Poverty Bay - East Coast golf roundup

Ewan Atherton slots 40-foot downhill putt to force extra holes in a Barnes-Graham Cup quarterfinal

Ewan Atherton slots 40-foot downhill putt to force extra holes in a Barnes-Graham Cup quarterfinal

File picture

Poverty Bay

IT was the sort of putt that would have produced a roar and that trademark fist pump had he been Tiger Woods.

Ewan Atherton chose not to emulate Tiger on the 18th green after slotting a 40-foot downhill putt for par to force extra holes in a Barns-Graham Cup men’s pairs quarterfinal on Saturday.

The 20-handicapper, getting a shot, won the hole and he and partner David Situ went on to beat Phil Grogan and John Kerekere on the 22nd hole to remain in the title hunt.

“I started laughing,” Situ said of his Pak’nSave boss’s putt. “I couldn’t believe it.”

Atherton wasn’t finished. Getting another shot, he made par on the first sudden-death hole as well, only for Kerekere to sink a 20-footer for birdie to halve it.

Situ decided it on the 22nd with a par.

Two of the four quarterfinals went to extra holes, one ended on the 18th and the other on 16.

Mark Norman and Dave Jenkins got past George Brown and Don Griffin in a titanic battle that concluded on the 21st.

It probably should have been over sooner. Jenkins lipped short putts for wins on the 17th and 18th before Norman, getting a shot, made bogey-5 on the third for victory.

Father and son Vance and Nick Richardson moved into the last four in a tight contest with Peter Goodwin and Mark Cameron.

Richardson senior anchored their 1-up win, shooting 5-over 77 off a 10-handicap, including a back-nine of 1-over 37.

The only players left who have tasted BG success, albeit with different partners, are Colin Christie and Cliff Poole.

They dashed the hopes of Pete Graham and Alex Kirkpatrick 3 and 2.

Poole, who won BG crowns with Basil Payne and Goodwin, is eyeing a third while Christie is looking for a second, having previously won it with Duncan Bush.

This Saturday’s semifinals pit Jenkins and Norman against the Richardsons, and Atherton and Situ against Poole and Christie.

The Bryan Cup subsidiary is also down to the last four — James Situ (David’s father) and Bernie Rothschild, Glenn Burnside and Tene Goldsmith, Dave Pirimona and Stefan Andreassen, and John Williams and Clive Dean.

WEDNESDAY — LGU, silver division: M Colebourne 89-16-73.

Bronze 1: O Thompson 87-27-70.

Bronze 2: E Ball 103-33-70.

9-holers: C Skuse 53-14-39.

Viv Swann Salver best net: O Thompson 70 on c/b.

TUESDAY — South African pairs net: S Spence/G Young.

Twos: V Bell.

SUNDAY — Bryan Cup men’s pairs, quarterfinals: J Situ/B Rothschild def M Barker/B Colbert, G Burnside/T Goldsmith def A Baldwin/N Higham, D Pirimona/S Andreassen def B Morrissey/C Simpson, J Williams/C Dean def A Hayward/M Stewart.

Men’s stableford, division 1: A White 38, P Grogan 35, J van Helden 35.

Division 2: L Pollitt 36, R Young 36, M Norman 35.

Twos: T Hawea, P Rickard, B Morrissey.

Approach: R Gibson.

SATURDAY — Barns-Graham Cup men’s pairs, quarterfinals: V Richardson/N Richardson def M Cameron/P Goodwin 1-up M Norman/D Jenkins def G Brown/D Griffin on the 21st; C Christie/C Poole def A Kirkpatrick/P Graham 3 and 2; D Situ/E Atherton def P Grogan/J Kerekere on the 22nd.

Twos: B Colbert, B Allen, J Kerekere, R Gibson.

Approach: B Morrissey.

Thursday (July 5) — Men’s stableford, division 1: F Ball 38, S Andreassen 38, N Mackie 38, V Richardson 37.

Division 2: M Smith 42, S Willock 41, R Owen 40, B Payne 37, C Christie 37, J Pittar 37.

Twos: S. Willock.

Approach: P Butler.

Gisborne Park

ROD Moore continued his winning ways with a second consecutive 77 on Saturday.

Moore’s 77-9-68, for 40 points, was a clear winner of the men’s stableford.

