Golf Roundup

Poverty Bay

A WEEK after collecting one of the major trophies for women at Poverty Bay Golf Club, Peri Gayford was winning again.

Gayford was drawn with Lorraine McLaughlin for the Freyberg Salver pairs stableford and they won with a combined total of 71 points.

McLaughlin’s 74 also topped the bronze 1 section of the LGU and was the best net of the day.

Gayford’s 75 won the bronze 2 division.

Liz Plowman won the Juliet Memorial Jug nine-hole matchplay title, defeating Patti Parker in the final.

A hot front nine holes anchored Andy Hayward’s men’s division 2 stableford-winning score on Sunday.

Hayward had 2-over 38 for the front nine in his 83-15-68, for 40 points. It was his best round on his home track since mid-January.

Mark Jefferson also posted 40 points to win division 1. He shot 2-over 74-6-68 and capped his performance with a two on the second hole.

Wednesday — LGU, silver division: A Witters 78.

Bronze 1: L McLaughlin 74.

Bronze 2: P. Gayford 75.

Bronze 3: F. Pell 79.

Best net: L McLaughlin 74, K Crosby 74.

Twos: T. Lewis

Freyberg Salver drawn partners’ stableford: L McLaughlin/P Gayford 71.

9-holers’ LGU: F Allen 36.

Juliet Rickard Memorial Jug final: L Plowman def P Parker.

Tuesday — Women’s Lotto stableford: S Spence 37, G Young 33, A Witters 33, J Williams 33, T Lewis 33.

Sunday — Men’s stableford, division 1: M Jefferson 40, N Udy 37, S Andreassen 37, R Gibson 37.

Division 2: A Hayward 40, L Gunther 37, P Grogan 37.

Twos: K Travers, P Rickard, P Grogan, R Young, M Jefferson, A White, M Callaghan, V Richardson.

Approach: K White.

THURSDAY (May 25) — Thursday Throne men’s par: J Bryden sq, M Mulrooney sq, N Mackie -1, V Richardson -1, M Smith -1, B Proudfoot -2, A Kirkpatrick -2.

Approach: P Butler.

The BMS Twenty Two Above open tournament is on SUNDAY. There are slots still available. Contact the pro shop. The draw is — No.1 tee: P Bayly, L Foster, R Wells, W. Spence; J van Helden, A White, P Bremner, C Pitman.

No.2: R Young, L Hewson, D Pirimona, K Travers.

No.3: N Udy, S Andreassen, I Tappenden, B Crowley. No.4: R Morley, G Morley, M Jefferson, M Callaghan.

No.5: M Armstrong, W Thompson, S Johnson, S Vindriis.

No.6: D Webb, O. Thompson, J MacKinnon, D Kirkpatrick.

No.7: D Bush, D Coulter, W Chung, W Baty.

No.8: G Marchbank, P Grogan, R Gibson, K White.

No.9: C Simpson, L Pollitt, D Meadows, L Gunther.

No.10: P Anderson, P Kerekere, A Higham, W Brown.

No.11: T Goldsmith, J Ash, A Hayward, M Stewart.

No.12: M Norman, P Rickard, J Kerekere, A Reedy.

No.18: N Absolom, B Payne, S Palmer.

Gisborne Park

SHIRLEY Paku tasted victory twice over the week.

Life member Paku won the women’s stableford last Wednesday with 32 points, then followed it up with 36 points and another win on Saturday.

Electrinet Park results, SATURDAY — Women’s stableford: S Paku 36.

Drawn twos: F Brown.

Wednesday (May 24) — Women’s stableford: S Paku 32 on c/b.

Twos: B Walker.

COMING UP: SUNDAYS, 9-hole stableford, 11am tee-off, all members welcome.

Patutahi

TWENTY-two point hauls earned Brunton Williams and John Tietjen the Friday meat pack nine-hole stableford honours.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: B Williams 22, S Pohatu 21, C Parker 21, G Brown 20, O Willimott 20.

Junior division: J Tietjen 22, J Graham 20, J Blair 20, D Dods 19, D Somerton 19.

Tolaga Bay

NEW golfer Maree Sullivan notched her first competition win on Sunday.

Her efforts off a 40 handicap featured two bogeys and 28 putts.

Thelma Waru and Alvie Hale combined to win the Nancy McCormick women’s 36-hole foursomes with a net 154.

Tahunga

THE Stockies and Cockies Day partners competition is at Tahunga tomorrow.

Morning tea is at 10.30am and tee-off is 11am.

A meal will be provided.

