Swimming was the winner — Martin

FLAT OUT: Enterprise Swim Team’s Freya Wilson was one of many from the club who gave everything and then some more on their way to winning the senior trophy at the HB-PB Summer Championships. Picture by Rebecca Grunwell

SUCCESSFUL coaches will often say “it was team effort” and Enterprise Swim team head coach Gary Martin wasn’t about to break with tradition after his club won the Seniors Cup (14 years and over age group) at the Hawke’s Bay-Poverty Bay summer champs at the Olympic pool.

“The swimmers and staff of the club owe a huge thank you to the people who work so hard behind the scenes to make events like this happen,” said Martin.

“They are commonly called The Engine Room, and never a truer phrase was said in this case.

“Looking back on last year’s results we never won any of the major points awards and now we have the seniors trophy.”

Martin said the club focus was on the future “aiming for national honours with the seniors”.

“All our coaches — Julie McLaughlin, Matt Martin, Jonette Maynard, Josh Taylor-Martin and Shona Martin — are all on the same wavelength.

“Our management team of Jo Patterson and Kristen Simmons are experienced and we have been working together for a very long time, which means all our swimmers are taken care of and on the ball as far as getting to the start line on time is concerned.

“Our success at the meet was very much a team effort, not only from the swimmers but the administration.

“The parents are very supportive of our programme.”

Martin said the “perform well during the course of the three-day meet philosophy” paid off when Enterprise came from 120 points behind going into the final day to overhaul Napier’s Aquahawks.

“We were behind the eight ball but we had a chat with the team and they really dug deep, particularly in the final session and they did a superb job rolling over the top of Aquahawks, particularly in the final three events.

This also created a great atmosphere to finish the meet with teammates up on the side of the pool, screaming and cheering on their respective swimmers.

“Some very fast times were the result which was pleasantly surprising as they would have been on the limits of exhaustion.

“Too many swimmers achieved qualifying times for national events to mention.

“Once again swimming was the winner as there were a lot of very tired, but smiling faces at the conclusion of the meet.”

Enterprise Cars Swim Team

Senior champions (14 years and over).

FINA highest points swim of the meet: Joshua Taylor-Martin.

Club won seven relays.

Age-group winners:

Tyler Finau (13yrs girls).

Jaimee Fisher (16yrs and over women).

Bradley Anderson (10yrs boys).

Jack Keepa (13yrs boys).

Michael Pickett (15yrs boys).

Joshua Taylor-Martin (16yrs and over men).

Aggregate Trophy winners:

Jack Keepa (12/13yrs boys).

Tyler Finau (12/13 girls).

Joshua Taylor-Martin (16yrs and over men).

Jaimee Fisher (16yrs and over women).

Men’s fastest 1500m freestyle (Johnstone Cup):

Joshua Taylor-Martin

Women’s fastest 800m freestyle (Lewis Cup):

Tyler Finau.

Men’s fastest 50m freestyle ( Brendon Long Memorial Cup): Joshua Taylor-Martin.

HB/PB record: Emily Horne (13yrs girls 50m butterfly): 29.66.

Total medal tally: 82 gold, 65 silver, 47 bronze.

Individual results:

Bradley Anderson (12 pbs), Cody Anderson (14), Elisa Barbier (5), Alesha Batisaresare (5), Josie Baxendale (4), Lydia Baxendale (1), Ben Blakeman (6), Kate Blakeman (5) Peti-Ata Bowden (13), Ralo Bright (9), Yahni Brown (4), Jacob Douglas (11), Alessandra Evans (4), Isabelle Evans (3), Tyler Finau (3), Jaimee Fisher (2), Bella Fitzharris (13), Jasper Florence (7), Samuel Florence (7), Denby Gallagher (2), Devon Hatwell (4), Scott Hatwell (8), Emily Horne (17), Jackson Horne (8), Kayla Hutchings (2), Charlie Keepa (7), Jack Keepa (8), Oliver Keepa-Fitzsimmons (5), Maesyn Koia (4), Zavier Low (6), Holli MacDonald (3), Caleb Ney (9), Josiah Ney (6), Matthew Ney (6), Emily Petro (4), Sophie Petro (13), Michael Pickett (3), Nathan Proctor (5), Danielle Scott (4), Marc Simmons (2), Ava Smith (14), Alice Sparks (5), Ella Sutton (7), Maddy Symes (2), Joshua Taylor-Martin (2), Theo Weatherley (3), Areeza Weir (2), Edan Wilson (9), Freya Wilson (4), Taran Wilson (9).

