Golf roundup

File picture

Poverty Bay

GOUT in his foot kept Wynne MacLellan out of golf for over two months.

He’s back and on Sunday booked himself a place in the semifinals of the senior men’s club championships.

The 60-year-old, who qualified 13th for the champs in his return early August, defeated Alex Kirkpatrick 2 and 1 in the first round of matchplay on Sunday, then followed it up with par golf in crushing Stefan Andreassen 7 and 6 on Sunday.

It booked him a last-four meeting with No.1 seed Andrew Higham.

Higham finished 21 shots ahead of Pat Butler in strokeplay qualifying but was taken all the way and then some by the bottom seed before getting across the line on the 20th.

There was no such fright the next day for Higham as he eliminated Simon Jeune 4 and 3.

Peter Kerekere last week posted a video on Facebook of Tini Hawea standing in the lake to play his shot on the third hole (he made par).

Days later Hawea starred again as he defeated defending senior men’s champion Kerekere 2 and 1 to move into the semifinals.

The teenager next plays Pete Anderson, who fended off tenacious veteran Tene Goldsmith 2-up on Saturday then defeated William Brown 4 and 3 on Sunday.

Brian Morrissey is halfway to retaining the intermediate crown. The 74-year-old beat Steve Palmer and Mark Norman to set up a semifinal against Vance Richardson, who knocked out Brad Morgan and Duncan Bush.

In the other semi, Neil Mackie, who disposed of Andy Abrahams and top qualifier Deevon Gray, faces Daryl Grant, who defeated Richard Foon and Cliff Poole.

Murray Smith was the only junior player to have two matches over the weekend. He won both — against Alan Destry then top seed Don Wright — and will play Roy Skuse in the semis.

Walter Mackey and Syd Liley are in the other semi.

The endeavour semis pit Noel Absalom against John Rouse and Warwick Thompson against Robin Foster.

SHE has multiple club championship titles to her name but Anne Witters will probably need one of the performances of her golfing life to stay in the hunt for another senior honour.

Witters is next on the hit list of defending women’s champion and white-hot favourite Tessa McDonald.

The first two rounds of matchplay in the 2017 champs were held this week and, as expected, Hawke’s Bay-Poverty Bay representative McDonald comfortably beat Gay Young to move into next week’s semifinals.

There the 2-handicapper faces 15-handicapper Witters, who beat Marg Colebourne, while the other semi pits Skylah Pohatu against Miggles Shanks.

Viv Bell’s defence of the intermediate title ended yesterday. She fell to top qualifier Sally Spence, who next faces Janet Steele.

Kath Willis, who had two twos yesterday, plays Mary Allan in the other intermediate semi.

Defending champion Leigh Fletcher remains alive in the junior championship. She beat Annabelle Sutton yesterday to set up a semifinal clash with Letty Poananga.

Odette Thompson, whose husband Warwick is in the semis of the endeavour men’s club champs, faces Di Webb in the other junior semi.

Semis are on Tuesday and finals are on Wednesday.

TUESDAY/Wednesday — Women’s club championships, round 1 (played on Tuesday), senior division: G Young def L Holmberg, J Kerr withdrew against M Shanks.

Intermediate: V. Bell def M Francois, P Gayford def K Crosby.

Junior: A Sutton def M Lane (retired), O Thompson def S Kemp, L Poananga def S Eriksen.

Round 2 (Wednesday), senior: T McDonald def G Young, A Witters def M Colebourne, S Pohatu def J Utting.

Intermediate: S Spence def V Bell, J Steele def J MacKinnon, K Willis def P Gayford, M Allan def L McLaughlin.

Junior: O Thompson def V Fletcher (retired), D Webb def L Shepherd, L Fletcher def A Sutton, L Poananga def V Fraser.

9-holers: F Allen def J Ngarimu.

9-holers’ bisque par: C Burke +3.

Women’s medal: J MacKinnon 96-26-70.

Twos: K Willis 2, S Kemp.

SUNDAY — Men’s club championships, senior division, first round: A Higham def P Butler, S Jeune def D Situ, S Andreassen def G Brown, W MacLellan def A Kirkpatrick, W Brown def G Morley, P Anderson def T Goldsmith, T Hawea def C Jeffrey, P Kerekere def P Clayton.

