Golf Roundup

All the results from around the courses.

All the results from around the courses.

SAND AND DELIVERED: Peter Kerekere plays what turned out to be a superb shot from the bunker during the championship final of the Poverty Bay men’s open on Saturday. Kerekere nearly holed it for birdie but the gimmie par was good enough for a half against clubmate Simon Jeune. Kerekere also made a “sandie” on the next hole for a half and went on to win the final 3 and 1. Picture by Gray Clapham

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Heraldon 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Gisborne Park

Butch Atkins has told and been part of a story or three in his long golfing career but he only needed two words to sum up Daniel Collier following the men’s club championship finals on Sunday.

“Too good,” the 59-year-old said of a player over 30 years his junior.

Top qualifier Collier completed a dominant club championship senior division campaign with a 4 and 3 win over Atkins in the 36-hole matchplay final.

It was his fourth senior title and finished off a performance which started in sensational style when he top qualified with a course record-equalling 7-under 65.

Atkins, searching for his second senior title — 24 years after winning his first — kept pace with Collier in the opening 18.

The pair shot matching 76s to be all-square but Collier put the foot down in the afternoon, and Atkins acknowledged he couldn’t keep up.

“I ran out of steam.”

Tom Reynolds held off a hard-charging Bo Huhu to win the intermediate 36-hole final 2 and 1.

The pair were even at the halfway stage but Reynolds powered to a 6-up lead with eight holes to play in the afternoon before getting the wobbles.

Huhu peeled off win after win before Reynolds sank a 10-footer on the 35th to avoid the immense pressure of having to go down the 36th.

Barry Cox came from 4-down after nine holes to beat Wayne McHugh in a sudden-death playoff in the 18-hole junior final.

Cox wiped the halfway deficit on the 16th, then won 17 to go 1-up.

McHugh won the 18th to force extra holes and a bogey-6 on the 19th was good enough for Cox to make it a second junior crown to go along with his two intermediate titles.

Norm Marsters beat Tam Buckingham in the endeavour final.

It has been recently reported in Golf Roundup that Atkins was beaten by Pete Cameron in last year’s final. Cameron actually defeated Atkins in the semi and went on to defeat Jack Glassford in the final.

while blows were being traded all over the course by the club championship contenders, the shot of the day came from Dave Harrison — an ace on the 155-metre second hole.

It helped him to 80-15-65 and victory in the men’s stableford with 44 points.

Sunday — Men’s stableford: D Harrison 44, D Boyle 42, J Collier 40, R Grace 38.

Twos: D Boyle

Hole-in-one: D Harrison.

Approach: J Akuhata.

Men’s best second shot: D Harrison.

Women’s best third shot: K Tamanui.

Tony File Roofing meat raffle winner: C Nepe.

Women’s stableford: M Marino 35 on c/b.

Drawn twos: T Aramakutu.

Men’s club championship finals, senior division: D Collier def B Atkins.

Intermediate: T Reynolds def B Huhu.

Junior: B Cox def W McHugh.

Endeavour: N Marsters def T Buckingham.

COMING UP: SUNDAY, Peter Dow trophy mixed competition, report to office at 9am for 9.30 shotgun start.

Poverty Bay

ALEX Kirkpatrick enjoyed a well-deserved 19th-hole beer after a marathon matchplay performance at the Poverty Bay open.

Kirkpatrick won the second 16, playing 78 matchplay holes along the way. Add to that the 36 holes of qualifying and it was no wonder he was a tired boy.

He won his first match on the 19th, the next on the 19th, the semi against Neil Mackie on the 22nd and the final against Thomas Donovan on the 18th.

Ted Jefferd’s fifth 16 triumph prevented a home-course clean sweep of the divisions. The Tahunga 22-handicapper was the only non- Poverty Bay member to win a division.

He beat Colin Christie (Poverty Bay) 3 and 2 in the final.

Peter Kerekere led the “local” charge with his 2 and 1 win over clubmate Simon Jeune in the Keiha Cup first 16.

Pat Butler proved too consistent for Auckland University student Jeremy Tucker in the third 16 final. The pair shook hands on the 17th.

Tim Sherratt, a joint member of Poverty Bay and Tahunga, defeated Royal Auckland member Michael Collins in the fourth 16 final.

Roy Skuse sneaked home 1-up over fellow Poverty Bay member Chris Warwick to win the sixth 16.

SUNDAY — Men’s stableford: L Pollitt 41, P Grogan 39, A White 39, C Warwick 38.

