Poverty Bay Hunt Sports results

Riding Mea I, Fraser Tombleson was third in the world cup event at the Feilding IA&P Show. File picture by Rebecca Williams

Results of the Poverty Bay Hunt Sports —

Class 1, East Coast Farm Vets Novice Horse (0-3 wins): Kirsty Harnett, Countess Eva,1; Sage Harding, Miss Markle, 2; Alya McIntosh, When in Rome, 3; Charlotte Whittle, Isis, 4.

Class 2, East Coast Farm Vets Lightweight Hack: Kirsty Harnett, Countess Eva, 1; Sage Harding, Miss Markle, 2; Charlotte Whittle, Isis, 3; Tyson Kamo, Passion, 4.

Class 3, East Coast Farm Vets Heavyweight Hack: Cindy Kershaw, Tuahu Reggie, 1; Robin Wilkie, Iron Maiden, 2.

Class 4, East Coast Farm Vets Hack/Hunter Rider Class: Amanda McPherson 1; Sage Harding 2; Kendra Pye 3.

Class 5, East Coast Farm Vets Novice Saddle Hunter (0-3 wins): Amanda McPherson, Tuahu Vance, 1; Rebecca Watson, Kilmac, 2; Di Rodgers, Bits of This and That, 3; Kelly Couper, Ulysses, 4.

Class 6, East Coast Farm Vets Lightweight Saddle Hunter: Kendra Pye, Snow Kist, 1; Rebecca Watson, Kilmac, 2; Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 3.

Class 7, East Coast Farm Vets Heavyweight Saddle Hunter: Amanda McPherson, Tuahu Vance, 1; Di Rodgers, Bits of This and That, 2; Robin Wilkie, Iron Maiden, 3.

Class 8, East Coast Farm Vets Novice Paced and Mannered (0-3 wins), open to hacks and hunters: Amanda McPherson, Tuahu Vance, 1; Di Rodgers, Bits of This and That, 2; Rebecca Watson, Kilmac, 3.

Class 9, East Coast Farm Vets Open Paced and Mannered, open to hacks and hunters: Kendra Pye, Snow Kist, 1; Di Rodgers, Bits of This and That, 2; Rebecca Watson, Kilmac, 3.

Class 10, East Coast Farm Vets Novice Hunter (0-3 wins), 50 type/50 jump: Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 1; Lisa Walker, Miss Serendipity, 2; Kirsty Playle, Marley, 3.

Class 11, East Coast Farm Vets Lightweight Hunter, 50 type/50 jump: Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 1; Kendra Pye, Snow Kist, 2; Kelly Couper, Ulysses, 3.

Class 12, East Coast Farm Vets Heavyweight Hunter, 50 type/50 jump: Lisa Walker, Miss Serendipity, 1; Robin Wilkie, Iron Maiden, 2; Kirsty Playle, Marley, 3.

Class 13, Aerial Station Eye-opener Round-the-ring Jump: Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 1; Fraser Tombleson, Eye C Ruby, 2; Lisa Walker, Miss Serendipity, 3.

Class 14, Village Butchery Round-the-ring Novice Jump (0-3 wins): Lisa Walker, Miss Serendipity, 1; Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 2; Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 3.

Class 15, BDO Gisborne Round-the-ring Hunters’ Jump: Fraser Tombleson, Eye C Ruby, 1; Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 2; Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 3.

Class 16, Roger Harris Round-the-ring Open Jump: Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 1; Fraser Tombleson, Eye C Ruby, 2; Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 3; Sarah Kapene, Matrix, 4.

Class 17, Aerial Station Champion Round-the-ring Jump: Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 1; Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 2; Fraser Tombleson, Eye C Ruby, 3; Lisa Walker, Miss Serendipity, 4; Sarah Kapene, Matrix, 5.

Class 18, Gardner Livestock Wire Jump: Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 1; Lisa Walker, Miss Serendipity, 2; Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 3.

Class 19, Farmers Air Showjumping, 70cm A1: Shelly Watts, Craighaven FrenchMade; Sarah Frank, Saltaire Biscotti; Charlotte Whittle, Isis, equal 1.

Class 20, Farmers Air Showjumping, 80cm A1: Sarah Frank, Saltaire Biscotti, 1.