Second round: Higham def Jeune, MacLellan def Andreassen, Brown def P Anderson, Hawea def Kerekere.

Intermediate division, first round: M Norman def G Burnside, B. Morrissey def S Palmer, D Bush def K White, V Richardson def B Morgan, C Poole def D Patumaka, D Grant def R Foon, D Gray def B Payne, N Mackie def A Abrahams.

Second round: Morrissey def Norman, Richardson def Bush, Grant def Poole, Mackie def Gray.

Junior division, first round: W Mackey def M Stewart, S Liley def L Foster, M Smith def A Destry, R Skuse def M Armstrong.

Second round: Smith def D Wright.

Endeavour division, first round: J Rouse def S Olsen, R Foster def P Wauchop, W Thompson def B. Read

Men’s stableford, division 1: A White 43, R Gibson 39, B Morrissey 39, T Donovan 37.

Division 2: R Foster 40, C Christie 36, S Liley 36, R Young 35, R Foon 35.

Twos: D Patumaka, T Hawea.

Approach: R Morley.

SATURDAY — Men’s club championships, twos: S Palmer, G Brown, D Patumaka.

Approach: N West.

THURSDAY (Aug 24) — Men’s stableford, division 1: P Clayton 39, V Richardson 38, P Butler 36, G Clapham 36.

Division 2: H Johanson 42, M Armstrong 41, T Sherratt 40, R Owen 39.

Twos: M Armstrong, J Pittar, C Poole, G Clapham, A Kirkpatrick.

Approach: N Mackie.

The semifinals of the men’s club championships are on SATURDAY. The draw is, No.1 tee — Endeavour, 11.52am: N. Absalom v J Rouse, W Thompson v R. Foster.

Junior, 12 noon: W Mackey v S Liley, R Skuse v M Smith.

Intermediate, second 16, 12.07: R Young v N Richardson, G Clapham v J Vaughan.

Intermediate first 16, 12.15: B Morrissey v V Richardson, D Grant v N Mackie.

Senior, 12.22: A Higham v W MacLellan, P Anderson v T Hawea.

12.30: Women.

COMING UP: TOMORROW, veteran women, 9am tee-off; SATURDAY, men’s club championship semifinals; TUESDAY/WEDNESDAY, Sept 5-6, women’s club championship semis and finals; SUNDAY, Sept 10, Booth Shield fundraiser, two-tee start, 8.30am to 10.15, enter at pro shop; WEDNESDAY, Sept 13, Taste One/First Light Frozen women’s 36-hole open foursomes, entries to Vicki or June.

Gisborne Park

Jean Foot is the intermediate women’s club champion for the second time.

Foot defeated Sue Maisey in the 36-hole matchplay final yesterday to add it to her 2011 title.

She led 4-up after 18 holes and went on to win 3 and 2.

Defending champion Francie Hutton and Mahi Marino are to decide the junior women’s title on Saturday while the senior women’s final between Karen Hay and Jo Kerr is scheduled for Sunday, but may be played at a later date due to a bereavement.

It could be one of the shots of Mark Kennedy’s golfing career.

Kennedy advanced to the final of the intermediate men’s club championships, courtesy of an eagle-2, which ended his semifinal against Tom Reynolds on Sunday.

Kennedy was 4-up with four holes to play only for Reynolds to win the 15th and 16th.

With the pressure mounting on the 17th, Kennedy sank a 4-iron for two, which Reynolds watched all the way into the hole, then applauded.

Lying in wait for Kennedy in Sunday’s final is top seed Anthony Pahina who made no contest of his semi against Quentin Peneha. The pair shook hands on the 12th.

Jayden Bright has his sights on another senior men’s title after winning through to the final.

The 2012 champion defeated Brad Reynolds 2 and 1 and will face either Rob Taylor or Bo Huhu.

Reynolds fought back from 3-down to square the match on the 15th but Bright won the 16th and 17th to end it.

