Golf Roundup

All the results from the cool greens.

All the results from the cool greens.

Poverty Bay

THE top seeds survived, the defending champions did not as the Barns-Graham Cup men’s pairs produced its usual anthology of agony and ecstasy over the weekend.

The contenders are down to 16 duos following a doubleheader featuring qualifying on Saturday and the first round of matchplay the following morning.

Ross Gibson and Don Wright claimed the No.1 seeding with a best-ball stableford total of 48 points, one point ahead of surprise package Les Gunther and Craig Bauld — Bauld playing the first hole by himself due to Gunther’s late arrival.

Several pairs returned 46 points as the cut-off was made at 40, with some on that score missng out on countback.

Among those who failed to make the cut were 2015 champions Ron Young and Pete Stewart, and runners-up Collin Jeffrey and Neville Jenkins.

Gibson and Wright almost fell at the first matchplay hurdle. They came up against a Duncan Bush-Colin Christie combo who just would not go away and had the chance of winning on the 18th. Gibson and Wright got home after four extra holes.

That 22-hole battle was matched by Dave Jenkins and Frank Ball. Most of the players had gone home by the time they returned from scraping past Allan White and Walter Mackey.

Sudden-death also decided the match between Roger Kelly/Lee Pollitt and Jim McGregor/Phil Wauchop. Pollitt sank a 20-footer on the ninth (they started on 10) to force extra holes and Kelly made birdie on the 19th for the win.

The most impressive performer of the weekend was Pete Anderson. Mixing pure ball-striking with outrageously deadly putting, he had six birdies and broke par for the first time — 71-7-64 — as he and Chris Taewa knocked out Dougal Watts and Soren Olsen 4 and 3.

The individual round of the weekend, though, came from a player not actually involved in the BG Cup. Peter Kerekere had seven birdies in a Sunday round of 69-0-69 and today became the lowest-handicapped golfer in the region — +0.4.

The Hutchinson Cup women’s women’s matchplay semifinalists have been found. Gay Young faces Leigh Fletcher in one semi while Colleen Skuse meets Dianne Jopson in the other.

Wednesday — Hutchinson Cup semifinalists: G Young v L Fletcher, C Skuse v D Jopson.

Women’s tee-to-green net+putts: P Zame 68-30-98, V Fletcher 68-30-98.

9-holers: K Holdsworth 38-15-53.

Twos: V Fletcher.

Tuesday: Women’s par: V Bell +1 on c/b.

Twos: L Fletcher, V Bell.

SUNDAY — Barns-Graham Cup men’s pairs matchplay, round 1: R Gibson/D Wright def C Christie/D Bush, B Payne/. Goldsmith def P Shanks/R Murphy, R Morley/G Morley def P Grogan/R. Johnstone, P Humphries/M Dodgshun def S Jeune/R Morgan, P Anderson/C Taewa def D Watts/S Olsen, K Gunness/B Tannahill def B Colbert/M Barker, J Green/B Morgan def A Kirkpatrick/P Graham, D Jenkins/F Ball def A White/W Mackey, R Kelly/L Pollitt def J McGregor/P Wauchop, P Goodwin/M Norman def D Pirimona/K Travers, R Skuse/B Allen def A Hayward/F Brown, N Mackie/P Mullooly def V Richardson/N Richardson, G Brown/D Griffin def M Smith/B Read, C Dean/J Williams def J Rouse/V Powdrell, R Farmer/M Watts def L Foster/M Stevens, C Bauld/L Gunther def S Palmer/C Smith.

Men’s stableford, division 1: P Anderson 44, J Kerekere 39, P Kerekere 39, F Ball 37.

Division 2: J Williams 42, N Jones 38, P M Mullooly 38, R Kelly 37.

Twos: P Kerekere, M Norman, P Anderson.

Approach: J Kerekere.

SATURDAY — Twos: C Bauld, R Skuse, L Foster.

Approach: C Bauld.

Friday — Veteran women’s stableford: V Fraser 39, C Skuse 39.

THURSDAY (June 9) — Men’s stableford, division 1: A Kirkpatrick 40, D Bush 36, H Johanson 36, R Skuse 36, N Mackie 36.