Class 21, Farmers Air Showjumping, 90cm AM5: Nicole Kissling, Inscribable, 1; Kenda Pye, Tubble Trouble, 2; Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 3.

Class 22, Farmers Air Showjumping, 1m AM5: Holly Baines, Hero, 1; Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 2; Fraser Tombleson, Eye C Ruby, 3.

Class 23, Farmers Air Showjumping, 1.10m AM5: Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 1; Angela Morrison, Graceful Lady, 2; Caroline Coop, Budgie, 3.

Class 24, Farmers Air Showjumping, 1.15m AM5: Fraser Tombleson, Mea I, 1; Holly Baines, Hero, 2; Mick Gardner, Dexter, 3.

Class 26, Farmlands Horse Show Hunter, 70cm: Kim Leckner, Sassfras, 1; Kirsty Playle, Marley, 2; Rebecca Watson, Kilmac, 3.

Class 27, Farmlands Horse Show Hunter, 80cm: Larina Dolman, Reg, 1; Shelley Watts, Craighaven FrenchMade, 2; Kim Leckner, Sassfras, 3.

Class 28, Farmlands Horse Show Hunter, 90cm: Larina Dolman, Reg, 1; Caroline Coop, Budgie, 2; Nicole Kissling, Indescribable, 3.

Class 29, Farmlands Horse Show Hunter, 1m: Jenny Randall, Nero Bello, 1; Holly Baines, Hero, 2; Nicole Kissling, Indescribable, 3.

Class 30, Farmlands Horse Show Hunter, 1.10m: Laurina Dolman, Murphy, 1; Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 2.

Class 31, BJ Moss Showjumping Pony, 50cm A1: Ella Watson, Sounds Like Fun; Grace Cooney, Roxy; Amelia Samuals, Snoopy; Geogia Roberts, GingerNuts, equal 1.

Class 32, BJ Moss Showjumping Pony, 60cm A1: Ella Watson, Sounds Like Fun; Amelia Samuals, Snoopy; Karma Matenga, Hot Ice, equal 1.

Class 33, BJ Moss Showjumping Pony, 70cm AM5: Isobel Bevitt, Kaycee Montego Bay, 1; Isobel Bevitt, PineHollow Bucket List, 2; Sophie Petro, Wainui Soda Pop 3.

Class 34, BJ Moss Showjumping Pony, 80cm AM5: Isobel Bevitt, Kaycee Montego Bay, 1; Sophie Petro, Wainui Soda Pop, 2; Isobel Bevitt, PineHollow Bucket List, 3.

Class 35, BJ Moss Showjumping Pony, 90cm AM5: Tiffany Trot, Zoro, 1; Jaime DeCosta, Simply Sassy, 2; Taylor Trott, Roxie, 3.

Class 36, BJ Moss Showjumping Pony, 1m AM5: Taylor Trott, Roxie, 1; Tiffany Trott, Zoro, 2; Jaime DeCosta, Simply Sassy, 3.

Class 37, BJ Moss Showjumping Pony, 1.10m AM5: Jaime DeCosta, Simply Sassy, 1.

Class 39, Enterprise Cars Pony Show Hunter, 50cm: Sam Brookes, Goldenwillow Romeo, 1; Amelia Samuals, Snoopy, 2; Ella Watson, Sounds Like Fun, 3.

Class 40, Enterprise Cars Pony Show Hunter, 60cm: Amelia Samuals, Snoopy, 1; Ella Watson, Sounds Like Fun, 2; Emily Petro, Jack Frost, 3.

Class 41, Enterprise Cars Pony Show Hunter, 70cm: Sophie Petro, Wainui Soda Pop, 1; Amelia Samuals, Snoopy, 2; Sam Brookes, Goldenwillow Romeo, 3.

Class 43, Enterprise Cars Pony Show Hunter, 90cm: Taylor Trott, Roxie, 1; Tiffany Trott, Zoro, 2; Isobel Bevitt, PineHollow Bucket List, 3.

Class 44, Gardner Livestock Eye-opener Pony Round-the-ring Jump: Tiffany Trott, Zoro, 1; Taylor Trott, Roxie, 2.

Class 47, EJ Gordon Livestock Pony Round-the-ring Hunter Jump: Taylor Trott, Roxie, 1; Tiffany Trott, Zoro, 2.