Electrinet Gisborne Park results, SATURDAY — Men’s stableford: R Moore 40, S Phillips 34.

WEDNESDAY (July 4) — GRC women’s competition round 1, stableford: P Shaw 35.

TUESDAY (July 3) — Veteran men’s stableford: P Hogan 40, C Palmer 40, B Atkins 36, P Koorey 36, E Parkin 35, S Mohlmann 35.

Te Puia Springs

Dick Cook warmed up for his Busby Tray men’s pairs semifinal by winning the men’s stableford on Sunday with 80-18-62, for 40 points.

Cook and Ian Sykes face Henry Rasmussen and James Forrester in one semi while Pete Ngarimu and Jim Devery take on John Babbington-Welsh and Amos Forrester in the other.

SUNDAY — Men’s stableford: D Cook 40, B Clark 37, N Dewes 34, A Forrester 34, John Babbington-Welsh 34, H Rasmussen 34, G Summersby 34, J Puha 32, R Smith 30.

Busby Tray men’s pairs: J Babbington-Welsh/A Forrester def J Puha/G Summersby, J Forrester/H Rasmussen def N Dewes/R Smith.

Women’s stableford: G Roberts.

Approach: R Ngatai.

The semifinals of the Busby Tray men’s pairs is on SUNDAY. The draw is — P Ngarimu/J Devery v J Babbington-Welsh/A Forrester, D Cook/I Sykes v H Rasmussen/J Forrester.

The women’s Handicap Cup is on SUNDAY. The draw is — M Puke v A Cook, R Ngata v I Ngarimu.

Byes: G Roberts, P Summersby.

Tolaga Bay

MICKEY Grant’s solid form reaped silverware reward on Sunday — the Reeves Cup.

Grant had 11 pars and seven bogeys in his round of 75-11-64 and his net total of 127 earned him the trophy for the best two of three nets over the series.

But it was only just. Dion Milner, who won Sunday’s medal with 71-8-63, was a shot back in second.

SUNDAY — Medal: D Milner 63, Taine Lincoln 63, M Grant 64, J Murphy 65.

Putting: Taine Lincoln 27, J Hale 28, B Yates 28, D Milner 28.

Twos: B Yates.

​Reeves Cup (best two of three net rounds): M Grant 127, D Milner 128.

COMING UP: SUNDAY, committee meeting, 10am; SATURDAY/SUNDAY, June 28-29, King of the Coast men’s open, places available in the field as of earlier this week.

Mahia

WAIROA women headed up the highway to join their Mahia counterparts for a hidden pairs net round at the weekend.

It was a fun day, with Jackie Thompson and Fairlane Wesche winning, courtesy of their combined net of 147.

They were well clear of runners-up Trena Smith and Louise Tana on 155, with Taina Paku and Airini Campbell third on the same score.

Maraea Wesche and Lil Morgan were next on 156, followed by Lee Steel and Sylvia McRoberts (161) and June Underhill and Elaine Westwood (165),

Westwood and Fairlane Wesche topped the putting with 28.

Gid Pitman and Westwood won the Ormond mixed pairs competition on Sunday from Anthony and Lee Steel, with daylight back to Tegal Smith and Ali Maru.

The women’s club champs start next month and an early reminder to the men that the two-day open tournament is on October 13 and 14.

Waikohu

VALERIE Grace is the 2018 McLean Trophy matchplay champion.

In a battle of the sexes final, Grace beat top qualifier Larry Green in the final on Saturday.

Grace knocked out Audrey Tamanui-Nunn in the semifinals while Green eliminated Kahu Tamanui.

DJ Baty won the McLean Trophy consolation, defeating Percy Milner in the final.

Tamanui-Nunn won the 12-hole stableford with 28 points.

SUNDAY — Par competition: L Green +4, DJ Baty +1, P Milner sqm K Tamanui sq, T Brown -1.

Twos: A Tamanui-Nunn.

SATURDAY — Coates/McLean matchplay competition, Coates Trophy, semifinals: L Green def K Tamanui, V Grace def A Tamanui-Nunn.

Final: Grace def Green.

McLean Trophy, semifinals: DJ Baty def M Tuapawa, P Milner won by default.

Final: Baty def Milner.

12-hole stableford: A Tamanui-Nunn 28, M Tuapawa 22, K Tamanui 21, E Wynyard 20.

