Golf Roundup

BATTLE OF THE BAYS: Poverty Bay women took on Bay of Plenty in their annual handicap matchplay fixture held this week at Gisborne Park.
In action during the foursomes on Tuesday are Poverty Bay players Jean Foot (this picture), Letty Poananga (next picture) and Blanche Walker (third picture).
The BoP women went home victorious, winning the silver and bronze trophies.
In the silver competition, the sides ended the Tuesday foursomes 2-all but BoP won the Wednesday singles 5-3 for a 7-5 win.
In the bronze competition, the visitors won the foursomes 5-1. That was to prove the difference, as PB won the singles 7-5 to lose 10-8 overall.
Foursomes winners for PB were Gay Young and Jean Foot, Viv Bell and Lil McFlinn, and Teresa Lewis and Pat Joseph.
Singles winners were Karen Hay, Young, Kath Willis, Rebecca Walford, Carney Pipi, Tracey Ford, Janice Bell, Jan Ewart and Pat Joseph. Wiki Morrissey and Foot had halves. Pictures by Paul Rickard
Golf Women PB v BOP - Blanche Walker

Mahia

Bruce Yates flew the flag high for his club and single-figure handicappers at the Fiordland Lobster Company and Mainfreight Mahia men’s 36-hole open over the weekend.

The Tolaga Bay member won the overall net title with a 153 gross total off an eight-handicap.

He shot 6-over 78 on the Saturday and followed it up with an impressive 75 in fluctuating conditions on the Sunday. It gave him a net score of 137 and victory on countback.

Mahia’s Chris “Gid” Pitman, also on 137, won the Charlie Austin Trophy for best net by a local player — emulating his 2014 success.

Poverty Bay greenkeeper William Brown posted the lowest gross total for the second year with 151 (76, 75) — the same total as in 2015.

The lowest individual round of the weekend, however, came from Patutahi’s Regan Hindmarsh (73).

Once again the nine-hole, beachside Mahia track posed a memorable and at-times treacherous challenge.

Despite a fair amount of recent rain, the course was in magnificent condition, with players able to throw the ball at the pin with confidence.

One player said his ball could have been made out of concrete and it would have spun back on the greens.

Those, however, who struggled to keep the ball somewhere near straight were punished . . . severely.

There was the woeful story of the player who had an 11 in each of his rounds, including three drives out of bounds on the tight par-5 eighth.

That faded in comparison to the poor sod who had a 19 on the par-4 third hole.

Superb local hospitality, though, made sure such disasters were more than made up for.

The field included a mask-wearing contingent from Marton and a group from Opotiki.

SATURDAY/SUNDAY — Fiordland Lobster Company and Mainfreight Mahia men’s 36-hole open, 36-hole net overall winner: Bruce Yates 137.

Charlie Austin trophy for best local player: Gid Pitman 137.

Mainfreight travel voucher lucky card: Larry Green (Waikohu).

Senior division, 36-hole net: Adam Cassidy from Wade Wesche.

36-hole gross: William Brown from Regan Hindmarsh.

36-hole stableford: Chris Taewa from Peter Jelbert.

Saturday net: Pat O’Connor from Brent Colbert.

Sunday stableford: Taine Lincoln from Andrew Higham.

Intermediate division, 36-hole net: Duncan Bremner from Kalvin Field.

36-hole gross: Tony Green from Mark Steele.

36-hole stableford: Jim Ash from Donald Carroll.

Saturday net: Frank Daley from Ray Grace.

Sunday stableford: Chris Martin from Barry Fraser.

Junior division, 36-hole net: Glen Steenson from Rob Pryde.

36-hole gross: Stuart Chatfield from Derek Westrupp.

36-hole stableford Graham McLeay from Terry Reeve.

Saturday net: Lew Kerr from James McRoberts.

Sunday stableford: Lance Wesche from Tennant McNeil.

Team of four stableford: E Sherriff/P O’Connor/K Field/G McLeay.

Sunday team of two: Jim Ash/Peter Smyth.

Long drives, Saturday: A Higham, C Beattie, L Gunther.

Long drives, Sunday: Wade Wesche. C Martin, M Lunny.

Approaches, Saturday: A Bremner, M Rosacker, L Johnson.

Approaches, Sunday: D Arnott, K Field, L Gunther.

Tolaga Bay

PETE Stevenson won the men’s stableford on Sunday.

SUNDAY — Men’s stableford: P Stevenson 39, C O’Sullivan 38, J Crow 36, B Duncan 36, W Robinson 34, J Murphy 34.