Twos: L Hewson, R Johnstone, S Olsen, D Patumaka, T Goldsmith, M Mulrooney

Approach: L Hewson.

SATURDAY — Poverty Bay men’s open, championship 16 (Keiha Cup), overall winner (players form Poverty Bay unless otherwise indicated): P Kerekere from S Jeune.

Consolation: T Akroyd (Patutahi) from S Clemens (Royal Wellington).

Flight 1: Andrew Higham (Te Puia Springs.

Flight 2: S Donnelly (Sydney).

Second 16 (Barrington Millar Cup), overall winner: A Kirkpatrick from T Donovan.

Consolation: P Clayton from R Hindmarsh (Pat).

Flight 1: Wynne MacLellan.

Flight 2: A Orton (Hastings).

Third 16, overall winner: P Butler from J Tucker.

Consolation: T Goldsmith from R Young.

Flight 1: S Cranswick (Tolaga Bay).

Flight 2: B Rothschild.

Fourth 16, overall winner: T Sherratt from M Collins (Royal Auckland).

Consolation: M Barker from R Fletcher.

Flight 1: C Dean.

Flight 2: R Foon.

Fifth 16, overall winner: E Jefferd (Tahunga) from C Christie.

Consolation M Brown (Royal Auckland) from S Willock.

Flight 1: A Jefferd.

Flight 2: D Wright.

Sixth 16, overall winner: R Skuse from C Warwick.

Consolation: B Clarke from M Reynolds.

Flight 1: J Pittar.

Flight 2: R Poutu (Australia).

Qualifying, 36-hole gross (Scott Plate): W Brown (Waikohu) 149 from A Higham 151.

36-hole net: R Fletcher 138 from C Jeffrey 141 on c/b.

Long drives: S Donnelly (on 9), W Brown (on 18).

Approaches: D Bush (on 2), T Donovan (on 6), W Brown (on 11).

Bill Donnelly Memorial Trophy for top junior performer: M Watts.

The Friends of Chelsea Hospital Charity Golf Tournament is at Poverty Bay tomorrow. Report at 12 noon for a 12.30pm shotgun start. The draw is —

No.1 tee: The Gisborne Herald, Team Chelsea.

No.2: Sue Kemp.

No.3: BDO Four Play.

No.5: Tim Sherratt, Pihitia Station.

No.6: Black Majic, Jo Tietjen.

No.7: Nolans.

No.8: Friends of Chelsea, Leigh Fletcher.

No.9: Ross Nichol, Tite 4.

No.10: Gary Bates, Peter Florence.

No.11: Bauld’s Bandits, Larry Foster.

No.12: Friday Boys 1, Friday Boys 23.

No.17: Team Newman.

No.18: The Young Birdies, Robyn Rouse.

Te Puia Springs

FRANCES Walker reigned supreme in the junior women’s club championship final on Sunday.

Walker defeated Aomihi Cook 2 and 1 to make it a third consecutive junior crown.

SUNDAY — Junior women’s club championship final: F Walker def A Cook 2 and 1.

Men’s stableford: G Summersby 38, J Pu9ha 31.

Approach on 9: G Roberts.

Two: G Roberts.

Tolaga Bay

Mark “Wattie” Watts won the Sunday stableford with 39 points.

SUNDAY — Stableford: M Watts 39, J Hale 36, R Mackey 35, F Waihi 35, R Pomana 35, R Tuapawa 35.

Twos: W Robinson.

COMING UP: SUNDAY, free club day.

Waikohu

LARRY Green and Julie Coker dominated the Baty Memorial Cup mixed pairs stableford on Sunday.

They posted 80 points — eight clear of runners-up DJ Baty and Matatu Tamanui.

Sunday — Baty Memorial Cup mixed pairs stableford: L Green/J Coker 80s, DJ Baty/M Tamanui 72.

COMING UP: SUNDAY, men’s and women’s shootout finals.

Mahia

WADE Wesche and Clay Wesche warmed up for major junior tournaments by filling the top two spots in the opening round of the club captain’s par.

Both posted +2 efforts. Wade shot 76-6-70 and Clay 93-24-69.

Wade is in Cambridge this week competing for Poverty Bay-East Coast in the junior boys’ interprovincial. Clay headed to Dunedin for the national Eagles under-17 54-hole tournament.

SUNDAY — Club captain’s par, round 1, men: Wade Wesche +2, C Wesche +2, B Crowley sq.

Women: N McRoberts -4.

