Golf roundup

All the hot news from the cool greens

All the hot news from the cool greens

File picture

Gisborne Park

IT is not 100 percent certain it is a Park first but it is at the least a rarity.

Father and son Danny and Zane Boyle completed a family double in the club championship finals on Sunday.

Boyle senior won the intermediate title while Zane won the junior final.

Those talked to by The Herald couldn’t recall a father and son, or mother and daughter, winning Park club championship titles in the same year.

Danny, after leading 5-up at the lunchtime break, was taken to the 36th hole by Kani Kingi.

“I might have had too much lunch and he had a Steinlager and went bang, bang, bang,” said Danny.

Danny, though, got back on track and looked comfortable at 3-up playing the 33rd only to lose his ball looking into the sun.

Neither of them knew where it went, Kingi won the hole and won another, but Danny held on for a 1-up triumph.

He got to see Zane shake hands on the 16th in his 18-hole final against defending champion and veteran Barry Cox.

“I said to Zane, once you’ve finished giving a 70-year-old a hiding, come and give a 50-year-old a go.”

Coincidentally, both Boyles had caddies with the same surname — Reynolds. Brad Reynolds was on Zane’s bag and Tom Reynolds for Danny.

The senior champion titles went to long-time Park members Karen Hay and Butch Atkins.

Hay defeated Jo Kerr 2 and 1 while Atkins came out top of Jayden Bright in a 38-hole marathon.

A story on Hay and Atkins will be in tomorrow’s Herald.

In other finals, Mihi Marino added the intermediate women’s title to her 2015 junior victory.

Marino led Carney Pipi 4-up at the lunchtime break then staved off Pipi’s afternoon challenge, which saw her get back to 1-down, to eventually win 2 and 1.

Francie Hutton made it a second junior club title — the first was in 2008 — with a 1-up defeat of Freida Brown in their 18-hole final.

Francie’s husband Mike couldn’t make it a Hutton double. He lost on the 18th to Tam Buckingham in the endeavour men’s final.

Sunday — Men’s stableford: B Huhu 36, B Symes 33, C Palmer 32, J Glassford 31, T Leggett 31.

Club championship finals, men, senior division: B Atkins from J Bright.

Intermediate: D Boyle from K Kingi.

Junior: Z Boyle from B Cox.

Endeavour: T Buckingham from M Hutton.

Women, senior division: K Hay from J Kerr.

Intermediate: M Marino from C Pipi.

Junior: F Hutton from F Brown.

SATURDAY — Men’s net: A Pahina, K Kingi 64, B Atkins 70, B Huhu 72, M Hutton 72, E Parkin 72, T Buckingham 72, Z Boyle 73.

Twos: D Harrison, G Hill.

Women’s net: B Walker 72.

Drawn two: M Marino.

Wednesday (Aug 10) — GRC Rosebowl women’s stableford, round 2: K McDonald 33.

Drawn twos: K McDonald.

Tuesday (Aug 9) — Veteran men’s stableford: D Craven 45, A Nairne 39, P Koorey 38, P Mitchell 38, C Palmer 37, W McHugh 37.

Twos: T Buckingham.

Poverty Bay

PETER Kerekere retained the Dodgshun Cup and enhanced his favouritism for the club championships with a sub-par performance over the weekend.

Kerekere, unable to play in the champs last year, ran away with the senior title of the Dodgshun Cup, which is actually known as the Mid-Winter Tournament Challenge Trophy.

The cup is a four-round gross series, with players counting their best three scores. The last two rounds doubled as qualifying for the club champs.

Kerekere dominated the weekend to claim the senior division No.1 seeding by 11 shots from Peter Anderson (75, 77).

Recently-crowned King of the Coast champion Kerekere had weekend rounds of 70, 71 for a 3-under qualifying total. His other counting score of 76 gave him a three-round total of 1-over 217, seven shots clear of William Brown in the Dodgshun Cup.

It put Kerekere into a first-round match against Neil Mackie, who sportingly volunteered to move up from the intermediate division to make it a full top 16 in the senior section.

Former Poverty Bay-East Coast No.1 Paul Mountcastle won the intermediate division of the Dodgshun Cup on countback from John Kerekere.

