Golf Roundup

File picture

Gisborne Park

WHEN many of the field in last week’s veteran men’s stableford were Brad Reynolds’ age, they were wearing flares and tapping their feet to songs like American Pie and Joy To The World.

Only a 70s costume party would see Reynolds contemplate donning flares although he is likely to know most of the words to Don McLean’s American classic.

And last Thursday the 24-year-old joined a field of predominantly 55-years-plus players for the loosely-titled veteran men’s stableford . . . and won . . . by a lot.

Reynolds equalled his best round — 2-over par 74-12-62 — for a 46-point haul, eight points ahead of Ray Walford and Chic Brown.

It could have been even better. Reynolds, who started on the 10th hole, had birdie chances on the par-5 eighth and ninth holes, but had to settle for pars.

Jo Kerr had four birdies in topping the senior division of qualifying for the John Penny women’s competition last Wednesday.

Kerr shot 4-over 77-8-69.

Bo Huhu capped a solid weekend of golf with victory in the men’s stableford on Sunday.

Having performed admirably for the Park in the Oligoi Jug men’s interclub penannts playoffs at Poverty Bay the day before, Huhu won with 75-8-67, for 41 points.

Electrinet Park results, Sunday — Men’s stableford: B Huhu 41, R Taylor 35.

Women’s net: B Walker 88-17-71 on c/b.

Drawn twos: M Alley

Men’s approach: B Reynolds.

Women’s approach: T Ford.

Men’s best second shot: J Glassford.

Women’s best third shot: R Walford.

Thursday (May 11) — Veteran men’s stableford: B Reynolds 46, R Walford 38, C Brown 38, B Atkins 37, A Nairne 36, C Palmer 36.

Twos: E Parkin 2, B Symes, C Brown.

Wednesday (May 10) — John Penny women’s competition, qualifying round, net, senior division: J Kerr 77-8-69.

Intermediate: S Paku 99-23-76.

Twos: J Kerr

COMING UP: SUNDAYS, 9-hole competition, 11am tee-off, all members welcome.

Mahia

MAY 28, 2009.

That was the last time Elaine Westwood had broken 90 at Mahia when she teed off last Thursday.

The nearly-eight-year drought was broken, thanks to a sizzling front nine holes of 41, including a two.

Westwood signed for 89-22-67, which won her the Stevenson net-minus-stableford with 67-43-24.

Pete Bremner had three twos in a sub-par blitz of the course on Sunday.

Bremner’s 1-under 71-3-68 included birdie-2s on the par-3 second, 11th and 15th holes.

It also topped the Aces men’s net, five shots ahead of Frank Daley.

SUNDAY — Aces 4 men’s net: P Bremner 68, F Daley 73, C Pitman 74.

Women’s Stevenson net-minus-stableford: E Westwood 67-43-24, C Wesche 71-38-33, A Maru 76-35-41.

Patutahi

MARG Alley and Pam Sutton are the 2017 Rickard Cup women’s drawn pairs champions.

Mo Farmer won the men’s net on Sunday, with 87-20-67, while Helen Pomana’s 73 topped the women’s net.

The McKeague and Te Kani Pere cup matchplay competitions are under way.

TUESDAY — Rickard Cup, round 2, women’s net: D Nienhuys 78, M Alley 80, P Sutton 81.

Rickard Cup winners: M Alley/P Sutton.

SUNDAY — McKeague, Te Kani Pere cups, first round, men’s net: M Farmer 67, S Shayde skudder 67, P Johnston 68, S Pohatu 69.

Women’s net: H Pomana 73.

Poverty Bay

THE Kahlenberg Cup women’s pairs is down to the last four after two busy days of handicap matchplay this week.

The highly sought-after silverware will be decided next week.

In Tuesday’s semifinals, Peri Gayford and Jo Tietjen take on Anne Witters and Verna Harnett, and Miggles Shanks and Pip Dymock face Sally Spence and Maxine Francois.

The final is on Wednesday.

Gray Clapham posted his best number since returning to golf from a guillotine paper cutter mishap to win the division 1 men’s stableford last Thursday.

