Golf Roundup

All the results from around the greens.

All the results from around the greens.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Poverty Bay

MARG Colebourne’s best round in nearly four years and Pete Anderson’s lowest score since returning to the game highlighted another successful Cancer Society Gisborne East Coast fundraising tournament on Sunday.

Colebourne shot 5-over par 79-16-64, for 46 points, to win the overall stableford — her first sub-80 since October of 2011.

Anderson’s combination of restrained power, accuracy off the tee and a putter that would have burned through steel alloy was rewarded with 2-over 74-9-65, for 43 points.

The major winner on the day, though, was the Gisborne East Coast cancer society centre, which was presented with nearly $4000, thanks to the efforts of Peter Florence and his small but dedicated organising.

Florrie, the driving force behind this tournament for many years, deflected praise, preferring to transfer it to the ongoing generosity of the 63 sponsors.

Every player walked away with a prize, among those a spot prize of a flight in a Tiger Moth.

A sub-par back nine holes earned Alex Kirkpatrick the Primo Cup title by just one stroke in the final on Saturday.

Kirkpatrick came home in 1-under-par 35 in shooting 76 off a 9-handicap. The format for the final is front-nine-net-minus-back-nine-stableford. Kirkpatrick ended with a score of 13, with Kath Willis (14) second on countback from Louise Shepherd.

SUNDAY — Cancer Society Gisborne East Coast centre fundraising tournament, twos: P Stewart, P Kerekere, R Foon, C Christie.

SATURDAY — Primo Cup final, front-nine-net-minus-back-nine-stableford: A Kirkpatrick 13, K Willis 14, L Shepherd 14.

Hidden partners: A Kirkpatrick/M Colebourne 80, L Shepherd/W Mackey 77, H Johanson/P Kerekere 75.

Approaches: A Witters, C Rock.

Twos: J Situ, F Ball, C Rock, D Watts, D Kirkpatrick, A Hayward.

THURSDAY (Nov 12) — Men’s stableford: H Johanson 41, C Christie 41, I Murphy 37, V Richardson 37.

Twos: C Christie.

Approach: H Johanson.

Gisborne Park

PETER Koorey staked his claim as the Gisborne Park men’s shootout king with his third crown on Saturday.

Koorey topped the 19-man field, reduced by one player a hole over seven hours of net strokeplay, to add 2015 to his 2005 and 2013 successes.

A bogey on the 18th, getting a shot, was good enough for Koorey to eliminate defending champion Bo Huhu.

Shot of the final came from Ray Grace, who sank his second for an eagle-2 on the 332-metre fourth hole.

Karen McDonald survived an estimated six putt-offs to win the women’s shootout final for the second time.

McDonald and Lil McFlinn were the last two standing on the 18th tee. McFlinn missed a five-foot putt for par and McDonald slotted her 10-foot effort to seal it.

“I was lucky,” said McDonald, who used her cash prize to pay for the groceries.

SUNDAY — Men’s par: D Craven +8, G Hill +4, R Grace +3, B Reynolds +2.

Twos: D Craven

Approach: S Phillips.

Men’s best second shot: D Craven.

Women’s best third shot: J Morley.

Women’s stableford: J Morley 40.

Twos: R Walford.

SATURDAY — Women’s shootout final, overall winner: K McDonald.

Order of elimination: P Joseph, C Pipi, M Marino, B Woods, T Ford, R Walford, M Alley, K Tamanui, A Richardson, S Maisey, K Hay, F Hutton, N Grace, J Foot, B Walker, S Paku, J Akuhata, L McFlinn.

Men’s shootout final, overall winner: P Koorey.

Order of elmination: T Leggett, T Sweeney, C Nepe, M Hutton, J Charles, D Craven, S Phillips, K Kingi, A Pahina, W Donnelly, B Reynolds, T Buckingham, B Cox, J Glassford, D Harrison, N Marsters, R Grace, B Huhu.

WEDNESDAY (Nov 11) — Women’s net-minus-stableford: F Hutton 66-43-23, K McDonald 69-40-29.

Twos: R Walford.

