 T6) 125, 100 (5). Steve Nisbett (P1 S0 T4) 135, 130, 120, 100; Kevin Farmer (P1 S1 T2) 140, 100; Allen Wildbore (P1 S0 T5) 141, 140, 132, 128f, 125; Tangi Hohipa (P1 S1 T3) 140, 121, 100; Puna McRoberts (P1 S1 T7) 121, 100st, 100 (5); Joe Hall (P1 S0 T1) 108. 2NZ Eastland Port Raiders 5 2NZ Valkyries 10: Kathy Penfold (P3 S0 T0); Di Leach (P3 S1 T3) 120, 118, 100; Mark Stenning (P0 S0 T2) 135, 114; Curly Waikari (P0 S0 T0); Josh Van der Lem (P0 S0 T0); Bob Fraider (P0 S1 T0). Amelia Campbell-Ratapu (P2 S1 T3) 140 (2), 100; Shivy Lewis (P2 S0 T3) 132, 125, 100; Jessie Richardson (P2 S1 T3) 100 (3); Hine Wharehinga (P2 S1 T0); Jonleigh Campbell-Ratapu (P2 S1 T4) 100st, 100 (3); Destiny Barbarich (P2 S0 T4) 100 (4). 2NZ (3) 7 2NZ Vikings 8: Lance Cook (P2 S1 T3) 140, 100 (2); Ora Taukamo-Pohio (P2 S0 T5) 135, 134, 100 (3); Heni Pewhairangi (P2 S1 T2) 140, 100; Jay Matete (P2 S1 T2) 120, 101; Faenza Hewett (P0 S0 T0); Karen Pewhairangi (P0 S0 T1) 100. Tama Irwin (P1 S0 T1) 100; Denise Renata (P1 S1 T6) 137, 100 (5); Petra Waihi-Aspalter (P1 S0 T2) 135, 123; Chalet McKean (P1 S0 T1) 124st; Tobias Campbell-Ratapu (P3 S1 T1) 100; Temps Edwards (P3 S1 T4) 100 (4). Cossy Chaos 7 Cossy B Coz 8: Ernst Spreiter (P1 S1 T4) 125st, 100 (3); Jenny Northover (P1 S1 T0); Liz Low (P1 S0 T2) 180, 100; DJ Poi (P1 S0 T0); Karen Harding (P2 S0 T3) 132, 121, 101; Ness Fraider (P2 S1 T3) 120, 116, 104. Nicki Stairs (P0 S0 T5) 140, 125st, 100 (3); Te Kehua Cossy B Coz (P0 S0 T0); Gary Harding (P2 S1 T4) 111, 100 (3); Lindsay Grenfell (P2 S1 T1) 100; Steve Deedman (P3 S1 T1) 140; Alan Stairs (P3 S0 T0). 2NZ McCann’ics 13 RSA (1) 2: Mackey Walker (P2 S0 T5) 140, 121, 100 (3); Kela Nepe (P2 S1 T2) 120, 100; Ngata Monika (P3 S1 T9) 140, 125, 116, 100st, 100 (5); Mere-Kingi Nepe (P3 S1 T1) 100; Carol Nepe (P3 S1 T2) 100 (2); Ross Bishop (P3 S1 T3) 140, 100 (2). Nick Morgan (P0 S1 T2) 125, 100; Kehu Beauchamp (P0 S0 T0); Terry Coote (P1 S0 T2) 100st, 100; Frank Hooper (P1 S0 T3) 140, 101, 100; Mary Panirau (P0 S0 T0); Te Kehua RSA 1 (P0 S0 T0).

INDIVIDUAL HIGHLIGHTS —

180s: Webby Lewis (2NZ Say My Name Again); Kayne Arahanga (2NZ Say My Name Again)(2); Shaolyn Edwards (2NZ TCL); Pete Archbold (Roseland Dilligaf); Karlia Waikawa (2NZ Bullz); Liz Low (Cossy Chaos).

Best start (180): Shaolyn Edwards (2NZ TCL).

Best finish: John Kingsbeer (Roseland) 144.

Most high scores: Thao Duncan (2NZ Say My Name Again) 17.