COMING UP: SUNDAY, medal round, SUNDAY, Oct 23, OB-Harry Trophy.

Te Puia Springs

TWO titles were hard-earned, the other was a one-horse race in the women’s club championships for 2016.

Miriana Waitoa defeated Iritana Ngarimu in the intermediate women’s final while Pauline Summersby consigned Aomihi Cook to a second consecutive runner-up finish in the junior final.

Georgina Roberts was the only senior so won that title uncontested.

SUNDAY — Stableford: J Forrester 39, P Ngarimu 37, J Devery 37, W Rasmussen 36, A Cook 36, G Summersby 34, G Roberts 33, P Summersby 33.

Twos: J Devery, P Ngarimu.

Women’s club championship finals, senior division: G Roberts (uncontested).

Intermediate: M Waitoa def I Ngarimu.

Junior: P Summersby def A Cook.

Coming up: SUNDAY, general meeting, 10.30am followed by Makarika Cup men’s competition (draw on noticeboard), haggle for others.

Gisborne Park

HORST Schreiber has done it again.

Just two weeks after burning up Park with 85-20-65, he posted the same score to win the men’s stableford on Saturday.

Schreiber’s effort included birdies on the fifth and 16th holes and front-nine of 41 for 23 points.

Mike Hutton’s 40 points placed him second but he went one better on Sunday to win with 38 points.

Rebecca Walford won both women’s competitions over the weekend — the stableford on Saturday with 39 points and net on Sunday with 70.

Electrinet Park results, Sunday — Men’s stableford: M Hutton 38, C Palmer 37, C Nepe 37, B Huhu 35, T Donovan 34, T Pointon 33, T Buckingham 33.

Twos: T Donovan

Approach: C Nepe.

Men’s best second shot: K Kingi.

Women’s net: R Walford 70.

Women’s best third shot: W Morrissey.

Women’s drawn two: L McFlinn.

SATURDAY — Men’s stableford: H Schreiber 43, M Hutton 40, A Nairne 40, B Huhu 39, J Charles 39, G Hill 39, Z Boyle 38.

Twos: E Parkin, Z Boyle, G Hill.

Women’s stableford: R Walford 92-22-70, 39.

Twos: B Walker.

WEDNESDAY (Oct 5) — Women’s drawn partners combined stableford: F Brown/B Walker 69.

Tuesday (Oct 4) — Veteran men’s stableford: B Symes 41, J Rosewarne 40, B Huhu 39, C Brown 38, A Nairne 38, P Mitchell 36, R Moiser 35, C Palmer 35.

Twos: B Symes, B Huhu.

Approach: B Cox.

Twos: S Paku.

COMING UP: WEDNESDAY, Oct 19, Enterprise women’s ambrose.

Patutahi

ASHLEY Hindmarsh smashed his personal best score at Patutahi in winning the men’s net on Sunday.

Hindmarsh shot 90-32-58, including a front nine holes of 42.

The club’s open closing day tournament is on Sunday.

There are Canadian mixed foursomes and men’s sections. Tee-off time is 11am.

SUNDAY — Men’s net: A Hindmarsh 58, P Johnston 64, M Farmer 66 on c/b.

Women’s net: H Pomana 70.

Twos: B Wallace.

COMING UP: SUNDAY, Patutahi open closing tournament, Canadian mixed foursomes and men’s sections, tee-off at 11am; inquiries to George Brown 027-370-9869.

Poverty Bay

A sensational front nine earned Thomas Donovan the division 1 honours in the men’s medal on Saturday.

Donovan had birdies on the first, fifth and seventh holes in a 3-under 33 and shot 40 on the back nine in a 1-over 73-7-66.

Roger Kelly was in similar form in winning division 2 with 86-20-66.

Ron Young cleaned up on Sunday. His best round since January — 82-17-65, for 43 points — won him the division 2 stableford, he also had a two (on the sixth) and got the approach.

Ken White continued his winning streak, collecting the division 1 honours on Sunday with 40 points.

Ray Third (40 points) and Andy Abrahams (40) won last Thursday’s men’s competition.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: K White 40, B Morgan 38, M Norman 38.

Division 2: R Young 43, M Armstrong 40, K Travers 40.

Twos: J Kerekere, C Simpson, R Young.

Approach: R Young.

SATURDAY — Men’s medal, division 1: T Donovan 66, C Poole 67, P Butler 68, M Jefferson 71.

