Poverty Bay - East Coast Golf Roundup

Golfers farewell Letty Poananga

Golfers farewell Letty Poananga

File picture

Poverty Bay

THE OPSM Eastland Eyecare 27-hole women’s open foursomes was shrouded with sadness yesterday following the death of Letty Poananga last week.

Letty was a hugely popular member of the Tolaga Bay and Poverty Bay clubs, contributing extensively to both clubs on and off the fairways.

She was also involved in the Hawke’s Bay-Poverty Bay and women’s interzone scene over the years as a player and adminstrator, including a stint as Northern Zone women’s representative for HBPB golf.

She had a history of success at her two home clubs, including winning the Oman Cup women’s matchplay title at Poverty Bay earlier this year.

But perhaps her most memorable highlights came from being part of successful teams in many Lucy Hawke’s Bay and Poverty Bay.

Letty had a big smile and a magnetic personality.

In a tribute to their clubmate, Tolaga Bay Golf Club said “We will never forget someone who gave us so much to remember” while Poverty Bay Golf Club ladies said “You are on your fairway to heaven”.

In yesterday’s 27-hole open, Gisborne Park’s Karen Hay and Jean Foot were emphatic winners of the Anne Bell Salver for overall gross with a 136 total.

They were 11 strokes superior to runners-up Gay Young and MJ Bloem.

Poverty Bay pair Miggles Shanks and Vicki Fraser, posted 111.25 to win the Reah Lahmert Cp for overall net.

Peri Gayford and Sharon Bramwell were a stroke back in second.

BERNIE Rothschild knows how to win a Barns-Graham Cup men’s pairs title although it’s been over 20 years since he did it.

Rothschild and partner Jimmy Situ advanced to round 2 with a 1-up matchplay win over second seeds Andy Hayward and Mark Stewart on Saturday.

Hayward had partnered both Rothschild and Situ in previous BG Cup competitions, including last year when he and Situ combined to oust the fourth seeds in the opening round.

The proverbial boot was on Hayward’s other foot on Saturday, as Rothschild and Situ came from 4-down after four holes — a Rothschild par on the 18th settling it.

Rothschild is looking for a second BG crown, having won it in 1997 and finishing runner-up last year.

Top seeds Marc Armstrong and John Pittar negotiated their first hurdle in beating two-time BG cup winners Bill Allen and Roy Skuse.

Round 2 is on Saturday.

WEDNESDAY — OPSM Eastland Eyecare 27-hole women’s open foursomes, overall gross, Anne Bell Salver: K Hay/J Foot 136, G Young/MJ Bloem 147.

Overall net, Reah Lahmert Cup: V Fraser/M Shanks 111.25 from P Gayford/S Bramwell 112.25, J Bell/V Bell 119.25, A Hale/T Waru 121, B Walker/M Philip 121.25, S Pohatu/J Ewart 122.5, A Gemmell/L Fletcher 123, O Thompson/F Pell 126.25, S Spence/M Francois 128, J Utting/J Steele 128.75.

Best second shots on 19: A Hale/T Waru, V Bell/J Bell.

Best third shots on 5: L Fletcher/A Gemmell, S Spence/M Francois.

Twos: K Hay/J Foot.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: G Morley 38, R Gibson 38, P Anderson 37, M Norman 37.

Division 2: R Morley 38, L Pollitt 38, B Payne 36, A Baldwin 34.

Twos: L Pollitt, L Hewson, B Morrissey, A White.

Approach: P Rickard.

