Gisborne Club Darts Association results

INDIVIDUAL HIGHLIGHTS

180s: Lee Tamihana (Cossie DONE & Dusted), Sha Hohipa (Cossie DONE & Dusted), Zac Smith (RSA Rose and Thorns), Mike Hughes (2NZ Bulls), Tina Aspalter (2NZ Rebels), Ngata Monika (2NZ McCann’ics), Chris Giddens (2NZ McCann’ics), Heiwari (Wari) Phillips (2NZ Dilligaf), Ani Tangira (2NZ 3).

Best start (140): Sha Hohipa (Cossie DONE & Dusted), Cris Kiri (Cossie Titans), Allen Wildbore (Cossie 2 PHL), Jesse Noa Noa (2NZ RUNVS), Thao Duncan (2NZ RUNVS), George Vaotu’ua (2NZ Bulls), Lorenzo Kaa (2NZ Rebels), Lee Barbarich (2NZ Rebels), Shane Horne (2NZ Rebels), Charlie Reiri (2NZ Rebels).

Best finish (127): Shane Horne (2NZ Rebels).

Most high scores (16): Matt Reedy (Cossie DONE & Dusted).

All games won in the match: Matt Reedy (Cossie DONE & Dusted), Brendon Barry (Cossie 2 PHL), Monty Reedy (Cossie 2 PHL), Mike Price (Cossie 2 PHL), Steve McRoberts (Cossie 2 PHL), Lorenzo Kaa (2NZ Rebels), Pete Archbold (2NZ Dilligaf), Rob Madden (2NZ Dilligaf), Heiwari Phillips (2NZ Dilligaf), Will Smith (2NZ Dilligaf).

RESULTS

(P = pairs won, S = singles won, T = total tons)

Cossie DONE & Dusted 18 Cossie Titans 3: Lee Tamihana (P2 S2 T10) 180, 140, 139, 136, 125 (2), 100 (4); Sha Hohipa (P2 S2 T8) 180, 140st, 140, 121, 116, 100 (3); Matt Reedy (P3 S2 T16) 140 (2), 125, 121, 100 (12); Brian Leach (P3 S1 T8) 121, 100 (7); Marcus Leach (P2 S2 T10) 140 (3), 100 (7); Wayne Tamihana (P2 S2 T5) 140, 125, 120, 100 (2). Syndi Barbarich (P0 S0 T7) 140 (2), 125 (2), 121, 100 (2); Tania Kiri (P0 S0 T5) 134, 118, 100 (3); Cris Kiri (P1 S1 T14) 140st, 140, 132, 125, 123, 100 (9); Denise Renata (P1 S0 T6) 140, 100 (5); Ihaka Kaio Wynyard (P1 S0 T9) 140 (3), 100 (6); Lorna Wynyard (P1 S0 T2) 140, 125.

Cossie 2 PHL 17 RSA Rose and Thorns 4: Brendon Barry (P3 S2 T8) 138, 125, 121, 117, 100 (4); Monty Reedy (P3 S2 T8) 140, 135, 120, 116, 100 (4); Mike Price (P3 S2 T11) 140, 125 (2), 121 (2), 100 (6); Steve (Puna) McRoberts (P3 S2 T5) 125, 100 (4); Allen Wildbore (P3 S0 T5) 140st, 123, 121, 100 (2); Steve (Nizzy) Nisbett (P3 S0 T6) 140 (2), 125, 100 (3). Zac Smith (P0 S1 T4) 180, 140, 133, 100; Gary Grant (P0 S1 T1) 100; Mark Stenning (P0 S0 T7) 132, 125, 100 (5); Chae Whaitiri (P0 S0 T4) 100 (4); Bob Fraider (P0 S1 T5) 140, 125, 105, 101, 100; Kathy Penfold (P0 S1 T6) 135, 101, 100 (4).

2NZ RUNVS 7 2NZ Bulls 14: Jesse Noa Noa (P1 S1 T6) 140st, 134, 110, 100 (3); Di Leach (P1 S0 T1) 121; Thao Duncan (P0 S2 T10) 140st, 140 (3), 123, 100 (5); Webster (Webby) Lewis (P0 S0 T6) 100 (6); Vern Marshall (P2 S1 T9) 121, 100 (8); Josh Taylor (P2 S0 T12) 109, 101, 100f, 100 (9). Mike Hughes (P2 S1 T11) 180, 140, 134, 121, 100 (7); Mannie Duncan (P2 S1 T2) 100 (2); George Vaotu’ua (P2 S1 T6) 140st, 140, 123, 100 (3); Corey Kaio (P2 S1 T8) 140 (2), 125, 121, 100 (4); Te Kotahi (TK) Kaio (P2 S2 T14) 121, 100 (13); Tom Irwin (P2 S2 T10) 140 (2), 137 (2), 100 (6).

