Golf roundup

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, call The Gisborne Herald on 869-0633 or email

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, call The Gisborne Herald on 869-0633 or email

Gisborne Park

BO Huhu stared the ugly face of defeat between the eyes before coming out looking pretty in the men’s handicap cup division 1 final on Saturday.

Two-down with two to play against Zane Boyle, Huhu won the 17th and 18th to force extra holes, and went on to win on the 20th.

He dodged a .44 Magnum bullet on the 19th when he sank a 30-foot putt for birdie-4 after Boyle, getting a shot, put his bunker shot to gimme-par distance.

Huhu, who was giving Boyle seven shots for the match, up and downed for a par-3 on the 20th and Boyle was unable to match it.

Cliff Nepe won the division 2 final and admitted it was a case of him playing the least-worst. Nepe beat John Charles 2 and 1.

Mahia’s woman of Steel produced a superhero performance to win the top prize at the Fletcher’s Meat Treat open tournament on Saturday.

Lee Steel shot 89-23-66, her first round under 90 since April of 2015, to win the overall net.

Other scores of note included Kelly Utting’s (Patutahi) division 3 gross-winning 97-28-69;,Vallerie McQueen’s (Wairoa) division 3 net-winning 99-30-69; and Margot Shanks (Poverty Bay) and Renee Hiko’s (Mahia) 39-point efforts.

Glen McKinnon’s lowest round at the Park since Janaury of 2015 won him the men’s stableford on Sunday. McKinnon shot 81-16-65.

Electrinet Park results — SUNDAY: Men’s stableford: G McKinnon 43, D Boyle 40.

SATURDAY — Fletcher’s Meat Treat women’s tournament, overall net: L Steel 66.

Division 1, gross: T McDonald 79, K McDonald 81.

Net: K Green 70 on c/b from E Wynyard.

Stableford: M Shanks 39, A Maru 36.

Division 2, gross: R Walford 93, S Spence 95.

Net: T Paku 70, J MacKinnon 75.

Stableford: S Paku 36, M Alley 33 on c/b.

Division 3, gross: K Utting 97, V Grace 106 on c/b.

Net: V McQueen 69, J Underhill 72.

Stableford: R Hiko 39, C Wesche 37.

9-hole division, net: C Skuse 40 on c/b.

Stableford: J Alderson 15 on c/b.

Twos: K McDonald.

COMING UP: SUNDAY, Electrinet Park Easter tournament, report at 9.30am for 10am shotgun start; TUESDAY, April 25, RSA tournament report at 12 noon for 12.30pm shotgun start; SUNDAYS, 9-hole competition, 11am tee-off, all members welcome.

Poverty Bay

NOEL Absalom made a rare foray into the 80s at Poverty Bay and was rewarded with victory in the division 2 men’s net on Saturday.

Absalom shot 89-24-65 while Pat Butler continued his excellent form to top division 1 with 76-7-69.

Sunday School “camp mother” Paul Rickard said he would have bet the house on Alan Baldwin not backing up his previous weekend’s success with another good round.

Rick would have been homeless.

While it was not the 44-point performance of the previous Sunday, Baldwin still managed 96-28-68, for 40 points, to win the division 2 men’s stableford.

Three holes of beauty surrounded one of beast as Ross Gibson won division 1. His 81-9-72 featured birdies on the third, sixth and ninth holes . . . and a quintuple-bogey on the seventh.

Straight-driving Brian Morrissey registered his best round of the year at the Bay — 77-11-66, including a birdie-2 on the 11th — to win the division 1 men’s stableford last Thursday with 42 points.

TUESDAY — Home Links event/Nancy MacCormick women’s 36-hole foursomes net: L Fletcher/J Williams 144, P Zame/J MacKinnon 145, M Shanks/S Spence 147.

Sunday — Men’s stableford, division 1: R Gibson 39, T Goldsmith 38, D Pirimona 37, A White 37.

Division 2: A Baldwin 40, P Grogan 40, N Jones 37, K Travers 37.

Twos: R Johnstone, R Gibson, S Palmer

Approach: R Johnstone.

SATURDAY — Men’s net, division 1: P Butler 69, B Morrissey 72, T Goldsmith 73.

Division 2: N Absalom 65, J McGregor 68, M Smith 69.

Twos: B Allen, M Smith.

Approach: N Udy.

Thursday (April 6) — Men’s stableford, division 1: B Morrissey 42, A Kirkpatrick 39, JM Ennis 38, J Osborne 37.

Division 2: M Smith 38, G Clapham 37, J Pittar 36, S Willock 35.

Twos: P Kerekere 2 M Higham, B Morrissey, N Absalom, T Sherratt, J Ennis.

Approach: N Absalom.