Saturday — Barns-Graham Cup men’s pairs matchplay, round 1: M Armstrong/J Pittar def R Skuse/B Allen; M Cameron/P Goodwin def B Brown/R Gibson; V Richardson/N Richardson def M Barker/B Colbert, D Wright/M Karalus def H Douglas/C Taewa, R Wells/W Thompson def B Read/M Smith, G Brown/D Griffin def A Baldwin/N Higham, D Pirimona/S Andreassen def J McGregor/P Wauchop, M Norman/D Jenkins def M Orford/A Bacon, G Burnside/T Goldsmith def D Grant/D Cook, A Kirkpatrick/P Graham def M Stevens/P Bayly, K White/B Morgan def F Ball/R Foster, C Christie/C Poole def B Morrissey/C Simpson, R Young/N Jones def T Donovan/D Patumaka, P Grogan/J Kerekere def J Williams/C Dean, D Situ/E Atherton def G Eriksen/ M Dodgshun, J Situ/B Rothschild def A Hayward/M Stewart.

Approach: P Butler.

Thursday (June 21) — Men’s stableford, division 1: A White 36, J Bryden 35, A Kirkpatrick 34.

Division 2: D Bush 37, R Third 37, C Poole 36, D Mettrick 35.

Twos: A White

Approach: A White.

Te Puia Springs

JOHN Babbington-Welsh was a clearcut winner in Sunday club golf.

Babbington-Welsh won with 86-25-61, for 41 points — five points ahead of Ian Sykes.

Sykes, who has had a successful run of late, enjoyed another win. He and partner Dick Cook knocked Bill Clark and Nelson Truman out of the Busby Tray men’s pairs.

SUNDAY — Men’s stableford: J Babbington-Welsh 41, I Sykes 36, B Clark 35, P Ngarimu 33, N Dewes 32, D Cook 31.

Twos: D Cook, N Dewes.

Busby Tray men’s pairs: D Cook/I Sykes def B Clark/N Truman.

Women’s stableford: R Ngatai 27, H McClutchie 27.

Twos: A Cook.

COMING UP: SUNDAY, Busby Tray men’s pairs matchplay catch-up, haggle for others.

Waikohu

AUDREY Tamanui-Nunn got two-for-one in her round on Sunday.

Not only did she win the women’s stableford with 35 points, she combined with Marg Tuapawa to win the drawn pairs net.

Sunday — Women’s stableford: A Tamanui-Nunn 35, V Grace 32, E Wynyard 31, M Tuapawa 31.

Drawn pairs net: A Tamanui-Nunn/M Tuapawa 152; V Grace/E Wynyard 154.

COMING UP: Sunday, first day of Coates/McLean 4x12-hole matchplay, 10am tee-off for qualifying, first round of matchplay in afternoon; SATURDAY, July 8, second day of Coates/McLean, semifinals, 10am tee-off, followed by finals, prize-giving and shared dinner; SUNDAY, July 8, par competition.

Patutahi

TOM Hindmarsh became the latest name to go on the Bryan Johnson Memorial trophy at the Colliers International men’s open tournament on Sunday.

Hindmarsh posted the best overall net — 77-13-64 — and with it went the Johnson Memorial honours.

Best gross of the day was Jace Brown’s 1-over 73, which featured birdies on the first to third holes.

Other section winners were Wayne Baty, Jason Devery, Eddie Brown senior, Peter Varey, Greg Hawea, Mike Gibson, Tony Cave and Gary Watson.

TUESDAY — Women’s net: M Philip 103-26-77.

Putting: J Ewart 29.

SUNDAY — Colliers International men’s open, Bryan Johnson Memorial overall net: T Hindmarsh 77-13-64.

Senior division, gross: J Brown 73, W Brown 76.

Net: W Baty 67, E Brown jr 70.

Stableford: J Devery 39, H Brown 35.

Intermediate division, gross: E Brown sr 80, G Brown 86.

Net: P Varey 67, T Green 71.

Stableford: G Hawea 36, P Johnston 35.

Junior division, gross: M Gibson 88, A Nimmo 89.

Net: T Cave 67, B Law 68.

Stableford: G Watson 38, B Tietjen 35.

Long drives: J Priestley, M Pohatu, T Cave.

Approaches: J Priestley, P Milner.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: C Parker 21, P Johnston 20, A Hindmarsh 18, A Brodie 18.

