Golf Roundup

All the sizzling news from the steamy greens.

All the sizzling news from the steamy greens.

Tolaga Bay

FIRST-time combo Walter Robinson and Gay Young took no time to click in Tolaga Bay’s open opening tournament on Sunday.

Tolaga Bay member Robinson and Poverty Bay’s Young shot 75-14-61 to win the Canadian mixed foursomes stableford with 43 points.

Young capped a successful day by winning the women’s long drive.

Pete Stevenson was also in form that matched the temperature, racking up 43 points to win the men’s stableford by one point from Dion Milner and Dan Maitai.

A field of 44 competed in the open event.

SUNDAY — Men’s stableford: P Stevenson 43, D Milner 42, D Maitai 42, R Tuapawa 41, C O’Sullivan 40, F Daley 39, S Kemp 39, W Wesche 38, B Watson 38, R Nichol 38, J Aitchison 37, M Watts 37.

Mixed pairs Canadian mixed foursomes stableford: W Robinson/G Young 43, L Poananga/Joe Lincoln 40, Joel and Anthea Lincoln 39, M and W Wesche 39, T Green/S Robertson 39, L Green/V Grace 37, A and J Hale 37, R and F Walker 37.

Long drives: D Milner (men), G Young (women).

Approach: D Milner.

Closest to pin: C Palmer.

Twos: M Grant.

Course is closed on Sunday.

Gisborne Park

THE heat was on but the weekend scoring was fairly mild in Handicap Cup qualifying.

Mike Hutton’s 92-24-68 won the men’s net on Saturday and Ray Grace topped a trio of net 70s on Sunday.

The first round of Handicap Cup matchplay is on Sunday and there are a couple of potentially juicy tussles.

Johnny Charles takes on former Irish Rover Thistle 26ers football teammate Steve Phillips, Kani Kingi and Anthony Pahia do battle while big-hitting Brad Reynolds faces off against the straight-driving Grace.

Sunday — Men’s net: R Grace 70, G Hill 70, K Kingi 70, D Craven 71, B Reynolds 71, P Koorey 72.

Approach: G Hill

Men’s best second shot: P Cameron.

Women’s net: J Morley 86-16-70.

Women’s best third shot: K McDonald.

Twos: J Foot, D Craven.

Saturday — Men’s net: M Hutton 68, P Nepia 69, S Phillips 71, G Hill 71.

Twos: S Phillips.

Wednesday (Feb 24) — Women’s putting: J Kerr 27.

Twos: N Grace, J Kerr.

Tuesday (Feb 23) — Veteran men’s par: H White +1, A Lewington +1, H Nyenhuis +1, E Parkin +1, G Sharp +1, D Tarr +1, R Walford sq.

Twos: P Mitchell, L Green, C Brown, R Moiser, H Nyenhuis.

Round 1 of the men’s Handicap Cup matchplay is on SUNDAY. The draw is — No.1 tee, 8.30am: P Koorey v P Nepia, P Simpson v D Tombleson. 8.36: C Aramakutu v C Nepe, W Donnelly v R Taylor. 8.42: G Hill v D Harrison, K Kingi v A Pahina. 8.48: B Reynolds v R Grace, J Charles v S Phillips.

Te Puia Springs

WAYNE Rasmussen posted his best round since joining the club in 2014 to win the par round on Sunday.

Rasmussen signed for 83-27-56. His round included a back nine of 39.

Te Puia’s open opening day tournament is on Sunday.

SUNDAY — Par round: W Rasmussen 83-27-56; G Summersby 88-25-63, +4; M Waitoa 84-20-64, +3; I Sykes 78-14-64, +3; G Roberts 81-15-66, +3; H Rasmussen 78-15-63, +2; J Forrester 85-20-65, +1; A Forrester 82-18-64, +1; R Tibble 82-15-67, +1; P Ngarimu 80-14-66, sq.

Twos: G Roberts, A Forrester.