Comet

Top Junior Club.

Age-group winners: Natalie Johnson (9yrs and under girls).

Jodiesha Kirkpatrick (11yrs girls).

Kyle Seabrook (11yrs boys).

Relay trophies:

10yrs and under boys freestyle and medley.

10yrs and under girls medley.

12yrs and under girls freestyle and medley.

Age-group winners:

Kaleb Takoko (9yrs and under boys).

Bobbi Atawhai-Crawford (10yrs girls).

Rixon Skudder (10yrs boys).

William Matthews (11yrs boys).

Angus Blair (12yrs boys).

Brad Hill (13yrs boys).

Jamie Joblin (14yrs boys).

Club records:

Jodiesha Kirkpatrick (100m freestyle); Imogen Amor-Bendall (100m butterfly); Rixon Skudder (50m backstroke, 100m back stroke, 50m butterfly).

Individual results:

Imogen Amor-Bendall (3 gold, 5 bronze); Chloe Atkins-Wells (31 sec pb 200m freestyle); Angus Baker (1 silver, 3 bronze); Angus Blair (1 gold, 9 silver, 2 bronze); Asia Braithwaite (12 sec pb 100m breaststroke); Mahisa Braithwaite (6 sec pb 100m breaststroke); Tamsyn Brown (2 gold, 1 silver); Erica Butt (10 sec pb 100, freestyle); Obe Chaffey, 25 sec pb 100m backstroke); Bobbi Atawhai-Crawford (2 silver, 5 bronze); Hayley Durston (1 bronze); Samantha Durston (1 gold); Stevie Durston (6 sec pb 100m freestyle); Noah Emerre (32 sec pb 100m breaststroke); Riria Ferris-Reynolds (8 sec pb 50m breaststroke); Holly Fisher (4 bronze); Katelyn Grimson (2 bronze); Fletcher Haar (1 gold); Lochlann Haar (1 silver, 1 bronze); Aria Harrison (2 silver); Brad Hill (1 gold, 6 silver, 1 bronze); Gemma Hill (11 sec pb 200m freestyle); Lilly Hulley (2 silver); Jamie Joblin (4 gold, 4 silver, 1 bronze); Matthew Joblin (8 sec pb 100m freestyle); Natalie Johnson (5 gold, 1 silver, 2 bronze); Ariana Kepa (10 sec pb 100m breaststroke); Hannah King (24 sec pb 200m breaststroke); AJ Kinsella (2 silver); Eva Kinsella (8 sec pb 50m breaststroke); Jodiesha Kirkpatrick (12 gold); Ben Langford (8 sec pb 100m freestyle); Gareth Langford (21 sec pb 100m breaststroke); Gus Logan (3 sec pb 100m backstroke); Bonnie Lynch (8 sec pb 100m backstroke); Brooke Matthews (19 sec pb 50m breaststroke); William Matthews (2 gold, 3 silver, 3 bronze); Jess McIntyre (10 sec pb 50m breaststroke); Celine McNabb (7 sec pb 50m butterfly); Gemini McNabb (4sec pb 50m butterfly); Shanice McNabb (4 sec pb 100, freestyle); Chloe Moore (27 sec pb 50m butterfly); Emma Niven (1 silver, 1 bronze); Sophia O’Hara (1 silver); Nia O’Leary (4 sec pb 100m freestyle); Max Phillips (4 silver, 3 bronze), Kaylah Reynolds (3 bronze); Kyle Seabrook (6 gold, 2 silver, 2 bronze), Rixon Skudder (5 gold, 7 silver); Felix Sparks (3 bronze); Jasmine Sparks (2 sec pb 50m breaststroke); Lily Sparks (1 sec pb 100m breaststroke); Petra Sparks (1 sec pb 50m backstroke); Zita Szoke (11 sec pb 100m backstroke); Kaleb Takoko (2 gold, 2 silver); Kruze Takoko (1 silver, 1 bronze), Morgan Tamatea (1 sec pb 50m backstroke); Kobe Teka-Kururangi (2 gold, 2 silver, 2 bronze); Elijah Wright (5 sec pb 100m freestyle); Noah Wright (5 sec pb 50, breaststroke).