Junior division: J Brodie 21, G Hawea 21, R Nichol 20, A Nimmo 19.

Tolaga Bay

A HORROR nine on the par-5 first hole could not stop Mickey Grant from winning the men’s net on Sunday.

Grant had a rollercoaster ride in his 75-12-63, ranging from a couple of birdies in a back nine of 34 to a triple-bogey and the quintuple-bogey 9 on the front nine. He parred 12 of the 18 holes.

SUNDAY — Women’s stableford cup, round 4: D Watts 109-23-32; G Watts 100-23-31; J Ruru 107-25-27.

Men’s medal round: M Grant 63, J Hale 65, D Milner 65, B Yates 67, M Watts 69.

Putting: B Yates 26, N Grant 27, N Grant 27, S Cranswick 29, M Watts 29.

Twos: Pete Stevenson.

Gisborne Park

GEOFF Hill had the round of the weekend while Anthony Pahina was the form golfer.

Hill’s 75-8-67, for 41 points, won the men’s stableford on Saturday and was his best round of the year to date.

Pahina was second on Saturday with 82-12-70 for 40 points — his round featuring two twos and a couple of big numbers.

He went one better on Sunday to win with 81-12-69, for 39 points.

Tracey Ford (34pts) and Jacque Akuhata won the women’s competitions over the weekend.

Electrinet Park results, Sunday — Men’s stableford: A Pahina 39; G McKinnon 38; T Leggett 37.

Best second shot: S Phillips.

Approach: C Nepe.

Women’s stableford: T Ford 34.

Drawn two: A Richardson.

Village Butchery meat voucher winner: M Marino.

Saturday — Men’s stableford: G Hill 41, A Pahina 40.

Women’s net: J Akuhata 77 on c/b.

Twos: A Pahina, 2, M Marino.

Tuesday (June 19) — Veteran men’s stableford: H White 41; B Atkins 39; P Mitchell 39; C Brown 38; E Parkin 38; N Jones 35 on c/b.

COMING UP: SUNDAY, Men’s Handicap Cup qualifying round.

Poverty Bay

THE OPSM Eastland Eyecare 27-hole women’s open foursomes was shrouded with sadness yesterday following the death of Letty Poananga last week.

Letty was a hugely popular member of the Tolaga Bay and Poverty Bay clubs, contributing extensively to both clubs on and off the fairways.

She was also involved in the Hawke’s Bay-Poverty Bay and women’s interzone scene over the years as a player and adminstrator, including a stint as Northern Zone women’s representative for HBPB golf.

She had a history of success at her two home clubs, including winning the Oman Cup women’s matchplay title at Poverty Bay earlier this year.

But perhaps her most memorable highlights came from being part of successful teams in many Lucy Hawke’s Bay and Poverty Bay.

Letty had a big smile and a magnetic personality.

In a tribute to their clubmate, Tolaga Bay Golf Club said “We will never forget someone who gave us so much to remember” while Poverty Bay Golf Club ladies said “You are on your fairway to heaven”.

In yesterday’s 27-hole open, Gisborne Park’s Karen Hay and Jean Foot were emphatic winners of the Anne Bell Salver for overall gross with a 136 total.

They were 11 strokes superior to runners-up Gay Young and MJ Bloem.

Poverty Bay pair Miggles Shanks and Vicki Fraser, posted 111.25 to win the Reah Lahmert Cp for overall net.

Peri Gayford and Sharon Bramwell were a stroke back in second.

BERNIE Rothschild knows how to win a Barns-Graham Cup men’s pairs title although it’s been over 20 years since he did it.

Rothschild and partner Jimmy Situ advanced to round 2 with a 1-up matchplay win over second seeds Andy Hayward and Mark Stewart on Saturday.

Hayward had partnered both Rothschild and Situ in previous BG Cup competitions, including last year when he and Situ combined to oust the fourth seeds in the opening round.