Twos: P Milner, DJ Baty.

COMING UP: SUNDAY, all-irons competition.

Patutahi

HUKANUI Brown had the round of the day and cousin Jace the shot of the day in the Sunday net.

Hukanui won the 0-16 men’s net with 1-under 69-3-66 while Jace made eagle-2 on the 315-metre second hole in his 71-4-67.

SUNDAY — Men’s net, 0-16: H Brown 65, E Brown sr 67, J Brown 67.

17+: T Cave 67. L Jamieson 68, P Johnston 67.

Women’s net: H Humble 70.

Twos: J Brown (eagle on 2), T Donovan.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: T Green 23, J Devery 23, B Wallace 19, J Blair 18.

Junior division: G Hawea 21, T Coutts 21, C Brown 19, H Humble 19.

Seniors

EVAN Parkin led his Gisborne Park-Poverty Bay combined trio to victory in the Gisborne East Coast Veteran Golfers’ Society’s ambrose tournament on Tuesday.

Park member Parkin and the Bay’s Bernie Rothschild and Neville Jenkins posted net 59.2 — a clear two strokes ahead of Dave Mettrick (PB), Barry Cox (Park) and Steve Williams (PB).

Neal Jones (Park), Brian Hall (PB) and John Aitchison were third.

Ten three-man teams took part, with each player having to count at least four drives.

Players were grateful to Poverty Bay women for allowing them to tee off at the earlier time of 9.30am.

The next GEC vets’ competition is at Poverty Bay on Tuesday, August 14.

TUESDAY — Ambrose results: E Parkin/B Rothschild/N Jenkins 59.2; D Mettrick/B Cox/S Williams 61.3; N Jones/B Hall/J Aitchison 62; A Bacon/F Ball/A Nairne 64.5; G Burnside/R Young/L Lexmond 64.7; B Atkins/R Proudfoot/J Rouse 65.7; C Evans/C Brown/R Farmer 65.8; P Gretton/R Kelly/C Palmer 66; P Rickard/P Hogan/M Orford 68; D Tarry/P Koorey/R Veall 68.5.

Twos: Team Parkin, Team Mettrick, Team Bacon, Team Tarry.

Poverty Bay

IT was the sort of putt that would have produced a roar and that trademark fist pump had he been Tiger Woods.

Ewan Atherton chose not to emulate Tiger on the 18th green after slotting a 40-foot downhill putt for par to force extra holes in a Barns-Graham Cup men’s pairs quarterfinal on Saturday.

The 20-handicapper, getting a shot, won the hole and he and partner David Situ went on to beat Phil Grogan and John Kerekere on the 22nd hole to remain in the title hunt.

“I started laughing,” Situ said of his Pak’nSave boss’s putt. “I couldn’t believe it.”

Atherton wasn’t finished. Getting another shot, he made par on the first sudden-death hole as well, only for Kerekere to sink a 20-footer for birdie to halve it.

Situ decided it on the 22nd with a par.

Two of the four quarterfinals went to extra holes, one ended on the 18th and the other on 16.

Mark Norman and Dave Jenkins got past George Brown and Don Griffin in a titanic battle that concluded on the 21st.

It probably should have been over sooner. Jenkins lipped short putts for wins on the 17th and 18th before Norman, getting a shot, made bogey-5 on the third for victory.

Father and son Vance and Nick Richardson moved into the last four in a tight contest with Peter Goodwin and Mark Cameron.

Richardson senior anchored their 1-up win, shooting 5-over 77 off a 10-handicap, including a back-nine of 1-over 37.

The only players left who have tasted BG success, albeit with different partners, are Colin Christie and Cliff Poole.

They dashed the hopes of Pete Graham and Alex Kirkpatrick 3 and 2.

Poole, who won BG crowns with Basil Payne and Goodwin, is eyeing a third while Christie is looking for a second, having previously won it with Duncan Bush.

This Saturday’s semifinals pit Jenkins and Norman against the Richardsons, and Atherton and Situ against Poole and Christie.

The Bryan Cup subsidiary is also down to the last four — James Situ (David’s father) and Bernie Rothschild, Glenn Burnside and Tene Goldsmith, Dave Pirimona and Stefan Andreassen, and John Williams and Clive Dean.