Division 2: B Hall 43, D Mettrick 40, M Gemmell 37, D Atkins 37.

Twos: D Bush, M Dodgshun.

Approach: M Dodgshun.

Gisborne Park

RAY Grace and Anthony Pahina earned the top seeding as qualifying for the Kiri Te Kanawa Retirement Village Te Kanawa Cup men’s pairs wrapped up over the weekend.

Grace and Pahina posted a best-ball stableford total of 45 points to replace Leo Lexmond and Derek Craven in the No.1 spot.

Mason Emery and Kani Kingi are the third seeds while Brian Cox and Wayne McHugh and Brad Reynolds and Cliff Nepe complete the top five.

With 21 pairs qualifying, the top 11 enjoy a bye into round 2. The other 10 will have to take the long route to glory.

The first round of matchplay is this weekend, while the women are into round 2 of the Benson Cup pairs matchplay.

Electrinet Park results, SUNDAY — Men’s stableford: M Hutton 39, B Watene 35, G Hill 35, K Kingi 35, S Fonoti 35, B Reynolds 34, H White 34, J Collier 34.

Twos: M Hutton, B Huhu.

Approach: Z Boyle.

Men’s best second shot: B Reynolds.

Women’s stableford: P Shaw 39.

Women’s best third shot: J Morley.

Women’s drawn two: T Ford.

SATURDAY — Men’s stableford: G Hill 38, D Craven 38, K Kingi 36, R Grace 35, M Hutton 34 on c/b.

WEDNESDAY (June 8) — Women’s stableford: P Shaw 41, K McDonald 39.

TUESDAY (June 7) — Veteran men’s stableford: B Symes 39, C Palmer 39, K Shaw 39, J Rosewarne 38, A Lewington 37, B Cox 37, M Kennedy 36, P Mitchell 35.

Twos: B Atkins.

Round 1 of the Kiri Te Kanawa Retirement Village Te Kanawa Cup men’s pairs is on SUNDAY. The draw is – No.1 tee, 9am: J Charles/R Taylor v P Cameron/B Symes. 9.06: T Teneti/Q Peneha v W Donnelly/G Hill. 9.12: G McKinnon/M Hutton v P Koorey/S Phillips. 9.18: P Hogan/C Palmer v D Harrison/B Watene. 9.30: D Boyle/Z Boyle v D Collier/P Tamatea.

Round 2 of the Benson Cup women’s pairs is on SUNDAY.

Waikohu

HOME-COURSE player Tama Brown continued his purple patch with victory at the Turanga Health Waikohu Men’s Open on Saturday.

The 13-handicapper won the 11-17 gross with an 8-over 78.

Patutahi’s Eddie Brown jr posted the low round of the day, his 73 featuring four birdies and winning the 0-10 gross.

Other section winners were Opotiki’s Hamish Maxwell Tolaga Bay’s Taine Lincoln, Patutahi’s Ross Nichol and Cecil Brown, and Waikohu’s Tipi Ruru, Justin Baty and Poua Puia.

Sunday — Men’s net competition, round 3: J Baty 68, L Green 69, T Brown 70.

Overall winner: DJ Baty 136

Women’s putting: E Wynyard 32 M Tuapawa 34, V Grace 36, J Coker 38.

Two: T Brown.

SATURDAY — Turanga Health Waikohu Men’s Open, 0-10, gross: E Brown 73.

Net: H Maxwell 69.

Stableford: Taine Lincoln 36.

11-17, gross: T Brown 78.

Net: R Nichol 67.

Stableford: T Ruru 38.

18+, gross: C Brown 87.

Net: J Baty 69.

Stableford: P Puia 36.

Long drives: R Hindmarsh, T Ruru, TSmith.

Approaches: W Baty; T Ruru, A Coker.

Twos: W Baty, E Brown jr, C Brown, W Brown, T Akroyd(2.

COMING UP: SUNDAY, committee meeting at 10am, round 1 of men’s pairs championship, LGU, cup competition, putting, stableford, Te Pairi Cup.

Patutahi

ROSS Nichol’s run of form continued with a consecutive weekend victory.

Nichol followed up his June 5 winning haul of 43 points with a 40-point effort on Sunday to top the junior men’s stableford.

Tony Green (40pts) and Jan Ewart (30) were the other weekend winners.