Clapham, affectionately known as “Lizards” in golfing circles, fired 80-17-63, for 45 points.

Pat Butler’s impressive year continued with a brilliant 1-over 73-7-66, for 42 points, to win the division 1 men’s stableford on Saturday. The round featured birdies on the first, fourth and fifth holes.

Allan White’s first 19th-hole beer tasted a little bitter on Sunday despite notching his second consecutive round of 75.

White missed a 4-foot putt for par on the 18th hole, which would have earned him the Sunday School $200-jackpot for scoring two stableford points or more on every hole.

His “School” mates showed no mercy in the clubhouse or on the “Sunday School Choppers” Facebook page, where a couple of harsh “choker” images were posted.

White could point out that he still won the division 1 men’s stableford, along with plenty of $5 haggles on the side to go along with his third-placed effort on Thursday.

The round of Sunday, however, belonged to Brad Morgan — 77-12-65, for 43 points, which won him division 2.

Harvey Johanson also cracked 40 points over the week. Johanson won the division 2 men’s stableford on Thursday with 84-18-66, for 42.

Wednesday — Kahlenberg Cup women’s pairs, round 2: P Gayford/J Tietjen def M Allan/D Murphy, A Witters/V Harnett def L McLaughlin/T Lewis, M Shanks/P Dymock def G Young/P Corson, S Spence/M Francois def K Willis/K Crosby.

Plate: V Fraser/M Lane def A Ward/C Skuse, D Jopson/I McKinnon def J Utting/A Sutton, M Colebourne/L Shepherd def J MacKinnon/F Pell, T Allan/L Holmberg def L Fletcher/J Williams.

Juliet Rickard Memorial Jug 9-holer women’s matchplay: J Roe-Mason def J Alderson, L Shields def B McIldowie, L Plowman def B Mutch.

Tuesday — Kahlenberg Cup women’s pairs, round 1: P Gayford/J Tietjen def A Ward/C Skuse, M Allan/D Murphy def V Fraser/M Lane, L McLaughlin/T Lewis def J Utting/A Sutton, A Witters/V Harnett def D Jopson/I McKinnon, M Shanks/P Dymock def J MacKinnon/F Pell, G Young/P Corson def M Colebourne/L Shepherd, K Willis/K Crosby def L Fletcher/J Williams, S Spence/M Francois def T Allan/L Holmberg.

Twos. K Willis.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: A White 39, G Morley 37, P Stewart 37.

Division 2: B Morgan 43, R Morley 38, B Brown 37.

Twos: M Norman, B Morgan.

Approach: P Grogan.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: P Butler 42, P Clayton 37.

Division 2: B Allen 37, B Read 35.

Approach: B Allen.

THURSDAY (May 11) — Men’s stableford, division 1: G Clapham 45, B Morrissey 40, A White 39, V Richardson 38.

Division 2: H Johanson 42, H Williams 39, J Williams 38, M Gemmell 37, J Pittar 37.

Twos: C Christie, A Hayward.

Approach: A Hayward.

The Lucy May and Bays Bronze women’s representative fixture is at Poverty Bay on Monday. Singles matchplay in the morning, foursomes matchplay in the afternoon. The draw for the morning singles is — No.1 tee, 8am: K Olsen v S Pohatu, M Stephenson v J Kerr. 8.06: C Tippett v K Hay, B Thomas v J Utting. 8.12: W Templeman v A Witters, J Edge v W Morrissey. 8.18: A Timms v L McFlinn, J Free v F Wesche. 8.24: M Maxwell v G Young, M Crone v A Maru. 8.30: Y Parry v L Holmberg, K McCabe v Miggles Shanks. 8.36: J Stevens v B Walker, J Kelly v J Akuhata. 8.42: I Paget v N McRoberts, J Farquharson v S McRoberts.

No.10 tee, 8am: V Menzies v T Ford, R Symes v K Willis. 8.06: S Adam v J MacKinnon, I Holdaway v V Bell. 8.12: G Murphy v S Spence, S Gray v P Johansen. 8.18: A Herbert v L McLaughlin, M Evans v J Ewart. 8.24: P Cook v J Steele, J Peacock v T Lewis. 8.30: J Humphries v M Marino, W Blythe v P Gayford. 8.36: C Ranford v L Poananga, A Smith v F Brown. 8.42: P Simpson v D Murphy, J Winchester v R Hiko.

