Golf Roundup

Gisborne Park

DEFENDING champions Pete Cameron and Bruce Symes made their intentions clearer than a crystal bell in qualifying for the Kiri Te Kanawa Retirement Village Te Kanawa Cup men’s pairs over the weekend.

Cameron and Symes earned the No.1 seeding with a four-ball best-ball total of 48 points, anchored by Cameron’s men’s stableford-winning 42 points.

The reigning champions beat Glen McKinnon and Mike Hutton on the 19th last year.

Pat Hogan and Chris Palmer were second in 2017 qualifying on 47 points.

Both pairs have byes in the first round of matchplay this Sunday.

The Benson Cup women’s pairs qualifying was also held at the weekend.

Shirley Paku and Karen McDonald were top qualifiers.

SUNDAY — Men’s stableford: P Cameron 42, G McKinnon 39, D Boyle 38, B Reynolds 36.

Women’s stableford: K Hay 32.

Audrey Kelly winner: K Hay 86-9-77 on c/b.

Women’s approach: T Ford.

Men’s approach: B Morrissey.

Men’s best second shot: C Nepe.

Women’s best third shot: C Pipi.

Twos: K Hay 2, T Ford, D Boyle, P Cameron, B Atkins.

SATURDAY — Men’s stableford: B Atkins 80-7-73, 35; E Parkin 88-15-73, 35; B Huhu 82-9-73, 35.

Twos: B Atkins.

WEDNESDAY (June 7) — Women’s net: B Walker 74.

TUESDAY (June 6) — Veteran men’s stableford: M Kennedy 37, P Koorey 36, B Atkins 34, E Parkin 33pts on c/b.

The Kiri Te Kanawa Retirement Village Te Kanawa Cup men’s pairs is on SUNDAY. The draw is — No.1 tee, 9.30am: C Nepe/J Collier v J Glassford/B Cox. 9.36: G Hill/A Pahina v C Brown/M Emery. 9.42: S Peneha/ Q Peneha v D Boyle/Z Boyle. 9.48: R Grace/T Buckingham v T Leggett/S Blair.

The Benson Cup women’s pairs is on SUNDAY. The draw is — No.1 tee, 10am: J Akuhata/K Papuni v S Maisey/A Richardson. 10.06: J Kerr/M Alley v W Morrissey/T Collier.

Poverty Bay

WHEN Bill Allen was asked last year if he and Roy Skuse would return to defend the Barns-Graham Cup title they won for the second time in 36 years, he replied: “Too right we will.”

They aren’t back. Not this year, anyway.

Allen is unavailable so Skuse has teamed with another player — Bernie Rothschild — interrupting a partnership dating back to 1972.

Allen and Skuse first won the BG Cup in 1980 and repeated the feat last year with a 19th-hole victory over Kim Gunness and Blair Tannahill.

Qualifying for the 2017 edition is on Saturday. As of yesterday, 32 pairs had entered, among those several combinations who have tasted the glory of winning one of the club’s most sought-after honours.

Favourites for this year?

It would be hard to go past Barry Brown and Ross Gibson, who recently won the best net at the Poverty Bay open foursomes — the toughest format of golf.

Skuse and Rothschild could be in the hunt, both having won it before. Watch out, too, for 2015 winners Ron Young and Pete Stewart — Young having also won it previously with Heang Ou.

But this title is all about “on the day” and the beauty of amateur golf. You can be headline-makers one weekend and fish and chip wrapping the next.

Allan White enjoyed his best round of the year in winning the division 1 men’s stableford last Thursday. White matched four birdies with four bogeys in his even-par 72-7-65 for 43 points.

Colin Simpson produced his lowest gross since March of 2016 to win the division 2 men’s stableford on Sunday — 83-18-65, for 43 points.

The Oman Cup women’s matchplay semifinalists were sorted on Wednesday.

Viv Bell, June MacKinnon, Kath Willis and Peri Gayford advanced to the last four.

Wednesday — Oman Cup women’s matchplay, quarterfinals: V Bell def M Lane, J MacKinnon def L Fletcher, K Willis def M Allan, P Gayford def J. Steele.

Women’s tee-to-green net-minus-putts, 18 holes: V Fletcher 103-29-74-31-43.

9-holers: J Roe-Mason 58-22-36-18-18.