Division 2: R Kelly 66, M Armstrong 69, D Pirimona 72, D Malcolm 72, G Clapham 72.

Twos: R Kelly, C Poole, M Jefferson.

Approach: R Kelly.

thursday (Oct 6) — Division 1: R Third 40, T Donovan 36, C Dean 35, F Ball 34, B Morrissey 34.

Division 2: A Abrahams 40, D Bush 39, R Skuse 37, G Eriksen 37, W Thompson 37.

Twos: R Fletcher, J Vaughan.

Approach: W Thompson.

Mahia

Bruce Yates flew the flag high for his club and single-figure handicappers at the Fiordland Lobster Company and Mainfreight Mahia men’s 36-hole open over the weekend.

The Tolaga Bay member won the overall net title with a 153 gross total off an eight-handicap.

He shot 6-over 78 on the Saturday and followed it up with an impressive 75 in fluctuating conditions on the Sunday. It gave him a net score of 137 and victory on countback.

Mahia’s Chris “Gid” Pitman, also on 137, won the Charlie Austin Trophy for best net by a local player — emulating his 2014 success.

Poverty Bay greenkeeper William Brown posted the lowest gross total for the second year with 151 (76, 75) — the same total as in 2015.

The lowest individual round of the weekend, however, came from Patutahi’s Regan Hindmarsh (73).

Once again the nine-hole, beachside Mahia track posed a memorable and at-times treacherous challenge.

Despite a fair amount of recent rain, the course was in magnificent condition, with players able to throw the ball at the pin with confidence.

One player said his ball could have been made out of concrete and it would have spun back on the greens.

Those, however, who struggled to keep the ball somewhere near straight were punished . . . severely.

There was the woeful story of the player who had an 11 in each of his rounds, including three drives out of bounds on the tight par-5 eighth.

That faded in comparison to the poor sod who had a 19 on the par-4 third hole.

Superb local hospitality, though, made sure such disasters were more than made up for.

The field included a mask-wearing contingent from Marton and a group from Opotiki.

SATURDAY/SUNDAY — Fiordland Lobster Company and Mainfreight Mahia men’s 36-hole open, 36-hole net overall winner: Bruce Yates 137.

Charlie Austin trophy for best local player: Gid Pitman 137.

Mainfreight travel voucher lucky card: Larry Green (Waikohu).

Senior division, 36-hole net: Adam Cassidy from Wade Wesche.

36-hole gross: William Brown from Regan Hindmarsh.

36-hole stableford: Chris Taewa from Peter Jelbert.

Saturday net: Pat O’Connor from Brent Colbert.

Sunday stableford: Taine Lincoln from Andrew Higham.

Intermediate division, 36-hole net: Duncan Bremner from Kalvin Field.

36-hole gross: Tony Green from Mark Steele.

36-hole stableford: Jim Ash from Donald Carroll.

Saturday net: Frank Daley from Ray Grace.

Sunday stableford: Chris Martin from Barry Fraser.

Junior division, 36-hole net: Glen Steenson from Rob Pryde.

36-hole gross: Stuart Chatfield from Derek Westrupp.

36-hole stableford Graham McLeay from Terry Reeve.

Saturday net: Lew Kerr from James McRoberts.

Sunday stableford: Lance Wesche from Tennant McNeil.

Team of four stableford: E Sherriff/P O’Connor/K Field/G McLeay.

Sunday team of two: Jim Ash/Peter Smyth.

Long drives, Saturday: A Higham, C Beattie, L Gunther.

Long drives, Sunday: Wade Wesche. C Martin, M Lunny.

Approaches, Saturday: A Bremner, M Rosacker, L Johnson.

Approaches, Sunday: D Arnott, K Field, L Gunther.

Tolaga Bay

PETE Stevenson won the men’s stableford on Sunday.

SUNDAY — Men’s stableford: P Stevenson 39, C O’Sullivan 38, J Crow 36, B Duncan 36, W Robinson 34, J Murphy 34.

COMING UP: SUNDAY, medal round, SUNDAY, Oct 23, OB-Harry Trophy.

Te Puia Springs

TWO titles were hard-earned, the other was a one-horse race in the women’s club championships for 2016.

Miriana Waitoa defeated Iritana Ngarimu in the intermediate women’s final while Pauline Summersby consigned Aomihi Cook to a second consecutive runner-up finish in the junior final.

Georgina Roberts was the only senior so won that title uncontested.