COMING UP: SUNDAY, Captain’s Cup mixed pairs, round 2, 10.30am tee-off; SUNDAY, June 4, BMS and Twenty Two Above Queen’s Birthday Weekend men’s and women’s open tournament, stableford and gross sections first 144 paid entries (at pro shop) accepted, assemble at 9am for 9.30am shotgun start.

Tahunga

The Tahunga Men’s Open is on Saturday, May 20.

Tournament format is gross, net and stableford sections.

A cup of tea at 10.30am will be followed by tee-off at 11am.

A barbecue will follow play.

Inquiries to Tom Sherratt (867-0807) or email tahunga@golf.co.nz

Note, the club does not have eftpos.

Tolaga Bay

A DEADLY short game anchored Mark Watts’ medal-winning performance on Sunday.

Watts had just 24 putts in his 77-13-64, which featured a back-nine holes of 36.

SUNDAY — Medal: M Watts 64, M Grant 66, Taine Lincoln 68, B Yates 69, J Crawford 69.

Putting: M Watts 24, M Brooker 28.

Twos: Joel Lincoln.

COMING UP: SUNDAY, committee meeting, 10am, followed by second round of four-ball matchplay.

Waikohu

LARRY Green and Marg Tuapawa are the cup competition winners for 2017.

Green’s 79-13-66 in the final round on Sunday gave him a net total of 138 and the men’s cup title.

Tuapawa won the women’s division with 151.

SUNDAY — Cup competition, final round, men’s net: L Green 66.

Women’s net: V Grace 70, E Wynyard 75, M Tuapawa 79.

Overall cup winners: L Green (men) 138, M Tuapawa (women) 151.

Twos: E Wynyard.

COMING UP: SUNDAY, Coates/McLean trophies (12 holes) qualifying, 11am tee-off.

Gisborne Park

WHEN many of the field in last week’s veteran men’s stableford were Brad Reynolds’ age, they were wearing flares and tapping their feet to songs like American Pie and Joy To The World.

Only a 70s costume party would see Reynolds contemplate donning flares although he is likely to know most of the words to Don McLean’s American classic.

And last Thursday the 24-year-old joined a field of predominantly 55-years-plus players for the loosely-titled veteran men’s stableford . . . and won . . . by a lot.

Reynolds equalled his best round — 2-over par 74-12-62 — for a 46-point haul, eight points ahead of Ray Walford and Chic Brown.

It could have been even better. Reynolds, who started on the 10th hole, had birdie chances on the par-5 eighth and ninth holes, but had to settle for pars.

Jo Kerr had four birdies in topping the senior division of qualifying for the John Penny women’s competition last Wednesday.

Kerr shot 4-over 77-8-69.

Bo Huhu capped a solid weekend of golf with victory in the men’s stableford on Sunday.

Having performed admirably for the Park in the Oligoi Jug men’s interclub penannts playoffs at Poverty Bay the day before, Huhu won with 75-8-67, for 41 points.

Electrinet Park results, Sunday — Men’s stableford: B Huhu 41, R Taylor 35.

Women’s net: B Walker 88-17-71 on c/b.

Drawn twos: M Alley

Men’s approach: B Reynolds.

Women’s approach: T Ford.

Men’s best second shot: J Glassford.

Women’s best third shot: R Walford.

Thursday (May 11) — Veteran men’s stableford: B Reynolds 46, R Walford 38, C Brown 38, B Atkins 37, A Nairne 36, C Palmer 36.

Twos: E Parkin 2, B Symes, C Brown.

Wednesday (May 10) — John Penny women’s competition, qualifying round, net, senior division: J Kerr 77-8-69.

Intermediate: S Paku 99-23-76.

Twos: J Kerr

COMING UP: SUNDAYS, 9-hole competition, 11am tee-off, all members welcome.

Mahia

MAY 28, 2009.