Tuesday — Oman Cup women’s matchplay, round 1: V Bell def L Shepherd, M Lane def J Utting, J MacKinnon def M Colebourne, L Fletcher def L Poananga, K Willis def I McKinnon, M Allan def G Young, J Steele def S Spence, P Gayford def V Fraser.

Womens par: V Fletcher +1.

Twos: K. Willis

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: S Andreassen 40, G Morley 39, P Anderson 38, M Norman 37.

Division 2: C Simpson 43, B Morgan 36, R Morley 36, D Meadows 36.

Twos: G Morley 2, C Simpson, S Andreassen, M Callaghan.

Approach: S Andreassen.

Jackpot: G Morley.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: F Ball 38, R Foon 37, A Kirkpatrick 36, J Situ 36.

Division 2: M Armstrong 38, R Skuse 35, W Mackey 34, B Allen 34.

Twos: D Wright, D Pirimona.

Approach: N Absalom.

THURSDAY (June 8) — Men’s stableford, division 1: A White 43, J Bryden 41, A Abrahams 38, B Morrissey 37, C Dean 37.

Division 2: J Pittar 39, C Cooper 38, C Christie 37, M Smith 36, P Humphreys 35

Twos: A White

Approach: B Morrissey.

The qualifying round of the Barns-Graham Cup men’s pairs is on SATURDAY. The draw (as of yesterday) is — No.1 tee, 7.30am: N Mackie/P Mullooly, D Grant/D Cook.

11.22: G Brown/D Griffin, L Foster/M Stevens. 11.30: K White/N Udy, V Powdrell/J Rouse. 11.37: S Palmer/D Pirimona, P Bayley/R Wells. 11.52: T Goldsmith/S Olsen, M Stewart/A Destry. 12 noon: R Skuse/B Rothschild, B Morrissey/B Bell. 12.07: V Richardson/N Richardson, D Mettrick/B Jopson. 12.15: B Brown/R Gibson, J Situ/A Hayward. 12.22: B Colbert/M Barker, A Bacon/M Orford. 12.30: A White/W Mackey, B Morgan/J Green.

No.10 tee, 11.37: P Butler/P Shanks, S Liley/R Foster. 11.45: N McGregor/J Kerekere, R Foon/D Jenkins. 11.52: C Bauld/L Gunther, P Grogan/R Johnstone. 12 noon: C Christie/D Bush, J Williams/C Dean. 12.07: M Watts/R Farmer, J McGregor/P Wauchop. 12.15: G Kemp/R Fletcher, B Read/M Smith. 12.22: P Stewart/R Young.

12.30: Women.

Coming Up: FRIDAY, June 23, Grandmothers’ day.

Waikohu

FATHER and son Tama and William Brown made it a family double in the Turanga Health Waikohu Men’s Open tournament on Saturday.

William won the overall gross with 4-over 74 while Tama’s 84-16-68, including a birdie and quadruple bogey in the space of two holes, was good enough to win the overall net.

DJ Baty’s topped the overall stableford with 38 points while the stableford section top prizes went to Tony Green (34pts, senior division) and Charlie “Kahu” Tamanui (35pts, junior division).

SUNDAY — Men’s par: J Baty +4, L Green +2, T Ruru +1, T Smith +1.

Women’s par: V Grace +1, E Wynyard -3, M Tamanui -5.

Twos: L Green.

SATURDAY — Turanga Health Waikohu Men’s Open, overall gross: W Brown 74.

Overall net: T Brown 68.

Overall stableford: DJ Baty 38.

Stableford, senior division: T Green 34, T Akroyd 32.

Junior division: C Tamanui 35, B McKenzie 35, P Milner 35.

Approaches, senior division: T Green, T Akroyd.

Junior division: J Baty, B Johnson.

Twos: B McKenzie.

COMING UP: SUNDAY, round 1 of men’s pairs, Isaac Cup women’s drawn pairs net.

Tahunga

SPENCER Butt and Casey Maddock have dethroned Ben and Kylie Johnson as the Dalgety Cup champions.

Butt and Maddock won the annual mixed pairs stableford, with the Johnsons second and Simon and Catherine Ewen third.

SUNDAY — Dalgety Cup mixed competition: S Butt/C Maddock from B and K Johnson, S and C Ewen, M and T Steele.

Best second shot: M and T Steele.

Approach: S Ewen.

COMING UP: SUNDAY, round 1 of Coolamaree Cup.

Patutahi

CHRIS Beattie enjoyed a couple of prosperous rounds on Friday and Sunday.