Roseland 7 2NZ Rebels 14: John Kingsbeer (P1 S0 T10) 140 (2), 125, 120, 100 (6); Mike Jones (P1 S2 T3) 100 (3); Kevin Morrell (P1 S0 T13) 125 (2), 120, 101, 100 (9); Wayne Morrell (P1 S1 T11) 140 (3), 121, 120, 100 (6); Winston (Black) Wanoa (P1 S1 T7) 100 (7); Nigel Higham (P1 S0 T5) 121 (3), 108f, 100. Lorenzo Kaa (P3 S2 T10) 140st, 140, 125, 124, 121, 100 (5); Lee Barbarich (P3 S1 T10) 140st, 125, 100 (8); Shane Horne (P2 S2 T9) 140st, 127f, 109f, 100 (6); Tina Aspalter (P2 S1 T9) 180, 140, 132, 108, 100 (5); Pauline (Hups) Haapu (P1 S0 T1) 100; Charlie Reiri (P1 S2 T13) 140st, 129, 125, 101 (2), 100 (8).

2NZ Corys 6-Shooters 9 2NZ McCann’ics 6: Glenn Higgins (P2 S1 T5) 140, 100 (4); Rio Edwards (P2 S1 T2) 125 (2); Craig Watson (P2 S0 T3) 100 (3); PJ Smiler (P2 S0 T0); Alf Cross (P2 S0 T2) 100 (2); Mark Bain (P2 S1 T3) 134, 100 (2). Walter Whaitiri (P1 S0 T2) 140, 120; Leah Monika (P1 S0 T1) 129st; Ngata Monika (P2 S1 T7) 180, 140, 118, 100 (4); Mackey Walker (P2 S1 T3) 140, 125, 100; Chris Giddens (P0 S1 T9) 180, 140, 129, 128, 125 (2), 100st, 100 (2).

2NZ Dilligaf 13 RSA McIntosh Allsorts 2: Pat Roberts (P1 S1 T4) 123, 100 (3); Joe Davies (P1 S1 T2) 120, 100; Pete Archbold (P3 S1 T5) 140, 100 (4); Rob Madden (P3 S1 T0); Heiwari (Wari) Phillips (P3 S1 T5) 180, 140 (2), 100st, 100; Will Smith (P3 S1 T0). Rowe Mason (P1 S0 T6) 140 (2), 121, 100st, 100 (2); Sarah Brown-Wanoa (P1 S0 T0); Marisa Neho (P0 S0 T2) 140, 101; Ronnie Pomana (P1 S0 T0); Jason Matete (P1 S0 T0).

Cossie Downers 8 2NZ (3) 7: Liz Low (P1 S0 T2) 121, 120; Ernst Spreiter (P1 S1 T2) 100st, 100; Vanessa Fraider (P2 S1 T1) 100; Dean Allen (P2 S0 T1) 114; Joe Hall (P1 S1 T4) 138st, 120, 100st, 100; Diane Brown (P1 S1 T0). Ora Taukamo-Pohio (P2 S1 T2) 122, 100; Eria Thomas (P2 S0 T2) 133, 102; Karen Pewhairangi (P2 S0 T1) 100f; Joe Tangira (P2 S1 T3) 134, 100 (2); Heni Pewhairangi (P1 S0 T0); Ani Tangira (P1 S0 T2) 180, 133.

DRAW

2NZEF: 2NZ RUNVS v Cossie Titans, 2NZ Bulls v Roseland, 2NZ Dilligaf v 2NZ Corys 6-Shooters.

COSSIE: Cossie 2 PHL v Cossie DONE & Dusted, Cossie Downers v 2NZ McCann’ics.

RSA: RSA Rose and Thorns v 2NZ Rebels, RSA McIntosh Allsorts v 2NZ (3).

Coming up

GCDA Drawn Seeded Pairs (Terry Coote Trophy), RSA, Sunday, October 1: Register by 11.30am.

GCDA Mixed Pairs (Denis Rice Memorial Trophy), 2NZEF, Saturday, October 7: Register by 11.30am

GCDA Rose Bowl (teams of four), 2NZEF, Saturday, October14: Register by 11.30am.

NZDC/GCDA/RSA Aotearoa Maori Tournament, RSA, Saturday/Sunday, October 28/29: Entries to Cris Kiri by Friday, September 29.

