Golf Roundup

All the hot news from the cool greens.

All the hot news from the cool greens.

Poverty Bay

JOHN Rouse wrote 26 chapters in his book Links With The Past — A History of the Poverty Bay Golf Club 1893-2007.

The 82-year-old retired doctor is a win away from creating another after pulling off the upset of the 2016 men’s club championships on Saturday.

The “Doc” surprised himself probably more than anyone else in defeating top qualifier Marc Armstrong on the first extra hole of their semifinal match.

Club championship matches are played off the stick. Rouse is on a 27-handicap and qualified with rounds of 103, 105. Armstrong is on 19 and shot 95, 93.

“It was a bit of a surprise,” Rouse said of his victory. “All I was hoping for was to at least reach the 15th.”

Armstrong was the architect of his own demise to an extent, three-putting to lose the 18th and 19th.

Rouse, a stalwart member of Poverty Bay since 1968, said he had “never even looked like being in the final” of the club champs over his many years.

But to do what would have been considered the unthinkable at the start of the champs, he will have to scale a significant last hurdle in final opponent Ron Young.

Young, a 19-handicapper, outgunned fellow “Sunday School” regular Colin Simpson 5 and 4, shooting 87 off the stick. To put Rouse’s mission in perspective, the Doc carded an assessed 96.

Half his life ago, Collin Jeffrey won the junior men’s club championship title at Poverty Bay.

Twenty-five years on, Jeffrey is what would be a massive upset away from adding senior to that long-ago success.

Jeffrey ground his way to a 1-up win over Peter Clayton in the semifinals on Saturday to seal a place in the final against top seed and overwhelming favourite Peter Kerekere.

The finalists took contrasting tracks to be the last two standing.

One-down with three holes to play, Jeffrey made birdie on the 16th to square it, they halved the 17th with bogey then Clayton self-destructed on the 18th with a double-bogey six to Jeffrey’s five.

Kerekere swatted aside Paul Mountcastle in an imperious display of the form that has him the lowest-handicapped player in the district.

Juggernauting towards his first senior club champion crown, Kerekere was 4-under, including birdies on the eighth, ninth and 10th holes, in a 12th-hole demolition.

Simplicity is the success formula for 73-year-old Brian Morrissey, who is looking to add a Poverty Bay intermediate title to senior and intermediate honours at Te Puia Springs and intermediate glory at Gisborne Park.

Morrissey’s formula is as basic as his swing — down the middle. Add a rock-solid short game to the equation and it proved all too much for Tuki Sweeney in their semifinal.

Morrissey won 4 and 3 to advance to the final, where he faces Don Griffin, who was even more emphatic in ousting John Vaughan 5 and 4.

The final is shaping up as a close affair if their semifinal scoring is an indication. Both were 6-over when they won.

Clive Dean broke 80 at his home course for the first time since November of 2013 to win the division 1 men’s stableford last Thursday. Dean shot 78-14-64, for 44 points.

WEDNESDAY/TUESDAY — Women’s club championships, senior division, final: T McDonald def J Kerr.

Consolation: G Young def MJ Bloem.

Intermediate division, semifinals: D Jopson def J MacKinnon, V Bell def M Francois.

Final: V Bell def D Jopson.

Consolation: J MacKinnon def M Francois.

Junior final: L Fletcher def S Kemp.

Consolation: I McKinnon def L Shepherd.

9-holers: K Holdsworth def S Armstrong, P Parker def L Plowman, J Alderson def C Kent.

Women’s stableford: A Sutton 45. P Dymock 40.

Women’s Scotch foursomes net: T Corson/F Allan 73.5.

Sunday — Men’s stableford, division 1: T Goldsmith 40, A White 39, P Stewart 39, N Udy 38, P Butler 38.

Division 2: K Gunness 42, R Young 40, K Travers 39, M Norman 39.

Twos: B Morgan, S Jeune, T Goldsmith, P Butler.

Approach: D Patumaka.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: N Mackie 41, A Hayward 38, P Mountcastle 37.

