Golf Roundup

All the hot results from the cool greens.

All the hot results from the cool greens.

File picture

Poverty Bay

PETE Kerekere is the sole flagbearer for the under-30s heading into the semifinals of the senior men’s club championships.

Had it been a couple of months now, he would also be holding it for the u40s as well.

Those of the predominantly grey-haired persuasion stepped up in the testing Saturday winds to claim three of the four remaining semi berths.

One had already been claimed by Kerekere, who beat William Brown in extra holes earlier in the week.

He was expected to be joined by the likes of Peter Anderson after his comfortable first-round win, which featured a hole-in-one.

“Can you hear that,” Anderson said after his quarterfinal loss to Peter Clayton. “That’s sound of me coming back to Earth.”

While the winds were always going to test even the best, Clayton handled the situation far better, his consistency earning him a comfortable 4 and 3 win.

It booked him a last-four clash with Collin Jeffrey, the second-youngest of the semifinalists at 49 years young (he turns 50 at the end of October).

Jeffrey put paid to defending champion Simon Jeune 2 and 1.

The senior match of the day was an 18-hole battle between Paul Mountcastle and giant-killer Mark Jefferson.

A three-putt on 17 for a half and a hooked drive on the 18th proved costly for Jefferson, with Mountcastle’s par on the last good enough to get him across the line 1-up.

Mountcastle faces a massive challenge against Kerekere, the district’s form golfer and runaway top qualifier who placed third in the Otaki 36-hole open last weekend with rounds of 73, 76.

Tuki Sweeney continued to make the most of his elevation to the intermediate top 16. Originally the “17th qualifier”, Sweeney got promoted to the top group, beat top qualifier Peter Stewart in the first round and moved into the semis with a 2 and 1 win over Nick Richardon.

Sweeney faces evergreen Brian Morrissey in one semi while John Vaughan and Don Griffin face off in the other.

The junior semis pit Mark Armstrong against John Rouse and Ronnie Young against Colin Simpson.

Young — not to be mistaken for the Sir Ron Young of the Royal Wellington club — stayed alive with a win over Soren Olsen, although it was a match he will remember for the bad and the ugly, rather than the good.

Olsen won the par-11th with a six to Young’s seven, and the 12th with a 10 to Young’s 11.

Gay Young doesn’t like to lose. But she got plenty of pleasure out of her exit from the Poverty Bay women’s club championships yesterday.

Young was beaten 3 and 2 by hot favourite Tessa McDonald in their senior women’s semifinal match.

And so she should have been. Young is on a 17-handicap, McDonald a three and they were playing off the stick.

Young described it as one of the most “enjoyable” matches she had played in and she was rapt to have taken Hawke’s Bay-Poverty Bay representative McDonald as far as she did.

McDonald looked set for a comfortable win at 3-up after nine holes only for Young to win the next three holes including birdies on the 11th and 12th holes.

Her younger opponent reacted as a top golfer should, winning the 13th with birdie, the 14th with a par and finishing the match with a birdie on the 16th.

She was 3-over when she won while Young signed for an 84 off the stick, seven under her handicap.

McDonald faces Jo Kerr in the final on Wednesday. The defending champion was pushed all the way before beating MJ Bloem on the 18th.

Top qualifers remain alive in the other divisions.

June MacKinnon is into the last four of the intermediate division. She faces Dianne Jopson in one semi on Tuesday while Monique Francois and Viv Bell meet in the other.

Junior No.1 seed Leigh Fletcher beat Ishbell McKinnon to book a final against Sue Kemp, who eliminated Louise Shepherd.

TUESDAY/WEDNESDAY — Women’s club championships, senior division, round 1: G Young def M Colebourne, J Kerr def L Holmberg, MJ Bloem def J Utting (retired hurt), T McDonald (bye).

Semifinals: T McDonald def G Young, J Kerr def MJ Bloem.

Finals (to be played on Wednesday, Sept 7): T McDonald v J Kerr, G Young v MJ Bloem (consolation).

Intermediate division, round 1: P Dymock def L Poananga, S Spence def J Bell, M Francois def A Hale,V Bell def J Steele.

Round 2: J MacKinnon def P Dymock, D Jopson def S Spence, M Francois def K Willis, V Bell def A Ward.

Semifinals (to be played on Tuesday, Sept 6): J MacKinnon v D Jopson, M Francois v V Bell (final on Sept 7).