Beattie was second on countback (22 points) in the senior men’s division of the Friday meat pack nine-hole stableford. He went one better over 18 holes on Sunday, shooting 83-15-68, for 38 points.

TUESDAY — Meade Cup, round 1, women’s net: D Nienhuys 101-26-75, J Ewart 103-27-76.

SUNDAY — Men’s stableford: C Beattie 83-15-68, 38; M Stock 83-14-69, 37; T Green 83-14-69, 37; J Devery 76-7-69, 37.

Women’s stableford: D Johnston 89-15-74, 33; J Winiata 97-19-78, 29.

Jackpot: C Beattie, W Koia.

Twos: W Koia, R Pardoe.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: T Brodie 22, C Beattie 22, M Pohatu 21, P Harrison 21.

Junior division: T Heath 21, S Fookes 20, A Hindmarsh 19, A Nimmo 19 on c/b.

Coming up: SUNDAY, June 25, LJ Hooker Patutahi Men’s Open, also final round of King of the Country, 11am tee-off, entry includes meal, and twos, contact Tony Green (021-316-292).

Tolaga Bay

JOHNNY Hale was a little harsh on himself after a 12-hole pummelling in the final of the four-ball men’s matchplay on Sunday.

“My game was shocking,” said Hale, who, alongside Taine Lincoln, lost 7 and 6 to Walter Robinson and Trent Higgs.

“Taine should have been leaning on me but I was leaning on him.”

The pair, though, would have had to have brought their “A” games against a duo who combined brilliantly.

Robinson ended up posting 43 points and Higgs 39 — scoring that would have beaten most if not all opposition on the day.

Robinson’s effort wasn’t the individual performance of the day.

That honour went to Mark Watts who won the men’s stableford with 73-13-60, for 44 points. His round featured five bogeys and 13 pars.

Robinson’s 71-10-61, for 43, was second, Tony Sharp (42pts) third and Higgs fourth.

SUNDAY — Men’s four-ball matchplay final: W Robinson/T Higgs def Taine Lincoln/J Hale 7 and 6.

Flight: M Grant/D Maitai def Joel Lincoln/J Crawford.

Stableford: M Watts 44, W Robinson 43, T Sharp 42, T Higgs 39.

COMING UP: SUNDAY, Reeves Cup men’s medal, Bartram Cup qualifying.

Mahia

TE Puia Springs pair Georgina Roberts and Pauline Summersby made the trip south a rewarding one at the Northern Hawke’s Bay 27-hole women’s open foursomes on Saturday.

Roberts and Summersby won the stableford with 57 points, two ahead of home club duo Trena Smith and Mattie Fergus.

SUNDAY — President’s four-ball best-ball men’s matchplay: Wayne and Clay Wesche def T Powdrell and B Crowley, Wade and Lance Wesche def C Pitman and P Bremner.

SATURDAY — Northern Hawke’s Bay women’s 27-hole open foursomes, stableford: G Roberts/P Summersby 57, T Smith/M Fergus 55 from T Paku/V McQueen, F Walker/S McRoberts 48, V Bell/L McGloughlin 47, J Foot/K McDonald 45, F Wesche/A Maru, L Steel/E Westwood 42, M Wesche/S Adams 42, V Kyle/J Crowley 42, J Solomon/R Hiko 41.

Approaches: F Wesche/A Maru (senior division), J Solomon/R Hiko (junior).

COMING UP: SUNDAY, Carter Cup.

Seniors

FRANK Ball made a big move up the Golfer of the Year ladder after winning the latest Gisborne East Coast seniors’ event.

Ball’s 40 points headed off Brian Morrissey on countback in the Monday competition held on a Poverty Bay course in fabulous condition.

Twenty-seven men, including four first-timers, and two women competed.

June MacKinnon (37 points) was the best of the women.

Ball’s effort propelled him into sixth on the Senior Golfer of the Year standings.

Ron Young was third in the Monday competition, which saw him leap from sixth to top of the ladder. He replaced Bruce Bell.

There are five events to go. The next is at Gisborne Park on Tuesday, July 11 (10am tee-off).

Monday results — Men’s stableford: F Ball 40s, B Morrissey 40s, R Young 39, N Absalom 37, D Wright 37, W Thompson 36, C Sowerby 35, G Burnside 35, J Rouse 34, R Foon 34.

Women: J MacKinnon 37.

Twos: N Absalom, J MacKinnon.