The proverbial boot was on Hayward’s other foot on Saturday, as Rothschild and Situ came from 4-down after four holes — a Rothschild par on the 18th settling it.

Rothschild is looking for a second BG crown, having won it in 1997 and finishing runner-up last year.

Top seeds Marc Armstrong and John Pittar negotiated their first hurdle in beating two-time BG cup winners Bill Allen and Roy Skuse.

Round 2 is on Saturday.

WEDNESDAY — OPSM Eastland Eyecare 27-hole women’s open foursomes, overall gross, Anne Bell Salver: K Hay/J Foot 136, G Young/MJ Bloem 147.

Overall net, Reah Lahmert Cup: V Fraser/M Shanks 111.25 from P Gayford/S Bramwell 112.25, J Bell/V Bell 119.25, A Hale/T Waru 121, B Walker/M Philip 121.25, S Pohatu/J Ewart 122.5, A Gemmell/L Fletcher 123, O Thompson/F Pell 126.25, S Spence/M Francois 128, J Utting/J Steele 128.75.

Best second shots on 19: A Hale/T Waru, V Bell/J Bell.

Best third shots on 5: L Fletcher/A Gemmell, S Spence/M Francois.

Twos: K Hay/J Foot.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: G Morley 38, R Gibson 38, P Anderson 37, M Norman 37.

Division 2: R Morley 38, L Pollitt 38, B Payne 36, A Baldwin 34.

Twos: L Pollitt, L Hewson, B Morrissey, A White.

Approach: P Rickard.

Saturday — Barns-Graham Cup men’s pairs matchplay, round 1: M Armstrong/J Pittar def R Skuse/B Allen; M Cameron/P Goodwin def B Brown/R Gibson; V Richardson/N Richardson def M Barker/B Colbert, D Wright/M Karalus def H Douglas/C Taewa, R Wells/W Thompson def B Read/M Smith, G Brown/D Griffin def A Baldwin/N Higham, D Pirimona/S Andreassen def J McGregor/P Wauchop, M Norman/D Jenkins def M Orford/A Bacon, G Burnside/T Goldsmith def D Grant/D Cook, A Kirkpatrick/P Graham def M Stevens/P Bayly, K White/B Morgan def F Ball/R Foster, C Christie/C Poole def B Morrissey/C Simpson, R Young/N Jones def T Donovan/D Patumaka, P Grogan/J Kerekere def J Williams/C Dean, D Situ/E Atherton def G Eriksen/ M Dodgshun, J Situ/B Rothschild def A Hayward/M Stewart.

Approach: P Butler.

Thursday (June 21) — Men’s stableford, division 1: A White 36, J Bryden 35, A Kirkpatrick 34.

Division 2: D Bush 37, R Third 37, C Poole 36, D Mettrick 35.

Twos: A White

Approach: A White.

Te Puia Springs

JOHN Babbington-Welsh was a clearcut winner in Sunday club golf.

Babbington-Welsh won with 86-25-61, for 41 points — five points ahead of Ian Sykes.

Sykes, who has had a successful run of late, enjoyed another win. He and partner Dick Cook knocked Bill Clark and Nelson Truman out of the Busby Tray men’s pairs.

SUNDAY — Men’s stableford: J Babbington-Welsh 41, I Sykes 36, B Clark 35, P Ngarimu 33, N Dewes 32, D Cook 31.

Twos: D Cook, N Dewes.

Busby Tray men’s pairs: D Cook/I Sykes def B Clark/N Truman.

Women’s stableford: R Ngatai 27, H McClutchie 27.

Twos: A Cook.

COMING UP: SUNDAY, Busby Tray men’s pairs matchplay catch-up, haggle for others.

Waikohu

AUDREY Tamanui-Nunn got two-for-one in her round on Sunday.

Not only did she win the women’s stableford with 35 points, she combined with Marg Tuapawa to win the drawn pairs net.

Sunday — Women’s stableford: A Tamanui-Nunn 35, V Grace 32, E Wynyard 31, M Tuapawa 31.

