Golf Roundup

File picture

Te Puia Springs

The East Coast men’s open and handicap matchplay tournament is at Te Puia Springs on Saturday and Sunday. The field (as of yesterday) is — Anaru Reedy, Andrew Higham, Simon Jeune, Allan White, Thomas Donovan, Collin Jeffrey, Donald Betham, Mark Jefferson, Greg Overend, Edward Brown Jnr, Graeme McLellan, Jason Devery, Peter Stewart, Aubrey Nepia, Glenn Morley, Mark Norman, Dudley Meadows, James Situ, Neil Mackie, Walter Robinson, Brian Morrissey, Phil Jones, Steve Stirrat, Zane Boyle, Clive Dean, Brad Reynolds, Ike Ashworth, Steve Satherley, Tony Green, Mark Higham, Ben Cameron, Ross Simpson, Cee Martin, Mark Barker, Richard Owen, Glen McKinnon, Bart Watene, Paul Mullooly, Gray Clapham, Neil Bell, Dylan Young, Jim Devery, Ross Nichol, Bruce Wehipeihana, George Chaffey, Neville Carson, Dick Cook, Cliff Nepe, Sam Willock, Leighton Dunlop, Roly Smith, Peter Ngarimu, Tim Sherratt, Peter Harrison, Amos Forrester, Neil Hall, Les Gunther, Robbie Selwyn.

Gisborne Park

ONE good round earned Jo Kerr a batch of honours on Sunday.

Kerr’s 80-7-73 was the best silver division gross and net in the Audrey Kelly Salver women’s competition in which the top scores go through to the national body to decide overall winners.

If you have a story, tournament to promote or results you
wish to have printed, call The Gisborne Herald on 869-0633 or
email sports@gisborneherald.co.nz

Kerr also won the Coronation (gross) and Aotearoa (net) medals and had the best third shot.

Shirley Paku won the Audrey Kelly bronze division net with 98-23-75.

Wiki Morrissey provided the highlight of the day — a hole-in-one on the 154-metre second.

SUNDAY — Men’s par: R Grace +4, P Koorey +3, P Cameron +2.

Approach: D Craven.

Audrey Kelly Salver women’s competitition, silver division, gross: J Kerr 80-7-73.

Net: J Kerr 73.

Bronze division, net: S Paku 98-23-75 on c/b.

Coronation Medal women’s gross: J Kerr 80.

Aotearoa Medal women’s net: J Kerr 73.

Veteran women’s net: S Paku 75 on c/b

Gross: J Kerr 80.

Hole-in-one on the second: W Morrissey.

Women’s best third shot: J Kerr.

Saturday — Men’s stableford: E Morley 86-18-68, 40; H White 89-17-72, 36.

WEDNESDAY (April 19) — Women’s stableford: K McDonald 38.

COMING UP: SUNDAY, nine-hole competition, 11am start, all members welcome.

Poverty Bay

SUB-80 is in Andy Abrahams’ sights after recording his best round since May of 2005 to win the Division 2 men’s stableford on Saturday.

Abrahams, who got back into golf proper in April of last year after sporadic periods of play, shot 81-15-66, for 42 points.

Glenn Morley faltered in the latter stages but still posted an impressive score to win the Division 1 men’s stableford on Sunday.

Morley had birdies on the first and fifth holes, followed by nine pars, to be 2-under playing 15 where a dicey lie in the bunker ended in double-bogey, which he followed with another double on 17. His card featured no bogeys.

Pete Stewart continued his purple patch — 75-8-67, for 41 points — to place second.

Other competition winners over the week were Alan Baldwin (37 points, Sunday), Ken White (36 Saturday), John Vaughan (38, Thursday) and Tim Sherratt (40, Thursday), who enjoyed his best round since September of last year.

Viv Bell won the women’s stableford yesterday with 43 points but the round won’t count for her handicap.

Trees are being harvest this week on the course so six holes could not be played. The women instead repeated six holes to make up 18 holes and 21-handicapper Bell shot 84 off the stick for her 43 points.

There was also a 12-hole stableford won by Jan Utting (24pts) on countback.

Wednesday— Women’s 18-hole stableford: V Bell 43, P Dymock 41, S Kemp 39, S Spence 38, G Young 37, V Fraser 31, T Corson 31, I McKinnon 30.