Gisborne Park

DEFENDING champions Pete Cameron and Bruce Symes made their intentions clearer than a crystal bell in qualifying for the Kiri Te Kanawa Retirement Village Te Kanawa Cup men’s pairs over the weekend.

Cameron and Symes earned the No.1 seeding with a four-ball best-ball total of 48 points, anchored by Cameron’s men’s stableford-winning 42 points.

The reigning champions beat Glen McKinnon and Mike Hutton on the 19th last year.

Pat Hogan and Chris Palmer were second in 2017 qualifying on 47 points.

Both pairs have byes in the first round of matchplay this Sunday.

The Benson Cup women’s pairs qualifying was also held at the weekend.

Shirley Paku and Karen McDonald were top qualifiers.

SUNDAY — Men’s stableford: P Cameron 42, G McKinnon 39, D Boyle 38, B Reynolds 36.

Women’s stableford: K Hay 32.

Audrey Kelly winner: K Hay 86-9-77 on c/b.

Women’s approach: T Ford.

Men’s approach: B Morrissey.

Men’s best second shot: C Nepe.

Women’s best third shot: C Pipi.

Twos: K Hay 2, T Ford, D Boyle, P Cameron, B Atkins.

SATURDAY — Men’s stableford: B Atkins 80-7-73, 35; E Parkin 88-15-73, 35; B Huhu 82-9-73, 35.

Twos: B Atkins.

WEDNESDAY (June 7) — Women’s net: B Walker 74.

TUESDAY (June 6) — Veteran men’s stableford: M Kennedy 37, P Koorey 36, B Atkins 34, E Parkin 33pts on c/b.

The Kiri Te Kanawa Retirement Village Te Kanawa Cup men’s pairs is on SUNDAY. The draw is — No.1 tee, 9.30am: C Nepe/J Collier v J Glassford/B Cox. 9.36: G Hill/A Pahina v C Brown/M Emery. 9.42: S Peneha/ Q Peneha v D Boyle/Z Boyle. 9.48: R Grace/T Buckingham v T Leggett/S Blair.

The Benson Cup women’s pairs is on SUNDAY. The draw is — No.1 tee, 10am: J Akuhata/K Papuni v S Maisey/A Richardson. 10.06: J Kerr/M Alley v W Morrissey/T Collier.

Poverty Bay

WHEN Bill Allen was asked last year if he and Roy Skuse would return to defend the Barns-Graham Cup title they won for the second time in 36 years, he replied: “Too right we will.”

They aren’t back. Not this year, anyway.

Allen is unavailable so Skuse has teamed with another player — Bernie Rothschild — interrupting a partnership dating back to 1972.

Allen and Skuse first won the BG Cup in 1980 and repeated the feat last year with a 19th-hole victory over Kim Gunness and Blair Tannahill.

Qualifying for the 2017 edition is on Saturday. As of yesterday, 32 pairs had entered, among those several combinations who have tasted the glory of winning one of the club’s most sought-after honours.

Favourites for this year?

It would be hard to go past Barry Brown and Ross Gibson, who recently won the best net at the Poverty Bay open foursomes — the toughest format of golf.

Skuse and Rothschild could be in the hunt, both having won it before. Watch out, too, for 2015 winners Ron Young and Pete Stewart — Young having also won it previously with Heang Ou.

But this title is all about “on the day” and the beauty of amateur golf. You can be headline-makers one weekend and fish and chip wrapping the next.

Allan White enjoyed his best round of the year in winning the division 1 men’s stableford last Thursday. White matched four birdies with four bogeys in his even-par 72-7-65 for 43 points.

Colin Simpson produced his lowest gross since March of 2016 to win the division 2 men’s stableford on Sunday — 83-18-65, for 43 points.

The Oman Cup women’s matchplay semifinalists were sorted on Wednesday.

Viv Bell, June MacKinnon, Kath Willis and Peri Gayford advanced to the last four.

Wednesday — Oman Cup women’s matchplay, quarterfinals: V Bell def M Lane, J MacKinnon def L Fletcher, K Willis def M Allan, P Gayford def J. Steele.

Women’s tee-to-green net-minus-putts, 18 holes: V Fletcher 103-29-74-31-43.

9-holers: J Roe-Mason 58-22-36-18-18.

Tuesday — Oman Cup women’s matchplay, round 1: V Bell def L Shepherd, M Lane def J Utting, J MacKinnon def M Colebourne, L Fletcher def L Poananga, K Willis def I McKinnon, M Allan def G Young, J Steele def S Spence, P Gayford def V Fraser.