Junior division, round 1: I McKinnon def A Sutton, L Shepherd def P Zame, S Kemp def J Tietjen.

Semifinals: L Fletcher def I McKinnon, S Kemp def L Shepherd.

Finals (to be played on Wednesday, Sept 7): L Fletcher v S Kemp, I McKinnon v L Shepherd (consolation).

Tuesday net: T Lewis 97-28-69.

Wednesday medal: S. Eriksen 101-38-63.

Twos: G. Young, M. Allan, J. MacKinnon.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: B Morrissey 38, P Clayton 37, R Gibson 37, T Donovan 37.

Division 2: D Wright 42, P Rickard 41, R Young 41, K Travers 40.

Twos: D Patumaka, P Stewart, T Goldsmith.

Approach: K White.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: T Goldsmith 37, J Kerekere 37, J Vaughan 36, C Dean 36.

Division 2: M Armstrong 36, D Wright 35, S Olsen 32, A Hayward 31.

Approach: J Kerekere.

THURSDAY (Aug 25) — Men’s stableford, division 1: J Vaughan 36, M Thomas 36.

Division 2: D Bush 36, B Allen 34.

Twos: C Poole, J Aitchison, J Vaughan, I Murphy.

Approach: I Murphy.

The semifinals of the men’s club championships are on SATURDAY. The draw is — No.1 tee, 12.07: J Situ v K White, N McGregor v G Clapham. 12.15: T Sweeney v B Morrissey, J Vaughan v D Griffin. 12.22: P Kerekere v P Mountcastle, C Jeffrey v P.Clayton. 12.30: M Armstrong v J Rouse, R Young v C Simpson.

No.10 tee, 12.07: M Hunt v S Palmer, D Pirimona v N West. 12.15: C Poole v B Payne, A Hayward v B Morgan. 12.22: J Kerekere v A Higham, V Richardson v W McLellan. 12.30: C Smith v L Foster, S Olsen v M Stewart.

Te Puia Springs

KAHU Waitoa is intermediate men’s club champion at Te Puia Springs but not for much longer.

The 2015 winner fell to Jim Devery in their match on Sunday while Dylan Young beat Amos Forrester in their intermediate clash.

Iritana Ngarimu beat Cynthia Colbert in an intermediate women’s match, and won the women’s net with 66 for good measure.

SUNDAY — Men’s stableford: N Truman 38, D Young 37, J Devery 37, A Forrester 36, R Walker 35, P Harrison 35, M Higham 34.

Twos: R Walker, P Harrison, J Devery.

Men’s club championships, intermediate division: D Young def A Forrester, J Devery def K Waitoa.

Women’s net: I Ngarimu 66, A Cook 66, F Walker 71, R Ngatai 75, G Roberts 76, C Colbert 81, G Reedy 81.

Women’s club championships, intermediate division: R Ngatai def C Colbert, I Ngarimu def G Reedy.

Junior: A Cook def F Walker.

Approach on 6: F Walker.

COMING UP: SUNDAY, Morrow Cup women’s 18-hole net, LGU, putting, men’s club championship catch-up matches (see noticeboard).

Patutahi

TWO birdies on the back nine helped Tom Brodie to victory in his divison of the Sunday net.

Brodie shot 82-17-65, including birdies on the 13th and 16th holes, to win the men’s 16+ division while Chris Beattie (68) won the 0-15 division and Jan Ewart (68) won the women’s section.

SUNDAY — Men’s net, 0-15: C Beattie 68, T Hindmarsh 68, W Koia 69.

16+: T Brodie 65, R Pohatu 69, P Johnston 71.

Women’s net: J Ewart 68, A Stills-Hindmarsh 71, D Johnston 71.

Twos: T Akroyd.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: M Pohatu 19, R Nichol 18, B McKenzie 67, B Wallace 16.

Junior division: J Graham 22, D Maloy 22, P Johnston 19, K Donovan 18.

Gisborne Park

RECENTLY-crowned junior women’s club champion Francie Hutton collected another piece of silverware on Sunday.

Hutton won the Kemp Salver women’s 27-hole stableford title with 59 points.

It was one of two trophies up for grabs. The other, the King Cup 27-hole net, was won by Tracey Ford on 102.5.