Twelve-year-old Zach Rolls is a win away from a club championship crown after beating Mason Emery in the junior semis.

The Gisborne Intermediate student set up victory with a front nine holes of 44 in his 4 and 3 win.

Pete Tamatea and Tony Leggett are to play their junior semi tomorrow.

Mike Hutton and Wayne McHugh are the endeavour finalists.

Electrinet Park results, Sunday — Men’s stableford: Z Boyle 39, S Phillips 38, J Charles 37.

Twos: J Charles.

Approach: Z Boyle.

Men’s best second shot: J Glassford.

King Cup and Kemp Salver women’s 27-hole tournament, King Cup 27-hole net: K Hay 105, B Walker 111.

Kemp Salver 27-hole stableford: J Foot 56, F Brown 51 on c/b.

18-hole net: M Marino 73, J Kerr 76.

18-hole stableford: L McFlinn 35, M Alley 34.

9-hole net: P Johansen 35.

9-hole stableford: S Maisey 16.

Wednesday (Aug 23) — Women’s stableford: R Huhu 41.

Twos: R Huhu.

GRC Rosebowl women’s stableford competition: F Brown 75, J Foot 69.

TUESDAY (Aug 22) — Veteran men’s stableford: M Hutton 42, C Brown 38, A Nairne 36, R Walford 36, C Palmer 36, H White 36, D Tarry 35.

Twos: C Palmer.

Finals of club championships are on SUNDAY. The draw is — No.1 tee, 8.30am: K Hay v J Kerr.

8.38: J Bright v winner of R Taylor v B Huhu, A Pahina v M Kennedy

9.30: Z Rolls v winner of P Tamatea v T Leggett, M Hutton v W McHugh.

Patutahi

TONY Green hit form a week too late on Sunday.

Green’s 81-16-65, for 41 points, won the 0-16 division of the men’s stableford.

He was two points clear of Brian Wallace, who only a week prior knocked him out of the intermediate men’s club championships after being 8-up after nine holes.

Dave Quinn (40pts) won the 17+ division on Sunday while Helen Humble (38) won the women’s competition.

SUNDAY — Men’s stableford, 0-16: T Green 41, B Wallace 39, S Skudder 38, W Baty 36, E Brown jr 36.

17+: D Quinn 40, D Skudder 39, M Owen 39, M de Luze 38, G Watson 36.

Women’s stableford: H Humble 38, H Pomana 37.

Twos: G Tattersfield, M Stock, W Baty.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: S Pohatu 23, T Green 23, T Brodie 20.

Junior division: J Tietjen 22, P Summersby 21, D Tarry 21, H Pomana 20, A Brodie 20 on c/b.

Waikohu

TOM Smith tasted glory and defeat on Sunday.

Smith won the men’s stableford with 96-32-64, for 42 points, but lost his endeavour men’s club championship match to Kahu Tamanui.

SUNDAY — Men’s stableford: T Smith 42, K Tamanui 41, DJ Baty 41, J Baty 37.

Women’s stableford: E Wynyard 35.

Twos: DJ Baty.

Men’s club championship results: Justin Baty def Larry Green (intermediate), Percy Milner def Kahu Tamanui (junior), Kahu Tamanui def Tom Smith (endeavour).

COMING UP: SUNDAY, Baty Memorial mixed pairs, committee meeting, 10am.

Te Puia Springs

ONE round brought Peter Harrison double success on Sunday.

Harrison won the men’s stableford with 38 points and beat Raana Walker in a junior A men’s club championship match.

Other match winners were Bill Clark (intermediate) and Nelson Truman (junior B).

Pauline Summersby (34pts) won the women’s stableford and beat Iritana Ngarimu in a women’s Handicap Cup match.

SUNDAY — Men’s stableford: P Harrison 38, N Truman 37, G Summersby 37, H Rasmussen 35, J Devery 32, P Ngarimu 31, W Rasmussen 31, J Puha 30, J Forrester 30.

Twos: P Harrison, N Truman.

Men’s club championship matches: B Clark def J Devery (intermediate), P Harrison def R Walker (junior A), N Truman def J Puha (junior B).