That was the last time Elaine Westwood had broken 90 at Mahia when she teed off last Thursday.

The nearly-eight-year drought was broken, thanks to a sizzling front nine holes of 41, including a two.

Westwood signed for 89-22-67, which won her the Stevenson net-minus-stableford with 67-43-24.

Pete Bremner had three twos in a sub-par blitz of the course on Sunday.

Bremner’s 1-under 71-3-68 included birdie-2s on the par-3 second, 11th and 15th holes.

It also topped the Aces men’s net, five shots ahead of Frank Daley.

SUNDAY — Aces 4 men’s net: P Bremner 68, F Daley 73, C Pitman 74.

Women’s Stevenson net-minus-stableford: E Westwood 67-43-24, C Wesche 71-38-33, A Maru 76-35-41.

Patutahi

MARG Alley and Pam Sutton are the 2017 Rickard Cup women’s drawn pairs champions.

Mo Farmer won the men’s net on Sunday, with 87-20-67, while Helen Pomana’s 73 topped the women’s net.

The McKeague and Te Kani Pere cup matchplay competitions are under way.

TUESDAY — Rickard Cup, round 2, women’s net: D Nienhuys 78, M Alley 80, P Sutton 81.

Rickard Cup winners: M Alley/P Sutton.

SUNDAY — McKeague, Te Kani Pere cups, first round, men’s net: M Farmer 67, S Shayde skudder 67, P Johnston 68, S Pohatu 69.

Women’s net: H Pomana 73.

Poverty Bay

THE Kahlenberg Cup women’s pairs is down to the last four after two busy days of handicap matchplay this week.

The highly sought-after silverware will be decided next week.

In Tuesday’s semifinals, Peri Gayford and Jo Tietjen take on Anne Witters and Verna Harnett, and Miggles Shanks and Pip Dymock face Sally Spence and Maxine Francois.

The final is on Wednesday.

Gray Clapham posted his best number since returning to golf from a guillotine paper cutter mishap to win the division 1 men’s stableford last Thursday.

Clapham, affectionately known as “Lizards” in golfing circles, fired 80-17-63, for 45 points.

Pat Butler’s impressive year continued with a brilliant 1-over 73-7-66, for 42 points, to win the division 1 men’s stableford on Saturday. The round featured birdies on the first, fourth and fifth holes.

Allan White’s first 19th-hole beer tasted a little bitter on Sunday despite notching his second consecutive round of 75.

White missed a 4-foot putt for par on the 18th hole, which would have earned him the Sunday School $200-jackpot for scoring two stableford points or more on every hole.

His “School” mates showed no mercy in the clubhouse or on the “Sunday School Choppers” Facebook page, where a couple of harsh “choker” images were posted.

White could point out that he still won the division 1 men’s stableford, along with plenty of $5 haggles on the side to go along with his third-placed effort on Thursday.

The round of Sunday, however, belonged to Brad Morgan — 77-12-65, for 43 points, which won him division 2.

Harvey Johanson also cracked 40 points over the week. Johanson won the division 2 men’s stableford on Thursday with 84-18-66, for 42.

Wednesday — Kahlenberg Cup women’s pairs, round 2: P Gayford/J Tietjen def M Allan/D Murphy, A Witters/V Harnett def L McLaughlin/T Lewis, M Shanks/P Dymock def G Young/P Corson, S Spence/M Francois def K Willis/K Crosby.

Plate: V Fraser/M Lane def A Ward/C Skuse, D Jopson/I McKinnon def J Utting/A Sutton, M Colebourne/L Shepherd def J MacKinnon/F Pell, T Allan/L Holmberg def L Fletcher/J Williams.

Juliet Rickard Memorial Jug 9-holer women’s matchplay: J Roe-Mason def J Alderson, L Shields def B McIldowie, L Plowman def B Mutch.

Tuesday — Kahlenberg Cup women’s pairs, round 1: P Gayford/J Tietjen def A Ward/C Skuse, M Allan/D Murphy def V Fraser/M Lane, L McLaughlin/T Lewis def J Utting/A Sutton, A Witters/V Harnett def D Jopson/I McKinnon, M Shanks/P Dymock def J MacKinnon/F Pell, G Young/P Corson def M Colebourne/L Shepherd, K Willis/K Crosby def L Fletcher/J Williams, S Spence/M Francois def T Allan/L Holmberg.