Noeleen Grace’s 66 earned her the 18-hole net while Lil McFlinn (36 points) won the 18-hole stableford.

Carney Pipi and Pat Joseph were the nine-hole winners.

Chris Palmer mixed 11 pars and seven bogeys, for a 6-up total, to top the men’s par.

Electrinet Park results, SUNDAY — Men’s par: C Palmer +6, R Taylor +4, K Kingi +4, M Emery +3, B Huhu +3, B Cox +2, B Symes +2.

Twos: D Craven, B Huhu.

Approach: B Huhu.

Women’s best third shot: J Kerr.

Men’s best second shot: B Reynolds.

Women’s King Cup and Kemp Salver, King Cup 27-hole net: T Ford 102.5, J Kerr 106.5.

Kemp Salver 27-hole stableford: F Hutton 59, F Brown 57.

18-hole net: N Grace 66 on c/b from S Paku.

18-hole stableford: L McFlinn 36, M Marino 35.

Nine-hole net: C Pipi 34.

Nine-hole stableford: P Joseph 19.

Approaches: S Maisey (silver division), M Marino (bronze).

Twos: N Grace, C Pipi.

SATURDAY — Men’s par: B Huhu +5, E Parkin +3, W McHugh +2, B Symes +2, S Phillips +1, K Kingi +1.

Women’s net: K McDonald 80-10-70.

Twos: J Foot.

WEDNESDAY (Aug 24) — Women’s GRC competition, round 3: B Walker from F Brown.

Twos: K McDonald.

TUESDAY (Aug 23) — Veteran men’s stableford: P Koorey 42, M Kennedy 42, C Brown 40, C Palmer 40, E Parkin 40, R Moiser 39, P Hogan 38, B Atkins 38, B Symes 37.

Twos: P Koorey, M Kennedy, M Hutton, C Brown.

Approach: J Rosewarne.

COMING UP: SATURDAY, September RSA golf tournament, shotgun start 10am; SATURDAY, Sept 10, Fletcher The Village Butcher Ladies Meat Treat Day, report by 9am for 9.30am start.

Mahia

THE Fiordland Lobster Company and Mainfreight Men’s 2-day Open tournament is on Saturday/Sunday, October 8-9.

Gross, net and stableford in three divisions, team event as well as long drives and approaches, $5000 prize table.

The $70 entry fee includes barbecue lunches and meals.

Morning tee-off from 7.30am, afternoon tee-off from 11.30am.

Nine-hole haggle on Friday, October 7 from 12 noon to 4pm.

Note, there is no Eftpos at the club.

Entries to Lil Morgan at 06-837-5696 or lil.morgan@hotmail.co.nz

Tahunga

KYLIE Johnson completed a true hat-trick of senior titles in the women’s club championship finals.

Johnson made it three in a row with a 4 and 3 victory over Casey Maddock in their 36-hole matchplay final.

Maria Johnson, Kylie’s mother-in-law, made it a family affair with a 4 and 3 win against Teresa Broughton in the junior final over 18 holes.

Tammy Steele cruised to a 10 and 9 defeat of Catherine Ewen in the intermediate decider.

SUNDAY — Women’s stableford: M Johnson 36.

Men’s stableford, 0-18: S Butt 45.

19-36: L Johnson.

Women’s best second shot: C Ewen.

Men’s best second shot: B Johnson (0-18), L Johnson (19-36).

Twos: K Johnson 2, L Johnson, B Johnson.

SUNDAY (Aug 20) — Women’s club championship finals, senior: K Johnson def C Maddock 4 and 3.

Intermediate: T Steele def C Ewen 10 and 9.

Junior: M Johnson def T Broughton 4 and 3.

COMING UP: SATURDAY, Tahunga open closing day, Noonan Cup Canadian mixed foursomes stableford (arrange own partner) and men’s stableford, tea/coffee at 10.30am, tee-off 11am, barbecue to follow, inquiries to Tom Sherratt 867-0807 or tahunga@golf.co.nz

Tolaga Bay

A 41-point stableford haul had Mark Watts drinking a victory beer on the 19th on Sunday.

SUNDAY — Stableford: M Watts 41, J Murphy 40, S Cranswick 40, Joe Lincoln 38, T Reedy 38.

Two: S Cranswick.

COMING UP: SUNDAY, club championship catch-up rounds; FRIDAY, Sept 2, Rural Services tournament, contact Jeremy Murphy 862-6867.