WEDNESDAY — LGU, silver division: M Colebourne 89-16-73.

Bronze 1: O Thompson 87-27-70.

Bronze 2: E Ball 103-33-70.

9-holers: C Skuse 53-14-39.

Viv Swann Salver best net: O Thompson 70 on c/b.

TUESDAY — South African pairs net: S Spence/G Young.

Twos: V Bell.

SUNDAY — Bryan Cup men’s pairs, quarterfinals: J Situ/B Rothschild def M Barker/B Colbert, G Burnside/T Goldsmith def A Baldwin/N Higham, D Pirimona/S Andreassen def B Morrissey/C Simpson, J Williams/C Dean def A Hayward/M Stewart.

Men’s stableford, division 1: A White 38, P Grogan 35, J van Helden 35.

Division 2: L Pollitt 36, R Young 36, M Norman 35.

Twos: T Hawea, P Rickard, B Morrissey.

Approach: R Gibson.

SATURDAY — Barns-Graham Cup men’s pairs, quarterfinals: V Richardson/N Richardson def M Cameron/P Goodwin 1-up M Norman/D Jenkins def G Brown/D Griffin on the 21st; C Christie/C Poole def A Kirkpatrick/P Graham 3 and 2; D Situ/E Atherton def P Grogan/J Kerekere on the 22nd.

Twos: B Colbert, B Allen, J Kerekere, R Gibson.

Approach: B Morrissey.

Thursday (July 5) — Men’s stableford, division 1: F Ball 38, S Andreassen 38, N Mackie 38, V Richardson 37.

Division 2: M Smith 42, S Willock 41, R Owen 40, B Payne 37, C Christie 37, J Pittar 37.

Twos: S. Willock.

Approach: P Butler.

Gisborne Park

ROD Moore continued his winning ways with a second consecutive 77 on Saturday.

Moore’s 77-9-68, for 40 points, was a clear winner of the men’s stableford.

Electrinet Gisborne Park results, SATURDAY — Men’s stableford: R Moore 40, S Phillips 34.

WEDNESDAY (July 4) — GRC women’s competition round 1, stableford: P Shaw 35.

TUESDAY (July 3) — Veteran men’s stableford: P Hogan 40, C Palmer 40, B Atkins 36, P Koorey 36, E Parkin 35, S Mohlmann 35.

Te Puia Springs

Dick Cook warmed up for his Busby Tray men’s pairs semifinal by winning the men’s stableford on Sunday with 80-18-62, for 40 points.

Cook and Ian Sykes face Henry Rasmussen and James Forrester in one semi while Pete Ngarimu and Jim Devery take on John Babbington-Welsh and Amos Forrester in the other.

SUNDAY — Men’s stableford: D Cook 40, B Clark 37, N Dewes 34, A Forrester 34, John Babbington-Welsh 34, H Rasmussen 34, G Summersby 34, J Puha 32, R Smith 30.

Busby Tray men’s pairs: J Babbington-Welsh/A Forrester def J Puha/G Summersby, J Forrester/H Rasmussen def N Dewes/R Smith.

Women’s stableford: G Roberts.

Approach: R Ngatai.

The semifinals of the Busby Tray men’s pairs is on SUNDAY. The draw is — P Ngarimu/J Devery v J Babbington-Welsh/A Forrester, D Cook/I Sykes v H Rasmussen/J Forrester.

The women’s Handicap Cup is on SUNDAY. The draw is — M Puke v A Cook, R Ngata v I Ngarimu.

Byes: G Roberts, P Summersby.

Tolaga Bay

MICKEY Grant’s solid form reaped silverware reward on Sunday — the Reeves Cup.

Grant had 11 pars and seven bogeys in his round of 75-11-64 and his net total of 127 earned him the trophy for the best two of three nets over the series.

But it was only just. Dion Milner, who won Sunday’s medal with 71-8-63, was a shot back in second.

SUNDAY — Medal: D Milner 63, Taine Lincoln 63, M Grant 64, J Murphy 65.

Putting: Taine Lincoln 27, J Hale 28, B Yates 28, D Milner 28.

Twos: B Yates.

​Reeves Cup (best two of three net rounds): M Grant 127, D Milner 128.

COMING UP: SUNDAY, committee meeting, 10am; SATURDAY/SUNDAY, June 28-29, King of the Coast men’s open, places available in the field as of earlier this week.