12-hole stableford: J Utting 24, D Jopson 24, P Zame 24 on c/b from L Daniels.

Mystery Prize: Rose Pettigrew

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: G Morley 42, P Stewart 41, B Morrissey 38, B Morgan 37, R Gibson 37.

Division 2: A Baldwin 37, K White 37, K Daniels 35, C Christie 35, C Simpson 35.

Twos: A Reedy, R Johnstone, R Young, R Morley, R Gibson.

Approach: R Gibson.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: K White 36, D Griffin 36, B Morrissey 36, J Situ 35.

Division 2: A Abrahams 42, B Allen 38, N Absalom 36, H Johanson 34.

Twos: N. Udy, S. Andreassen.

Approach: B. Morrissey.

Thursday (April 20) — Men’s stableford, division 1: J Vaughan 38, G Brown 36, J Osborne 35, M Higham 33, C Dean 33.

Division 2: T Sherratt 40, G Clapham 35, N Absalom 34, R Murphy 34, R Third 34.

Approach: J Osborne.

Tolaga Bay

JOHN Hale got the countback nod as three players topped the stableford on Sunday.

Hale, Dan Maitai and Mark Watts had 37 points apiece.

SUNDAY — Stableford: J Hale 37, D Maitai 37, M Watts 37, A Hale 36, J Crawford 35.

COMING UP: SUNDAY, medal and putting.

Mahia

PETE Bremner posted his best round in over nine months to top the Aces men’s net on Sunday.

Bremner had four birdies in his 1-under71-3-68, one stroke ahead of his father Duncan, who carded 86-17-69.

Ali Maru won the Harwood women’s par with a 1-down effort of 92-17-75.

SUNDAY — Men’s Aces: Peter Bremner 68, D Bremner 69, Wayne Wesche 70.

Bluck Putting: Wade Wesche 25.

Women’s Harwood par round: A Maru -1, V Kyle -3.

COMING UP: SATURDAY, Mahia women’s open day, 10am tee-off.

Men’s pennants

THREE clubs shared the honours in Round 2 of the Endeavour men’s interclub pennants handicap matchplay hosted by Mahia on Saturday.

Mahia, Tahunga and Te Puia each picked up 16 points to top the round standings.

Gid Pitman was the stand-out individual. The Mahia team member had 15 pars and three bogeys in his 75-7-68, for 40 points.

Gisborne Park’s Zane Boyle, Tahunga’s Simon Ewen and Mahia’s Clay Wesche had 39 points and Tolaga Bay’s Walter Robinson and Patutahi’s Ross Nichol, 37.

Mahia lead at the halfway stage from Tolaga Bay and Te Puia Springs.

Round 3 is at Patutahi on May 13 and the final round is at Gisborne Park on May 28.

Round 2 team results: Mahia, Tahunga and Te Puia 1st-equal, Tolaga Bay 4th, Gisborne Park 5th, Poverty Bay 6th, Patutahi and Waikohu 7th-equal.

Individual results (stableford) — Te Puia Springs: D Young 32, P Harrison 30, R Smith 29.

Tolaga Bay: W Robinson 37, R Pomana 34, B Elkington 32.

Poverty Bay: J Vaughan 36, B Proudfoot 34, M Armstrong 34.

Gisborne Park: Z Boyle 39, G McKinnon 35, S Phillips 31.

Patutahi: R Nicol 37, T Hindmarsh 36, B McKenzie 32.

Waikohu: DJ Baty 36, J Baty 35, T Ritchie 35.

Tahunga: S Ewen 39, L Johnson 36, T Sherratt 34.

Mahia: G Pitman 40, C Wesche 39, Wayne Wesche 36.

Overall placings after round 2: Mahia 1, Tolaga Bay 2, Te Puia 3, Gisborne Park 4, Tahunga 5, Patutahi 6, Poverty Bay and Waikohu 7=.

Women’s pennants

THERE was a touch of irony to Wairoa winning the Northern Zone women’s interclub pennants title for 2017.

Out of the four rounds of the series, the only one they did not win was on their home course.

Wairoa finished the series on 34 points.

They were five clear of Mahia (29), with Waikohu third on 27, Poverty Bay fourth on 22, Park fifth on 16, Patutahi sixth on 14, Tolaga Bay seventh on 12, Te Puia Springs eighth on 9 and Tahunga ninth on 8.