Poverty Bay

PETE Kerekere is the sole flagbearer for the under-30s heading into the semifinals of the senior men’s club championships.

Had it been a couple of months now, he would also be holding it for the u40s as well.

Those of the predominantly grey-haired persuasion stepped up in the testing Saturday winds to claim three of the four remaining semi berths.

One had already been claimed by Kerekere, who beat William Brown in extra holes earlier in the week.

He was expected to be joined by the likes of Peter Anderson after his comfortable first-round win, which featured a hole-in-one.

“Can you hear that,” Anderson said after his quarterfinal loss to Peter Clayton. “That’s sound of me coming back to Earth.”

While the winds were always going to test even the best, Clayton handled the situation far better, his consistency earning him a comfortable 4 and 3 win.

It booked him a last-four clash with Collin Jeffrey, the second-youngest of the semifinalists at 49 years young (he turns 50 at the end of October).

Jeffrey put paid to defending champion Simon Jeune 2 and 1.

The senior match of the day was an 18-hole battle between Paul Mountcastle and giant-killer Mark Jefferson.

A three-putt on 17 for a half and a hooked drive on the 18th proved costly for Jefferson, with Mountcastle’s par on the last good enough to get him across the line 1-up.

Mountcastle faces a massive challenge against Kerekere, the district’s form golfer and runaway top qualifier who placed third in the Otaki 36-hole open last weekend with rounds of 73, 76.

Tuki Sweeney continued to make the most of his elevation to the intermediate top 16. Originally the “17th qualifier”, Sweeney got promoted to the top group, beat top qualifier Peter Stewart in the first round and moved into the semis with a 2 and 1 win over Nick Richardon.

Sweeney faces evergreen Brian Morrissey in one semi while John Vaughan and Don Griffin face off in the other.

The junior semis pit Mark Armstrong against John Rouse and Ronnie Young against Colin Simpson.

Young — not to be mistaken for the Sir Ron Young of the Royal Wellington club — stayed alive with a win over Soren Olsen, although it was a match he will remember for the bad and the ugly, rather than the good.

Olsen won the par-11th with a six to Young’s seven, and the 12th with a 10 to Young’s 11.

Gay Young doesn’t like to lose. But she got plenty of pleasure out of her exit from the Poverty Bay women’s club championships yesterday.

Young was beaten 3 and 2 by hot favourite Tessa McDonald in their senior women’s semifinal match.

And so she should have been. Young is on a 17-handicap, McDonald a three and they were playing off the stick.

Young described it as one of the most “enjoyable” matches she had played in and she was rapt to have taken Hawke’s Bay-Poverty Bay representative McDonald as far as she did.

McDonald looked set for a comfortable win at 3-up after nine holes only for Young to win the next three holes including birdies on the 11th and 12th holes.

Her younger opponent reacted as a top golfer should, winning the 13th with birdie, the 14th with a par and finishing the match with a birdie on the 16th.

She was 3-over when she won while Young signed for an 84 off the stick, seven under her handicap.

McDonald faces Jo Kerr in the final on Wednesday. The defending champion was pushed all the way before beating MJ Bloem on the 18th.

Top qualifers remain alive in the other divisions.

June MacKinnon is into the last four of the intermediate division. She faces Dianne Jopson in one semi on Tuesday while Monique Francois and Viv Bell meet in the other.

Junior No.1 seed Leigh Fletcher beat Ishbell McKinnon to book a final against Sue Kemp, who eliminated Louise Shepherd.

TUESDAY/WEDNESDAY — Women’s club championships, senior division, round 1: G Young def M Colebourne, J Kerr def L Holmberg, MJ Bloem def J Utting (retired hurt), T McDonald (bye).

Semifinals: T McDonald def G Young, J Kerr def MJ Bloem.

Finals (to be played on Wednesday, Sept 7): T McDonald v J Kerr, G Young v MJ Bloem (consolation).

Intermediate division, round 1: P Dymock def L Poananga, S Spence def J Bell, M Francois def A Hale,V Bell def J Steele.

Round 2: J MacKinnon def P Dymock, D Jopson def S Spence, M Francois def K Willis, V Bell def A Ward.

Semifinals (to be played on Tuesday, Sept 6): J MacKinnon v D Jopson, M Francois v V Bell (final on Sept 7).