Both men’s handicaps reduced before the weekend’s play, putting them into the senior division of the club champs — Mountcastle qualifying fifth with 75, 83.

Peter Stewart top qualified in the intermediate division with 163 (85, 78).

The junior division of the Dodgshun Cup was also decided by countback, Marc Armstrong getting the nod from Nigel McGregor.

Armstrong’s 188 (95, 93) also gave him the junior top qualifier slot for the champs, well clear of the rest.

The first round of matchplay is on Saturday.

WEDNESDAY — Women’s individual eclectic: V Bell 61, G Young 64 on c/b.

9-holers’ hidden holes net: A Williams 30 on c/b.

SUNDAY — Men’s medal, division 1: P Stewart 66, R Gibson 68, S Jeune 71, N Udy 71, A White 72.

Division 2: J Vaughan 69, L Hewson 71, A Destry 72, K Gunness 73, A Hayward 74.

Twos: A White, N Udy.

Approach: M Jefferson.

Dodgshun Cup mens gross series (best three of four rounds), senior division: P Kerekere 217, W Brown 224, S Jeune 228 on c/b.

Intermediate: P Mountcastle 239 on c/b from J Kerekere 239, N Mackie 247.

Junior: M Armstrong 275 on c/b from, N McGregor 275, B Allen 278.

SATURDAY — Men’s medal, division 1: P Mountcastle 66, V Richardson 66, T Donovan 69, N Mackie 71, P Anderson 71.

Division 2: A Destry 68, J Vaughan 69, C Poole 73, J McGregor 75, D McFadyen 76, B Morgan 76, B Payne 76.

Twos: R Kelly, S Jeune, P Mountcastle, W Brown, P Anderson

Approach: R Kelly.

Friday — Veteran women’s stableford: V Bell 38.

Thursday (Aug 11) — Men’s stableford, division 1: R Owen 38, A White 37, M Thomas 37, V Richardson 37.

Division 2: M Gemmell 35, B Hall 35, R Foster 34, S Willock 33, A Abrahams 33.

Twos:V Richardson. A White.

Approach: I Murphy.

Tolaga Bay

RONGO Pomana made his first round at Tolaga Bay in nearly three months a winning one on Sunday. Pomana won the stableford with 38 points.

Club championship second round matches are on Sunday.

SUNDAY — Stableford: R Pomana 38, J Murphy 36, Joel Lincoln 35, B Yates 35.

Twos: Taine Lincoln, M Brooker.

COMING UP: SUNDAY, club championships, second round, committee meeting at 10am.

Te Puia Springs

TWO club trophies have been decided.

Georgina Roberts beat Iritana Ngarimu in the women’s handicap matchplay final.

Raana Walker and Peter Harrison clinched the Busby Tray men’s pairs title, beating Dick Cook and Nehe Dewes in the final.

Nelson Truman was also in winning form on Sunday, breaking 90 for the first time since January to take the men’s stableford honours with 88-30-58, for 42 points.

SUNDAY — Women’s handicap final: G Roberts from I Ngarimu.

Women’s stableford: R Ngatai 35, A Cook 32.

Busby Tray men’s pairs final: R Walker/D Harrison from D Cook\N Dewes.

Men’s stableford: N Truman 43, J Devery 39, H Rasmussen 37, P Harrison 37, N Dewes 36.

COMING UP: SUNDAY, August 21, men’s and women’s club championships, first round, meeting at 10.30am.

Mahia

ANTHONY Steel enjoyed a weekend of success.

Steel combined with Frank Daley to win the men’s division of the Tombleson Triples 3x9-hole net on Saturday, then followed it up on Sunday with victory in the men’s net.

Viv Kyle and Trena Smith were the women’s winners in the Tombleson Triples.

Sunday — Men’s net: A Steel 69, G Pitman 73, B Crowley 74, W Wesche 75, D Bremner 78, L Wesche 80.

Women’s net: N McRoberts 75, F Wesche 77.

Saturday — Tombleson Triple 3x9-hole pairs competition (best ball/Canadian foursomes/ambrose), men’s division: A Steel/F Daley 92.5.