Inquiries to Tom Sherratt 867-0807 or Kylie Johnson 867-8089, or email tahunga@golf.co.nz

SATURDAY (May 20) — Tahunga men’s open, gross: B Colbert 71, A Higham 71, R Hindmarsh 73, P Anderson 74.

Net: J Ash 63, R Clark 65 on c/b.

Stableford, 0-15: H Robin 40, C Taewa 39 on c/b from P Graham.

Stableford, 16-36: P Cook 42, B Proudfoot 38, Tim Sherratt 37.

Best front nine stableford: Taine Lincoln 21, R Lincoln 20, T Green 19 on c/b.

Best second nine stableford: M Steele 19 on c/b from C Jeffrey, D Situ.

Long drives: P Anderson (0-10), R Lincoln (11-21), B Law (22-36, drawn).

Best second shots: B Colbert (0-10), G Clapham (11-21), B Watson (22-236, drawn)

Approaches: R Clark (0-10), T Sherratt (11-21), P Graham (22-36).

All-in approach: N Mackie.

Twos: B Proudfoot, A Higham, B Colbert, R Hindmarsh, N Mackie, Joe Lincoln, M Steele.

Mahia

PLAY was reduced to nine holes on Sunday because of the weather.

Gid Pitman’s 16 points won the men’s stableford.

Maraea Wesche won the women’s Harwood par.

SUNDAY — Men’s nine-hole stableford: G Pitman 16, P Bremner 15, Wade Wesche 14.

Women’s Harwood par: M Wesche -2, J Thompson -3 on c/b.

COMING UP: SATURDAY, SUNDAY, MONDAY, HB Kingi par competition.

Waikohu

THERE is a voucher day competition on Sunday.

Poverty Bay

A WEEK after collecting one of the major trophies for women at Poverty Bay Golf Club, Peri Gayford was winning again.

Gayford was drawn with Lorraine McLaughlin for the Freyberg Salver pairs stableford and they won with a combined total of 71 points.

McLaughlin’s 74 also topped the bronze 1 section of the LGU and was the best net of the day.

Gayford’s 75 won the bronze 2 division.

Liz Plowman won the Juliet Memorial Jug nine-hole matchplay title, defeating Patti Parker in the final.

A hot front nine holes anchored Andy Hayward’s men’s division 2 stableford-winning score on Sunday.

Hayward had 2-over 38 for the front nine in his 83-15-68, for 40 points. It was his best round on his home track since mid-January.

Mark Jefferson also posted 40 points to win division 1. He shot 2-over 74-6-68 and capped his performance with a two on the second hole.

Wednesday — LGU, silver division: A Witters 78.

Bronze 1: L McLaughlin 74.

Bronze 2: P. Gayford 75.

Bronze 3: F. Pell 79.

Best net: L McLaughlin 74, K Crosby 74.

Twos: T. Lewis

Freyberg Salver drawn partners’ stableford: L McLaughlin/P Gayford 71.

9-holers’ LGU: F Allen 36.

Juliet Rickard Memorial Jug final: L Plowman def P Parker.

Tuesday — Women’s Lotto stableford: S Spence 37, G Young 33, A Witters 33, J Williams 33, T Lewis 33.

Sunday — Men’s stableford, division 1: M Jefferson 40, N Udy 37, S Andreassen 37, R Gibson 37.

Division 2: A Hayward 40, L Gunther 37, P Grogan 37.

Twos: K Travers, P Rickard, P Grogan, R Young, M Jefferson, A White, M Callaghan, V Richardson.

Approach: K White.

THURSDAY (May 25) — Thursday Throne men’s par: J Bryden sq, M Mulrooney sq, N Mackie -1, V Richardson -1, M Smith -1, B Proudfoot -2, A Kirkpatrick -2.

Approach: P Butler.

The BMS Twenty Two Above open tournament is on SUNDAY. There are slots still available. Contact the pro shop. The draw is — No.1 tee: P Bayly, L Foster, R Wells, W. Spence; J van Helden, A White, P Bremner, C Pitman.

No.2: R Young, L Hewson, D Pirimona, K Travers.

No.3: N Udy, S Andreassen, I Tappenden, B Crowley. No.4: R Morley, G Morley, M Jefferson, M Callaghan.

No.5: M Armstrong, W Thompson, S Johnson, S Vindriis.

No.6: D Webb, O. Thompson, J MacKinnon, D Kirkpatrick.

No.7: D Bush, D Coulter, W Chung, W Baty.

No.8: G Marchbank, P Grogan, R Gibson, K White.

No.9: C Simpson, L Pollitt, D Meadows, L Gunther.

No.10: P Anderson, P Kerekere, A Higham, W Brown.