COMING UP: SUNDAY, Te Puia open opening tournament, mixed pairs and men’s divisions, rolling start from 10am to 12.30pm.

Poverty Bay

JOHNNY Kerekere anchored his team’s come-from-behind Bull Cup men’s teams’ triumph on Saturday.

JK, Kim Travers, Kenny White and Brian Morrissey won the 36-hole aggregate stableford title.

They started the second and final round just off the lead but Kerekere’s 80-11-69, for 39 points, helped lift them past first-round leaders Colin Christie, Cliff Poole, Vance Richardson and John Vaughan.

The winners ended up on 265 points, seven clear of Christie’s crew.

Kerekere’s individual effort won him the division 1 men’s stableford while Steve Palmer won division 2 with 89-20-69, for 39.

The Morley Cup Canadian mixed pairs foursomes were decided on Sunday.

Palmer and Louise Shepherd won the title, thanks to their net 67 in the first round of the two-round competition. They were one stroke ahead of Tene Goldsmith and Lynne Holmberg.

Anaru Reedy turned on a golfing master-class in winning the division 1 men’s stableford on Sunday with 3-under 69-4-65, for 43 points.

Mixing booming drives with a solid approach game and several quality finesse shots and putts, Reedy responded to a recent back injury with four birdies and just one bogey.

Such was the scoring in division 1, Peter Kerekere’s 2-under 70-1-69, for 39 points, was not good enough to make the prizes.

Spud Murphy overcame a double-bogey on the first to win the division 1 men’s stableford last Thursday with 1-over 73-7-66, for 42 points. The former Poverty Bay-East Coast No.1 had birdies on the sixth, ninth, 10th and 13th holes.

Roy Skuse also racked up the points to win the division 2 stableford with 80-15-65, for 43 points.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: A Reedy 43, P Stewart 42, M Callaghan 41, J Kerekere 40, G Morley 40.

Division 2: B Talbot 40, B Brown 39, B Payne 36, M Karalus 36.

Twos: P Stewart, J Kerekere, P Kerekere, R Gibson, M Callaghan, M Mulrooney.

Approach: C Taewa.

Morley Cup mixed pairs net: S Palmer/L Shepherd 67, T Goldsmith/L Holmberg 68.

Saturday — Men’s stableford, division 1: J Kerekere 39, C Jeffrey 38, A Kirkpatrick 36, P Butler 36.

Division 2: S Palmer 39, M Smith 36, R Skuse 34, R Kelly 34.

Twos: G Brown, C Jeffrey, P Butler

Approach: C Jeffrey.

Bull Cup overall winners (aggregate team stableford over 36 holes): K Travers, J Kerekere, K White, B Morrissey 265; C Christie, V Richardson, J Vaughan, C Poole 258.

THURSDAY (Feb 25) — Men’s stableford, division 1: I Murphy 42, M Thomas 40, V Richardson 38, G Clapham 38, P Butler 38.

Division 2: R Skuse 43, C Christie 41, D Malcolm 39, R Foster 39, R Owen 38.

Twos: P Butler, G Clapham, I Murphy.

Approach: I Murphy.

Women’s results

Wednesday — Carnie Nelson, net 74; Ann Ward, net 75.

Oman Cup qualifiers — First round, TuesdaY, 8.30am: Carnie Nelson, Ann Ward, Marg Colebourne, Mary Allan, Janice Utting, Diana Murphy, Teresa Lewis, Lynne Holmberg, June MacKinnon, Gay Young, Annabelle Sutton, Kathlyn Willis, Letty Poananga, Lorraine McLaughlin, Alvie Hale, Vicki Fraser.

LGU Silver: Carnie Nelson 90-16-74.

Bronze I: Ann Ward 97-22-75.

Bronze II: Diana Murphy 106-29-77.

Bronze III: Annabelle Sutton 115-35-80.

Patutahi

MAUDE Brown produced the round of the day while a couple of Wairoa golfers also stood out in the women’s open tournament on Saturday.