Women’s stableford: P Summersby 34, F Walker 33, G Roberts 31, I Ngarimu 29, A Cook 29.

Approach: G Roberts.

Women’s Handicap Cup matches: G Roberts def R Ngatai, P Summersby def I Ngarimu.

COMING UP: SUNDAY, men’s club championships, start of women’s club championships.

Tahunga

THE Tahunga open closing day tournament is being held on Saturday.

It features the Noonan Cup combined mixed stableford (arrange your own partner) and men’s stableford.

Cup of tea at 10.30am, tee-off at 11am.

Entry is $20, lunch is provided, dinner to follow.

Inquiries to Tom Sherratt (867-0808) or email tahunga@golf.co.nz

Tolaga Bay

JOHN Hale avenged his 2013 defeat to claim his first club championship title on Sunday.

Hale beat Mike Brooker 2 and 1, reversing the result of their 2013 final.

Mickey Grant is back on the intermediate throne. The 2013 champion beat Walter Robinson 5 and 4.

SUNDAY — Men’s club championship finals, intermediate final: M Grant def W Robinson 5 and 4.

Junior: J Hale def M Brooker 2 and 1.

Medal: J Hale 65, M Grant 74, W Robinson 74, C O’Sullivan 74.

Twos: M Grant, W Robinson.

COMING UP: FRIDAY, 12 noon, rural services day.

Seniors

The 2017 Sean Shivnan Pharmacy Poverty Bay veteran men’s and women’s open tournament is at Poverty Bay Golf Club from Sunday, November 5, to Wednesday, Novmeber 8.

Format for men is strokeplay for Endeavour Cup (55 to 69yrs) and Discovery Cup (70yrs-plus) on Sunday, followed by handicap matchplay in groups of eight from Monday to Wednesday.

Format for women’s strokeplay from Monday to Wednesday.

For fuirther information on the men’s tournament contact Frank Ball (867-3716) or at f.ball@slingshot.co.nz

For further information on the women’s tournament contact Brigit McIldowie (867-7885).

Entry forms are available from the pro shop at the golf club or by emailing pbseniors@outlook.com

Poverty Bay

GOUT in his foot kept Wynne MacLellan out of golf for over two months.

He’s back and on Sunday booked himself a place in the semifinals of the senior men’s club championships.

The 60-year-old, who qualified 13th for the champs in his return early August, defeated Alex Kirkpatrick 2 and 1 in the first round of matchplay on Sunday, then followed it up with par golf in crushing Stefan Andreassen 7 and 6 on Sunday.

It booked him a last-four meeting with No.1 seed Andrew Higham.

Higham finished 21 shots ahead of Pat Butler in strokeplay qualifying but was taken all the way and then some by the bottom seed before getting across the line on the 20th.

There was no such fright the next day for Higham as he eliminated Simon Jeune 4 and 3.

Peter Kerekere last week posted a video on Facebook of Tini Hawea standing in the lake to play his shot on the third hole (he made par).

Days later Hawea starred again as he defeated defending senior men’s champion Kerekere 2 and 1 to move into the semifinals.

The teenager next plays Pete Anderson, who fended off tenacious veteran Tene Goldsmith 2-up on Saturday then defeated William Brown 4 and 3 on Sunday.

Brian Morrissey is halfway to retaining the intermediate crown. The 74-year-old beat Steve Palmer and Mark Norman to set up a semifinal against Vance Richardson, who knocked out Brad Morgan and Duncan Bush.

In the other semi, Neil Mackie, who disposed of Andy Abrahams and top qualifier Deevon Gray, faces Daryl Grant, who defeated Richard Foon and Cliff Poole.

Murray Smith was the only junior player to have two matches over the weekend. He won both — against Alan Destry then top seed Don Wright — and will play Roy Skuse in the semis.

Walter Mackey and Syd Liley are in the other semi.

The endeavour semis pit Noel Absalom against John Rouse and Warwick Thompson against Robin Foster.

SHE has multiple club championship titles to her name but Anne Witters will probably need one of the performances of her golfing life to stay in the hunt for another senior honour.

Witters is next on the hit list of defending women’s champion and white-hot favourite Tessa McDonald.