A couple of bogeys on Queen’s Birthday Weekend Monday denied Tony Akroyd a sniff at the men’s course record he already holds.

Akroyd had six birdies, but also two bogeys, in his 4-under6-3-63, for a stableford-winning 43 points. The course record is 63.

TUESDAY — Women’s net: M Alley 90-17-73, V Stevens 105-31-74.

9-holers: B Elvy.

SUNDAY — Men’s stableford, senior division: T Green 78-12-66, 40; S Pohatu 77-9-68, 38; W Baty 78-10-68, 38 on c/b.

Junior division: R Nichol 83-17-66, 40; B McKenzie 84-17-67, 39; S Pittar 93-25-68, 38.

Women’s stableford: J Ewart 92-23-69, 39; M Winiata 95-24-71, 36 on c/b.

Twos: T Green, S Pohatu.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: B Williams 23, R Nichol 21, T Hindmarsh 21, D Johnston 21, T Brodie 21.

Junior division: J Graham 25, C Newman 22, S Fookes 22, C Brown 20, T Berry 20 on c/b.

TUESDAY (June 7) — Audrey Kelly competition/LGU: J Ewart 91-23-68.

9-holers’ net: J Spence 71-26-45, A Dolman 74-26-48.

MONDAY (June 6) — Voucher day stableford, men: T Akroyd 66-3-63, 43; G Tattersfield 82-18-64, 43; E Brown jr 68-4-64, 42; R Hindmarsh 71-5-66, 41.

Women: S Robertson 84-14-70, 36.

SUNDAY (June 5) — Men’s stableford, 0-15: R Hindmarsh 40, M Stock 39, G Brown 38.

16+: R Nichol 43, K Donovan 40, W Koia 40.

Women’s stableford: A Stills-Hindmarsh 37.

Jackpot: R Hindmarsh.

Twos: R Hindmarsh, G Tattersfield.

FRIDAY (June 3) — Meat pack nine-hole stableford, senior division: R Hindmarsh 22, T Hindmarsh 21, P Varey 20, A Blakeman 20.

Junior division: D Maloy 23, D Somerton 23, M Smith 22, G Maude 21.

Tolaga Bay

DION Milner kept his hands away from his putter head on Sunday. He didn’t want burn them.

Milner woon the medal with 61 and had just 23 putts along the way, the lowest number in the field.

SUNDAY — Medal: D Milner 61, S Cranswick 62, Joe Lincoln 64, P Stevenson 66, J Hale 67, J Murphy 67.

Putting: D Milner 23, L Poananga 26, J Hale 27, S Cranswick 27.

Twos: D Milner, J Hale, M Brooker.

COMING UP: SUNDAY, committee meeting 10am.

Tahunga

IT was a Johnson benefit day in the weekend competition.

Lee Johnson won the men’s 19-36 stableford with 40 points and had the best second shot in his handicap division; Kylie Johnson won teh women’s stableford with 42 poitns and had the women’s best second shot; and Maria Johnson won the all-in approach.

Men’s stableford, 0-18: M Steele 42.

19-36: L Johnson 40.

Women’s stableford: K Johnson 42.

All-in approach: M Johnson.

Men’s best second shot: M Steele (0-18), L Johnson (19-36).

Women’s best second shot: Kylie Johnson.

Twos: B Johnson

Mahia

WAIROA duo Maureen Pickles and Kodee Green were in a class of their own in the Northern Hawke’s Bay Women’s Open Foursomes on Saturday.

The pair averaged over 21 points for each nine holes in winning the 27-hole stableford with 64 points — six clear of runners-up Marg Colebourne and Peri Gayford of Poverty Bay.

Another PB combo, Viv Bell and Di Webb, were third on countback on 54.

SATURDAY — Northern Hawke’s Bay Women’s Open Foursomes, 27-hole stableford: M Pickles/Kodee Green 64, M Colebourne/P Gayford 58, V Bell/D Webb 54, M Wesche/S Adams 54, L Steel/N .McRoberts 52, D Robertson/S McRoberts 52, J Kerr/T Duncan 50, T Smith/J Thompson 50 from W Morrissey/N Grace.

Approaches: P Gayford/M Colbourne, S Adams/M Wesche.