Class 48, Aerial Station Champion Round-the-ring Jump: Taylor Trott, Roxie, 1; Tiffany Trott, Zoro, 2.

Class 49, Eastland Vets Novice Pony, 138cm and under (0-3 wins): Sam Brookes, Golden Willow Romeo, 1; Georgie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 2.

Class 50, Eastland Vets Novice Paced and Mannered Pony, 138cm and under (0-3 wins): Sam Brookes, Golden Willow Romeo, 1; Georgie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 2; Amelia Samuals, Snoopy, 3.

Class 51, Eastland Vets Open Pony, 138cm and under: Sam Brookes, Golden Willow Romeo, 1; Amelia Samuals, Snoopy, 2; Georgie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 3.

Class 52, Eastland Vets Open Paced and Mannered, 138cm and under: Sam Brookes, Golden Willow Romeo, 1; Georgie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 2; Amelia Samuals, Snoopy, 3.

Class 53, John Hawthorne Novice Pony, 138cm, 148 cm (0-3 wins): Ella Rouse, Halin Park, 1; Ella Watson, Sounds Like Fun, 2; Grace Cooney, Roxy, 3.

Class 54, John Hawthorne Novice Paced and Mannered, 138cm, 148cm (0-3 wins): Ella Watson, Sounds Like Fun, 1; Ella Rouse, Halin Park, 2; Grace Cooney, Roxy, 3.

Class 55, John Hawthorne Open Pony, 138cm, 148cm: Lily Beaufoy, Sunland Baroque, 1; Ella Rouse, Halin Park, 2.

Class 56, John Hawthorne Open Paced and Mannered, 138cm, 148cm: Lily Beaufoy, Sunland Baroque, 1; Ella Watson, Sounds Like Fun, 2; Ella Rouse, Halin Park, 3.

Class 57, Bay Pools Rider, 10 years and under: Amelia Samuals 1; Sam Brookes 2; Georgie Coop 3; Taylor Wilson 4; Ella Rouse 5.

Class 58, Bay Pools Rider, 11-13 years: Lily Beaufoy 1; Grace Cooney 2.

Class 59, Bay Pools Rider, 14-16 years: Ella Watson 1.

Class 60, Easts Outdoor Work and Leisure Saddle Hunter, 138cm and under: Geogie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 1; Sam Brookes, Goldenwillow Romeo, 2; Amelia Samuals, Snoopy, 3.

Class 61, Easts Outdoor Work and Leisure Saddle Hunter, 138cm, 148cm: Taylor Wilson, Rain, 1; Grace Cooney, Roxy 2; Lily Beaufoy, Sunland Baroque 3.

Class 62, Easts Outdoor Work and Leisure Novice Hunter, 138cm and under, 50 type/50 jump (0-3 wins): Geogie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 1; Amelia Samuals, Snoopy, 2; Sam Brookes, Goldenwillow Romeo, 3.

Class 63, Easts Outdoor Work and Leisure Novice Hunter, 138cm, 148cm, 50 type/50 jump (0-3 wins):Ella Watson, Sounds Like Fun, 1; Grace Cooney, Roxy, 2; Taylor Wilson, Rain, 3.

Class 64, Easts Outdoor Work and Leisure Open Hunter, 138cm and under, 50 type/50 jump: Geogie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 1; Amelia Samuals, Snoopy, 2; Sam Brookes, Goldenwillow Romeo, 3.

Class 65, Easts Outdoor Work and Leisure Open Hunter, 138cm, 148cm, 50 type/50 jump: Ella Watson, Sounds Like Fun,1; Grace Cooney, Roxy, 2.

Novelty ring

Marshmallow game: Briar Herries, Little Bear, 1; Harry McPhail, Charlie, 2; Kyra McCormack, Mr Tobias, 3; Oliver Reynolds, Taz, 4.

Bending: Briar Herries, Little Bear, 1; Kyra McCormack, Mr Tobias, 2; Harry McPhail, Charlie, 3; Oliver Reynolds, Taz, 4.

Cup game: Kyra McCormack, Mr Tobias, 1; Harry McPhail, Charlie, 2; Briar Herries, Little Bear, 3; Oliver Reynolds, Taz, 4.