Women: V Kyle/T Smith 84.5, F Wesche/R Hiko 91.

Patutahi

MEN’S top qualifiers were decided on Sunday for the club championships.

Tony Akroyd (74) is No.1 seed in the senior division, George Brown (80), topped the intermediate division, Butch McKenzie (91) the juniors and Brian Pohatu the endeavour.

TUESDAY — Women’s stableford: A Wright 104-34-70, 33; J Ewart 98-23-75, 32.

SUNDAY — Club championship qualifying, men’s net, 0-16: T Hindmarsh 67, C Beattie 69, G Brown 70, P Varey 70, C Parker 70.

17+: A Nimmo 71, S Pittar 71, R Pohatu 72, C Brown 72, B Pohatu 72.

Men’s top qualifiers: T Akroyd (senior) 74, G Brown (intermediate) 80, B McKenzie (junior) 91, B Pohatu (endeavour) 98.

Women’s net: C Stills-Hindmarsh 71, J Ewart 74, D Johnston 74.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: R Nichol 22, A Blakeman 21, C Beattie 19, S Butt 19.

Junior division: D Somerton 25, T Brodie 23, C Newman 21, J Graham 20.

FRIDAY (Aug 5) – Meat pack nine-hole stableford: C Newman 22, M Owen 21, T Brodie 21.

Tahunga

TED Jefferd and Mark Steele collected club championship crowns at the weekend.

Steele defeated John Osborne 7 and 6 in the senior final while Jefferd beat Phil Cook in the junior decider.

SUNDAY — Men’s stableford: B Law.

All-in approach: S Ewen.

Twos: Tom Sherratt.

Waikohu

LARRY Green and Marg Tuapawa were the weekend winners.

Green topped the men’s net with 66 while Tuapawa compiled 41 points to win the women’s stableford.

Sunday — Men’s net: L Green 66, P Puia 71, J Baty 72.

Women’s stableford: M Tuapawa 41, J Coker 36, E Wynyard 34.

Twos: J Coker 2, T Brown, J Baty.

Jackpot: J Coker.

COMING UP — SATURDAY, interclub challenge at Opotiki; SUNDAY, club championships.

Gisborne Park

IT is not 100 percent certain it is a Park first but it is at the least a rarity.

Father and son Danny and Zane Boyle completed a family double in the club championship finals on Sunday.

Boyle senior won the intermediate title while Zane won the junior final.

Those talked to by The Herald couldn’t recall a father and son, or mother and daughter, winning Park club championship titles in the same year.

Danny, after leading 5-up at the lunchtime break, was taken to the 36th hole by Kani Kingi.

“I might have had too much lunch and he had a Steinlager and went bang, bang, bang,” said Danny.

Danny, though, got back on track and looked comfortable at 3-up playing the 33rd only to lose his ball looking into the sun.

Neither of them knew where it went, Kingi won the hole and won another, but Danny held on for a 1-up triumph.

He got to see Zane shake hands on the 16th in his 18-hole final against defending champion and veteran Barry Cox.

“I said to Zane, once you’ve finished giving a 70-year-old a hiding, come and give a 50-year-old a go.”

Coincidentally, both Boyles had caddies with the same surname — Reynolds. Brad Reynolds was on Zane’s bag and Tom Reynolds for Danny.

The senior champion titles went to long-time Park members Karen Hay and Butch Atkins.

Hay defeated Jo Kerr 2 and 1 while Atkins came out top of Jayden Bright in a 38-hole marathon.

A story on Hay and Atkins will be in tomorrow’s Herald.

In other finals, Mihi Marino added the intermediate women’s title to her 2015 junior victory.

Marino led Carney Pipi 4-up at the lunchtime break then staved off Pipi’s afternoon challenge, which saw her get back to 1-down, to eventually win 2 and 1.

Francie Hutton made it a second junior club title — the first was in 2008 — with a 1-up defeat of Freida Brown in their 18-hole final.

Francie’s husband Mike couldn’t make it a Hutton double. He lost on the 18th to Tam Buckingham in the endeavour men’s final.

Sunday — Men’s stableford: B Huhu 36, B Symes 33, C Palmer 32, J Glassford 31, T Leggett 31.