Patutahi

KEVIN Philip broke a string of scores in the 90s to win the men’s stableford on Sunday.

Philip shot 88-24-64, for 42 points, while Sheree Gray chalked up another women’s competition success although 31 points was all she needed.

TUESDAY — Women’s net: M Alley 96-20-76.

SUNDAY — Men’s stableford: K Philip 42, M Farmer 40, B McKenzie 39, M Stock 39, H Robin 39.

Women’s stableford: S Gray 31.

Twos: G Brown.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: C Parker 21, T Akroyd 21, R Pardoe 21, O Willimott 21, R Nichol 19, T Hindmarsh 19.

Junior division: P Summersby 23, D Maloy 21, G Maude 21, J Neilson 21, J Graham 20, M Owen 20.

Te Puia Springs

DICK Cook carried his winning form from the Endeavour men’s interclub pennants at Tolaga Bay on Saturday into Sunday competition.

Cook and Pauline Summersby won round 2 of the Jo Hale memorial series.

Cook, who shot a net 60 at Tolaga Bay, carded a more modest 83-17-66 to top the men’s division by one shot.

Summersby easily won the women’s section, her 92-28-64 six shots clear of the field.

SUNDAY — Jo Hale Memorial, round 2, men’s net: D Cook 83-17-66, J Devery 82-15-67, P Harrison 88-21-67, A Forrester 88-21-67, G Summersby 93-24-69.

Jo Hale Memorial, round 2, women’s net, round 2 of president’s competition, LGU: P Summersby 92-28-64, R Ngatai 95-25-70, A Cook 104-29-75, G Roberts 93-16-77.

Women’s putting: A Cook 32, P Summersby 33, R Ngatai 35, G Roberts 37.

Twos: D Cook.

COMING UP: Easter haggle.

Mahia

THE Wesche brothers topped round 2 of the Foster Cup men’s stableford and it was little bro who went home the winner.

Clay won on countback from Wade after both returned 38 points.

Maria Wainohu was the best of the women in the Connolly stableford. She posted 34 points and her 89-13-76 also won the LGU.

The course is open to visitors over the Easter break.

SUNDAY — Foster men’s stableford, round 2: C Wesche 38, Wade Wesche 38.

Connolly women’s stableford: M Wainohu 34, A Maru 32.

LGU: M Wainohu 89-13-76, A Maru 95-16-79.

Putting button: T Smith 28.

Tolaga Bay

MICKEY Grant bounced back from a tough day at the Oligoi Jug men’s interclub pennants with victory in the men’s stableford on Sunday.

Grant’s Tolaga Bay team lost 10-2 to Patutahi but he put that behind him back on his home track to win with 73-11-62, for 42 points.

SUNDAY — Stableford: M Grant 42, Joe Lincoln 40, M Watts 39, J Hale 38, R Pomana 37, W Robinson 37, C Stills-Hindmarsh 37.

Two: R Pomana.

COMING UP: SUNDAY, OB Harry Trophy.

Seniors

“YOUR region needs you.”

That’s the catchcry for the 2017 Shark Trophy senior challenge between Gisborne East Coast and Bay of Plenty next month.

The two-day challenge will be held at both city courses and is open to men and women’s seniors.

The first round is on Monday, May 1, from 11am at Poverty Bay.

The second round is on Tuesday, May 2, from 9am at Gisborne Park.

There will be prizes on for both days and the best average stableford will decide the trophy winners.

Gisborne Park

BO Huhu stared the ugly face of defeat between the eyes before coming out looking pretty in the men’s handicap cup division 1 final on Saturday.

Two-down with two to play against Zane Boyle, Huhu won the 17th and 18th to force extra holes, and went on to win on the 20th.

He dodged a .44 Magnum bullet on the 19th when he sank a 30-foot putt for birdie-4 after Boyle, getting a shot, put his bunker shot to gimme-par distance.

Huhu, who was giving Boyle seven shots for the match, up and downed for a par-3 on the 20th and Boyle was unable to match it.

Cliff Nepe won the division 2 final and admitted it was a case of him playing the least-worst. Nepe beat John Charles 2 and 1.

Mahia’s woman of Steel produced a superhero performance to win the top prize at the Fletcher’s Meat Treat open tournament on Saturday.

Lee Steel shot 89-23-66, her first round under 90 since April of 2015, to win the overall net.

Other scores of note included Kelly Utting’s (Patutahi) division 3 gross-winning 97-28-69;,Vallerie McQueen’s (Wairoa) division 3 net-winning 99-30-69; and Margot Shanks (Poverty Bay) and Renee Hiko’s (Mahia) 39-point efforts.

Glen McKinnon’s lowest round at the Park since Janaury of 2015 won him the men’s stableford on Sunday. McKinnon shot 81-16-65.