The first two rounds of matchplay in the 2017 champs were held this week and, as expected, Hawke’s Bay-Poverty Bay representative McDonald comfortably beat Gay Young to move into next week’s semifinals.

There the 2-handicapper faces 15-handicapper Witters, who beat Marg Colebourne, while the other semi pits Skylah Pohatu against Miggles Shanks.

Viv Bell’s defence of the intermediate title ended yesterday. She fell to top qualifier Sally Spence, who next faces Janet Steele.

Kath Willis, who had two twos yesterday, plays Mary Allan in the other intermediate semi.

Defending champion Leigh Fletcher remains alive in the junior championship. She beat Annabelle Sutton yesterday to set up a semifinal clash with Letty Poananga.

Odette Thompson, whose husband Warwick is in the semis of the endeavour men’s club champs, faces Di Webb in the other junior semi.

Semis are on Tuesday and finals are on Wednesday.

TUESDAY/Wednesday — Women’s club championships, round 1 (played on Tuesday), senior division: G Young def L Holmberg, J Kerr withdrew against M Shanks.

Intermediate: V. Bell def M Francois, P Gayford def K Crosby.

Junior: A Sutton def M Lane (retired), O Thompson def S Kemp, L Poananga def S Eriksen.

Round 2 (Wednesday), senior: T McDonald def G Young, A Witters def M Colebourne, S Pohatu def J Utting.

Intermediate: S Spence def V Bell, J Steele def J MacKinnon, K Willis def P Gayford, M Allan def L McLaughlin.

Junior: O Thompson def V Fletcher (retired), D Webb def L Shepherd, L Fletcher def A Sutton, L Poananga def V Fraser.

9-holers: F Allen def J Ngarimu.

9-holers’ bisque par: C Burke +3.

Women’s medal: J MacKinnon 96-26-70.

Twos: K Willis 2, S Kemp.

SUNDAY — Men’s club championships, senior division, first round: A Higham def P Butler, S Jeune def D Situ, S Andreassen def G Brown, W MacLellan def A Kirkpatrick, W Brown def G Morley, P Anderson def T Goldsmith, T Hawea def C Jeffrey, P Kerekere def P Clayton.

Second round: Higham def Jeune, MacLellan def Andreassen, Brown def P Anderson, Hawea def Kerekere.

Intermediate division, first round: M Norman def G Burnside, B. Morrissey def S Palmer, D Bush def K White, V Richardson def B Morgan, C Poole def D Patumaka, D Grant def R Foon, D Gray def B Payne, N Mackie def A Abrahams.

Second round: Morrissey def Norman, Richardson def Bush, Grant def Poole, Mackie def Gray.

Junior division, first round: W Mackey def M Stewart, S Liley def L Foster, M Smith def A Destry, R Skuse def M Armstrong.

Second round: Smith def D Wright.

Endeavour division, first round: J Rouse def S Olsen, R Foster def P Wauchop, W Thompson def B. Read

Men’s stableford, division 1: A White 43, R Gibson 39, B Morrissey 39, T Donovan 37.

Division 2: R Foster 40, C Christie 36, S Liley 36, R Young 35, R Foon 35.

Twos: D Patumaka, T Hawea.

Approach: R Morley.

SATURDAY — Men’s club championships, twos: S Palmer, G Brown, D Patumaka.

Approach: N West.

THURSDAY (Aug 24) — Men’s stableford, division 1: P Clayton 39, V Richardson 38, P Butler 36, G Clapham 36.

Division 2: H Johanson 42, M Armstrong 41, T Sherratt 40, R Owen 39.

Twos: M Armstrong, J Pittar, C Poole, G Clapham, A Kirkpatrick.

Approach: N Mackie.

The semifinals of the men’s club championships are on SATURDAY. The draw is, No.1 tee — Endeavour, 11.52am: N. Absalom v J Rouse, W Thompson v R. Foster.

Junior, 12 noon: W Mackey v S Liley, R Skuse v M Smith.

Intermediate, second 16, 12.07: R Young v N Richardson, G Clapham v J Vaughan.