Wairoa picked up maximum points in Round 1 at Patutahi, Round 2 at Tolaga Bay and Round 4 at Gisborne Park.

The winning team were Vall McQueen, Kodee Green, Taina Paku and Dardie Brown.

Te Puia Springs

The East Coast men’s open and handicap matchplay tournament is at Te Puia Springs on Saturday and Sunday. The field (as of yesterday) is — Anaru Reedy, Andrew Higham, Simon Jeune, Allan White, Thomas Donovan, Collin Jeffrey, Donald Betham, Mark Jefferson, Greg Overend, Edward Brown Jnr, Graeme McLellan, Jason Devery, Peter Stewart, Aubrey Nepia, Glenn Morley, Mark Norman, Dudley Meadows, James Situ, Neil Mackie, Walter Robinson, Brian Morrissey, Phil Jones, Steve Stirrat, Zane Boyle, Clive Dean, Brad Reynolds, Ike Ashworth, Steve Satherley, Tony Green, Mark Higham, Ben Cameron, Ross Simpson, Cee Martin, Mark Barker, Richard Owen, Glen McKinnon, Bart Watene, Paul Mullooly, Gray Clapham, Neil Bell, Dylan Young, Jim Devery, Ross Nichol, Bruce Wehipeihana, George Chaffey, Neville Carson, Dick Cook, Cliff Nepe, Sam Willock, Leighton Dunlop, Roly Smith, Peter Ngarimu, Tim Sherratt, Peter Harrison, Amos Forrester, Neil Hall, Les Gunther, Robbie Selwyn.

Gisborne Park

ONE good round earned Jo Kerr a batch of honours on Sunday.

Kerr’s 80-7-73 was the best silver division gross and net in the Audrey Kelly Salver women’s competition in which the top scores go through to the national body to decide overall winners.

If you have a story, tournament to promote or results you
wish to have printed, call The Gisborne Herald on 869-0633 or
email sports@gisborneherald.co.nz

Kerr also won the Coronation (gross) and Aotearoa (net) medals and had the best third shot.

Shirley Paku won the Audrey Kelly bronze division net with 98-23-75.

Wiki Morrissey provided the highlight of the day — a hole-in-one on the 154-metre second.

SUNDAY — Men’s par: R Grace +4, P Koorey +3, P Cameron +2.

Approach: D Craven.

Audrey Kelly Salver women’s competitition, silver division, gross: J Kerr 80-7-73.

Net: J Kerr 73.

Bronze division, net: S Paku 98-23-75 on c/b.

Coronation Medal women’s gross: J Kerr 80.

Aotearoa Medal women’s net: J Kerr 73.

Veteran women’s net: S Paku 75 on c/b

Gross: J Kerr 80.

Hole-in-one on the second: W Morrissey.

Women’s best third shot: J Kerr.

Saturday — Men’s stableford: E Morley 86-18-68, 40; H White 89-17-72, 36.

WEDNESDAY (April 19) — Women’s stableford: K McDonald 38.

COMING UP: SUNDAY, nine-hole competition, 11am start, all members welcome.

Poverty Bay

SUB-80 is in Andy Abrahams’ sights after recording his best round since May of 2005 to win the Division 2 men’s stableford on Saturday.

Abrahams, who got back into golf proper in April of last year after sporadic periods of play, shot 81-15-66, for 42 points.

Glenn Morley faltered in the latter stages but still posted an impressive score to win the Division 1 men’s stableford on Sunday.

Morley had birdies on the first and fifth holes, followed by nine pars, to be 2-under playing 15 where a dicey lie in the bunker ended in double-bogey, which he followed with another double on 17. His card featured no bogeys.

Pete Stewart continued his purple patch — 75-8-67, for 41 points — to place second.

Other competition winners over the week were Alan Baldwin (37 points, Sunday), Ken White (36 Saturday), John Vaughan (38, Thursday) and Tim Sherratt (40, Thursday), who enjoyed his best round since September of last year.

Viv Bell won the women’s stableford yesterday with 43 points but the round won’t count for her handicap.

Trees are being harvest this week on the course so six holes could not be played. The women instead repeated six holes to make up 18 holes and 21-handicapper Bell shot 84 off the stick for her 43 points.