Drawn pairs net: A Tamanui-Nunn/M Tuapawa 152; V Grace/E Wynyard 154.

COMING UP: Sunday, first day of Coates/McLean 4x12-hole matchplay, 10am tee-off for qualifying, first round of matchplay in afternoon; SATURDAY, July 8, second day of Coates/McLean, semifinals, 10am tee-off, followed by finals, prize-giving and shared dinner; SUNDAY, July 8, par competition.

Patutahi

TOM Hindmarsh became the latest name to go on the Bryan Johnson Memorial trophy at the Colliers International men’s open tournament on Sunday.

Hindmarsh posted the best overall net — 77-13-64 — and with it went the Johnson Memorial honours.

Best gross of the day was Jace Brown’s 1-over 73, which featured birdies on the first to third holes.

Other section winners were Wayne Baty, Jason Devery, Eddie Brown senior, Peter Varey, Greg Hawea, Mike Gibson, Tony Cave and Gary Watson.

TUESDAY — Women’s net: M Philip 103-26-77.

Putting: J Ewart 29.

SUNDAY — Colliers International men’s open, Bryan Johnson Memorial overall net: T Hindmarsh 77-13-64.

Senior division, gross: J Brown 73, W Brown 76.

Net: W Baty 67, E Brown jr 70.

Stableford: J Devery 39, H Brown 35.

Intermediate division, gross: E Brown sr 80, G Brown 86.

Net: P Varey 67, T Green 71.

Stableford: G Hawea 36, P Johnston 35.

Junior division, gross: M Gibson 88, A Nimmo 89.

Net: T Cave 67, B Law 68.

Stableford: G Watson 38, B Tietjen 35.

Long drives: J Priestley, M Pohatu, T Cave.

Approaches: J Priestley, P Milner.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: C Parker 21, P Johnston 20, A Hindmarsh 18, A Brodie 18.

Junior division: J Brodie 21, G Hawea 21, R Nichol 20, A Nimmo 19.

Tolaga Bay

A HORROR nine on the par-5 first hole could not stop Mickey Grant from winning the men’s net on Sunday.

Grant had a rollercoaster ride in his 75-12-63, ranging from a couple of birdies in a back nine of 34 to a triple-bogey and the quintuple-bogey 9 on the front nine. He parred 12 of the 18 holes.

SUNDAY — Women’s stableford cup, round 4: D Watts 109-23-32; G Watts 100-23-31; J Ruru 107-25-27.

Men’s medal round: M Grant 63, J Hale 65, D Milner 65, B Yates 67, M Watts 69.

Putting: B Yates 26, N Grant 27, N Grant 27, S Cranswick 29, M Watts 29.

Twos: Pete Stevenson.

Gisborne Park

GEOFF Hill had the round of the weekend while Anthony Pahina was the form golfer.

Hill’s 75-8-67, for 41 points, won the men’s stableford on Saturday and was his best round of the year to date.

Pahina was second on Saturday with 82-12-70 for 40 points — his round featuring two twos and a couple of big numbers.

He went one better on Sunday to win with 81-12-69, for 39 points.

Tracey Ford (34pts) and Jacque Akuhata won the women’s competitions over the weekend.

Electrinet Park results, Sunday — Men’s stableford: A Pahina 39; G McKinnon 38; T Leggett 37.

Best second shot: S Phillips.

Approach: C Nepe.

Women’s stableford: T Ford 34.

Drawn two: A Richardson.

Village Butchery meat voucher winner: M Marino.

Saturday — Men’s stableford: G Hill 41, A Pahina 40.

Women’s net: J Akuhata 77 on c/b.

Twos: A Pahina, 2, M Marino.

Tuesday (June 19) — Veteran men’s stableford: H White 41; B Atkins 39; P Mitchell 39; C Brown 38; E Parkin 38; N Jones 35 on c/b.

COMING UP: SUNDAY, Men’s Handicap Cup qualifying round.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?