All games won in the match: Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Brian Leach (Cossy DONE & Dusted), Monty Reedy (Cossy DONE & Dusted), Thao Duncan (2NZ Say My Name Again), Rio Edwards (2NZ Corys 6-Shooters), Dean Allen (2NZ Corys 6-Shooters), Mark Edwards (2NZ TCL), Di Leach (2NZ Eastland Port Raiders), Tobias Campbell-Ratapu (2NZ Vikings), Temple Edwards (2NZ Vikings), Steve Deedman (Cossy B Coz), Ngata Monika (2NZ McCann’ics), Mere-Kingi Nepe (2NZ McCann’ics), Caroline Nepe (2NZ McCann’ics), Ross Bishop (2NZ McCann’ics). RESULTS (P = Pairs won - S = Singles won - T = Total Tons) Cossy DONE & Dusted 17 Roseland 4: Sha Hohipa (P1 S1 T9) 140 (4), 100 (5); John Love (P1 S2 T6) 100 (6); Matt Reedy (P3 S2 T9) 135, 125 (2), 100 (6); Brian Leach (P3 S2 T10) 140st, 140, 121 (2), 100 (6); Monty Reedy (P3 S2 T10) 140 (2), 135, 100 (7); Stu Leach (P3 S1 T5) 140 (2), 122, 100f, 100. Mike Jones (P1 S1 T10) 140, 137, 135, 100 (7); John Kingsbeer (P1 S0 T7) 160, 144f, 140, 100 (4); Nigel Higham (P0 S0 T4) 125, 100 (3); Black Wanoa (P0 S0 T4) 134, 123, 121, 100; Kevin Morrell (P1 S0 T9) 140 (2), 100 (7); Wayne Morrell (P1 S1 T4) 131, 100 (3). Roseland Dilligaf 14 2NZ Bullz 7: Pete Archbold (P2 S2 T15) 180, 140st, 140 (3), 100 (10); Ronnie Pomana (P2 S0 T0); Junior Akurangi (P3 S1 T9) 123, 117, 100 (7); Morris MacDonald (P3 S1 T3) 140 (2), 100; Wari Phillips (P2 S1 T3) 115, 100 (2); Vern Marshall (P2 S2 T7) 123, 100 (6). Rowe Mason (P0 S0 T10) 140 (2), 135, 115, 100 (6); Chiarn Waikawa (P0 S1 T6) 120, 100 (5); Mike Hughes (P1 S2 T10) 140, 138, 134, 125, 121, 100f, 100 (4); Karlia Waikawa (P1 S0 T1) 180; Tom Irwin (P1 S2 T8) 140, 100 (7); Jarrod Waikawa-Nepe (P1 S0 T2) 120, 100. 2NZ Say My Name Again 12 2NZ Rebels 9: Thao Duncan (P3 S2 T17) 140st (2),140 (3), 127f, 123, 100 (10); Webby Lewis (P3 S1 T12) 180, 123, 121, 119, 118, 100 (7); Crevice Lewis (P1 S1 T5) 134, 100 (4); Walter Whaitiri (P1 S1 T8) 140, 129, 121, 116, 100 (4); Mannie Duncan (P1 S0 T3) 140, 121, 100; Kayne Arahanga (P1 S2 T12) 180 (2), 140st, 140 (3), 121, 108, 100 (4). Georgie Osborne (P1 S0 T3) 116, 100 (2); Cris Kiri (P1 S2 T8) 140, 114, 100 (6); Charlie Reiri (P2 S1 T9) 140, 138, 123, 100 (6); Jesse Noa Noa (P2 S1 T8) 140, 134, 100 (6); Lorenzo Kaa (P1 S1 T11) 140st, 125, 100 (9); Lee Barbarich (P1 S0 T9) 140st, 100 (8). 2NZ Rebels Wahine Toa 8 2NZ Corys 6-Shooters 7: Tarn Kiri (P2 S0 T1) 100; Chae Whaitiri (P2 S1 T2) 100 (2); Lorna Wynyard (P2 S1 T4) 140, 134, 100 (2); Syndi Barbarich (P2 S1 T3) 140, 100f, 100; Nyoka Fox (P1 S0 T4) 119, 100 (3); Hups Haapu (P1 S0 T1) 121. Alf Cross (P1 S1 T4) 120, 116, 100 (2); Craig Watson (P1 S0 T5) 100 (5); Glenn Higgins (P0 S0 T7) 140 (2), 100 (5); Terry O’Neill (P0 S0 T0); Rio Edwards (P3 S1 T7) 125, 121 (2), 105, 104f, 100 (2); Dean Allen (P3 S1 T6) 140, 111, 105, 100 (3). 