Poverty Bay

THE top seeds survived, the defending champions did not as the Barns-Graham Cup men’s pairs produced its usual anthology of agony and ecstasy over the weekend.

The contenders are down to 16 duos following a doubleheader featuring qualifying on Saturday and the first round of matchplay the following morning.

Ross Gibson and Don Wright claimed the No.1 seeding with a best-ball stableford total of 48 points, one point ahead of surprise package Les Gunther and Craig Bauld — Bauld playing the first hole by himself due to Gunther’s late arrival.

Several pairs returned 46 points as the cut-off was made at 40, with some on that score missng out on countback.

Among those who failed to make the cut were 2015 champions Ron Young and Pete Stewart, and runners-up Collin Jeffrey and Neville Jenkins.

Gibson and Wright almost fell at the first matchplay hurdle. They came up against a Duncan Bush-Colin Christie combo who just would not go away and had the chance of winning on the 18th. Gibson and Wright got home after four extra holes.

That 22-hole battle was matched by Dave Jenkins and Frank Ball. Most of the players had gone home by the time they returned from scraping past Allan White and Walter Mackey.

Sudden-death also decided the match between Roger Kelly/Lee Pollitt and Jim McGregor/Phil Wauchop. Pollitt sank a 20-footer on the ninth (they started on 10) to force extra holes and Kelly made birdie on the 19th for the win.

The most impressive performer of the weekend was Pete Anderson. Mixing pure ball-striking with outrageously deadly putting, he had six birdies and broke par for the first time — 71-7-64 — as he and Chris Taewa knocked out Dougal Watts and Soren Olsen 4 and 3.

The individual round of the weekend, though, came from a player not actually involved in the BG Cup. Peter Kerekere had seven birdies in a Sunday round of 69-0-69 and today became the lowest-handicapped golfer in the region — +0.4.

The Hutchinson Cup women’s women’s matchplay semifinalists have been found. Gay Young faces Leigh Fletcher in one semi while Colleen Skuse meets Dianne Jopson in the other.

Wednesday — Hutchinson Cup semifinalists: G Young v L Fletcher, C Skuse v D Jopson.

Women’s tee-to-green net+putts: P Zame 68-30-98, V Fletcher 68-30-98.

9-holers: K Holdsworth 38-15-53.

Twos: V Fletcher.

Tuesday: Women’s par: V Bell +1 on c/b.

Twos: L Fletcher, V Bell.

SUNDAY — Barns-Graham Cup men’s pairs matchplay, round 1: R Gibson/D Wright def C Christie/D Bush, B Payne/. Goldsmith def P Shanks/R Murphy, R Morley/G Morley def P Grogan/R. Johnstone, P Humphries/M Dodgshun def S Jeune/R Morgan, P Anderson/C Taewa def D Watts/S Olsen, K Gunness/B Tannahill def B Colbert/M Barker, J Green/B Morgan def A Kirkpatrick/P Graham, D Jenkins/F Ball def A White/W Mackey, R Kelly/L Pollitt def J McGregor/P Wauchop, P Goodwin/M Norman def D Pirimona/K Travers, R Skuse/B Allen def A Hayward/F Brown, N Mackie/P Mullooly def V Richardson/N Richardson, G Brown/D Griffin def M Smith/B Read, C Dean/J Williams def J Rouse/V Powdrell, R Farmer/M Watts def L Foster/M Stevens, C Bauld/L Gunther def S Palmer/C Smith.

Men’s stableford, division 1: P Anderson 44, J Kerekere 39, P Kerekere 39, F Ball 37.

Division 2: J Williams 42, N Jones 38, P M Mullooly 38, R Kelly 37.

Twos: P Kerekere, M Norman, P Anderson.

Approach: J Kerekere.

SATURDAY — Twos: C Bauld, R Skuse, L Foster.

Approach: C Bauld.

Friday — Veteran women’s stableford: V Fraser 39, C Skuse 39.

THURSDAY (June 9) — Men’s stableford, division 1: A Kirkpatrick 40, D Bush 36, H Johanson 36, R Skuse 36, N Mackie 36.

Division 2: B Hall 43, D Mettrick 40, M Gemmell 37, D Atkins 37.