THESDAY (Nov 10) — Veteran men’s par: B Cox +5, P Mitchell +4, T Sweeney +3, G Sharp +2, E Parkin +2, A Nairne +2, C Brown +1, J Rosewarne +1, R Moiser sq.

Twos: K Bloomfield.

COMING UP: SUNDAY, Colin Campbell Cup mixed event; WEDNESDAY, Nov 25, women’s Christmas tournament’ SUNDAY, Nov 29, Electrinet Park Christmas tournament.

Te Puia Springs

IT was a bittersweet Sunday for Amos Forrester.

Forrester won the men’s stableford with 40 points but was beaten by Ian Sykes in the semifinals of the Makarika Cup men’s matchplay.

Sykes’ final opponent is John Puha, who knocked out Dylan Young.

SUNDAY — Men’s stableford: A Forrester 40, P Ngarimu 40, I Sykes 40, A Cook 38, J Puha 35, K Waitoa 34, J Devery 34.

Makarika Cup men’s matchplay semifinals: J Puha def D Young, I Sykes def A Forrester.

COMING UP: SUNDAY, haggle; SATURDAY, Nov 28, Christmas tournament, rolling start 10am to 12 noon.

Patutahi

WAI Koia was two different golfers on his way to victory in the men’s net on Sunday.

Koia shot a front-nine 45 and a back-nine 37, including two birdies, in his 82-18-64.

Two others also returned 64 – Ross Nichol and Butch McKenzie.

TUESDAY — Women’s 18-hole net: A Haisman 94-27-67, M Alley 89-18-71, P Sutton 100-30-70, D Nienhuys 103-21-71.

9-holers’ net and putts: B Elvy 59, A Dolman 67.

Twos: P Sutton.

SUNDAY — Men’s net: W Koia 82-18-64, R Nichol 80-16-64, B McKenzie 83-19-64, W Baty 79-13-66, G Brown 76-9-67 on c/b.

Women’s net: H Pomana 67, M Winiata 68.

Twos: W Baty, W Koia.

Jackpot: W Koia.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: S Skudder 20, B Wallace 18, T Hindmarsh 16, S Pohatu 16, R Hindmarsh 16.

Junior division: J Graham 24, A Nimmo 20, S Fookes 20.

Waikohu

JULIE Coker must have felt like a jack-in-the-box as she collected trophy after trophy at the club’s annual prizegiving on Saturday.

Coker’s successes included the senior women’s club championship title, most weekly wins, handicap singles, handicap pairs and Coates Trophy.

She and husband Aaron also achieved the husband-wife double in the shootout finals.

It was a case of male superiority in the annual pre-prizegiving Guys v Dolls challenge.

The Guys averaged 31.2 points to the Dolls’ 27 to easily win the stableford and also won the putting — 31.1 to the Dolls’ 34.2

SATURDAY — Waikohu club prizegiving, Guys v Dolls stableford: Guys 31.2 (average) Dolls 27.

Guys v Dolls putts: Guys 31.1 Dolls 34.2.

Overall winners: Guys.

Prizegiving, club champions, senior: William Brown (men), Julie Coker (women).

Intermediate men: Tama Brown.

Junior: Poua Puia (men), Matatu Tamanui (women).

Endeavour men: Aaron Coker.

Handicap singles: Frank Ngatoro (men), Julie Coker (women).

Handicap pairs: Tama Brown/Justin Baty, Julie Coker/Ella Wynyard, Matatu Tamanui/Margy Tuapawa.

Shootout winners: Aaron Coker (men), Julie Coker (women).

Most weekly wins: Justin Baty (men), Julie Coker (women).

Best Canadian pairs (opening day): Aaron Coker/Dee Cowie.

Anniversary Cup: Kahu Tamanui/Ella Wynyard.

Coates Trophy matchplay: Julie Coker.

McLean Trophy matchplay: DJ Baty.

Terry Rutene Trophy: John Jones.

Course backwards: DJ Baty (men), Margy Tuapawa (women).

Lena and Graeme Baty Cup: Julie Coker/Larry Green.