SUNDAY — Stableford: J Forrester 39, P Ngarimu 37, J Devery 37, W Rasmussen 36, A Cook 36, G Summersby 34, G Roberts 33, P Summersby 33.

Twos: J Devery, P Ngarimu.

Women’s club championship finals, senior division: G Roberts (uncontested).

Intermediate: M Waitoa def I Ngarimu.

Junior: P Summersby def A Cook.

Coming up: SUNDAY, general meeting, 10.30am followed by Makarika Cup men’s competition (draw on noticeboard), haggle for others.

Gisborne Park

HORST Schreiber has done it again.

Just two weeks after burning up Park with 85-20-65, he posted the same score to win the men’s stableford on Saturday.

Schreiber’s effort included birdies on the fifth and 16th holes and front-nine of 41 for 23 points.

Mike Hutton’s 40 points placed him second but he went one better on Sunday to win with 38 points.

Rebecca Walford won both women’s competitions over the weekend — the stableford on Saturday with 39 points and net on Sunday with 70.

Electrinet Park results, Sunday — Men’s stableford: M Hutton 38, C Palmer 37, C Nepe 37, B Huhu 35, T Donovan 34, T Pointon 33, T Buckingham 33.

Twos: T Donovan

Approach: C Nepe.

Men’s best second shot: K Kingi.

Women’s net: R Walford 70.

Women’s best third shot: W Morrissey.

Women’s drawn two: L McFlinn.

SATURDAY — Men’s stableford: H Schreiber 43, M Hutton 40, A Nairne 40, B Huhu 39, J Charles 39, G Hill 39, Z Boyle 38.

Twos: E Parkin, Z Boyle, G Hill.

Women’s stableford: R Walford 92-22-70, 39.

Twos: B Walker.

WEDNESDAY (Oct 5) — Women’s drawn partners combined stableford: F Brown/B Walker 69.

Tuesday (Oct 4) — Veteran men’s stableford: B Symes 41, J Rosewarne 40, B Huhu 39, C Brown 38, A Nairne 38, P Mitchell 36, R Moiser 35, C Palmer 35.

Twos: B Symes, B Huhu.

Approach: B Cox.

Twos: S Paku.

COMING UP: WEDNESDAY, Oct 19, Enterprise women’s ambrose.

Patutahi

ASHLEY Hindmarsh smashed his personal best score at Patutahi in winning the men’s net on Sunday.

Hindmarsh shot 90-32-58, including a front nine holes of 42.

The club’s open closing day tournament is on Sunday.

There are Canadian mixed foursomes and men’s sections. Tee-off time is 11am.

SUNDAY — Men’s net: A Hindmarsh 58, P Johnston 64, M Farmer 66 on c/b.

Women’s net: H Pomana 70.

Twos: B Wallace.

COMING UP: SUNDAY, Patutahi open closing tournament, Canadian mixed foursomes and men’s sections, tee-off at 11am; inquiries to George Brown 027-370-9869.

Poverty Bay

A sensational front nine earned Thomas Donovan the division 1 honours in the men’s medal on Saturday.

Donovan had birdies on the first, fifth and seventh holes in a 3-under 33 and shot 40 on the back nine in a 1-over 73-7-66.

Roger Kelly was in similar form in winning division 2 with 86-20-66.

Ron Young cleaned up on Sunday. His best round since January — 82-17-65, for 43 points — won him the division 2 stableford, he also had a two (on the sixth) and got the approach.

Ken White continued his winning streak, collecting the division 1 honours on Sunday with 40 points.

Ray Third (40 points) and Andy Abrahams (40) won last Thursday’s men’s competition.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: K White 40, B Morgan 38, M Norman 38.

Division 2: R Young 43, M Armstrong 40, K Travers 40.

Twos: J Kerekere, C Simpson, R Young.

Approach: R Young.

SATURDAY — Men’s medal, division 1: T Donovan 66, C Poole 67, P Butler 68, M Jefferson 71.

Division 2: R Kelly 66, M Armstrong 69, D Pirimona 72, D Malcolm 72, G Clapham 72.

Twos: R Kelly, C Poole, M Jefferson.

Approach: R Kelly.

thursday (Oct 6) — Division 1: R Third 40, T Donovan 36, C Dean 35, F Ball 34, B Morrissey 34.

Division 2: A Abrahams 40, D Bush 39, R Skuse 37, G Eriksen 37, W Thompson 37.

Twos: R Fletcher, J Vaughan.

Approach: W Thompson.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, contact The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.