Intermediate first 16, 12.15: B Morrissey v V Richardson, D Grant v N Mackie.

Senior, 12.22: A Higham v W MacLellan, P Anderson v T Hawea.

12.30: Women.

COMING UP: TOMORROW, veteran women, 9am tee-off; SATURDAY, men’s club championship semifinals; TUESDAY/WEDNESDAY, Sept 5-6, women’s club championship semis and finals; SUNDAY, Sept 10, Booth Shield fundraiser, two-tee start, 8.30am to 10.15, enter at pro shop; WEDNESDAY, Sept 13, Taste One/First Light Frozen women’s 36-hole open foursomes, entries to Vicki or June.

Gisborne Park

Jean Foot is the intermediate women’s club champion for the second time.

Foot defeated Sue Maisey in the 36-hole matchplay final yesterday to add it to her 2011 title.

She led 4-up after 18 holes and went on to win 3 and 2.

Defending champion Francie Hutton and Mahi Marino are to decide the junior women’s title on Saturday while the senior women’s final between Karen Hay and Jo Kerr is scheduled for Sunday, but may be played at a later date due to a bereavement.

It could be one of the shots of Mark Kennedy’s golfing career.

Kennedy advanced to the final of the intermediate men’s club championships, courtesy of an eagle-2, which ended his semifinal against Tom Reynolds on Sunday.

Kennedy was 4-up with four holes to play only for Reynolds to win the 15th and 16th.

With the pressure mounting on the 17th, Kennedy sank a 4-iron for two, which Reynolds watched all the way into the hole, then applauded.

Lying in wait for Kennedy in Sunday’s final is top seed Anthony Pahina who made no contest of his semi against Quentin Peneha. The pair shook hands on the 12th.

Jayden Bright has his sights on another senior men’s title after winning through to the final.

The 2012 champion defeated Brad Reynolds 2 and 1 and will face either Rob Taylor or Bo Huhu.

Reynolds fought back from 3-down to square the match on the 15th but Bright won the 16th and 17th to end it.

Twelve-year-old Zach Rolls is a win away from a club championship crown after beating Mason Emery in the junior semis.

The Gisborne Intermediate student set up victory with a front nine holes of 44 in his 4 and 3 win.

Pete Tamatea and Tony Leggett are to play their junior semi tomorrow.

Mike Hutton and Wayne McHugh are the endeavour finalists.

Electrinet Park results, Sunday — Men’s stableford: Z Boyle 39, S Phillips 38, J Charles 37.

Twos: J Charles.

Approach: Z Boyle.

Men’s best second shot: J Glassford.

King Cup and Kemp Salver women’s 27-hole tournament, King Cup 27-hole net: K Hay 105, B Walker 111.

Kemp Salver 27-hole stableford: J Foot 56, F Brown 51 on c/b.

18-hole net: M Marino 73, J Kerr 76.

18-hole stableford: L McFlinn 35, M Alley 34.

9-hole net: P Johansen 35.

9-hole stableford: S Maisey 16.

Wednesday (Aug 23) — Women’s stableford: R Huhu 41.

Twos: R Huhu.

GRC Rosebowl women’s stableford competition: F Brown 75, J Foot 69.

TUESDAY (Aug 22) — Veteran men’s stableford: M Hutton 42, C Brown 38, A Nairne 36, R Walford 36, C Palmer 36, H White 36, D Tarry 35.

Twos: C Palmer.

Finals of club championships are on SUNDAY. The draw is — No.1 tee, 8.30am: K Hay v J Kerr.

8.38: J Bright v winner of R Taylor v B Huhu, A Pahina v M Kennedy

9.30: Z Rolls v winner of P Tamatea v T Leggett, M Hutton v W McHugh.

Patutahi

TONY Green hit form a week too late on Sunday.

Green’s 81-16-65, for 41 points, won the 0-16 division of the men’s stableford.

He was two points clear of Brian Wallace, who only a week prior knocked him out of the intermediate men’s club championships after being 8-up after nine holes.

Dave Quinn (40pts) won the 17+ division on Sunday while Helen Humble (38) won the women’s competition.