Patutahi member Brown shot 85-21-64 to take the junior division gross honours.

Tina Duncan and Taina Paku flew the Wairoa flag high — Duncan winning the senior net with 82-17-65 and Paku the junior net with 88-22-66.

Jo Kerr’s 7-over 78 won the senior gross, Marg Alley (38 points) won the senior stableford and Jandy Solomon (40) the junior stableford.

Jan Spence’s 19 points was the best of the 9-holers.

SUNDAY — Stableford: G Tattersfield 83-19-64, 42; C Stills-Hindmarsh 97-31-66, 41; G Brown 76-11-65, 41; L Maynard 86-20-66, 40; M Farmer 84-18-66, 40.

SATURDAY — Women’s open tournament, senior division, gross: J Kerr 78-8-70.

Net: T Duncan 82-17-65.

Stableford: M Alley 38, M Shanks 36, G Young 35, K Green 34.

Junior division, gross: M Brown 85-21-64.

Net: T Paku 88-22-66.

Stableford: J Solomon 40, A Wright 39, R Hiko 38, V Grace 38, K Utting 38.

9-holers stableford: J Spence 19.

Long drives: K Green (0-18), J Solomon (19-36).

Approaches: T Smith (0-18), K Utting (19-36), J Leahy (9-holers).

Best second shots: K Johnson (0-18), M Brown (19-36).

9-holers’ best third shot: J Spence.

Twos: H Pomana.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: R Nichol 22, O Willimott 21, H Pomana 20, Sel Skudder 19.

Junior division: G Watson 22, C Newman 22, T Coutts 22, S Fookes 21, G Humble 21.

Tahunga

TAHUNGA’S open opening day tournament is on Saturday.

Format is American foursomes and men’s sections.

A cup of tea from 10.30 will be followed by tee-off from 11am.

Entry fee includes twos and a barbecue will follow prizegiving.

Inquiries to Tom Sherratt (867-0807) or Kylie Johnson (867-0869) or tahunga@golf.co.nz

Tolaga Bay

FIRST-time combo Walter Robinson and Gay Young took no time to click in Tolaga Bay’s open opening tournament on Sunday.

Tolaga Bay member Robinson and Poverty Bay’s Young shot 75-14-61 to win the Canadian mixed foursomes stableford with 43 points.

Young capped a successful day by winning the women’s long drive.

Pete Stevenson was also in form that matched the temperature, racking up 43 points to win the men’s stableford by one point from Dion Milner and Dan Maitai.

A field of 44 competed in the open event.

SUNDAY — Men’s stableford: P Stevenson 43, D Milner 42, D Maitai 42, R Tuapawa 41, C O’Sullivan 40, F Daley 39, S Kemp 39, W Wesche 38, B Watson 38, R Nichol 38, J Aitchison 37, M Watts 37.

Mixed pairs Canadian mixed foursomes stableford: W Robinson/G Young 43, L Poananga/Joe Lincoln 40, Joel and Anthea Lincoln 39, M and W Wesche 39, T Green/S Robertson 39, L Green/V Grace 37, A and J Hale 37, R and F Walker 37.

Long drives: D Milner (men), G Young (women).

Approach: D Milner.

Closest to pin: C Palmer.

Twos: M Grant.

Course is closed on Sunday.

Gisborne Park

THE heat was on but the weekend scoring was fairly mild in Handicap Cup qualifying.

Mike Hutton’s 92-24-68 won the men’s net on Saturday and Ray Grace topped a trio of net 70s on Sunday.

The first round of Handicap Cup matchplay is on Sunday and there are a couple of potentially juicy tussles.

Johnny Charles takes on former Irish Rover Thistle 26ers football teammate Steve Phillips, Kani Kingi and Anthony Pahia do battle while big-hitting Brad Reynolds faces off against the straight-driving Grace.

Sunday — Men’s net: R Grace 70, G Hill 70, K Kingi 70, D Craven 71, B Reynolds 71, P Koorey 72.