COMING UP: SUNDAY, club captain’s par, round 2.

Patutahi

BIRDIES on the par-5 first and 10th holes highlighted Tom Hindmarsh’s win in the men’s net on Sunday.

Hindmarsh shot 78-13-65.

Maude Brown and Lorraine Haisman ar the Lucy Kutia Trophy champions.

TUESDAY — Women’s South African stableford: A Haisman 38, L Haisman 37, M Brown 30.

9-holers’ net: B Elvy 57-20-37, A Dolman 76-25-51, G Brooks 78-25-53.

Lucy Kutia Trophy: M Brown/L Haisman.

SUNDAY — Men’s net: T Hindmarsh 78-13-65, R Nichol 83-16-67, Sel Pohatu 78-11-67, W Koia 87-17-70.

Women’s net: S Robertson 79.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford: S Skudder 22, T Hindmarsh 21, B McKenzie 21.

Veterans

BUTCH Atkins made up for the disappointment of losing his senior club championship final (see Gisborne Park section of Golf Roundup) by winning the Gisborne East Coast Senior Golfers’ Society’s Croskery Tankard on Tuesday.

Atkins and Brian Morrissey totalled 87 points for the two rounds of four-ball best-ball stableford — the deciding round being held at Park.

They finished two points ahead of John Fricker and Tam Buckingham.

Individual stableford: B Atkins 39, B Morrissey 37, H Twigley 36, P Koorey 35, K Kennedy 34, S Mohlmann 34, J Fricker 34, R Farmer 34.

Twos: L Green, P Koorey, D Atkins, B Morrissey.

Coming up: Visit by BoP veterans for Shark Trophy, Monday, Oct 5, Poverty Bay (tee-off 11am), Tuesday, Oct 6, Gisborne Park (tee-off 9am); Tolaga Bay visit, Tuesday, Oct 20, TBA on travel arrangements; GEC annual three-day tournament is at Poverty Bay from Nov 9-11.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Heraldon 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Gisborne Park

Butch Atkins has told and been part of a story or three in his long golfing career but he only needed two words to sum up Daniel Collier following the men’s club championship finals on Sunday.

“Too good,” the 59-year-old said of a player over 30 years his junior.

Top qualifier Collier completed a dominant club championship senior division campaign with a 4 and 3 win over Atkins in the 36-hole matchplay final.

It was his fourth senior title and finished off a performance which started in sensational style when he top qualified with a course record-equalling 7-under 65.

Atkins, searching for his second senior title — 24 years after winning his first — kept pace with Collier in the opening 18.

The pair shot matching 76s to be all-square but Collier put the foot down in the afternoon, and Atkins acknowledged he couldn’t keep up.

“I ran out of steam.”

Tom Reynolds held off a hard-charging Bo Huhu to win the intermediate 36-hole final 2 and 1.

The pair were even at the halfway stage but Reynolds powered to a 6-up lead with eight holes to play in the afternoon before getting the wobbles.

Huhu peeled off win after win before Reynolds sank a 10-footer on the 35th to avoid the immense pressure of having to go down the 36th.

Barry Cox came from 4-down after nine holes to beat Wayne McHugh in a sudden-death playoff in the 18-hole junior final.

Cox wiped the halfway deficit on the 16th, then won 17 to go 1-up.

McHugh won the 18th to force extra holes and a bogey-6 on the 19th was good enough for Cox to make it a second junior crown to go along with his two intermediate titles.

Norm Marsters beat Tam Buckingham in the endeavour final.

It has been recently reported in Golf Roundup that Atkins was beaten by Pete Cameron in last year’s final. Cameron actually defeated Atkins in the semi and went on to defeat Jack Glassford in the final.

while blows were being traded all over the course by the club championship contenders, the shot of the day came from Dave Harrison — an ace on the 155-metre second hole.

It helped him to 80-15-65 and victory in the men’s stableford with 44 points.

Sunday — Men’s stableford: D Harrison 44, D Boyle 42, J Collier 40, R Grace 38.

Twos: D Boyle

Hole-in-one: D Harrison.

Approach: J Akuhata.

Men’s best second shot: D Harrison.

Women’s best third shot: K Tamanui.

Tony File Roofing meat raffle winner: C Nepe.

Women’s stableford: M Marino 35 on c/b.

Drawn twos: T Aramakutu.

Men’s club championship finals, senior division: D Collier def B Atkins.

Intermediate: T Reynolds def B Huhu.