Egg and spoon: Kyra McCormack, Mr Tobias, 1; Harry McPhail, Charlie, 2; Briar Herries, Little Bear, 3; Oliver Reynolds, Taz, 4.

Rider class: Kyra McCormack, Oliver Reynolds, Briar Herries equal 1.

Intermediate ring

Marshmallow game: Zoe McNaught, Sparky, 1; Kacey Andrew, Jackson, 2; Maisey Alexander, Malibu Hotshot, 3; Libby Hutchinson, Ricki, 4; Pippa Helm, Rain, 5; Hannah Andrew, Razzy, 6.

Bending: Molly McEwen, Eddie, 1; Regan McCormack, IamwhatIam, 2; Hannah Andrew, Razzy, 3; Maisey Alexander, Malibu Hot Shot, 4; Zoe McNaught, Sparkey, 5; Pippa Helm, Rain, 6.

Cup game: Zoe McNaught, Sparkey, 1; Kaycee Andrew, Jackson, 2; Georgia Roberts, Gingernuts, 3; Regan McCormack, IamwhatIam, 4; Libby Hutchinson, Ricki, 5; Iyve Speirs, Valrosa Indian Summer, 6.

Egg and spoon: Maisey Alexander, Malibu Hotshot, 1; Pippa Helm, Rain, 2; Georgia Roberts, Gingernuts, 3; Iyve Speirs, Valrosa Indian Summer, 4; Molly McEwen, Eddie, 5; Libby Hutchinson, Ricki, 6.

Rider class: Molly McEwen, Ivye Speirs equal 1; Hannah Andrew 3; Kaycee Andrew 4; Maisey Alexander 5; Pippa Helm 6.

Results of the Poverty Bay Hunt Sports —

Class 1, East Coast Farm Vets Novice Horse (0-3 wins): Kirsty Harnett, Countess Eva,1; Sage Harding, Miss Markle, 2; Alya McIntosh, When in Rome, 3; Charlotte Whittle, Isis, 4.

Class 2, East Coast Farm Vets Lightweight Hack: Kirsty Harnett, Countess Eva, 1; Sage Harding, Miss Markle, 2; Charlotte Whittle, Isis, 3; Tyson Kamo, Passion, 4.

Class 3, East Coast Farm Vets Heavyweight Hack: Cindy Kershaw, Tuahu Reggie, 1; Robin Wilkie, Iron Maiden, 2.

Class 4, East Coast Farm Vets Hack/Hunter Rider Class: Amanda McPherson 1; Sage Harding 2; Kendra Pye 3.

Class 5, East Coast Farm Vets Novice Saddle Hunter (0-3 wins): Amanda McPherson, Tuahu Vance, 1; Rebecca Watson, Kilmac, 2; Di Rodgers, Bits of This and That, 3; Kelly Couper, Ulysses, 4.

Class 6, East Coast Farm Vets Lightweight Saddle Hunter: Kendra Pye, Snow Kist, 1; Rebecca Watson, Kilmac, 2; Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 3.

Class 7, East Coast Farm Vets Heavyweight Saddle Hunter: Amanda McPherson, Tuahu Vance, 1; Di Rodgers, Bits of This and That, 2; Robin Wilkie, Iron Maiden, 3.

Class 8, East Coast Farm Vets Novice Paced and Mannered (0-3 wins), open to hacks and hunters: Amanda McPherson, Tuahu Vance, 1; Di Rodgers, Bits of This and That, 2; Rebecca Watson, Kilmac, 3.

Class 9, East Coast Farm Vets Open Paced and Mannered, open to hacks and hunters: Kendra Pye, Snow Kist, 1; Di Rodgers, Bits of This and That, 2; Rebecca Watson, Kilmac, 3.

Class 10, East Coast Farm Vets Novice Hunter (0-3 wins), 50 type/50 jump: Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 1; Lisa Walker, Miss Serendipity, 2; Kirsty Playle, Marley, 3.

Class 11, East Coast Farm Vets Lightweight Hunter, 50 type/50 jump: Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 1; Kendra Pye, Snow Kist, 2; Kelly Couper, Ulysses, 3.

Class 12, East Coast Farm Vets Heavyweight Hunter, 50 type/50 jump: Lisa Walker, Miss Serendipity, 1; Robin Wilkie, Iron Maiden, 2; Kirsty Playle, Marley, 3.