INDIVIDUAL HIGHLIGHTS

180s: Lee Tamihana (Cossie DONE & Dusted), Sha Hohipa (Cossie DONE & Dusted), Zac Smith (RSA Rose and Thorns), Mike Hughes (2NZ Bulls), Tina Aspalter (2NZ Rebels), Ngata Monika (2NZ McCann’ics), Chris Giddens (2NZ McCann’ics), Heiwari (Wari) Phillips (2NZ Dilligaf), Ani Tangira (2NZ 3).

Best start (140): Sha Hohipa (Cossie DONE & Dusted), Cris Kiri (Cossie Titans), Allen Wildbore (Cossie 2 PHL), Jesse Noa Noa (2NZ RUNVS), Thao Duncan (2NZ RUNVS), George Vaotu’ua (2NZ Bulls), Lorenzo Kaa (2NZ Rebels), Lee Barbarich (2NZ Rebels), Shane Horne (2NZ Rebels), Charlie Reiri (2NZ Rebels).

Best finish (127): Shane Horne (2NZ Rebels).

Most high scores (16): Matt Reedy (Cossie DONE & Dusted).

All games won in the match: Matt Reedy (Cossie DONE & Dusted), Brendon Barry (Cossie 2 PHL), Monty Reedy (Cossie 2 PHL), Mike Price (Cossie 2 PHL), Steve McRoberts (Cossie 2 PHL), Lorenzo Kaa (2NZ Rebels), Pete Archbold (2NZ Dilligaf), Rob Madden (2NZ Dilligaf), Heiwari Phillips (2NZ Dilligaf), Will Smith (2NZ Dilligaf).

RESULTS

(P = pairs won, S = singles won, T = total tons)

Cossie DONE & Dusted 18 Cossie Titans 3: Lee Tamihana (P2 S2 T10) 180, 140, 139, 136, 125 (2), 100 (4); Sha Hohipa (P2 S2 T8) 180, 140st, 140, 121, 116, 100 (3); Matt Reedy (P3 S2 T16) 140 (2), 125, 121, 100 (12); Brian Leach (P3 S1 T8) 121, 100 (7); Marcus Leach (P2 S2 T10) 140 (3), 100 (7); Wayne Tamihana (P2 S2 T5) 140, 125, 120, 100 (2). Syndi Barbarich (P0 S0 T7) 140 (2), 125 (2), 121, 100 (2); Tania Kiri (P0 S0 T5) 134, 118, 100 (3); Cris Kiri (P1 S1 T14) 140st, 140, 132, 125, 123, 100 (9); Denise Renata (P1 S0 T6) 140, 100 (5); Ihaka Kaio Wynyard (P1 S0 T9) 140 (3), 100 (6); Lorna Wynyard (P1 S0 T2) 140, 125.

Cossie 2 PHL 17 RSA Rose and Thorns 4: Brendon Barry (P3 S2 T8) 138, 125, 121, 117, 100 (4); Monty Reedy (P3 S2 T8) 140, 135, 120, 116, 100 (4); Mike Price (P3 S2 T11) 140, 125 (2), 121 (2), 100 (6); Steve (Puna) McRoberts (P3 S2 T5) 125, 100 (4); Allen Wildbore (P3 S0 T5) 140st, 123, 121, 100 (2); Steve (Nizzy) Nisbett (P3 S0 T6) 140 (2), 125, 100 (3). Zac Smith (P0 S1 T4) 180, 140, 133, 100; Gary Grant (P0 S1 T1) 100; Mark Stenning (P0 S0 T7) 132, 125, 100 (5); Chae Whaitiri (P0 S0 T4) 100 (4); Bob Fraider (P0 S1 T5) 140, 125, 105, 101, 100; Kathy Penfold (P0 S1 T6) 135, 101, 100 (4).

2NZ RUNVS 7 2NZ Bulls 14: Jesse Noa Noa (P1 S1 T6) 140st, 134, 110, 100 (3); Di Leach (P1 S0 T1) 121; Thao Duncan (P0 S2 T10) 140st, 140 (3), 123, 100 (5); Webster (Webby) Lewis (P0 S0 T6) 100 (6); Vern Marshall (P2 S1 T9) 121, 100 (8); Josh Taylor (P2 S0 T12) 109, 101, 100f, 100 (9). Mike Hughes (P2 S1 T11) 180, 140, 134, 121, 100 (7); Mannie Duncan (P2 S1 T2) 100 (2); George Vaotu’ua (P2 S1 T6) 140st, 140, 123, 100 (3); Corey Kaio (P2 S1 T8) 140 (2), 125, 121, 100 (4); Te Kotahi (TK) Kaio (P2 S2 T14) 121, 100 (13); Tom Irwin (P2 S2 T10) 140 (2), 137 (2), 100 (6).