SUCCESSFUL coaches will often say “it was team effort” and Enterprise Swim team head coach Gary Martin wasn’t about to break with tradition after his club won the Seniors Cup (14 years and over age group) at the Hawke’s Bay-Poverty Bay summer champs at the Olympic pool.

“The swimmers and staff of the club owe a huge thank you to the people who work so hard behind the scenes to make events like this happen,” said Martin.

“They are commonly called The Engine Room, and never a truer phrase was said in this case.

“Looking back on last year’s results we never won any of the major points awards and now we have the seniors trophy.”

Martin said the club focus was on the future “aiming for national honours with the seniors”.

“All our coaches — Julie McLaughlin, Matt Martin, Jonette Maynard, Josh Taylor-Martin and Shona Martin — are all on the same wavelength.

“Our management team of Jo Patterson and Kristen Simmons are experienced and we have been working together for a very long time, which means all our swimmers are taken care of and on the ball as far as getting to the start line on time is concerned.

“Our success at the meet was very much a team effort, not only from the swimmers but the administration.

“The parents are very supportive of our programme.”

Martin said the “perform well during the course of the three-day meet philosophy” paid off when Enterprise came from 120 points behind going into the final day to overhaul Napier’s Aquahawks.

“We were behind the eight ball but we had a chat with the team and they really dug deep, particularly in the final session and they did a superb job rolling over the top of Aquahawks, particularly in the final three events.

This also created a great atmosphere to finish the meet with teammates up on the side of the pool, screaming and cheering on their respective swimmers.

“Some very fast times were the result which was pleasantly surprising as they would have been on the limits of exhaustion.

“Too many swimmers achieved qualifying times for national events to mention.

“Once again swimming was the winner as there were a lot of very tired, but smiling faces at the conclusion of the meet.”

Enterprise Cars Swim Team

Senior champions (14 years and over).

FINA highest points swim of the meet: Joshua Taylor-Martin.

Club won seven relays.

Age-group winners:

Tyler Finau (13yrs girls).

Jaimee Fisher (16yrs and over women).

Bradley Anderson (10yrs boys).

Jack Keepa (13yrs boys).

Michael Pickett (15yrs boys).

Joshua Taylor-Martin (16yrs and over men).

Aggregate Trophy winners:

Jack Keepa (12/13yrs boys).

Tyler Finau (12/13 girls).

Joshua Taylor-Martin (16yrs and over men).

Jaimee Fisher (16yrs and over women).

Men’s fastest 1500m freestyle (Johnstone Cup):

Joshua Taylor-Martin

Women’s fastest 800m freestyle (Lewis Cup):

Tyler Finau.

Men’s fastest 50m freestyle ( Brendon Long Memorial Cup): Joshua Taylor-Martin.

HB/PB record: Emily Horne (13yrs girls 50m butterfly): 29.66.

Total medal tally: 82 gold, 65 silver, 47 bronze.

Individual results:

Bradley Anderson (12 pbs), Cody Anderson (14), Elisa Barbier (5), Alesha Batisaresare (5), Josie Baxendale (4), Lydia Baxendale (1), Ben Blakeman (6), Kate Blakeman (5) Peti-Ata Bowden (13), Ralo Bright (9), Yahni Brown (4), Jacob Douglas (11), Alessandra Evans (4), Isabelle Evans (3), Tyler Finau (3), Jaimee Fisher (2), Bella Fitzharris (13), Jasper Florence (7), Samuel Florence (7), Denby Gallagher (2), Devon Hatwell (4), Scott Hatwell (8), Emily Horne (17), Jackson Horne (8), Kayla Hutchings (2), Charlie Keepa (7), Jack Keepa (8), Oliver Keepa-Fitzsimmons (5), Maesyn Koia (4), Zavier Low (6), Holli MacDonald (3), Caleb Ney (9), Josiah Ney (6), Matthew Ney (6), Emily Petro (4), Sophie Petro (13), Michael Pickett (3), Nathan Proctor (5), Danielle Scott (4), Marc Simmons (2), Ava Smith (14), Alice Sparks (5), Ella Sutton (7), Maddy Symes (2), Joshua Taylor-Martin (2), Theo Weatherley (3), Areeza Weir (2), Edan Wilson (9), Freya Wilson (4), Taran Wilson (9).

Comet

Top Junior Club.

Age-group winners: Natalie Johnson (9yrs and under girls).

Jodiesha Kirkpatrick (11yrs girls).

Kyle Seabrook (11yrs boys).