Division 2: B Allen 34, J Leahy 34, S Palmer 33.

Twos: P Clayton, J Vaughan, J McGregor, C Jeffrey

Approach: R Young.

FRIDAY — Veteran women’s Corkery Cup winner: J MacKinnon from V Bell (Barton Trophy winner).

9-hole net: M Colebourne.

Thursday (Sept 1) — Men’s stableford, division 1: C Dean 44, P Butler 40, A Destry 38, M Thomas 38.

Division 2: J Pittar 40, P Humphreys 39, K Travers 38, S Olsen 38.

Twos: I Murphy.

Approach: R Owen.

COMING UP: SUNDAY, Sept 18, Eagles Golf Society Halberg Day fundraising tournament, tee times from 8am to 12.30pm, start sheet available at pro shop.

Gisborne Park

BLANCHE Walker’s best round of 2016 was fittingly rewarded with the women’s stableford honours on Sunday.

Walker had a heap of pars, three double bogeys in the first six holes and one birdie in her 80-15-65.

A back-nine holes of 36 ended a sub-80 drought dating back to mid-January for Jack Glassford.

Glassford won the men’s stableford on Sunday with 77-13-64, for 44 points, heading off Barry Cox and Wayne McHugh on 43, and Bart Watene on 42.

Electrinet Park results, Sunday — Men’s stableford: J Glassford 44, B Cox 43, W McHugh 43, B Watene 42, M Hutton 41, C Palmer 40, D Craven 39.

Women’s net: B Walker 65, F Hutton 65, P Joseph 65.

Twos: R Taylor, W McHugh, D Craven, B Woods.

Approach: L McFlinn.

Women’s best third shot: B Walker.

Men’s best second shot: C Palmer.

Tuesday (Aug 30) — Veteran men’s stableford: C Palmer 43, E Parkin 39, B Symes 39, W McHugh 39, M Hutton 37, C Brown 36, A Lewington 36.

Twos: P Mitchell, V Karaka.

Wednesday (Aug 31) — Women’s team stableford: Red team 213, Blue team 210.

Drawn two: N Grace.

COMING UP: SATURDAY, Fletcher The Village Butcher Ladies Meat Treat Day, report by 9am for 9.30 start.

Waikohu

LARRY Green and Kahu Tamanui claimed club championship titles on Sunday.

Green beat Tipi Ruru 3 and 2 in the intermediate men’s 36-hole matchplay final while Tamanui beat Te Rata Ritchie in the endeavour final.

SUNDAY — All-irons competition, men’s net: DJ Baty 60, J Baty 66, A Coker 68.

Men’s stableford: J Baty 40, A Coker 38.

Women’s net: E Wynyard 78, V Grace 82, M Tuapawa 85.

Club championship finals, intermediate men: L Green def T Ruru on the 34th.

Endeavour: K Tamanui def T Ritchie.

COMING UP: SUNDAY, no club competition; SATURDAY, Sept 17, Waikohu open closing day, mixed Canadian foursomes, men’s sections, 11.30am tee-off.

Tolaga Bay

THE men’s club champions will be crowned on Sunday.

Dion Milner has the chance to add to his list of senior titles but will need to see off young challenger Taine Lincoln.

The intermediate final between Mark Watts and Rongo Pomana could be the match of the day.

Pete Stevenson and Tony Sharp will battle out the junior honours.

SUNDAY — Medal: W Robinson 67, R Pomana 68, J Hale 70, Tere Lincoln 70.

Putting: R Pomana 29, J Hale 30, M Grant 30.

Twos: R Pomana, W Robinson, T Sharp.

THE men’s club championship finals are on SUNDAY. The draw is —

Senior division: D Milner v Taine Lincoln, B Yates v Tere Lincoln (flight).

Intermediate: M Watts v R Pomana, M Brooker v Joe Lincoln (flight).

Junior: P Stevenson v T Sharp, C O’Sullivan v M Paenga (flight).

Patutahi

A POINTS plunder in the women’s division highlighted Sunday competition.

Andrea Haisman won with 46 points, Anahera Stills-Hindmarsh was second on 45 and Jan Ewart third on 44.