There was also a 12-hole stableford won by Jan Utting (24pts) on countback.

Wednesday— Women’s 18-hole stableford: V Bell 43, P Dymock 41, S Kemp 39, S Spence 38, G Young 37, V Fraser 31, T Corson 31, I McKinnon 30.

12-hole stableford: J Utting 24, D Jopson 24, P Zame 24 on c/b from L Daniels.

Mystery Prize: Rose Pettigrew

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: G Morley 42, P Stewart 41, B Morrissey 38, B Morgan 37, R Gibson 37.

Division 2: A Baldwin 37, K White 37, K Daniels 35, C Christie 35, C Simpson 35.

Twos: A Reedy, R Johnstone, R Young, R Morley, R Gibson.

Approach: R Gibson.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: K White 36, D Griffin 36, B Morrissey 36, J Situ 35.

Division 2: A Abrahams 42, B Allen 38, N Absalom 36, H Johanson 34.

Twos: N. Udy, S. Andreassen.

Approach: B. Morrissey.

Thursday (April 20) — Men’s stableford, division 1: J Vaughan 38, G Brown 36, J Osborne 35, M Higham 33, C Dean 33.

Division 2: T Sherratt 40, G Clapham 35, N Absalom 34, R Murphy 34, R Third 34.

Approach: J Osborne.

Tolaga Bay

JOHN Hale got the countback nod as three players topped the stableford on Sunday.

Hale, Dan Maitai and Mark Watts had 37 points apiece.

SUNDAY — Stableford: J Hale 37, D Maitai 37, M Watts 37, A Hale 36, J Crawford 35.

COMING UP: SUNDAY, medal and putting.

Mahia

PETE Bremner posted his best round in over nine months to top the Aces men’s net on Sunday.

Bremner had four birdies in his 1-under71-3-68, one stroke ahead of his father Duncan, who carded 86-17-69.

Ali Maru won the Harwood women’s par with a 1-down effort of 92-17-75.

SUNDAY — Men’s Aces: Peter Bremner 68, D Bremner 69, Wayne Wesche 70.

Bluck Putting: Wade Wesche 25.

Women’s Harwood par round: A Maru -1, V Kyle -3.

COMING UP: SATURDAY, Mahia women’s open day, 10am tee-off.

Men’s pennants

THREE clubs shared the honours in Round 2 of the Endeavour men’s interclub pennants handicap matchplay hosted by Mahia on Saturday.

Mahia, Tahunga and Te Puia each picked up 16 points to top the round standings.

Gid Pitman was the stand-out individual. The Mahia team member had 15 pars and three bogeys in his 75-7-68, for 40 points.

Gisborne Park’s Zane Boyle, Tahunga’s Simon Ewen and Mahia’s Clay Wesche had 39 points and Tolaga Bay’s Walter Robinson and Patutahi’s Ross Nichol, 37.

Mahia lead at the halfway stage from Tolaga Bay and Te Puia Springs.

Round 3 is at Patutahi on May 13 and the final round is at Gisborne Park on May 28.

Round 2 team results: Mahia, Tahunga and Te Puia 1st-equal, Tolaga Bay 4th, Gisborne Park 5th, Poverty Bay 6th, Patutahi and Waikohu 7th-equal.

Individual results (stableford) — Te Puia Springs: D Young 32, P Harrison 30, R Smith 29.

Tolaga Bay: W Robinson 37, R Pomana 34, B Elkington 32.

Poverty Bay: J Vaughan 36, B Proudfoot 34, M Armstrong 34.

Gisborne Park: Z Boyle 39, G McKinnon 35, S Phillips 31.

Patutahi: R Nicol 37, T Hindmarsh 36, B McKenzie 32.

Waikohu: DJ Baty 36, J Baty 35, T Ritchie 35.

Tahunga: S Ewen 39, L Johnson 36, T Sherratt 34.

Mahia: G Pitman 40, C Wesche 39, Wayne Wesche 36.

Overall placings after round 2: Mahia 1, Tolaga Bay 2, Te Puia 3, Gisborne Park 4, Tahunga 5, Patutahi 6, Poverty Bay and Waikohu 7=.

Women’s pennants

THERE was a touch of irony to Wairoa winning the Northern Zone women’s interclub pennants title for 2017.

Out of the four rounds of the series, the only one they did not win was on their home course.