Electrinet Park results — SUNDAY: Men’s stableford: G McKinnon 43, D Boyle 40.

SATURDAY — Fletcher’s Meat Treat women’s tournament, overall net: L Steel 66.

Division 1, gross: T McDonald 79, K McDonald 81.

Net: K Green 70 on c/b from E Wynyard.

Stableford: M Shanks 39, A Maru 36.

Division 2, gross: R Walford 93, S Spence 95.

Net: T Paku 70, J MacKinnon 75.

Stableford: S Paku 36, M Alley 33 on c/b.

Division 3, gross: K Utting 97, V Grace 106 on c/b.

Net: V McQueen 69, J Underhill 72.

Stableford: R Hiko 39, C Wesche 37.

9-hole division, net: C Skuse 40 on c/b.

Stableford: J Alderson 15 on c/b.

Twos: K McDonald.

COMING UP: SUNDAY, Electrinet Park Easter tournament, report at 9.30am for 10am shotgun start; TUESDAY, April 25, RSA tournament report at 12 noon for 12.30pm shotgun start; SUNDAYS, 9-hole competition, 11am tee-off, all members welcome.

Poverty Bay

NOEL Absalom made a rare foray into the 80s at Poverty Bay and was rewarded with victory in the division 2 men’s net on Saturday.

Absalom shot 89-24-65 while Pat Butler continued his excellent form to top division 1 with 76-7-69.

Sunday School “camp mother” Paul Rickard said he would have bet the house on Alan Baldwin not backing up his previous weekend’s success with another good round.

Rick would have been homeless.

While it was not the 44-point performance of the previous Sunday, Baldwin still managed 96-28-68, for 40 points, to win the division 2 men’s stableford.

Three holes of beauty surrounded one of beast as Ross Gibson won division 1. His 81-9-72 featured birdies on the third, sixth and ninth holes . . . and a quintuple-bogey on the seventh.

Straight-driving Brian Morrissey registered his best round of the year at the Bay — 77-11-66, including a birdie-2 on the 11th — to win the division 1 men’s stableford last Thursday with 42 points.

TUESDAY — Home Links event/Nancy MacCormick women’s 36-hole foursomes net: L Fletcher/J Williams 144, P Zame/J MacKinnon 145, M Shanks/S Spence 147.

Sunday — Men’s stableford, division 1: R Gibson 39, T Goldsmith 38, D Pirimona 37, A White 37.

Division 2: A Baldwin 40, P Grogan 40, N Jones 37, K Travers 37.

Twos: R Johnstone, R Gibson, S Palmer

Approach: R Johnstone.

SATURDAY — Men’s net, division 1: P Butler 69, B Morrissey 72, T Goldsmith 73.

Division 2: N Absalom 65, J McGregor 68, M Smith 69.

Twos: B Allen, M Smith.

Approach: N Udy.

Thursday (April 6) — Men’s stableford, division 1: B Morrissey 42, A Kirkpatrick 39, JM Ennis 38, J Osborne 37.

Division 2: M Smith 38, G Clapham 37, J Pittar 36, S Willock 35.

Twos: P Kerekere 2 M Higham, B Morrissey, N Absalom, T Sherratt, J Ennis.

Approach: N Absalom.

Patutahi

KEVIN Philip broke a string of scores in the 90s to win the men’s stableford on Sunday.

Philip shot 88-24-64, for 42 points, while Sheree Gray chalked up another women’s competition success although 31 points was all she needed.

TUESDAY — Women’s net: M Alley 96-20-76.

SUNDAY — Men’s stableford: K Philip 42, M Farmer 40, B McKenzie 39, M Stock 39, H Robin 39.

Women’s stableford: S Gray 31.

Twos: G Brown.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: C Parker 21, T Akroyd 21, R Pardoe 21, O Willimott 21, R Nichol 19, T Hindmarsh 19.

Junior division: P Summersby 23, D Maloy 21, G Maude 21, J Neilson 21, J Graham 20, M Owen 20.

Te Puia Springs

DICK Cook carried his winning form from the Endeavour men’s interclub pennants at Tolaga Bay on Saturday into Sunday competition.

Cook and Pauline Summersby won round 2 of the Jo Hale memorial series.

Cook, who shot a net 60 at Tolaga Bay, carded a more modest 83-17-66 to top the men’s division by one shot.

Summersby easily won the women’s section, her 92-28-64 six shots clear of the field.

SUNDAY — Jo Hale Memorial, round 2, men’s net: D Cook 83-17-66, J Devery 82-15-67, P Harrison 88-21-67, A Forrester 88-21-67, G Summersby 93-24-69.

Jo Hale Memorial, round 2, women’s net, round 2 of president’s competition, LGU: P Summersby 92-28-64, R Ngatai 95-25-70, A Cook 104-29-75, G Roberts 93-16-77.