Roseland 7 2NZ Rebels 14: John Kingsbeer (P1 S0 T10) 140 (2), 125, 120, 100 (6); Mike Jones (P1 S2 T3) 100 (3); Kevin Morrell (P1 S0 T13) 125 (2), 120, 101, 100 (9); Wayne Morrell (P1 S1 T11) 140 (3), 121, 120, 100 (6); Winston (Black) Wanoa (P1 S1 T7) 100 (7); Nigel Higham (P1 S0 T5) 121 (3), 108f, 100. Lorenzo Kaa (P3 S2 T10) 140st, 140, 125, 124, 121, 100 (5); Lee Barbarich (P3 S1 T10) 140st, 125, 100 (8); Shane Horne (P2 S2 T9) 140st, 127f, 109f, 100 (6); Tina Aspalter (P2 S1 T9) 180, 140, 132, 108, 100 (5); Pauline (Hups) Haapu (P1 S0 T1) 100; Charlie Reiri (P1 S2 T13) 140st, 129, 125, 101 (2), 100 (8).

2NZ Corys 6-Shooters 9 2NZ McCann’ics 6: Glenn Higgins (P2 S1 T5) 140, 100 (4); Rio Edwards (P2 S1 T2) 125 (2); Craig Watson (P2 S0 T3) 100 (3); PJ Smiler (P2 S0 T0); Alf Cross (P2 S0 T2) 100 (2); Mark Bain (P2 S1 T3) 134, 100 (2). Walter Whaitiri (P1 S0 T2) 140, 120; Leah Monika (P1 S0 T1) 129st; Ngata Monika (P2 S1 T7) 180, 140, 118, 100 (4); Mackey Walker (P2 S1 T3) 140, 125, 100; Chris Giddens (P0 S1 T9) 180, 140, 129, 128, 125 (2), 100st, 100 (2).

2NZ Dilligaf 13 RSA McIntosh Allsorts 2: Pat Roberts (P1 S1 T4) 123, 100 (3); Joe Davies (P1 S1 T2) 120, 100; Pete Archbold (P3 S1 T5) 140, 100 (4); Rob Madden (P3 S1 T0); Heiwari (Wari) Phillips (P3 S1 T5) 180, 140 (2), 100st, 100; Will Smith (P3 S1 T0). Rowe Mason (P1 S0 T6) 140 (2), 121, 100st, 100 (2); Sarah Brown-Wanoa (P1 S0 T0); Marisa Neho (P0 S0 T2) 140, 101; Ronnie Pomana (P1 S0 T0); Jason Matete (P1 S0 T0).

Cossie Downers 8 2NZ (3) 7: Liz Low (P1 S0 T2) 121, 120; Ernst Spreiter (P1 S1 T2) 100st, 100; Vanessa Fraider (P2 S1 T1) 100; Dean Allen (P2 S0 T1) 114; Joe Hall (P1 S1 T4) 138st, 120, 100st, 100; Diane Brown (P1 S1 T0). Ora Taukamo-Pohio (P2 S1 T2) 122, 100; Eria Thomas (P2 S0 T2) 133, 102; Karen Pewhairangi (P2 S0 T1) 100f; Joe Tangira (P2 S1 T3) 134, 100 (2); Heni Pewhairangi (P1 S0 T0); Ani Tangira (P1 S0 T2) 180, 133.

DRAW

2NZEF: 2NZ RUNVS v Cossie Titans, 2NZ Bulls v Roseland, 2NZ Dilligaf v 2NZ Corys 6-Shooters.

COSSIE: Cossie 2 PHL v Cossie DONE & Dusted, Cossie Downers v 2NZ McCann’ics.

RSA: RSA Rose and Thorns v 2NZ Rebels, RSA McIntosh Allsorts v 2NZ (3).

Coming up

GCDA Drawn Seeded Pairs (Terry Coote Trophy), RSA, Sunday, October 1: Register by 11.30am.

GCDA Mixed Pairs (Denis Rice Memorial Trophy), 2NZEF, Saturday, October 7: Register by 11.30am

GCDA Rose Bowl (teams of four), 2NZEF, Saturday, October14: Register by 11.30am.

NZDC/GCDA/RSA Aotearoa Maori Tournament, RSA, Saturday/Sunday, October 28/29: Entries to Cris Kiri by Friday, September 29.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you voting in the election, and if so when?