Wairoa finished the series on 34 points.

They were five clear of Mahia (29), with Waikohu third on 27, Poverty Bay fourth on 22, Park fifth on 16, Patutahi sixth on 14, Tolaga Bay seventh on 12, Te Puia Springs eighth on 9 and Tahunga ninth on 8.

Wairoa picked up maximum points in Round 1 at Patutahi, Round 2 at Tolaga Bay and Round 4 at Gisborne Park.

The winning team were Vall McQueen, Kodee Green, Taina Paku and Dardie Brown.

Big moves by PB 1, Patutahi

POVERTY Bay (1) and Patutahi have distanced themselves from the pack after Round 2 of the Oligoi Jug men’s interclub pennants.

Defending champions PB (1) dumped Te Puia Springs 11-1 while Patutahi beat Gisborne Park by the same score at Patutahi on Saturday.

The team win put PB (1) on 23 points out of a possible 24 while the Tahi are on 21.

PB (2), who beat Tolaga Bay 10-2, are third on 15 points.

The PB (2) and Patutahi ties were probably more memorable for the points they dropped.

Park No.1 Jayden Bright saved them from a second consecutive whitewash in his halved singles match with Regan Hindmarsh.

Te Puia’s John Wyllie shared the honours with PB (1) counterpart Peter Kerekere, the lowest handicapped player in the Poverty Bay-East Coast region.

Patutahi were convincing winners in most of their other matches, No.2 Tony Akroyd, No.3 Shayde Skudder and No.4 Eddie Brown junior continuing their perfect runs so far.

It was a similar situation for PB (1). There were a couple of 18-hole battles — including PB’s No.1 William Brown beating Andrew Higham 1-up in one of the matches of the day — but Brown, No.3 Pete Anderson and No.4 Simon Jeune all ended the day with four-win records over the two rounds.

David Situ made a successful entry into the PB (2) line-up and brought the team’s average age down significantly.

The teenager was the only player in the side under 50 years of age.

He combined with Peter Stewart to trounce Tolaga Bay’s Joel Lincoln and Mickey Grant 6 and 5 in the morning foursomes.

In Lincoln’s defence, he has played just one 18-hole round this year and was a late call-up for younger brother Tere, who could only make it for the afternoon round.

Situ beat Tere 2 and 1 in the singles while Stewart retained his 100 percent win record with a 5 and 4 defeat of Grant.

Tolaga Bay No.1 Bruce Yates followed up his Round 1 win over Hindmarsh with a 3 and 2 defeat of Collin Jeffrey.

The story of the day was provided by Taine Lincoln.

In what must be a first, Lincoln blocked his drive off the par-4 eighth tee, his ball sailed over the clubhouse and ended up out of bounds in the maize paddock, an estimated 60 metres off course.

Round 2 results —

Patutahi 11 Gisborne Park 1 (Patutahi names first), foursomes: Regan Hindmarsh/Tony Akroyd def Jayden Bright/Sel Peneha 3 and 2, Shayde Skudder/Eddie Brown jr def Rob Taylor/Bo Huhu 5 and 4.

Singles: Hindmarsh halved with Bright, Akroyd def Peneha 5 and 4, Skudder def Taylor 5 and 4, Brown jr def Huhu 3 and 1.

Poverty Bay (1) 11 Te Puia Springs 1, foursomes: William Brown/Peter Kerekere def Andrew Higham/John Wyllie 2-up, Pete Anderson/Simon Jeune def Jason Devery/Thomas Donovan 6 and 5.

Singles: Brown def Higham 1-up, Kerekere halved with Wyllie, Anderson def Devery 4 and 3, Jeune def Donovan 3 and 2.

Poverty Bay (1) 10 Tolaga Bay 2, foursomes: Collin Jeffrey/Brent Colbert def Bruce Yates/Taine Lincoln 2 and 1, David Situ/Peter Stewart def Joel Lincoln/Mickey Grant 6 and 5.

Singles: Jeffrey lost to Yates 3 and 2, Colbert def Taine Lincoln 3 and 2, Situ def Tere Lincoln 2 and 1, Stewart def Grant 5 and 4.

Overall points: PB (1) 23, Patutahi 21, PB (2) 15, Te Puia Springs 8, Tolaga Bay 4, Gisborne Park 1.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?