Approach: G Hill

Men’s best second shot: P Cameron.

Women’s net: J Morley 86-16-70.

Women’s best third shot: K McDonald.

Twos: J Foot, D Craven.

Saturday — Men’s net: M Hutton 68, P Nepia 69, S Phillips 71, G Hill 71.

Twos: S Phillips.

Wednesday (Feb 24) — Women’s putting: J Kerr 27.

Twos: N Grace, J Kerr.

Tuesday (Feb 23) — Veteran men’s par: H White +1, A Lewington +1, H Nyenhuis +1, E Parkin +1, G Sharp +1, D Tarr +1, R Walford sq.

Twos: P Mitchell, L Green, C Brown, R Moiser, H Nyenhuis.

Round 1 of the men’s Handicap Cup matchplay is on SUNDAY. The draw is — No.1 tee, 8.30am: P Koorey v P Nepia, P Simpson v D Tombleson. 8.36: C Aramakutu v C Nepe, W Donnelly v R Taylor. 8.42: G Hill v D Harrison, K Kingi v A Pahina. 8.48: B Reynolds v R Grace, J Charles v S Phillips.

Te Puia Springs

WAYNE Rasmussen posted his best round since joining the club in 2014 to win the par round on Sunday.

Rasmussen signed for 83-27-56. His round included a back nine of 39.

Te Puia’s open opening day tournament is on Sunday.

SUNDAY — Par round: W Rasmussen 83-27-56; G Summersby 88-25-63, +4; M Waitoa 84-20-64, +3; I Sykes 78-14-64, +3; G Roberts 81-15-66, +3; H Rasmussen 78-15-63, +2; J Forrester 85-20-65, +1; A Forrester 82-18-64, +1; R Tibble 82-15-67, +1; P Ngarimu 80-14-66, sq.

Twos: G Roberts, A Forrester.

COMING UP: SUNDAY, Te Puia open opening tournament, mixed pairs and men’s divisions, rolling start from 10am to 12.30pm.

Poverty Bay

JOHNNY Kerekere anchored his team’s come-from-behind Bull Cup men’s teams’ triumph on Saturday.

JK, Kim Travers, Kenny White and Brian Morrissey won the 36-hole aggregate stableford title.

They started the second and final round just off the lead but Kerekere’s 80-11-69, for 39 points, helped lift them past first-round leaders Colin Christie, Cliff Poole, Vance Richardson and John Vaughan.

The winners ended up on 265 points, seven clear of Christie’s crew.

Kerekere’s individual effort won him the division 1 men’s stableford while Steve Palmer won division 2 with 89-20-69, for 39.

The Morley Cup Canadian mixed pairs foursomes were decided on Sunday.

Palmer and Louise Shepherd won the title, thanks to their net 67 in the first round of the two-round competition. They were one stroke ahead of Tene Goldsmith and Lynne Holmberg.

Anaru Reedy turned on a golfing master-class in winning the division 1 men’s stableford on Sunday with 3-under 69-4-65, for 43 points.

Mixing booming drives with a solid approach game and several quality finesse shots and putts, Reedy responded to a recent back injury with four birdies and just one bogey.

Such was the scoring in division 1, Peter Kerekere’s 2-under 70-1-69, for 39 points, was not good enough to make the prizes.

Spud Murphy overcame a double-bogey on the first to win the division 1 men’s stableford last Thursday with 1-over 73-7-66, for 42 points. The former Poverty Bay-East Coast No.1 had birdies on the sixth, ninth, 10th and 13th holes.

Roy Skuse also racked up the points to win the division 2 stableford with 80-15-65, for 43 points.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: A Reedy 43, P Stewart 42, M Callaghan 41, J Kerekere 40, G Morley 40.

Division 2: B Talbot 40, B Brown 39, B Payne 36, M Karalus 36.

Twos: P Stewart, J Kerekere, P Kerekere, R Gibson, M Callaghan, M Mulrooney.