Club championship finals, men, senior division: B Atkins from J Bright.

Intermediate: D Boyle from K Kingi.

Junior: Z Boyle from B Cox.

Endeavour: T Buckingham from M Hutton.

Women, senior division: K Hay from J Kerr.

Intermediate: M Marino from C Pipi.

Junior: F Hutton from F Brown.

SATURDAY — Men’s net: A Pahina, K Kingi 64, B Atkins 70, B Huhu 72, M Hutton 72, E Parkin 72, T Buckingham 72, Z Boyle 73.

Twos: D Harrison, G Hill.

Women’s net: B Walker 72.

Drawn two: M Marino.

Wednesday (Aug 10) — GRC Rosebowl women’s stableford, round 2: K McDonald 33.

Drawn twos: K McDonald.

Tuesday (Aug 9) — Veteran men’s stableford: D Craven 45, A Nairne 39, P Koorey 38, P Mitchell 38, C Palmer 37, W McHugh 37.

Twos: T Buckingham.

Poverty Bay

PETER Kerekere retained the Dodgshun Cup and enhanced his favouritism for the club championships with a sub-par performance over the weekend.

Kerekere, unable to play in the champs last year, ran away with the senior title of the Dodgshun Cup, which is actually known as the Mid-Winter Tournament Challenge Trophy.

The cup is a four-round gross series, with players counting their best three scores. The last two rounds doubled as qualifying for the club champs.

Kerekere dominated the weekend to claim the senior division No.1 seeding by 11 shots from Peter Anderson (75, 77).

Recently-crowned King of the Coast champion Kerekere had weekend rounds of 70, 71 for a 3-under qualifying total. His other counting score of 76 gave him a three-round total of 1-over 217, seven shots clear of William Brown in the Dodgshun Cup.

It put Kerekere into a first-round match against Neil Mackie, who sportingly volunteered to move up from the intermediate division to make it a full top 16 in the senior section.

Former Poverty Bay-East Coast No.1 Paul Mountcastle won the intermediate division of the Dodgshun Cup on countback from John Kerekere.

Both men’s handicaps reduced before the weekend’s play, putting them into the senior division of the club champs — Mountcastle qualifying fifth with 75, 83.

Peter Stewart top qualified in the intermediate division with 163 (85, 78).

The junior division of the Dodgshun Cup was also decided by countback, Marc Armstrong getting the nod from Nigel McGregor.

Armstrong’s 188 (95, 93) also gave him the junior top qualifier slot for the champs, well clear of the rest.

The first round of matchplay is on Saturday.

WEDNESDAY — Women’s individual eclectic: V Bell 61, G Young 64 on c/b.

9-holers’ hidden holes net: A Williams 30 on c/b.

SUNDAY — Men’s medal, division 1: P Stewart 66, R Gibson 68, S Jeune 71, N Udy 71, A White 72.

Division 2: J Vaughan 69, L Hewson 71, A Destry 72, K Gunness 73, A Hayward 74.

Twos: A White, N Udy.

Approach: M Jefferson.

Dodgshun Cup mens gross series (best three of four rounds), senior division: P Kerekere 217, W Brown 224, S Jeune 228 on c/b.

Intermediate: P Mountcastle 239 on c/b from J Kerekere 239, N Mackie 247.

Junior: M Armstrong 275 on c/b from, N McGregor 275, B Allen 278.

SATURDAY — Men’s medal, division 1: P Mountcastle 66, V Richardson 66, T Donovan 69, N Mackie 71, P Anderson 71.

Division 2: A Destry 68, J Vaughan 69, C Poole 73, J McGregor 75, D McFadyen 76, B Morgan 76, B Payne 76.

Twos: R Kelly, S Jeune, P Mountcastle, W Brown, P Anderson

Approach: R Kelly.

Friday — Veteran women’s stableford: V Bell 38.

Thursday (Aug 11) — Men’s stableford, division 1: R Owen 38, A White 37, M Thomas 37, V Richardson 37.

Division 2: M Gemmell 35, B Hall 35, R Foster 34, S Willock 33, A Abrahams 33.

Twos:V Richardson. A White.

Approach: I Murphy.