The men also surpassed the 40 mark, Brian Pohatu winning the 17+ division with 44 and Tom Hindmarsh the 0-16 division with 42.

Club championship finals are on Sunday.

SUNDAY — Men’s stableford, 0-16: T Hindmarsh 42, M Pohatu 41, E Brown jr 39.

17+: B Pohatu 44, B McKenzie 40, C Brown 38.

Women’s stableford: A Haisman 46, H Stills-Hindmarsh 45, J Ewart 44, K Utting 40.

Twos: M Pohatu, G Brown, T Akroyd.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: R Nichol 21, B Wallace 20, G Brown 19, C Beattie 19, T Green 17.

Junior division: J Neilson 21, D Skudder 20, P Harrison 20, D Somerton 20, D Quinn 19.

Mahia

FAIRLANE Wesche and James McRoberts are the Ormond mixed foursomes champions . . . but only just.

They won the 36-hole mixed foursomes net title on countback from Pete Bremner and Maria Wesche after both finished on 147.

Round 2 honours went to Elaine Westwood and Wade Wesche with 71.5.

Val McQueen (40 points) and Duncan Bremner (38) were the top dogs in the Business Bash tournament on Friday.

SUNDAY — Ormond mixed foursomes (net) round 2: E Westwood/Wade Wesche 71.5, N McRoberts/B Crowley 73.5, P Bremner/Ma Wesche 74.

Overall winners: F Wesche/J McRoberts 147 on c/b from P Bremner /M Wesche.

FRIDAY — Business Bash tournament, men’s stableford: D Bremner 38, C Wesche 38, H Tahuri 38, P Jelbert 37, I Gemmell 37, B Lewes 36, F Daley 35, T Hema 35.

Women’s stableford: V McQueen 40, E Westwood 36, S McRoberts 36, M Wainohu 35, C Wesche 34, K Green 32.

Te Puia Springs

THE junior king is dead. Long live the king.

And just who that will be is still to be decided after reigning junior men’s club champion John Puha was overthrown on Sunday.

Puha was eliminated by Peter Harrison while Raana Walker stayed in the hunt by defeating Graeme Summersby.

Roly Smith and Dick Cooks had wins in the intermediate division.

Robyn Ngatai equalled her lowest score on the NZ golf handicap website to win the Morrow Cup women’s net on Sunday with 85-26-59.

SUNDAY — Men’s stableford: N Truman 42, P Ngarimu 40, D Cook 38, R Smith 38, M Higham 34, R Walker 34, D Young 34, G Summersby 34.

Men’s club championships, intermediate division: R Smith def I Sykes, D Cook def D Young.

Junior: R Walker def G Summersby, P Harrison def J Puha.

Morrow Cup women’s net: R Ngatai 85-26-59, A Cook 103-37-66, F Walker 102-33-69.

Putting: C Colbert 30, F Walker 31, I Ngarimu 32, R Ngatai 32.

The club championships continue on Sunday. The draw is — men: D Cook v J Devery, M Higham v H Rasmussen, P Ngarimu v R Smith, N Truman v P Harrison.

Women: R Ngatai v M Waitoa.

There is a club haggle for others.

Juniors

THE Poverty Bay-East Coast fundraising tournament for the junior team travelling to the Booth Shield at Labour Weekend is being held at Poverty Bay on Sunday.

Entry is $20 and there will be a barbecue. There is a two-tee start from 8.45am to 9am. A start sheet is at the Poverty Bay pro shop.

The Booth Shield is an annual interprovincial junior handicap teams’ tournament. It was set up over 55 years ago by Gisborne junior golfing stalwarts the late Jim Booth and wife Nan.

This year it is being held at the Lochiel course near Hamilton.

Seniors

Round 1 of the Croskery Tankard four-ball, best-ball stableford is at Poverty Bay on Tuesday, September 13, teeing off at 11.45am.

Round 2 is on Wednesday, September 21, at Patutahi and round 3 is on Tuesday, September 27, at Gisborne Park.