Women’s putting: A Cook 32, P Summersby 33, R Ngatai 35, G Roberts 37.

Twos: D Cook.

COMING UP: Easter haggle.

Mahia

THE Wesche brothers topped round 2 of the Foster Cup men’s stableford and it was little bro who went home the winner.

Clay won on countback from Wade after both returned 38 points.

Maria Wainohu was the best of the women in the Connolly stableford. She posted 34 points and her 89-13-76 also won the LGU.

The course is open to visitors over the Easter break.

SUNDAY — Foster men’s stableford, round 2: C Wesche 38, Wade Wesche 38.

Connolly women’s stableford: M Wainohu 34, A Maru 32.

LGU: M Wainohu 89-13-76, A Maru 95-16-79.

Putting button: T Smith 28.

Tolaga Bay

MICKEY Grant bounced back from a tough day at the Oligoi Jug men’s interclub pennants with victory in the men’s stableford on Sunday.

Grant’s Tolaga Bay team lost 10-2 to Patutahi but he put that behind him back on his home track to win with 73-11-62, for 42 points.

SUNDAY — Stableford: M Grant 42, Joe Lincoln 40, M Watts 39, J Hale 38, R Pomana 37, W Robinson 37, C Stills-Hindmarsh 37.

Two: R Pomana.

COMING UP: SUNDAY, OB Harry Trophy.

Seniors

“YOUR region needs you.”

That’s the catchcry for the 2017 Shark Trophy senior challenge between Gisborne East Coast and Bay of Plenty next month.

The two-day challenge will be held at both city courses and is open to men and women’s seniors.

The first round is on Monday, May 1, from 11am at Poverty Bay.

The second round is on Tuesday, May 2, from 9am at Gisborne Park.

There will be prizes on for both days and the best average stableford will decide the trophy winners.

PB1 hit fairways running

POVERTY Bay (1) drew a deep black line under their favouritism for the 2017 Oligi Jug men’s interclub pennants in round 1 at Te Puia Springs on Saturday.

PB (1) routed Gisborne Park 12-0, a whitewash helped by their depleted opponents only being able to field a team of three for the four-man matchplay competition.

Subsequently, the defending champions were gifted two of their wins but won the rest of their matches anyway — William Brown and Peter Kerekere winning the foursomes, and Brown, Kerekere and Pete Anderson the afternoon singles.

Fourth team member Simon Jeune’s services were not required.

PB (1)’s perfect start was almost matched by Patutahi, who beat Tolaga Bay 10-2.

Bruce Yates’ win over Regan Hindmarsh at No.1 in the afternoon singles denied Patutahi a clean sweep. But the Tahi added to their two foursomes wins with singles victories to Tony Akroyd, Shayde Skudder and Eddie Brown junior.

Te Puia Springs came from 4-0 down after the morning foursomes to beat a cobbled-together PB (2) side 7-5.

PB (2) were renamed PB over-50s for the day as all four members — Collin Jeffrey, Brent Colbert, Pete Stewart and Mark Norman — are past the half-century mark.

Colbert and Jeffrey flew the flag for “Grey Power” in their 2 and 1 foursomes defeat of Andrew Higham and John Wyllie while Stewart and Norman upset Jason Devery and Thomas Donovan.

Order was restored in the afternoon, with Colbert’s half with Wyllie the only point the Springs dropped.

Special mention was made of how sharp the Patutahi boys looked in their sponsored uniform.

The next round is at Patutahi on April 22.

Round 1 results (format is foursomes matchplay followed by individual matchplay) — Poverty Bay (1) 12 Gisborne Park 0 (PB names first): William Brown/Peter Kerekere def Jayden Bright/Selwyn Peneha, Peter Anderson/Simon Jeune won by defeault; Brown def Bright, Kerekere def Peneha, Anderson def Bo Huhu, Jeune won by default.

Patutahi 6 Tolaga Bay 2: Regan Hindmarsh/Tony Akroyd def Bruce Yates/Taine Lincoln, Shayde Skudder/Eddie Brown jr def Tere Lincoln/Mickey Grant; Hindmarsh lost to Yates, Akroyd def Taine Lincoln, Skudder def Tere Lincoln, Brown jr def Grant.

Te Puia Springs 7 PB (2) 5: Collin Jeffrey/Brent Colbert def Andrew Higham/John Wyllie, Pete Stewart/Mark Norman def Jason Devery/Thomas Donovan; Higham def Jeffrey, Wyllie and Colbert halved, Devery def Stewart, Donovan def Norman.

Overall points: PB (1) 12, Patutahi 10, Te Puia Springs 7, PB (2) 5, Tolaga Bay 2, Gisborne Park 0.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?