2NZ TCL 9 Cossy 2 PHL 6: Brayden Pokai-Giddens (P1 S1 T5) 140st, 140, 121, 120f, 100; Margie Kapene (P1 S0 T0); Chris Giddens (P2 S1 T3) 121st, 100 (2); Kaui Namana (P2 S0 T5) 140, 108, 100 (3); Shaolyn Edwards (P3 S0 T4) 180st, 120, 100 (2); Mark Edwards (P3 S1 T6) 125, 100 (5). Steve Nisbett (P1 S0 T4) 135, 130, 120, 100; Kevin Farmer (P1 S1 T2) 140, 100; Allen Wildbore (P1 S0 T5) 141, 140, 132, 128f, 125; Tangi Hohipa (P1 S1 T3) 140, 121, 100; Puna McRoberts (P1 S1 T7) 121, 100st, 100 (5); Joe Hall (P1 S0 T1) 108. 2NZ Eastland Port Raiders 5 2NZ Valkyries 10: Kathy Penfold (P3 S0 T0); Di Leach (P3 S1 T3) 120, 118, 100; Mark Stenning (P0 S0 T2) 135, 114; Curly Waikari (P0 S0 T0); Josh Van der Lem (P0 S0 T0); Bob Fraider (P0 S1 T0). Amelia Campbell-Ratapu (P2 S1 T3) 140 (2), 100; Shivy Lewis (P2 S0 T3) 132, 125, 100; Jessie Richardson (P2 S1 T3) 100 (3); Hine Wharehinga (P2 S1 T0); Jonleigh Campbell-Ratapu (P2 S1 T4) 100st, 100 (3); Destiny Barbarich (P2 S0 T4) 100 (4). 2NZ (3) 7 2NZ Vikings 8: Lance Cook (P2 S1 T3) 140, 100 (2); Ora Taukamo-Pohio (P2 S0 T5) 135, 134, 100 (3); Heni Pewhairangi (P2 S1 T2) 140, 100; Jay Matete (P2 S1 T2) 120, 101; Faenza Hewett (P0 S0 T0); Karen Pewhairangi (P0 S0 T1) 100. Tama Irwin (P1 S0 T1) 100; Denise Renata (P1 S1 T6) 137, 100 (5); Petra Waihi-Aspalter (P1 S0 T2) 135, 123; Chalet McKean (P1 S0 T1) 124st; Tobias Campbell-Ratapu (P3 S1 T1) 100; Temps Edwards (P3 S1 T4) 100 (4). Cossy Chaos 7 Cossy B Coz 8: Ernst Spreiter (P1 S1 T4) 125st, 100 (3); Jenny Northover (P1 S1 T0); Liz Low (P1 S0 T2) 180, 100; DJ Poi (P1 S0 T0); Karen Harding (P2 S0 T3) 132, 121, 101; Ness Fraider (P2 S1 T3) 120, 116, 104. Nicki Stairs (P0 S0 T5) 140, 125st, 100 (3); Te Kehua Cossy B Coz (P0 S0 T0); Gary Harding (P2 S1 T4) 111, 100 (3); Lindsay Grenfell (P2 S1 T1) 100; Steve Deedman (P3 S1 T1) 140; Alan Stairs (P3 S0 T0). 2NZ McCann’ics 13 RSA (1) 2: Mackey Walker (P2 S0 T5) 140, 121, 100 (3); Kela Nepe (P2 S1 T2) 120, 100; Ngata Monika (P3 S1 T9) 140, 125, 116, 100st, 100 (5); Mere-Kingi Nepe (P3 S1 T1) 100; Carol Nepe (P3 S1 T2) 100 (2); Ross Bishop (P3 S1 T3) 140, 100 (2). Nick Morgan (P0 S1 T2) 125, 100; Kehu Beauchamp (P0 S0 T0); Terry Coote (P1 S0 T2) 100st, 100; Frank Hooper (P1 S0 T3) 140, 101, 100; Mary Panirau (P0 S0 T0); Te Kehua RSA 1 (P0 S0 T0).

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Do you support the new identity and wellbeing focus of Trust Tairawhiti (formerly Eastland Community Trust)?