Pairs count their best two of three scores.

Poverty Bay

JOHN Rouse wrote 26 chapters in his book Links With The Past — A History of the Poverty Bay Golf Club 1893-2007.

The 82-year-old retired doctor is a win away from creating another after pulling off the upset of the 2016 men’s club championships on Saturday.

The “Doc” surprised himself probably more than anyone else in defeating top qualifier Marc Armstrong on the first extra hole of their semifinal match.

Club championship matches are played off the stick. Rouse is on a 27-handicap and qualified with rounds of 103, 105. Armstrong is on 19 and shot 95, 93.

“It was a bit of a surprise,” Rouse said of his victory. “All I was hoping for was to at least reach the 15th.”

Armstrong was the architect of his own demise to an extent, three-putting to lose the 18th and 19th.

Rouse, a stalwart member of Poverty Bay since 1968, said he had “never even looked like being in the final” of the club champs over his many years.

But to do what would have been considered the unthinkable at the start of the champs, he will have to scale a significant last hurdle in final opponent Ron Young.

Young, a 19-handicapper, outgunned fellow “Sunday School” regular Colin Simpson 5 and 4, shooting 87 off the stick. To put Rouse’s mission in perspective, the Doc carded an assessed 96.

Half his life ago, Collin Jeffrey won the junior men’s club championship title at Poverty Bay.

Twenty-five years on, Jeffrey is what would be a massive upset away from adding senior to that long-ago success.

Jeffrey ground his way to a 1-up win over Peter Clayton in the semifinals on Saturday to seal a place in the final against top seed and overwhelming favourite Peter Kerekere.

The finalists took contrasting tracks to be the last two standing.

One-down with three holes to play, Jeffrey made birdie on the 16th to square it, they halved the 17th with bogey then Clayton self-destructed on the 18th with a double-bogey six to Jeffrey’s five.

Kerekere swatted aside Paul Mountcastle in an imperious display of the form that has him the lowest-handicapped player in the district.

Juggernauting towards his first senior club champion crown, Kerekere was 4-under, including birdies on the eighth, ninth and 10th holes, in a 12th-hole demolition.

Simplicity is the success formula for 73-year-old Brian Morrissey, who is looking to add a Poverty Bay intermediate title to senior and intermediate honours at Te Puia Springs and intermediate glory at Gisborne Park.

Morrissey’s formula is as basic as his swing — down the middle. Add a rock-solid short game to the equation and it proved all too much for Tuki Sweeney in their semifinal.

Morrissey won 4 and 3 to advance to the final, where he faces Don Griffin, who was even more emphatic in ousting John Vaughan 5 and 4.

The final is shaping up as a close affair if their semifinal scoring is an indication. Both were 6-over when they won.

Clive Dean broke 80 at his home course for the first time since November of 2013 to win the division 1 men’s stableford last Thursday. Dean shot 78-14-64, for 44 points.

WEDNESDAY/TUESDAY — Women’s club championships, senior division, final: T McDonald def J Kerr.

Consolation: G Young def MJ Bloem.

Intermediate division, semifinals: D Jopson def J MacKinnon, V Bell def M Francois.

Final: V Bell def D Jopson.

Consolation: J MacKinnon def M Francois.

Junior final: L Fletcher def S Kemp.

Consolation: I McKinnon def L Shepherd.

9-holers: K Holdsworth def S Armstrong, P Parker def L Plowman, J Alderson def C Kent.

Women’s stableford: A Sutton 45. P Dymock 40.

Women’s Scotch foursomes net: T Corson/F Allan 73.5.

Sunday — Men’s stableford, division 1: T Goldsmith 40, A White 39, P Stewart 39, N Udy 38, P Butler 38.

Division 2: K Gunness 42, R Young 40, K Travers 39, M Norman 39.

Twos: B Morgan, S Jeune, T Goldsmith, P Butler.

Approach: D Patumaka.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: N Mackie 41, A Hayward 38, P Mountcastle 37.

Division 2: B Allen 34, J Leahy 34, S Palmer 33.