Approach: C Taewa.

Morley Cup mixed pairs net: S Palmer/L Shepherd 67, T Goldsmith/L Holmberg 68.

Saturday — Men’s stableford, division 1: J Kerekere 39, C Jeffrey 38, A Kirkpatrick 36, P Butler 36.

Division 2: S Palmer 39, M Smith 36, R Skuse 34, R Kelly 34.

Twos: G Brown, C Jeffrey, P Butler

Approach: C Jeffrey.

Bull Cup overall winners (aggregate team stableford over 36 holes): K Travers, J Kerekere, K White, B Morrissey 265; C Christie, V Richardson, J Vaughan, C Poole 258.

THURSDAY (Feb 25) — Men’s stableford, division 1: I Murphy 42, M Thomas 40, V Richardson 38, G Clapham 38, P Butler 38.

Division 2: R Skuse 43, C Christie 41, D Malcolm 39, R Foster 39, R Owen 38.

Twos: P Butler, G Clapham, I Murphy.

Approach: I Murphy.

Women’s results

Wednesday — Carnie Nelson, net 74; Ann Ward, net 75.

Oman Cup qualifiers — First round, TuesdaY, 8.30am: Carnie Nelson, Ann Ward, Marg Colebourne, Mary Allan, Janice Utting, Diana Murphy, Teresa Lewis, Lynne Holmberg, June MacKinnon, Gay Young, Annabelle Sutton, Kathlyn Willis, Letty Poananga, Lorraine McLaughlin, Alvie Hale, Vicki Fraser.

LGU Silver: Carnie Nelson 90-16-74.

Bronze I: Ann Ward 97-22-75.

Bronze II: Diana Murphy 106-29-77.

Bronze III: Annabelle Sutton 115-35-80.

Patutahi

MAUDE Brown produced the round of the day while a couple of Wairoa golfers also stood out in the women’s open tournament on Saturday.

Patutahi member Brown shot 85-21-64 to take the junior division gross honours.

Tina Duncan and Taina Paku flew the Wairoa flag high — Duncan winning the senior net with 82-17-65 and Paku the junior net with 88-22-66.

Jo Kerr’s 7-over 78 won the senior gross, Marg Alley (38 points) won the senior stableford and Jandy Solomon (40) the junior stableford.

Jan Spence’s 19 points was the best of the 9-holers.

SUNDAY — Stableford: G Tattersfield 83-19-64, 42; C Stills-Hindmarsh 97-31-66, 41; G Brown 76-11-65, 41; L Maynard 86-20-66, 40; M Farmer 84-18-66, 40.

SATURDAY — Women’s open tournament, senior division, gross: J Kerr 78-8-70.

Net: T Duncan 82-17-65.

Stableford: M Alley 38, M Shanks 36, G Young 35, K Green 34.

Junior division, gross: M Brown 85-21-64.

Net: T Paku 88-22-66.

Stableford: J Solomon 40, A Wright 39, R Hiko 38, V Grace 38, K Utting 38.

9-holers stableford: J Spence 19.

Long drives: K Green (0-18), J Solomon (19-36).

Approaches: T Smith (0-18), K Utting (19-36), J Leahy (9-holers).

Best second shots: K Johnson (0-18), M Brown (19-36).

9-holers’ best third shot: J Spence.

Twos: H Pomana.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: R Nichol 22, O Willimott 21, H Pomana 20, Sel Skudder 19.

Junior division: G Watson 22, C Newman 22, T Coutts 22, S Fookes 21, G Humble 21.

Tahunga

TAHUNGA’S open opening day tournament is on Saturday.

Format is American foursomes and men’s sections.

A cup of tea from 10.30 will be followed by tee-off from 11am.

Entry fee includes twos and a barbecue will follow prizegiving.

Inquiries to Tom Sherratt (867-0807) or Kylie Johnson (867-0869) or tahunga@golf.co.nz

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or by email

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?