Biggest handicap reduction: Stu Amor.

Best card: Jasmine Ward.

Guys v Dolls: Guys.

2014 twilight ambrose winners: Trotak.

FRIDAY — Twilight mercantile, round 2: Justus 31, Mokopuna 29, Trotak 26, Hiway (2) 24, Greenies 23, One Stop Shop 22.

COMING UP: TOMORROW, twilight ambrose third round; SATURDAY, Waikohu Christmas Cheer, 11.30am tee-off, members to bring plate and items for hamper; SUNDAY, free day.

Seniors

Results from the Sunrise Foundation Gisborne-East Coast senior men’s open tournament held at Poverty Bay last week (from Poverty Bay unless otherwise indicated) — Group 1 (PB Vets Challenge Cup), final: P Rickard def A Destry.

Consolation: F Ball def B Morrissey.

Flight 1: C Poole def B Rothschild.

Group 2, (Captain Cook Cup), final: J Fricker def K White.

Consolation: J Ash (Mahia) def R Skuse.

Flight 1: N McGregor def R Third.

Group 3 (McMillan Trophy), final: W Thompson def C Christie.

Consolation: S Mohlmann def A Bacon.

Flight 1: P Koorey (Gis Park) def J Hansen (Cambridge)

Group 4 (Waikanae Trophy), final: Rob Fletcher def T Gard (Waipawa).

Consolation: B Hall def Reid Fletcher.

Flight 1: K Flay (Kawerau)def C Evans.

Group 5 (McMurray Trophy), final: R Buckingham (Gis Park) def J Rouse.

Consolation: G Tattersfield (Patutahi) def B Morgan (Mah).

Flight 1: K Hickman (Levin) def R Foster.

Group g (Musgrave Trophy), final: R Wesche (Mah) def L Lexmond (Gis Park).

Consolation: H Twigley def L Green (Gis Park).

Flight 1: C Sowerby def B Friend (Kapiti).

Approaches: G Tattersfield, R Young, R Skuse.

Twos: G Tattersfield, N McGregor, P Butler, P Rickard.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Poverty Bay

MARG Colebourne’s best round in nearly four years and Pete Anderson’s lowest score since returning to the game highlighted another successful Cancer Society Gisborne East Coast fundraising tournament on Sunday.

Colebourne shot 5-over par 79-16-64, for 46 points, to win the overall stableford — her first sub-80 since October of 2011.

Anderson’s combination of restrained power, accuracy off the tee and a putter that would have burned through steel alloy was rewarded with 2-over 74-9-65, for 43 points.

The major winner on the day, though, was the Gisborne East Coast cancer society centre, which was presented with nearly $4000, thanks to the efforts of Peter Florence and his small but dedicated organising.

Florrie, the driving force behind this tournament for many years, deflected praise, preferring to transfer it to the ongoing generosity of the 63 sponsors.

Every player walked away with a prize, among those a spot prize of a flight in a Tiger Moth.

A sub-par back nine holes earned Alex Kirkpatrick the Primo Cup title by just one stroke in the final on Saturday.

Kirkpatrick came home in 1-under-par 35 in shooting 76 off a 9-handicap. The format for the final is front-nine-net-minus-back-nine-stableford. Kirkpatrick ended with a score of 13, with Kath Willis (14) second on countback from Louise Shepherd.

SUNDAY — Cancer Society Gisborne East Coast centre fundraising tournament, twos: P Stewart, P Kerekere, R Foon, C Christie.

SATURDAY — Primo Cup final, front-nine-net-minus-back-nine-stableford: A Kirkpatrick 13, K Willis 14, L Shepherd 14.

Hidden partners: A Kirkpatrick/M Colebourne 80, L Shepherd/W Mackey 77, H Johanson/P Kerekere 75.

Approaches: A Witters, C Rock.

Twos: J Situ, F Ball, C Rock, D Watts, D Kirkpatrick, A Hayward.

THURSDAY (Nov 12) — Men’s stableford: H Johanson 41, C Christie 41, I Murphy 37, V Richardson 37.

Twos: C Christie.