Junior division, round 1: I McKinnon def A Sutton, L Shepherd def P Zame, S Kemp def J Tietjen.

Semifinals: L Fletcher def I McKinnon, S Kemp def L Shepherd.

Finals (to be played on Wednesday, Sept 7): L Fletcher v S Kemp, I McKinnon v L Shepherd (consolation).

Tuesday net: T Lewis 97-28-69.

Wednesday medal: S. Eriksen 101-38-63.

Twos: G. Young, M. Allan, J. MacKinnon.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: B Morrissey 38, P Clayton 37, R Gibson 37, T Donovan 37.

Division 2: D Wright 42, P Rickard 41, R Young 41, K Travers 40.

Twos: D Patumaka, P Stewart, T Goldsmith.

Approach: K White.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: T Goldsmith 37, J Kerekere 37, J Vaughan 36, C Dean 36.

Division 2: M Armstrong 36, D Wright 35, S Olsen 32, A Hayward 31.

Approach: J Kerekere.

THURSDAY (Aug 25) — Men’s stableford, division 1: J Vaughan 36, M Thomas 36.

Division 2: D Bush 36, B Allen 34.

Twos: C Poole, J Aitchison, J Vaughan, I Murphy.

Approach: I Murphy.

The semifinals of the men’s club championships are on SATURDAY. The draw is — No.1 tee, 12.07: J Situ v K White, N McGregor v G Clapham. 12.15: T Sweeney v B Morrissey, J Vaughan v D Griffin. 12.22: P Kerekere v P Mountcastle, C Jeffrey v P.Clayton. 12.30: M Armstrong v J Rouse, R Young v C Simpson.

No.10 tee, 12.07: M Hunt v S Palmer, D Pirimona v N West. 12.15: C Poole v B Payne, A Hayward v B Morgan. 12.22: J Kerekere v A Higham, V Richardson v W McLellan. 12.30: C Smith v L Foster, S Olsen v M Stewart.

Te Puia Springs

KAHU Waitoa is intermediate men’s club champion at Te Puia Springs but not for much longer.

The 2015 winner fell to Jim Devery in their match on Sunday while Dylan Young beat Amos Forrester in their intermediate clash.

Iritana Ngarimu beat Cynthia Colbert in an intermediate women’s match, and won the women’s net with 66 for good measure.

SUNDAY — Men’s stableford: N Truman 38, D Young 37, J Devery 37, A Forrester 36, R Walker 35, P Harrison 35, M Higham 34.

Twos: R Walker, P Harrison, J Devery.

Men’s club championships, intermediate division: D Young def A Forrester, J Devery def K Waitoa.

Women’s net: I Ngarimu 66, A Cook 66, F Walker 71, R Ngatai 75, G Roberts 76, C Colbert 81, G Reedy 81.

Women’s club championships, intermediate division: R Ngatai def C Colbert, I Ngarimu def G Reedy.

Junior: A Cook def F Walker.

Approach on 6: F Walker.

COMING UP: SUNDAY, Morrow Cup women’s 18-hole net, LGU, putting, men’s club championship catch-up matches (see noticeboard).

Patutahi

TWO birdies on the back nine helped Tom Brodie to victory in his divison of the Sunday net.

Brodie shot 82-17-65, including birdies on the 13th and 16th holes, to win the men’s 16+ division while Chris Beattie (68) won the 0-15 division and Jan Ewart (68) won the women’s section.

SUNDAY — Men’s net, 0-15: C Beattie 68, T Hindmarsh 68, W Koia 69.

16+: T Brodie 65, R Pohatu 69, P Johnston 71.

Women’s net: J Ewart 68, A Stills-Hindmarsh 71, D Johnston 71.

Twos: T Akroyd.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: M Pohatu 19, R Nichol 18, B McKenzie 67, B Wallace 16.

Junior division: J Graham 22, D Maloy 22, P Johnston 19, K Donovan 18.

Gisborne Park

RECENTLY-crowned junior women’s club champion Francie Hutton collected another piece of silverware on Sunday.

Hutton won the Kemp Salver women’s 27-hole stableford title with 59 points.

It was one of two trophies up for grabs. The other, the King Cup 27-hole net, was won by Tracey Ford on 102.5.

Noeleen Grace’s 66 earned her the 18-hole net while Lil McFlinn (36 points) won the 18-hole stableford.