Twos: P Clayton, J Vaughan, J McGregor, C Jeffrey

Approach: R Young.

FRIDAY — Veteran women’s Corkery Cup winner: J MacKinnon from V Bell (Barton Trophy winner).

9-hole net: M Colebourne.

Thursday (Sept 1) — Men’s stableford, division 1: C Dean 44, P Butler 40, A Destry 38, M Thomas 38.

Division 2: J Pittar 40, P Humphreys 39, K Travers 38, S Olsen 38.

Twos: I Murphy.

Approach: R Owen.

COMING UP: SUNDAY, Sept 18, Eagles Golf Society Halberg Day fundraising tournament, tee times from 8am to 12.30pm, start sheet available at pro shop.

Gisborne Park

BLANCHE Walker’s best round of 2016 was fittingly rewarded with the women’s stableford honours on Sunday.

Walker had a heap of pars, three double bogeys in the first six holes and one birdie in her 80-15-65.

A back-nine holes of 36 ended a sub-80 drought dating back to mid-January for Jack Glassford.

Glassford won the men’s stableford on Sunday with 77-13-64, for 44 points, heading off Barry Cox and Wayne McHugh on 43, and Bart Watene on 42.

Electrinet Park results, Sunday — Men’s stableford: J Glassford 44, B Cox 43, W McHugh 43, B Watene 42, M Hutton 41, C Palmer 40, D Craven 39.

Women’s net: B Walker 65, F Hutton 65, P Joseph 65.

Twos: R Taylor, W McHugh, D Craven, B Woods.

Approach: L McFlinn.

Women’s best third shot: B Walker.

Men’s best second shot: C Palmer.

Tuesday (Aug 30) — Veteran men’s stableford: C Palmer 43, E Parkin 39, B Symes 39, W McHugh 39, M Hutton 37, C Brown 36, A Lewington 36.

Twos: P Mitchell, V Karaka.

Wednesday (Aug 31) — Women’s team stableford: Red team 213, Blue team 210.

Drawn two: N Grace.

COMING UP: SATURDAY, Fletcher The Village Butcher Ladies Meat Treat Day, report by 9am for 9.30 start.

Waikohu

LARRY Green and Kahu Tamanui claimed club championship titles on Sunday.

Green beat Tipi Ruru 3 and 2 in the intermediate men’s 36-hole matchplay final while Tamanui beat Te Rata Ritchie in the endeavour final.

SUNDAY — All-irons competition, men’s net: DJ Baty 60, J Baty 66, A Coker 68.

Men’s stableford: J Baty 40, A Coker 38.

Women’s net: E Wynyard 78, V Grace 82, M Tuapawa 85.

Club championship finals, intermediate men: L Green def T Ruru on the 34th.

Endeavour: K Tamanui def T Ritchie.

COMING UP: SUNDAY, no club competition; SATURDAY, Sept 17, Waikohu open closing day, mixed Canadian foursomes, men’s sections, 11.30am tee-off.

Tolaga Bay

THE men’s club champions will be crowned on Sunday.

Dion Milner has the chance to add to his list of senior titles but will need to see off young challenger Taine Lincoln.

The intermediate final between Mark Watts and Rongo Pomana could be the match of the day.

Pete Stevenson and Tony Sharp will battle out the junior honours.

SUNDAY — Medal: W Robinson 67, R Pomana 68, J Hale 70, Tere Lincoln 70.

Putting: R Pomana 29, J Hale 30, M Grant 30.

Twos: R Pomana, W Robinson, T Sharp.

THE men’s club championship finals are on SUNDAY. The draw is —

Senior division: D Milner v Taine Lincoln, B Yates v Tere Lincoln (flight).

Intermediate: M Watts v R Pomana, M Brooker v Joe Lincoln (flight).

Junior: P Stevenson v T Sharp, C O’Sullivan v M Paenga (flight).

Patutahi

A POINTS plunder in the women’s division highlighted Sunday competition.

Andrea Haisman won with 46 points, Anahera Stills-Hindmarsh was second on 45 and Jan Ewart third on 44.