Mahia

WAIROA women headed up the highway to join their Mahia counterparts for a hidden pairs net round at the weekend.

It was a fun day, with Jackie Thompson and Fairlane Wesche winning, courtesy of their combined net of 147.

They were well clear of runners-up Trena Smith and Louise Tana on 155, with Taina Paku and Airini Campbell third on the same score.

Maraea Wesche and Lil Morgan were next on 156, followed by Lee Steel and Sylvia McRoberts (161) and June Underhill and Elaine Westwood (165),

Westwood and Fairlane Wesche topped the putting with 28.

Gid Pitman and Westwood won the Ormond mixed pairs competition on Sunday from Anthony and Lee Steel, with daylight back to Tegal Smith and Ali Maru.

The women’s club champs start next month and an early reminder to the men that the two-day open tournament is on October 13 and 14.

Waikohu

VALERIE Grace is the 2018 McLean Trophy matchplay champion.

In a battle of the sexes final, Grace beat top qualifier Larry Green in the final on Saturday.

Grace knocked out Audrey Tamanui-Nunn in the semifinals while Green eliminated Kahu Tamanui.

DJ Baty won the McLean Trophy consolation, defeating Percy Milner in the final.

Tamanui-Nunn won the 12-hole stableford with 28 points.

SUNDAY — Par competition: L Green +4, DJ Baty +1, P Milner sqm K Tamanui sq, T Brown -1.

Twos: A Tamanui-Nunn.

SATURDAY — Coates/McLean matchplay competition, Coates Trophy, semifinals: L Green def K Tamanui, V Grace def A Tamanui-Nunn.

Final: Grace def Green.

McLean Trophy, semifinals: DJ Baty def M Tuapawa, P Milner won by default.

Final: Baty def Milner.

12-hole stableford: A Tamanui-Nunn 28, M Tuapawa 22, K Tamanui 21, E Wynyard 20.

Twos: P Milner, DJ Baty.

COMING UP: SUNDAY, all-irons competition.

Patutahi

HUKANUI Brown had the round of the day and cousin Jace the shot of the day in the Sunday net.

Hukanui won the 0-16 men’s net with 1-under 69-3-66 while Jace made eagle-2 on the 315-metre second hole in his 71-4-67.

SUNDAY — Men’s net, 0-16: H Brown 65, E Brown sr 67, J Brown 67.

17+: T Cave 67. L Jamieson 68, P Johnston 67.

Women’s net: H Humble 70.

Twos: J Brown (eagle on 2), T Donovan.

FRIDAY — Meat pack nine-hole stableford, senior division: T Green 23, J Devery 23, B Wallace 19, J Blair 18.

Junior division: G Hawea 21, T Coutts 21, C Brown 19, H Humble 19.

Seniors

EVAN Parkin led his Gisborne Park-Poverty Bay combined trio to victory in the Gisborne East Coast Veteran Golfers’ Society’s ambrose tournament on Tuesday.

Park member Parkin and the Bay’s Bernie Rothschild and Neville Jenkins posted net 59.2 — a clear two strokes ahead of Dave Mettrick (PB), Barry Cox (Park) and Steve Williams (PB).

Neal Jones (Park), Brian Hall (PB) and John Aitchison were third.

Ten three-man teams took part, with each player having to count at least four drives.

Players were grateful to Poverty Bay women for allowing them to tee off at the earlier time of 9.30am.

The next GEC vets’ competition is at Poverty Bay on Tuesday, August 14.

TUESDAY — Ambrose results: E Parkin/B Rothschild/N Jenkins 59.2; D Mettrick/B Cox/S Williams 61.3; N Jones/B Hall/J Aitchison 62; A Bacon/F Ball/A Nairne 64.5; G Burnside/R Young/L Lexmond 64.7; B Atkins/R Proudfoot/J Rouse 65.7; C Evans/C Brown/R Farmer 65.8; P Gretton/R Kelly/C Palmer 66; P Rickard/P Hogan/M Orford 68; D Tarry/P Koorey/R Veall 68.5.

Twos: Team Parkin, Team Mettrick, Team Bacon, Team Tarry.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    ​​If the council does proceed with an online voting option for the 2019 election, will you likely vote online or by ballot paper?