Carney Pipi and Pat Joseph were the nine-hole winners.

Chris Palmer mixed 11 pars and seven bogeys, for a 6-up total, to top the men’s par.

Electrinet Park results, SUNDAY — Men’s par: C Palmer +6, R Taylor +4, K Kingi +4, M Emery +3, B Huhu +3, B Cox +2, B Symes +2.

Twos: D Craven, B Huhu.

Approach: B Huhu.

Women’s best third shot: J Kerr.

Men’s best second shot: B Reynolds.

Women’s King Cup and Kemp Salver, King Cup 27-hole net: T Ford 102.5, J Kerr 106.5.

Kemp Salver 27-hole stableford: F Hutton 59, F Brown 57.

18-hole net: N Grace 66 on c/b from S Paku.

18-hole stableford: L McFlinn 36, M Marino 35.

Nine-hole net: C Pipi 34.

Nine-hole stableford: P Joseph 19.

Approaches: S Maisey (silver division), M Marino (bronze).

Twos: N Grace, C Pipi.

SATURDAY — Men’s par: B Huhu +5, E Parkin +3, W McHugh +2, B Symes +2, S Phillips +1, K Kingi +1.

Women’s net: K McDonald 80-10-70.

Twos: J Foot.

WEDNESDAY (Aug 24) — Women’s GRC competition, round 3: B Walker from F Brown.

Twos: K McDonald.

TUESDAY (Aug 23) — Veteran men’s stableford: P Koorey 42, M Kennedy 42, C Brown 40, C Palmer 40, E Parkin 40, R Moiser 39, P Hogan 38, B Atkins 38, B Symes 37.

Twos: P Koorey, M Kennedy, M Hutton, C Brown.

Approach: J Rosewarne.

COMING UP: SATURDAY, September RSA golf tournament, shotgun start 10am; SATURDAY, Sept 10, Fletcher The Village Butcher Ladies Meat Treat Day, report by 9am for 9.30am start.

Mahia

THE Fiordland Lobster Company and Mainfreight Men’s 2-day Open tournament is on Saturday/Sunday, October 8-9.

Gross, net and stableford in three divisions, team event as well as long drives and approaches, $5000 prize table.

The $70 entry fee includes barbecue lunches and meals.

Morning tee-off from 7.30am, afternoon tee-off from 11.30am.

Nine-hole haggle on Friday, October 7 from 12 noon to 4pm.

Note, there is no Eftpos at the club.

Entries to Lil Morgan at 06-837-5696 or lil.morgan@hotmail.co.nz

Tahunga

KYLIE Johnson completed a true hat-trick of senior titles in the women’s club championship finals.

Johnson made it three in a row with a 4 and 3 victory over Casey Maddock in their 36-hole matchplay final.

Maria Johnson, Kylie’s mother-in-law, made it a family affair with a 4 and 3 win against Teresa Broughton in the junior final over 18 holes.

Tammy Steele cruised to a 10 and 9 defeat of Catherine Ewen in the intermediate decider.

SUNDAY — Women’s stableford: M Johnson 36.

Men’s stableford, 0-18: S Butt 45.

19-36: L Johnson.

Women’s best second shot: C Ewen.

Men’s best second shot: B Johnson (0-18), L Johnson (19-36).

Twos: K Johnson 2, L Johnson, B Johnson.

SUNDAY (Aug 20) — Women’s club championship finals, senior: K Johnson def C Maddock 4 and 3.

Intermediate: T Steele def C Ewen 10 and 9.

Junior: M Johnson def T Broughton 4 and 3.

COMING UP: SATURDAY, Tahunga open closing day, Noonan Cup Canadian mixed foursomes stableford (arrange own partner) and men’s stableford, tea/coffee at 10.30am, tee-off 11am, barbecue to follow, inquiries to Tom Sherratt 867-0807 or tahunga@golf.co.nz

Tolaga Bay

A 41-point stableford haul had Mark Watts drinking a victory beer on the 19th on Sunday.

SUNDAY — Stableford: M Watts 41, J Murphy 40, S Cranswick 40, Joe Lincoln 38, T Reedy 38.

Two: S Cranswick.

COMING UP: SUNDAY, club championship catch-up rounds; FRIDAY, Sept 2, Rural Services tournament, contact Jeremy Murphy 862-6867.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?