The men also surpassed the 40 mark, Brian Pohatu winning the 17+ division with 44 and Tom Hindmarsh the 0-16 division with 42.

Club championship finals are on Sunday.

SUNDAY — Men’s stableford, 0-16: T Hindmarsh 42, M Pohatu 41, E Brown jr 39.

17+: B Pohatu 44, B McKenzie 40, C Brown 38.

Women’s stableford: A Haisman 46, H Stills-Hindmarsh 45, J Ewart 44, K Utting 40.

Twos: M Pohatu, G Brown, T Akroyd.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: R Nichol 21, B Wallace 20, G Brown 19, C Beattie 19, T Green 17.

Junior division: J Neilson 21, D Skudder 20, P Harrison 20, D Somerton 20, D Quinn 19.

Mahia

FAIRLANE Wesche and James McRoberts are the Ormond mixed foursomes champions . . . but only just.

They won the 36-hole mixed foursomes net title on countback from Pete Bremner and Maria Wesche after both finished on 147.

Round 2 honours went to Elaine Westwood and Wade Wesche with 71.5.

Val McQueen (40 points) and Duncan Bremner (38) were the top dogs in the Business Bash tournament on Friday.

SUNDAY — Ormond mixed foursomes (net) round 2: E Westwood/Wade Wesche 71.5, N McRoberts/B Crowley 73.5, P Bremner/Ma Wesche 74.

Overall winners: F Wesche/J McRoberts 147 on c/b from P Bremner /M Wesche.

FRIDAY — Business Bash tournament, men’s stableford: D Bremner 38, C Wesche 38, H Tahuri 38, P Jelbert 37, I Gemmell 37, B Lewes 36, F Daley 35, T Hema 35.

Women’s stableford: V McQueen 40, E Westwood 36, S McRoberts 36, M Wainohu 35, C Wesche 34, K Green 32.

Te Puia Springs

THE junior king is dead. Long live the king.

And just who that will be is still to be decided after reigning junior men’s club champion John Puha was overthrown on Sunday.

Puha was eliminated by Peter Harrison while Raana Walker stayed in the hunt by defeating Graeme Summersby.

Roly Smith and Dick Cooks had wins in the intermediate division.

Robyn Ngatai equalled her lowest score on the NZ golf handicap website to win the Morrow Cup women’s net on Sunday with 85-26-59.

SUNDAY — Men’s stableford: N Truman 42, P Ngarimu 40, D Cook 38, R Smith 38, M Higham 34, R Walker 34, D Young 34, G Summersby 34.

Men’s club championships, intermediate division: R Smith def I Sykes, D Cook def D Young.

Junior: R Walker def G Summersby, P Harrison def J Puha.

Morrow Cup women’s net: R Ngatai 85-26-59, A Cook 103-37-66, F Walker 102-33-69.

Putting: C Colbert 30, F Walker 31, I Ngarimu 32, R Ngatai 32.

The club championships continue on Sunday. The draw is — men: D Cook v J Devery, M Higham v H Rasmussen, P Ngarimu v R Smith, N Truman v P Harrison.

Women: R Ngatai v M Waitoa.

There is a club haggle for others.

Juniors

THE Poverty Bay-East Coast fundraising tournament for the junior team travelling to the Booth Shield at Labour Weekend is being held at Poverty Bay on Sunday.

Entry is $20 and there will be a barbecue. There is a two-tee start from 8.45am to 9am. A start sheet is at the Poverty Bay pro shop.

The Booth Shield is an annual interprovincial junior handicap teams’ tournament. It was set up over 55 years ago by Gisborne junior golfing stalwarts the late Jim Booth and wife Nan.

This year it is being held at the Lochiel course near Hamilton.

Seniors

Round 1 of the Croskery Tankard four-ball, best-ball stableford is at Poverty Bay on Tuesday, September 13, teeing off at 11.45am.

Round 2 is on Wednesday, September 21, at Patutahi and round 3 is on Tuesday, September 27, at Gisborne Park.

Pairs count their best two of three scores.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?