Twos: D Bush, M Dodgshun.

Approach: M Dodgshun.

Gisborne Park

RAY Grace and Anthony Pahina earned the top seeding as qualifying for the Kiri Te Kanawa Retirement Village Te Kanawa Cup men’s pairs wrapped up over the weekend.

Grace and Pahina posted a best-ball stableford total of 45 points to replace Leo Lexmond and Derek Craven in the No.1 spot.

Mason Emery and Kani Kingi are the third seeds while Brian Cox and Wayne McHugh and Brad Reynolds and Cliff Nepe complete the top five.

With 21 pairs qualifying, the top 11 enjoy a bye into round 2. The other 10 will have to take the long route to glory.

The first round of matchplay is this weekend, while the women are into round 2 of the Benson Cup pairs matchplay.

Electrinet Park results, SUNDAY — Men’s stableford: M Hutton 39, B Watene 35, G Hill 35, K Kingi 35, S Fonoti 35, B Reynolds 34, H White 34, J Collier 34.

Twos: M Hutton, B Huhu.

Approach: Z Boyle.

Men’s best second shot: B Reynolds.

Women’s stableford: P Shaw 39.

Women’s best third shot: J Morley.

Women’s drawn two: T Ford.

SATURDAY — Men’s stableford: G Hill 38, D Craven 38, K Kingi 36, R Grace 35, M Hutton 34 on c/b.

WEDNESDAY (June 8) — Women’s stableford: P Shaw 41, K McDonald 39.

TUESDAY (June 7) — Veteran men’s stableford: B Symes 39, C Palmer 39, K Shaw 39, J Rosewarne 38, A Lewington 37, B Cox 37, M Kennedy 36, P Mitchell 35.

Twos: B Atkins.

Round 1 of the Kiri Te Kanawa Retirement Village Te Kanawa Cup men’s pairs is on SUNDAY. The draw is – No.1 tee, 9am: J Charles/R Taylor v P Cameron/B Symes. 9.06: T Teneti/Q Peneha v W Donnelly/G Hill. 9.12: G McKinnon/M Hutton v P Koorey/S Phillips. 9.18: P Hogan/C Palmer v D Harrison/B Watene. 9.30: D Boyle/Z Boyle v D Collier/P Tamatea.

Round 2 of the Benson Cup women’s pairs is on SUNDAY.

Waikohu

HOME-COURSE player Tama Brown continued his purple patch with victory at the Turanga Health Waikohu Men’s Open on Saturday.

The 13-handicapper won the 11-17 gross with an 8-over 78.

Patutahi’s Eddie Brown jr posted the low round of the day, his 73 featuring four birdies and winning the 0-10 gross.

Other section winners were Opotiki’s Hamish Maxwell Tolaga Bay’s Taine Lincoln, Patutahi’s Ross Nichol and Cecil Brown, and Waikohu’s Tipi Ruru, Justin Baty and Poua Puia.

Sunday — Men’s net competition, round 3: J Baty 68, L Green 69, T Brown 70.

Overall winner: DJ Baty 136

Women’s putting: E Wynyard 32 M Tuapawa 34, V Grace 36, J Coker 38.

Two: T Brown.

SATURDAY — Turanga Health Waikohu Men’s Open, 0-10, gross: E Brown 73.

Net: H Maxwell 69.

Stableford: Taine Lincoln 36.

11-17, gross: T Brown 78.

Net: R Nichol 67.

Stableford: T Ruru 38.

18+, gross: C Brown 87.

Net: J Baty 69.

Stableford: P Puia 36.

Long drives: R Hindmarsh, T Ruru, TSmith.

Approaches: W Baty; T Ruru, A Coker.

Twos: W Baty, E Brown jr, C Brown, W Brown, T Akroyd(2.

COMING UP: SUNDAY, committee meeting at 10am, round 1 of men’s pairs championship, LGU, cup competition, putting, stableford, Te Pairi Cup.

Patutahi

ROSS Nichol’s run of form continued with a consecutive weekend victory.

Nichol followed up his June 5 winning haul of 43 points with a 40-point effort on Sunday to top the junior men’s stableford.

Tony Green (40pts) and Jan Ewart (30) were the other weekend winners.