Approach: H Johanson.

Gisborne Park

PETER Koorey staked his claim as the Gisborne Park men’s shootout king with his third crown on Saturday.

Koorey topped the 19-man field, reduced by one player a hole over seven hours of net strokeplay, to add 2015 to his 2005 and 2013 successes.

A bogey on the 18th, getting a shot, was good enough for Koorey to eliminate defending champion Bo Huhu.

Shot of the final came from Ray Grace, who sank his second for an eagle-2 on the 332-metre fourth hole.

Karen McDonald survived an estimated six putt-offs to win the women’s shootout final for the second time.

McDonald and Lil McFlinn were the last two standing on the 18th tee. McFlinn missed a five-foot putt for par and McDonald slotted her 10-foot effort to seal it.

“I was lucky,” said McDonald, who used her cash prize to pay for the groceries.

SUNDAY — Men’s par: D Craven +8, G Hill +4, R Grace +3, B Reynolds +2.

Twos: D Craven

Approach: S Phillips.

Men’s best second shot: D Craven.

Women’s best third shot: J Morley.

Women’s stableford: J Morley 40.

Twos: R Walford.

SATURDAY — Women’s shootout final, overall winner: K McDonald.

Order of elimination: P Joseph, C Pipi, M Marino, B Woods, T Ford, R Walford, M Alley, K Tamanui, A Richardson, S Maisey, K Hay, F Hutton, N Grace, J Foot, B Walker, S Paku, J Akuhata, L McFlinn.

Men’s shootout final, overall winner: P Koorey.

Order of elmination: T Leggett, T Sweeney, C Nepe, M Hutton, J Charles, D Craven, S Phillips, K Kingi, A Pahina, W Donnelly, B Reynolds, T Buckingham, B Cox, J Glassford, D Harrison, N Marsters, R Grace, B Huhu.

WEDNESDAY (Nov 11) — Women’s net-minus-stableford: F Hutton 66-43-23, K McDonald 69-40-29.

Twos: R Walford.

THESDAY (Nov 10) — Veteran men’s par: B Cox +5, P Mitchell +4, T Sweeney +3, G Sharp +2, E Parkin +2, A Nairne +2, C Brown +1, J Rosewarne +1, R Moiser sq.

Twos: K Bloomfield.

COMING UP: SUNDAY, Colin Campbell Cup mixed event; WEDNESDAY, Nov 25, women’s Christmas tournament’ SUNDAY, Nov 29, Electrinet Park Christmas tournament.

Te Puia Springs

IT was a bittersweet Sunday for Amos Forrester.

Forrester won the men’s stableford with 40 points but was beaten by Ian Sykes in the semifinals of the Makarika Cup men’s matchplay.

Sykes’ final opponent is John Puha, who knocked out Dylan Young.

SUNDAY — Men’s stableford: A Forrester 40, P Ngarimu 40, I Sykes 40, A Cook 38, J Puha 35, K Waitoa 34, J Devery 34.

Makarika Cup men’s matchplay semifinals: J Puha def D Young, I Sykes def A Forrester.

COMING UP: SUNDAY, haggle; SATURDAY, Nov 28, Christmas tournament, rolling start 10am to 12 noon.

Patutahi

WAI Koia was two different golfers on his way to victory in the men’s net on Sunday.

Koia shot a front-nine 45 and a back-nine 37, including two birdies, in his 82-18-64.

Two others also returned 64 – Ross Nichol and Butch McKenzie.

TUESDAY — Women’s 18-hole net: A Haisman 94-27-67, M Alley 89-18-71, P Sutton 100-30-70, D Nienhuys 103-21-71.

9-holers’ net and putts: B Elvy 59, A Dolman 67.

Twos: P Sutton.

SUNDAY — Men’s net: W Koia 82-18-64, R Nichol 80-16-64, B McKenzie 83-19-64, W Baty 79-13-66, G Brown 76-9-67 on c/b.

Women’s net: H Pomana 67, M Winiata 68.

Twos: W Baty, W Koia.