Tolaga Bay

RONGO Pomana made his first round at Tolaga Bay in nearly three months a winning one on Sunday. Pomana won the stableford with 38 points.

Club championship second round matches are on Sunday.

SUNDAY — Stableford: R Pomana 38, J Murphy 36, Joel Lincoln 35, B Yates 35.

Twos: Taine Lincoln, M Brooker.

COMING UP: SUNDAY, club championships, second round, committee meeting at 10am.

Te Puia Springs

TWO club trophies have been decided.

Georgina Roberts beat Iritana Ngarimu in the women’s handicap matchplay final.

Raana Walker and Peter Harrison clinched the Busby Tray men’s pairs title, beating Dick Cook and Nehe Dewes in the final.

Nelson Truman was also in winning form on Sunday, breaking 90 for the first time since January to take the men’s stableford honours with 88-30-58, for 42 points.

SUNDAY — Women’s handicap final: G Roberts from I Ngarimu.

Women’s stableford: R Ngatai 35, A Cook 32.

Busby Tray men’s pairs final: R Walker/D Harrison from D Cook\N Dewes.

Men’s stableford: N Truman 43, J Devery 39, H Rasmussen 37, P Harrison 37, N Dewes 36.

COMING UP: SUNDAY, August 21, men’s and women’s club championships, first round, meeting at 10.30am.

Mahia

ANTHONY Steel enjoyed a weekend of success.

Steel combined with Frank Daley to win the men’s division of the Tombleson Triples 3x9-hole net on Saturday, then followed it up on Sunday with victory in the men’s net.

Viv Kyle and Trena Smith were the women’s winners in the Tombleson Triples.

Sunday — Men’s net: A Steel 69, G Pitman 73, B Crowley 74, W Wesche 75, D Bremner 78, L Wesche 80.

Women’s net: N McRoberts 75, F Wesche 77.

Saturday — Tombleson Triple 3x9-hole pairs competition (best ball/Canadian foursomes/ambrose), men’s division: A Steel/F Daley 92.5.

Women: V Kyle/T Smith 84.5, F Wesche/R Hiko 91.

Patutahi

MEN’S top qualifiers were decided on Sunday for the club championships.

Tony Akroyd (74) is No.1 seed in the senior division, George Brown (80), topped the intermediate division, Butch McKenzie (91) the juniors and Brian Pohatu the endeavour.

TUESDAY — Women’s stableford: A Wright 104-34-70, 33; J Ewart 98-23-75, 32.

SUNDAY — Club championship qualifying, men’s net, 0-16: T Hindmarsh 67, C Beattie 69, G Brown 70, P Varey 70, C Parker 70.

17+: A Nimmo 71, S Pittar 71, R Pohatu 72, C Brown 72, B Pohatu 72.

Men’s top qualifiers: T Akroyd (senior) 74, G Brown (intermediate) 80, B McKenzie (junior) 91, B Pohatu (endeavour) 98.

Women’s net: C Stills-Hindmarsh 71, J Ewart 74, D Johnston 74.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: R Nichol 22, A Blakeman 21, C Beattie 19, S Butt 19.

Junior division: D Somerton 25, T Brodie 23, C Newman 21, J Graham 20.

FRIDAY (Aug 5) – Meat pack nine-hole stableford: C Newman 22, M Owen 21, T Brodie 21.

Tahunga

TED Jefferd and Mark Steele collected club championship crowns at the weekend.

Steele defeated John Osborne 7 and 6 in the senior final while Jefferd beat Phil Cook in the junior decider.

SUNDAY — Men’s stableford: B Law.

All-in approach: S Ewen.

Twos: Tom Sherratt.

Waikohu

LARRY Green and Marg Tuapawa were the weekend winners.

Green topped the men’s net with 66 while Tuapawa compiled 41 points to win the women’s stableford.

Sunday — Men’s net: L Green 66, P Puia 71, J Baty 72.

Women’s stableford: M Tuapawa 41, J Coker 36, E Wynyard 34.

Twos: J Coker 2, T Brown, J Baty.

Jackpot: J Coker.

COMING UP — SATURDAY, interclub challenge at Opotiki; SUNDAY, club championships.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.