No.11: T Goldsmith, J Ash, A Hayward, M Stewart.

No.12: M Norman, P Rickard, J Kerekere, A Reedy.

No.18: N Absolom, B Payne, S Palmer.

Gisborne Park

SHIRLEY Paku tasted victory twice over the week.

Life member Paku won the women’s stableford last Wednesday with 32 points, then followed it up with 36 points and another win on Saturday.

Electrinet Park results, SATURDAY — Women’s stableford: S Paku 36.

Drawn twos: F Brown.

Wednesday (May 24) — Women’s stableford: S Paku 32 on c/b.

Twos: B Walker.

COMING UP: SUNDAYS, 9-hole stableford, 11am tee-off, all members welcome.

Patutahi

TWENTY-two point hauls earned Brunton Williams and John Tietjen the Friday meat pack nine-hole stableford honours.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: B Williams 22, S Pohatu 21, C Parker 21, G Brown 20, O Willimott 20.

Junior division: J Tietjen 22, J Graham 20, J Blair 20, D Dods 19, D Somerton 19.

Tolaga Bay

NEW golfer Maree Sullivan notched her first competition win on Sunday.

Her efforts off a 40 handicap featured two bogeys and 28 putts.

Thelma Waru and Alvie Hale combined to win the Nancy McCormick women’s 36-hole foursomes with a net 154.

Tahunga

THE Stockies and Cockies Day partners competition is at Tahunga tomorrow.

Morning tea is at 10.30am and tee-off is 11am.

A meal will be provided.

Inquiries to Tom Sherratt 867-0807 or Kylie Johnson 867-8089, or email tahunga@golf.co.nz

SATURDAY (May 20) — Tahunga men’s open, gross: B Colbert 71, A Higham 71, R Hindmarsh 73, P Anderson 74.

Net: J Ash 63, R Clark 65 on c/b.

Stableford, 0-15: H Robin 40, C Taewa 39 on c/b from P Graham.

Stableford, 16-36: P Cook 42, B Proudfoot 38, Tim Sherratt 37.

Best front nine stableford: Taine Lincoln 21, R Lincoln 20, T Green 19 on c/b.

Best second nine stableford: M Steele 19 on c/b from C Jeffrey, D Situ.

Long drives: P Anderson (0-10), R Lincoln (11-21), B Law (22-36, drawn).

Best second shots: B Colbert (0-10), G Clapham (11-21), B Watson (22-236, drawn)

Approaches: R Clark (0-10), T Sherratt (11-21), P Graham (22-36).

All-in approach: N Mackie.

Twos: B Proudfoot, A Higham, B Colbert, R Hindmarsh, N Mackie, Joe Lincoln, M Steele.

Mahia

PLAY was reduced to nine holes on Sunday because of the weather.

Gid Pitman’s 16 points won the men’s stableford.

Maraea Wesche won the women’s Harwood par.

SUNDAY — Men’s nine-hole stableford: G Pitman 16, P Bremner 15, Wade Wesche 14.

Women’s Harwood par: M Wesche -2, J Thompson -3 on c/b.

COMING UP: SATURDAY, SUNDAY, MONDAY, HB Kingi par competition.

Waikohu

THERE is a voucher day competition on Sunday.

Park end 19-year pennants drought

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, call The Gisborne Herald at 869-0633 or email sports@gisborneherald.co.nz

THE symbolism of Sunday’s rain probably wasn’t lost on the Endeavour men’s pennants-winning Gisborne Park team.

The Park, on their home course, clinched the trophy for the first time since 1998.

It was, in a way, fitting this 19-year “drought” was broken while the heavens opened during back-nine play.

Park went into the fourth and final round with a handy six-point lead over Te Puia Springs, thanks to a perfect round 3 haul of 24 points.

A maximum of 12 points were up for grabs in the final round, with Park playing third-placed Mahia and the Springs facing Waikohu.

Park and Mahia shared the honours 6-all while Te Puia beat the men from Te K 7-5.

It gave Park a five-point win and a first pennants title for the millennium.

Team skipper Steve Phillips, Mason Emery and John Charles provided the day’s handicap matchplay wins for the champions.

Others to contribute over the series were Cliff Nepe, Zane Boyle, Brad Reynolds, Dave Harrison, Glen McKinnon, Tam Buckingham and Chum Aramakutu.

Unfortunately there was no trophy to present to Park.

Last year’s champions Patutahi forgot to bring it with them.

Final points: Gisborne Park 56, Te Puia Springs 51, Mahia 46, Tahunga 41, Tolaga Bay 39, Patutahi 37, Waikohu 37, Poverty Bay 29.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.