Junior: B Cox def W McHugh.

Endeavour: N Marsters def T Buckingham.

COMING UP: SUNDAY, Peter Dow trophy mixed competition, report to office at 9am for 9.30 shotgun start.

Poverty Bay

ALEX Kirkpatrick enjoyed a well-deserved 19th-hole beer after a marathon matchplay performance at the Poverty Bay open.

Kirkpatrick won the second 16, playing 78 matchplay holes along the way. Add to that the 36 holes of qualifying and it was no wonder he was a tired boy.

He won his first match on the 19th, the next on the 19th, the semi against Neil Mackie on the 22nd and the final against Thomas Donovan on the 18th.

Ted Jefferd’s fifth 16 triumph prevented a home-course clean sweep of the divisions. The Tahunga 22-handicapper was the only non- Poverty Bay member to win a division.

He beat Colin Christie (Poverty Bay) 3 and 2 in the final.

Peter Kerekere led the “local” charge with his 2 and 1 win over clubmate Simon Jeune in the Keiha Cup first 16.

Pat Butler proved too consistent for Auckland University student Jeremy Tucker in the third 16 final. The pair shook hands on the 17th.

Tim Sherratt, a joint member of Poverty Bay and Tahunga, defeated Royal Auckland member Michael Collins in the fourth 16 final.

Roy Skuse sneaked home 1-up over fellow Poverty Bay member Chris Warwick to win the sixth 16.

SUNDAY — Men’s stableford: L Pollitt 41, P Grogan 39, A White 39, C Warwick 38.

Twos: L Hewson, R Johnstone, S Olsen, D Patumaka, T Goldsmith, M Mulrooney

Approach: L Hewson.

SATURDAY — Poverty Bay men’s open, championship 16 (Keiha Cup), overall winner (players form Poverty Bay unless otherwise indicated): P Kerekere from S Jeune.

Consolation: T Akroyd (Patutahi) from S Clemens (Royal Wellington).

Flight 1: Andrew Higham (Te Puia Springs.

Flight 2: S Donnelly (Sydney).

Second 16 (Barrington Millar Cup), overall winner: A Kirkpatrick from T Donovan.

Consolation: P Clayton from R Hindmarsh (Pat).

Flight 1: Wynne MacLellan.

Flight 2: A Orton (Hastings).

Third 16, overall winner: P Butler from J Tucker.

Consolation: T Goldsmith from R Young.

Flight 1: S Cranswick (Tolaga Bay).

Flight 2: B Rothschild.

Fourth 16, overall winner: T Sherratt from M Collins (Royal Auckland).

Consolation: M Barker from R Fletcher.

Flight 1: C Dean.

Flight 2: R Foon.

Fifth 16, overall winner: E Jefferd (Tahunga) from C Christie.

Consolation M Brown (Royal Auckland) from S Willock.

Flight 1: A Jefferd.

Flight 2: D Wright.

Sixth 16, overall winner: R Skuse from C Warwick.

Consolation: B Clarke from M Reynolds.

Flight 1: J Pittar.

Flight 2: R Poutu (Australia).

Qualifying, 36-hole gross (Scott Plate): W Brown (Waikohu) 149 from A Higham 151.

36-hole net: R Fletcher 138 from C Jeffrey 141 on c/b.

Long drives: S Donnelly (on 9), W Brown (on 18).

Approaches: D Bush (on 2), T Donovan (on 6), W Brown (on 11).

Bill Donnelly Memorial Trophy for top junior performer: M Watts.

The Friends of Chelsea Hospital Charity Golf Tournament is at Poverty Bay tomorrow. Report at 12 noon for a 12.30pm shotgun start. The draw is —

No.1 tee: The Gisborne Herald, Team Chelsea.

No.2: Sue Kemp.

No.3: BDO Four Play.

No.5: Tim Sherratt, Pihitia Station.

No.6: Black Majic, Jo Tietjen.

No.7: Nolans.

No.8: Friends of Chelsea, Leigh Fletcher.

No.9: Ross Nichol, Tite 4.

No.10: Gary Bates, Peter Florence.

No.11: Bauld’s Bandits, Larry Foster.

No.12: Friday Boys 1, Friday Boys 23.

No.17: Team Newman.

No.18: The Young Birdies, Robyn Rouse.

Te Puia Springs

FRANCES Walker reigned supreme in the junior women’s club championship final on Sunday.

Walker defeated Aomihi Cook 2 and 1 to make it a third consecutive junior crown.