Jackpot: W Koia.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: S Skudder 20, B Wallace 18, T Hindmarsh 16, S Pohatu 16, R Hindmarsh 16.

Junior division: J Graham 24, A Nimmo 20, S Fookes 20.

Waikohu

JULIE Coker must have felt like a jack-in-the-box as she collected trophy after trophy at the club’s annual prizegiving on Saturday.

Coker’s successes included the senior women’s club championship title, most weekly wins, handicap singles, handicap pairs and Coates Trophy.

She and husband Aaron also achieved the husband-wife double in the shootout finals.

It was a case of male superiority in the annual pre-prizegiving Guys v Dolls challenge.

The Guys averaged 31.2 points to the Dolls’ 27 to easily win the stableford and also won the putting — 31.1 to the Dolls’ 34.2

SATURDAY — Waikohu club prizegiving, Guys v Dolls stableford: Guys 31.2 (average) Dolls 27.

Guys v Dolls putts: Guys 31.1 Dolls 34.2.

Overall winners: Guys.

Prizegiving, club champions, senior: William Brown (men), Julie Coker (women).

Intermediate men: Tama Brown.

Junior: Poua Puia (men), Matatu Tamanui (women).

Endeavour men: Aaron Coker.

Handicap singles: Frank Ngatoro (men), Julie Coker (women).

Handicap pairs: Tama Brown/Justin Baty, Julie Coker/Ella Wynyard, Matatu Tamanui/Margy Tuapawa.

Shootout winners: Aaron Coker (men), Julie Coker (women).

Most weekly wins: Justin Baty (men), Julie Coker (women).

Best Canadian pairs (opening day): Aaron Coker/Dee Cowie.

Anniversary Cup: Kahu Tamanui/Ella Wynyard.

Coates Trophy matchplay: Julie Coker.

McLean Trophy matchplay: DJ Baty.

Terry Rutene Trophy: John Jones.

Course backwards: DJ Baty (men), Margy Tuapawa (women).

Lena and Graeme Baty Cup: Julie Coker/Larry Green.

Biggest handicap reduction: Stu Amor.

Best card: Jasmine Ward.

Guys v Dolls: Guys.

2014 twilight ambrose winners: Trotak.

FRIDAY — Twilight mercantile, round 2: Justus 31, Mokopuna 29, Trotak 26, Hiway (2) 24, Greenies 23, One Stop Shop 22.

COMING UP: TOMORROW, twilight ambrose third round; SATURDAY, Waikohu Christmas Cheer, 11.30am tee-off, members to bring plate and items for hamper; SUNDAY, free day.

Seniors

Results from the Sunrise Foundation Gisborne-East Coast senior men’s open tournament held at Poverty Bay last week (from Poverty Bay unless otherwise indicated) — Group 1 (PB Vets Challenge Cup), final: P Rickard def A Destry.

Consolation: F Ball def B Morrissey.

Flight 1: C Poole def B Rothschild.

Group 2, (Captain Cook Cup), final: J Fricker def K White.

Consolation: J Ash (Mahia) def R Skuse.

Flight 1: N McGregor def R Third.

Group 3 (McMillan Trophy), final: W Thompson def C Christie.

Consolation: S Mohlmann def A Bacon.

Flight 1: P Koorey (Gis Park) def J Hansen (Cambridge)

Group 4 (Waikanae Trophy), final: Rob Fletcher def T Gard (Waipawa).

Consolation: B Hall def Reid Fletcher.

Flight 1: K Flay (Kawerau)def C Evans.

Group 5 (McMurray Trophy), final: R Buckingham (Gis Park) def J Rouse.

Consolation: G Tattersfield (Patutahi) def B Morgan (Mah).

Flight 1: K Hickman (Levin) def R Foster.

Group g (Musgrave Trophy), final: R Wesche (Mah) def L Lexmond (Gis Park).

Consolation: H Twigley def L Green (Gis Park).

Flight 1: C Sowerby def B Friend (Kapiti).

Approaches: G Tattersfield, R Young, R Skuse.

Twos: G Tattersfield, N McGregor, P Butler, P Rickard.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.