A couple of bogeys on Queen’s Birthday Weekend Monday denied Tony Akroyd a sniff at the men’s course record he already holds.

Akroyd had six birdies, but also two bogeys, in his 4-under6-3-63, for a stableford-winning 43 points. The course record is 63.

TUESDAY — Women’s net: M Alley 90-17-73, V Stevens 105-31-74.

9-holers: B Elvy.

SUNDAY — Men’s stableford, senior division: T Green 78-12-66, 40; S Pohatu 77-9-68, 38; W Baty 78-10-68, 38 on c/b.

Junior division: R Nichol 83-17-66, 40; B McKenzie 84-17-67, 39; S Pittar 93-25-68, 38.

Women’s stableford: J Ewart 92-23-69, 39; M Winiata 95-24-71, 36 on c/b.

Twos: T Green, S Pohatu.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: B Williams 23, R Nichol 21, T Hindmarsh 21, D Johnston 21, T Brodie 21.

Junior division: J Graham 25, C Newman 22, S Fookes 22, C Brown 20, T Berry 20 on c/b.

TUESDAY (June 7) — Audrey Kelly competition/LGU: J Ewart 91-23-68.

9-holers’ net: J Spence 71-26-45, A Dolman 74-26-48.

MONDAY (June 6) — Voucher day stableford, men: T Akroyd 66-3-63, 43; G Tattersfield 82-18-64, 43; E Brown jr 68-4-64, 42; R Hindmarsh 71-5-66, 41.

Women: S Robertson 84-14-70, 36.

SUNDAY (June 5) — Men’s stableford, 0-15: R Hindmarsh 40, M Stock 39, G Brown 38.

16+: R Nichol 43, K Donovan 40, W Koia 40.

Women’s stableford: A Stills-Hindmarsh 37.

Jackpot: R Hindmarsh.

Twos: R Hindmarsh, G Tattersfield.

FRIDAY (June 3) — Meat pack nine-hole stableford, senior division: R Hindmarsh 22, T Hindmarsh 21, P Varey 20, A Blakeman 20.

Junior division: D Maloy 23, D Somerton 23, M Smith 22, G Maude 21.

Tolaga Bay

DION Milner kept his hands away from his putter head on Sunday. He didn’t want burn them.

Milner woon the medal with 61 and had just 23 putts along the way, the lowest number in the field.

SUNDAY — Medal: D Milner 61, S Cranswick 62, Joe Lincoln 64, P Stevenson 66, J Hale 67, J Murphy 67.

Putting: D Milner 23, L Poananga 26, J Hale 27, S Cranswick 27.

Twos: D Milner, J Hale, M Brooker.

COMING UP: SUNDAY, committee meeting 10am.

Tahunga

IT was a Johnson benefit day in the weekend competition.

Lee Johnson won the men’s 19-36 stableford with 40 points and had the best second shot in his handicap division; Kylie Johnson won teh women’s stableford with 42 poitns and had the women’s best second shot; and Maria Johnson won the all-in approach.

Men’s stableford, 0-18: M Steele 42.

19-36: L Johnson 40.

Women’s stableford: K Johnson 42.

All-in approach: M Johnson.

Men’s best second shot: M Steele (0-18), L Johnson (19-36).

Women’s best second shot: Kylie Johnson.

Twos: B Johnson

Mahia

WAIROA duo Maureen Pickles and Kodee Green were in a class of their own in the Northern Hawke’s Bay Women’s Open Foursomes on Saturday.

The pair averaged over 21 points for each nine holes in winning the 27-hole stableford with 64 points — six clear of runners-up Marg Colebourne and Peri Gayford of Poverty Bay.

Another PB combo, Viv Bell and Di Webb, were third on countback on 54.

SATURDAY — Northern Hawke’s Bay Women’s Open Foursomes, 27-hole stableford: M Pickles/Kodee Green 64, M Colebourne/P Gayford 58, V Bell/D Webb 54, M Wesche/S Adams 54, L Steel/N .McRoberts 52, D Robertson/S McRoberts 52, J Kerr/T Duncan 50, T Smith/J Thompson 50 from W Morrissey/N Grace.

Approaches: P Gayford/M Colbourne, S Adams/M Wesche.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?