Josiah and Caleb Ney head-to-head in Tairawhiti's secondary schools' tri racing

Out of the water: Josiah Ney on his way to victory in the senior division of the Tairawhiti Secondary Schools' Triathlon this week. Picture by Liam Clayton

Brothers Josiah and Caleb Ney were first and second in the senior division of the Tairawhiti Secondary Schools Triathlon this week.

Josiah won the race in 38 minutes 53 seconds and Caleb was second in 41:50. Tyler Evans was third in 48:15.

Maia Rickard was first senior girl home, in one hour and two seconds, one second ahead of Honey Mokomoko, 1:00:03.

Third senior girl home was Ruby Westrupp, 1:03:46.

Haylee Law was first junior girl to finish, in 51:04. Myah Houthuijzen was second, in 55:39, and Zoe Stallmach was third, in 1:10:37.

Matthew Ney, brother of Josiah and Caleb, was first Year 8 boy to finish, in 24:53. Angus Baker was second, in 26:10, and Angus Blair was third, in 27:04.

Year 8 girl Tui Ruifrok completed the course in 30:02.

Bella Fitzharris was fastest overall in the Year 7 race, finishing the course in 28:34. Second girl home was Jordis Anderson, 29:51, and third was Thora Pocock, 33:56.

First Year 7 boy was Maxwell Phillips, in 28:54. Second boy home was Ty Houthuijzen, in 32:09, and third was Callum Hawkins, in 32:18.

In the teams races, Gisborne Boys’ High School Diamonds (swimmer Jack Simperingham, cyclist Jack McLaughlin and runner Ben Bristow) won the senior race, in 42:356. Gisborne Girls’ High School 4 (Georgie Pitkethley, Christy Tate and Maddie Wilson) were second, in 48:25. GBHS 1 (Keane Williams, Jesse Rambay and Denning Lea) were third, in 59:39.

GGHS 2 (Sasha Fergus, Jessie Kapene and Jessikah Fearnley) won the junior teams race, in 51:57. Lytton Girls (Samantha Durston, Rubi Perano and Skye Briggs) were second, in 54:57.

WOK One (Erica Butt, Helen Evans and Bridie Morrison) were first Year 7 team home, in 30:18. WOK Two (Natalie Johnson, Kate Roche and Amy Pardoe) were second, in 32:19. WOK Three (Brodie Aporo, Alex Burgess and Brodie Aporo) were third, in 34:03.

Brothers Josiah and Caleb Ney were first and second in the senior division of the Tairawhiti Secondary Schools Triathlon this week.

Josiah won the race in 38 minutes 53 seconds and Caleb was second in 41:50. Tyler Evans was third in 48:15.

Maia Rickard was first senior girl home, in one hour and two seconds, one second ahead of Honey Mokomoko, 1:00:03.

Third senior girl home was Ruby Westrupp, 1:03:46.

Haylee Law was first junior girl to finish, in 51:04. Myah Houthuijzen was second, in 55:39, and Zoe Stallmach was third, in 1:10:37.

Matthew Ney, brother of Josiah and Caleb, was first Year 8 boy to finish, in 24:53. Angus Baker was second, in 26:10, and Angus Blair was third, in 27:04.

Year 8 girl Tui Ruifrok completed the course in 30:02.

Bella Fitzharris was fastest overall in the Year 7 race, finishing the course in 28:34. Second girl home was Jordis Anderson, 29:51, and third was Thora Pocock, 33:56.

First Year 7 boy was Maxwell Phillips, in 28:54. Second boy home was Ty Houthuijzen, in 32:09, and third was Callum Hawkins, in 32:18.

In the teams races, Gisborne Boys’ High School Diamonds (swimmer Jack Simperingham, cyclist Jack McLaughlin and runner Ben Bristow) won the senior race, in 42:356. Gisborne Girls’ High School 4 (Georgie Pitkethley, Christy Tate and Maddie Wilson) were second, in 48:25. GBHS 1 (Keane Williams, Jesse Rambay and Denning Lea) were third, in 59:39.

GGHS 2 (Sasha Fergus, Jessie Kapene and Jessikah Fearnley) won the junior teams race, in 51:57. Lytton Girls (Samantha Durston, Rubi Perano and Skye Briggs) were second, in 54:57.

WOK One (Erica Butt, Helen Evans and Bridie Morrison) were first Year 7 team home, in 30:18. WOK Two (Natalie Johnson, Kate Roche and Amy Pardoe) were second, in 32:19. WOK Three (Brodie Aporo, Alex Burgess and Brodie Aporo) were third, in 34:03.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Do you agree that ratepayers in the city and on the Flats should subsidise some of the spending on rural roads in the district?

    See also:
    April 21 editorial, The local share of roads spending