Womens par: V Fletcher +1.

Twos: K. Willis

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: S Andreassen 40, G Morley 39, P Anderson 38, M Norman 37.

Division 2: C Simpson 43, B Morgan 36, R Morley 36, D Meadows 36.

Twos: G Morley 2, C Simpson, S Andreassen, M Callaghan.

Approach: S Andreassen.

Jackpot: G Morley.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: F Ball 38, R Foon 37, A Kirkpatrick 36, J Situ 36.

Division 2: M Armstrong 38, R Skuse 35, W Mackey 34, B Allen 34.

Twos: D Wright, D Pirimona.

Approach: N Absalom.

THURSDAY (June 8) — Men’s stableford, division 1: A White 43, J Bryden 41, A Abrahams 38, B Morrissey 37, C Dean 37.

Division 2: J Pittar 39, C Cooper 38, C Christie 37, M Smith 36, P Humphreys 35

Twos: A White

Approach: B Morrissey.

The qualifying round of the Barns-Graham Cup men’s pairs is on SATURDAY. The draw (as of yesterday) is — No.1 tee, 7.30am: N Mackie/P Mullooly, D Grant/D Cook.

11.22: G Brown/D Griffin, L Foster/M Stevens. 11.30: K White/N Udy, V Powdrell/J Rouse. 11.37: S Palmer/D Pirimona, P Bayley/R Wells. 11.52: T Goldsmith/S Olsen, M Stewart/A Destry. 12 noon: R Skuse/B Rothschild, B Morrissey/B Bell. 12.07: V Richardson/N Richardson, D Mettrick/B Jopson. 12.15: B Brown/R Gibson, J Situ/A Hayward. 12.22: B Colbert/M Barker, A Bacon/M Orford. 12.30: A White/W Mackey, B Morgan/J Green.

No.10 tee, 11.37: P Butler/P Shanks, S Liley/R Foster. 11.45: N McGregor/J Kerekere, R Foon/D Jenkins. 11.52: C Bauld/L Gunther, P Grogan/R Johnstone. 12 noon: C Christie/D Bush, J Williams/C Dean. 12.07: M Watts/R Farmer, J McGregor/P Wauchop. 12.15: G Kemp/R Fletcher, B Read/M Smith. 12.22: P Stewart/R Young.

12.30: Women.

Coming Up: FRIDAY, June 23, Grandmothers’ day.

Waikohu

FATHER and son Tama and William Brown made it a family double in the Turanga Health Waikohu Men’s Open tournament on Saturday.

William won the overall gross with 4-over 74 while Tama’s 84-16-68, including a birdie and quadruple bogey in the space of two holes, was good enough to win the overall net.

DJ Baty’s topped the overall stableford with 38 points while the stableford section top prizes went to Tony Green (34pts, senior division) and Charlie “Kahu” Tamanui (35pts, junior division).

SUNDAY — Men’s par: J Baty +4, L Green +2, T Ruru +1, T Smith +1.

Women’s par: V Grace +1, E Wynyard -3, M Tamanui -5.

Twos: L Green.

SATURDAY — Turanga Health Waikohu Men’s Open, overall gross: W Brown 74.

Overall net: T Brown 68.

Overall stableford: DJ Baty 38.

Stableford, senior division: T Green 34, T Akroyd 32.

Junior division: C Tamanui 35, B McKenzie 35, P Milner 35.

Approaches, senior division: T Green, T Akroyd.

Junior division: J Baty, B Johnson.

Twos: B McKenzie.

COMING UP: SUNDAY, round 1 of men’s pairs, Isaac Cup women’s drawn pairs net.

Tahunga

SPENCER Butt and Casey Maddock have dethroned Ben and Kylie Johnson as the Dalgety Cup champions.

Butt and Maddock won the annual mixed pairs stableford, with the Johnsons second and Simon and Catherine Ewen third.

SUNDAY — Dalgety Cup mixed competition: S Butt/C Maddock from B and K Johnson, S and C Ewen, M and T Steele.

Best second shot: M and T Steele.

Approach: S Ewen.

COMING UP: SUNDAY, round 1 of Coolamaree Cup.

Patutahi

CHRIS Beattie enjoyed a couple of prosperous rounds on Friday and Sunday.

Beattie was second on countback (22 points) in the senior men’s division of the Friday meat pack nine-hole stableford. He went one better over 18 holes on Sunday, shooting 83-15-68, for 38 points.