SUNDAY — Men’s stableford, 0-16: T Green 41, B Wallace 39, S Skudder 38, W Baty 36, E Brown jr 36.

17+: D Quinn 40, D Skudder 39, M Owen 39, M de Luze 38, G Watson 36.

Women’s stableford: H Humble 38, H Pomana 37.

Twos: G Tattersfield, M Stock, W Baty.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: S Pohatu 23, T Green 23, T Brodie 20.

Junior division: J Tietjen 22, P Summersby 21, D Tarry 21, H Pomana 20, A Brodie 20 on c/b.

Waikohu

TOM Smith tasted glory and defeat on Sunday.

Smith won the men’s stableford with 96-32-64, for 42 points, but lost his endeavour men’s club championship match to Kahu Tamanui.

SUNDAY — Men’s stableford: T Smith 42, K Tamanui 41, DJ Baty 41, J Baty 37.

Women’s stableford: E Wynyard 35.

Twos: DJ Baty.

Men’s club championship results: Justin Baty def Larry Green (intermediate), Percy Milner def Kahu Tamanui (junior), Kahu Tamanui def Tom Smith (endeavour).

COMING UP: SUNDAY, Baty Memorial mixed pairs, committee meeting, 10am.

Te Puia Springs

ONE round brought Peter Harrison double success on Sunday.

Harrison won the men’s stableford with 38 points and beat Raana Walker in a junior A men’s club championship match.

Other match winners were Bill Clark (intermediate) and Nelson Truman (junior B).

Pauline Summersby (34pts) won the women’s stableford and beat Iritana Ngarimu in a women’s Handicap Cup match.

SUNDAY — Men’s stableford: P Harrison 38, N Truman 37, G Summersby 37, H Rasmussen 35, J Devery 32, P Ngarimu 31, W Rasmussen 31, J Puha 30, J Forrester 30.

Twos: P Harrison, N Truman.

Men’s club championship matches: B Clark def J Devery (intermediate), P Harrison def R Walker (junior A), N Truman def J Puha (junior B).

Women’s stableford: P Summersby 34, F Walker 33, G Roberts 31, I Ngarimu 29, A Cook 29.

Approach: G Roberts.

Women’s Handicap Cup matches: G Roberts def R Ngatai, P Summersby def I Ngarimu.

COMING UP: SUNDAY, men’s club championships, start of women’s club championships.

Tahunga

THE Tahunga open closing day tournament is being held on Saturday.

It features the Noonan Cup combined mixed stableford (arrange your own partner) and men’s stableford.

Cup of tea at 10.30am, tee-off at 11am.

Entry is $20, lunch is provided, dinner to follow.

Inquiries to Tom Sherratt (867-0808) or email tahunga@golf.co.nz

Tolaga Bay

JOHN Hale avenged his 2013 defeat to claim his first club championship title on Sunday.

Hale beat Mike Brooker 2 and 1, reversing the result of their 2013 final.

Mickey Grant is back on the intermediate throne. The 2013 champion beat Walter Robinson 5 and 4.

SUNDAY — Men’s club championship finals, intermediate final: M Grant def W Robinson 5 and 4.

Junior: J Hale def M Brooker 2 and 1.

Medal: J Hale 65, M Grant 74, W Robinson 74, C O’Sullivan 74.

Twos: M Grant, W Robinson.

COMING UP: FRIDAY, 12 noon, rural services day.

Seniors

The 2017 Sean Shivnan Pharmacy Poverty Bay veteran men’s and women’s open tournament is at Poverty Bay Golf Club from Sunday, November 5, to Wednesday, Novmeber 8.

Format for men is strokeplay for Endeavour Cup (55 to 69yrs) and Discovery Cup (70yrs-plus) on Sunday, followed by handicap matchplay in groups of eight from Monday to Wednesday.

Format for women’s strokeplay from Monday to Wednesday.

For fuirther information on the men’s tournament contact Frank Ball (867-3716) or at f.ball@slingshot.co.nz

For further information on the women’s tournament contact Brigit McIldowie (867-7885).

Entry forms are available from the pro shop at the golf club or by emailing pbseniors@outlook.com

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?