SUNDAY — Junior women’s club championship final: F Walker def A Cook 2 and 1.

Men’s stableford: G Summersby 38, J Pu9ha 31.

Approach on 9: G Roberts.

Two: G Roberts.

Tolaga Bay

Mark “Wattie” Watts won the Sunday stableford with 39 points.

SUNDAY — Stableford: M Watts 39, J Hale 36, R Mackey 35, F Waihi 35, R Pomana 35, R Tuapawa 35.

Twos: W Robinson.

COMING UP: SUNDAY, free club day.

Waikohu

LARRY Green and Julie Coker dominated the Baty Memorial Cup mixed pairs stableford on Sunday.

They posted 80 points — eight clear of runners-up DJ Baty and Matatu Tamanui.

Sunday — Baty Memorial Cup mixed pairs stableford: L Green/J Coker 80s, DJ Baty/M Tamanui 72.

COMING UP: SUNDAY, men’s and women’s shootout finals.

Mahia

WADE Wesche and Clay Wesche warmed up for major junior tournaments by filling the top two spots in the opening round of the club captain’s par.

Both posted +2 efforts. Wade shot 76-6-70 and Clay 93-24-69.

Wade is in Cambridge this week competing for Poverty Bay-East Coast in the junior boys’ interprovincial. Clay headed to Dunedin for the national Eagles under-17 54-hole tournament.

SUNDAY — Club captain’s par, round 1, men: Wade Wesche +2, C Wesche +2, B Crowley sq.

Women: N McRoberts -4.

COMING UP: SUNDAY, club captain’s par, round 2.

Patutahi

BIRDIES on the par-5 first and 10th holes highlighted Tom Hindmarsh’s win in the men’s net on Sunday.

Hindmarsh shot 78-13-65.

Maude Brown and Lorraine Haisman ar the Lucy Kutia Trophy champions.

TUESDAY — Women’s South African stableford: A Haisman 38, L Haisman 37, M Brown 30.

9-holers’ net: B Elvy 57-20-37, A Dolman 76-25-51, G Brooks 78-25-53.

Lucy Kutia Trophy: M Brown/L Haisman.

SUNDAY — Men’s net: T Hindmarsh 78-13-65, R Nichol 83-16-67, Sel Pohatu 78-11-67, W Koia 87-17-70.

Women’s net: S Robertson 79.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford: S Skudder 22, T Hindmarsh 21, B McKenzie 21.

Veterans

BUTCH Atkins made up for the disappointment of losing his senior club championship final (see Gisborne Park section of Golf Roundup) by winning the Gisborne East Coast Senior Golfers’ Society’s Croskery Tankard on Tuesday.

Atkins and Brian Morrissey totalled 87 points for the two rounds of four-ball best-ball stableford — the deciding round being held at Park.

They finished two points ahead of John Fricker and Tam Buckingham.

Individual stableford: B Atkins 39, B Morrissey 37, H Twigley 36, P Koorey 35, K Kennedy 34, S Mohlmann 34, J Fricker 34, R Farmer 34.

Twos: L Green, P Koorey, D Atkins, B Morrissey.

Coming up: Visit by BoP veterans for Shark Trophy, Monday, Oct 5, Poverty Bay (tee-off 11am), Tuesday, Oct 6, Gisborne Park (tee-off 9am); Tolaga Bay visit, Tuesday, Oct 20, TBA on travel arrangements; GEC annual three-day tournament is at Poverty Bay from Nov 9-11.

PBEC men Napier-bound

JUST a week after battling it out for the Poverty Bay open title, a group of the district’s top players will join forces in a battle of the Bays.

Poverty Bay-East Coast senior and masters teams head to Napier Golf Club on Sunday to face their Hawke’s Bay counterparts.

It is a reciprocal visit, following up a representative matchplay clash with their southern neighbours at the Poverty Bay course in July.

That tie featured senior/masters, junior and women’s teams.

Sunday’s will only involve senior and master men’s players.

For the masters (over-40) players, it is their last chance to push for a place in the PBEC team for the Freyberg Masters in New Plymouth next month.

The PBEC players competing against Hawke’s Bay this Sunday are — Seniors: William Brown, Peter Kerekere, Andrew Higham, Eddie Brown jr, Tini Hawea, Tony Akroyd, Nathaniel Cassidy, Kurtis Cortesi.

Masters: John Wyllie, Simon Jeune, Pete Bremner, Dougal Watts, Bruce Yates, Tene Goldsmith.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.