Relay trophies:

10yrs and under boys freestyle and medley.

10yrs and under girls medley.

12yrs and under girls freestyle and medley.

Age-group winners:

Kaleb Takoko (9yrs and under boys).

Bobbi Atawhai-Crawford (10yrs girls).

Rixon Skudder (10yrs boys).

William Matthews (11yrs boys).

Angus Blair (12yrs boys).

Brad Hill (13yrs boys).

Jamie Joblin (14yrs boys).

Club records:

Jodiesha Kirkpatrick (100m freestyle); Imogen Amor-Bendall (100m butterfly); Rixon Skudder (50m backstroke, 100m back stroke, 50m butterfly).

Individual results:

Imogen Amor-Bendall (3 gold, 5 bronze); Chloe Atkins-Wells (31 sec pb 200m freestyle); Angus Baker (1 silver, 3 bronze); Angus Blair (1 gold, 9 silver, 2 bronze); Asia Braithwaite (12 sec pb 100m breaststroke); Mahisa Braithwaite (6 sec pb 100m breaststroke); Tamsyn Brown (2 gold, 1 silver); Erica Butt (10 sec pb 100, freestyle); Obe Chaffey, 25 sec pb 100m backstroke); Bobbi Atawhai-Crawford (2 silver, 5 bronze); Hayley Durston (1 bronze); Samantha Durston (1 gold); Stevie Durston (6 sec pb 100m freestyle); Noah Emerre (32 sec pb 100m breaststroke); Riria Ferris-Reynolds (8 sec pb 50m breaststroke); Holly Fisher (4 bronze); Katelyn Grimson (2 bronze); Fletcher Haar (1 gold); Lochlann Haar (1 silver, 1 bronze); Aria Harrison (2 silver); Brad Hill (1 gold, 6 silver, 1 bronze); Gemma Hill (11 sec pb 200m freestyle); Lilly Hulley (2 silver); Jamie Joblin (4 gold, 4 silver, 1 bronze); Matthew Joblin (8 sec pb 100m freestyle); Natalie Johnson (5 gold, 1 silver, 2 bronze); Ariana Kepa (10 sec pb 100m breaststroke); Hannah King (24 sec pb 200m breaststroke); AJ Kinsella (2 silver); Eva Kinsella (8 sec pb 50m breaststroke); Jodiesha Kirkpatrick (12 gold); Ben Langford (8 sec pb 100m freestyle); Gareth Langford (21 sec pb 100m breaststroke); Gus Logan (3 sec pb 100m backstroke); Bonnie Lynch (8 sec pb 100m backstroke); Brooke Matthews (19 sec pb 50m breaststroke); William Matthews (2 gold, 3 silver, 3 bronze); Jess McIntyre (10 sec pb 50m breaststroke); Celine McNabb (7 sec pb 50m butterfly); Gemini McNabb (4sec pb 50m butterfly); Shanice McNabb (4 sec pb 100, freestyle); Chloe Moore (27 sec pb 50m butterfly); Emma Niven (1 silver, 1 bronze); Sophia O’Hara (1 silver); Nia O’Leary (4 sec pb 100m freestyle); Max Phillips (4 silver, 3 bronze), Kaylah Reynolds (3 bronze); Kyle Seabrook (6 gold, 2 silver, 2 bronze), Rixon Skudder (5 gold, 7 silver); Felix Sparks (3 bronze); Jasmine Sparks (2 sec pb 50m breaststroke); Lily Sparks (1 sec pb 100m breaststroke); Petra Sparks (1 sec pb 50m backstroke); Zita Szoke (11 sec pb 100m backstroke); Kaleb Takoko (2 gold, 2 silver); Kruze Takoko (1 silver, 1 bronze), Morgan Tamatea (1 sec pb 50m backstroke); Kobe Teka-Kururangi (2 gold, 2 silver, 2 bronze); Elijah Wright (5 sec pb 100m freestyle); Noah Wright (5 sec pb 50, breaststroke).

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

JUSTIN EATON, Rotorua - 9 days ago
Wow . . . Julie McLaughlin, now one of the coaches - she was a great swimmer herself! I was at GBHS with her brother Paul, famed for his acting . . . and in FMG television commercial advertising!

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Do you support the $6 million proposal for Rugby Park, which includes synthetic turf, an athletics track, additional sportsfield, all-weather sports pavilion and conference/function centre?