Twos. K Willis.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: A White 39, G Morley 37, P Stewart 37.

Division 2: B Morgan 43, R Morley 38, B Brown 37.

Twos: M Norman, B Morgan.

Approach: P Grogan.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: P Butler 42, P Clayton 37.

Division 2: B Allen 37, B Read 35.

Approach: B Allen.

THURSDAY (May 11) — Men’s stableford, division 1: G Clapham 45, B Morrissey 40, A White 39, V Richardson 38.

Division 2: H Johanson 42, H Williams 39, J Williams 38, M Gemmell 37, J Pittar 37.

Twos: C Christie, A Hayward.

Approach: A Hayward.

The Lucy May and Bays Bronze women’s representative fixture is at Poverty Bay on Monday. Singles matchplay in the morning, foursomes matchplay in the afternoon. The draw for the morning singles is — No.1 tee, 8am: K Olsen v S Pohatu, M Stephenson v J Kerr. 8.06: C Tippett v K Hay, B Thomas v J Utting. 8.12: W Templeman v A Witters, J Edge v W Morrissey. 8.18: A Timms v L McFlinn, J Free v F Wesche. 8.24: M Maxwell v G Young, M Crone v A Maru. 8.30: Y Parry v L Holmberg, K McCabe v Miggles Shanks. 8.36: J Stevens v B Walker, J Kelly v J Akuhata. 8.42: I Paget v N McRoberts, J Farquharson v S McRoberts.

No.10 tee, 8am: V Menzies v T Ford, R Symes v K Willis. 8.06: S Adam v J MacKinnon, I Holdaway v V Bell. 8.12: G Murphy v S Spence, S Gray v P Johansen. 8.18: A Herbert v L McLaughlin, M Evans v J Ewart. 8.24: P Cook v J Steele, J Peacock v T Lewis. 8.30: J Humphries v M Marino, W Blythe v P Gayford. 8.36: C Ranford v L Poananga, A Smith v F Brown. 8.42: P Simpson v D Murphy, J Winchester v R Hiko.

COMING UP: SUNDAY, Captain’s Cup mixed pairs, round 2, 10.30am tee-off; SUNDAY, June 4, BMS and Twenty Two Above Queen’s Birthday Weekend men’s and women’s open tournament, stableford and gross sections first 144 paid entries (at pro shop) accepted, assemble at 9am for 9.30am shotgun start.

Tahunga

The Tahunga Men’s Open is on Saturday, May 20.

Tournament format is gross, net and stableford sections.

A cup of tea at 10.30am will be followed by tee-off at 11am.

A barbecue will follow play.

Inquiries to Tom Sherratt (867-0807) or email tahunga@golf.co.nz

Note, the club does not have eftpos.

Tolaga Bay

A DEADLY short game anchored Mark Watts’ medal-winning performance on Sunday.

Watts had just 24 putts in his 77-13-64, which featured a back-nine holes of 36.

SUNDAY — Medal: M Watts 64, M Grant 66, Taine Lincoln 68, B Yates 69, J Crawford 69.

Putting: M Watts 24, M Brooker 28.

Twos: Joel Lincoln.

COMING UP: SUNDAY, committee meeting, 10am, followed by second round of four-ball matchplay.

Waikohu

LARRY Green and Marg Tuapawa are the cup competition winners for 2017.

Green’s 79-13-66 in the final round on Sunday gave him a net total of 138 and the men’s cup title.

Tuapawa won the women’s division with 151.

SUNDAY — Cup competition, final round, men’s net: L Green 66.

Women’s net: V Grace 70, E Wynyard 75, M Tuapawa 79.

Overall cup winners: L Green (men) 138, M Tuapawa (women) 151.

Twos: E Wynyard.

COMING UP: SUNDAY, Coates/McLean trophies (12 holes) qualifying, 11am tee-off.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, call The Gisborne Herald on 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.