TUESDAY — Meade Cup, round 1, women’s net: D Nienhuys 101-26-75, J Ewart 103-27-76.

SUNDAY — Men’s stableford: C Beattie 83-15-68, 38; M Stock 83-14-69, 37; T Green 83-14-69, 37; J Devery 76-7-69, 37.

Women’s stableford: D Johnston 89-15-74, 33; J Winiata 97-19-78, 29.

Jackpot: C Beattie, W Koia.

Twos: W Koia, R Pardoe.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: T Brodie 22, C Beattie 22, M Pohatu 21, P Harrison 21.

Junior division: T Heath 21, S Fookes 20, A Hindmarsh 19, A Nimmo 19 on c/b.

Coming up: SUNDAY, June 25, LJ Hooker Patutahi Men’s Open, also final round of King of the Country, 11am tee-off, entry includes meal, and twos, contact Tony Green (021-316-292).

Tolaga Bay

JOHNNY Hale was a little harsh on himself after a 12-hole pummelling in the final of the four-ball men’s matchplay on Sunday.

“My game was shocking,” said Hale, who, alongside Taine Lincoln, lost 7 and 6 to Walter Robinson and Trent Higgs.

“Taine should have been leaning on me but I was leaning on him.”

The pair, though, would have had to have brought their “A” games against a duo who combined brilliantly.

Robinson ended up posting 43 points and Higgs 39 — scoring that would have beaten most if not all opposition on the day.

Robinson’s effort wasn’t the individual performance of the day.

That honour went to Mark Watts who won the men’s stableford with 73-13-60, for 44 points. His round featured five bogeys and 13 pars.

Robinson’s 71-10-61, for 43, was second, Tony Sharp (42pts) third and Higgs fourth.

SUNDAY — Men’s four-ball matchplay final: W Robinson/T Higgs def Taine Lincoln/J Hale 7 and 6.

Flight: M Grant/D Maitai def Joel Lincoln/J Crawford.

Stableford: M Watts 44, W Robinson 43, T Sharp 42, T Higgs 39.

COMING UP: SUNDAY, Reeves Cup men’s medal, Bartram Cup qualifying.

Mahia

TE Puia Springs pair Georgina Roberts and Pauline Summersby made the trip south a rewarding one at the Northern Hawke’s Bay 27-hole women’s open foursomes on Saturday.

Roberts and Summersby won the stableford with 57 points, two ahead of home club duo Trena Smith and Mattie Fergus.

SUNDAY — President’s four-ball best-ball men’s matchplay: Wayne and Clay Wesche def T Powdrell and B Crowley, Wade and Lance Wesche def C Pitman and P Bremner.

SATURDAY — Northern Hawke’s Bay women’s 27-hole open foursomes, stableford: G Roberts/P Summersby 57, T Smith/M Fergus 55 from T Paku/V McQueen, F Walker/S McRoberts 48, V Bell/L McGloughlin 47, J Foot/K McDonald 45, F Wesche/A Maru, L Steel/E Westwood 42, M Wesche/S Adams 42, V Kyle/J Crowley 42, J Solomon/R Hiko 41.

Approaches: F Wesche/A Maru (senior division), J Solomon/R Hiko (junior).

COMING UP: SUNDAY, Carter Cup.

Seniors

FRANK Ball made a big move up the Golfer of the Year ladder after winning the latest Gisborne East Coast seniors’ event.

Ball’s 40 points headed off Brian Morrissey on countback in the Monday competition held on a Poverty Bay course in fabulous condition.

Twenty-seven men, including four first-timers, and two women competed.

June MacKinnon (37 points) was the best of the women.

Ball’s effort propelled him into sixth on the Senior Golfer of the Year standings.

Ron Young was third in the Monday competition, which saw him leap from sixth to top of the ladder. He replaced Bruce Bell.

There are five events to go. The next is at Gisborne Park on Tuesday, July 11 (10am tee-off).

Monday results — Men’s stableford: F Ball 40s, B Morrissey 40s, R Young 39, N Absalom 37, D Wright 37, W Thompson 36, C Sowerby 35, G Burnside 35, J Rouse 34, R Foon 34.

Women: J MacKinnon 37.

Twos: N Absalom, J MacKinnon.

If you have a story, tournament to promote or results you wish to have printed, call The Gisborne Herald on 869-0633 or email

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?