Class 13, Aerial Station Eye-opener Round-the-ring Jump: Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 1; Fraser Tombleson, Eye C Ruby, 2; Lisa Walker, Miss Serendipity, 3.

Class 14, Village Butchery Round-the-ring Novice Jump (0-3 wins): Lisa Walker, Miss Serendipity, 1; Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 2; Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 3.

Class 15, BDO Gisborne Round-the-ring Hunters’ Jump: Fraser Tombleson, Eye C Ruby, 1; Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 2; Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 3.

Class 16, Roger Harris Round-the-ring Open Jump: Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 1; Fraser Tombleson, Eye C Ruby, 2; Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 3; Sarah Kapene, Matrix, 4.

Class 17, Aerial Station Champion Round-the-ring Jump: Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 1; Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 2; Fraser Tombleson, Eye C Ruby, 3; Lisa Walker, Miss Serendipity, 4; Sarah Kapene, Matrix, 5.

Class 18, Gardner Livestock Wire Jump: Fraser Tombleson, Kiwi Coronation, 1; Lisa Walker, Miss Serendipity, 2; Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 3.

Class 19, Farmers Air Showjumping, 70cm A1: Shelly Watts, Craighaven FrenchMade; Sarah Frank, Saltaire Biscotti; Charlotte Whittle, Isis, equal 1.

Class 20, Farmers Air Showjumping, 80cm A1: Sarah Frank, Saltaire Biscotti, 1.

Class 21, Farmers Air Showjumping, 90cm AM5: Nicole Kissling, Inscribable, 1; Kenda Pye, Tubble Trouble, 2; Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 3.

Class 22, Farmers Air Showjumping, 1m AM5: Holly Baines, Hero, 1; Kirsty Harnett, Ngahiwi Knight, 2; Fraser Tombleson, Eye C Ruby, 3.

Class 23, Farmers Air Showjumping, 1.10m AM5: Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 1; Angela Morrison, Graceful Lady, 2; Caroline Coop, Budgie, 3.

Class 24, Farmers Air Showjumping, 1.15m AM5: Fraser Tombleson, Mea I, 1; Holly Baines, Hero, 2; Mick Gardner, Dexter, 3.

Class 26, Farmlands Horse Show Hunter, 70cm: Kim Leckner, Sassfras, 1; Kirsty Playle, Marley, 2; Rebecca Watson, Kilmac, 3.

Class 27, Farmlands Horse Show Hunter, 80cm: Larina Dolman, Reg, 1; Shelley Watts, Craighaven FrenchMade, 2; Kim Leckner, Sassfras, 3.

Class 28, Farmlands Horse Show Hunter, 90cm: Larina Dolman, Reg, 1; Caroline Coop, Budgie, 2; Nicole Kissling, Indescribable, 3.

Class 29, Farmlands Horse Show Hunter, 1m: Jenny Randall, Nero Bello, 1; Holly Baines, Hero, 2; Nicole Kissling, Indescribable, 3.

Class 30, Farmlands Horse Show Hunter, 1.10m: Laurina Dolman, Murphy, 1; Sarah Aitken, Ngahiwi Prince, 2.

Class 31, BJ Moss Showjumping Pony, 50cm A1: Ella Watson, Sounds Like Fun; Grace Cooney, Roxy; Amelia Samuals, Snoopy; Geogia Roberts, GingerNuts, equal 1.

Class 32, BJ Moss Showjumping Pony, 60cm A1: Ella Watson, Sounds Like Fun; Amelia Samuals, Snoopy; Karma Matenga, Hot Ice, equal 1.

Class 33, BJ Moss Showjumping Pony, 70cm AM5: Isobel Bevitt, Kaycee Montego Bay, 1; Isobel Bevitt, PineHollow Bucket List, 2; Sophie Petro, Wainui Soda Pop 3.

Class 34, BJ Moss Showjumping Pony, 80cm AM5: Isobel Bevitt, Kaycee Montego Bay, 1; Sophie Petro, Wainui Soda Pop, 2; Isobel Bevitt, PineHollow Bucket List, 3.

Class 35, BJ Moss Showjumping Pony, 90cm AM5: Tiffany Trot, Zoro, 1; Jaime DeCosta, Simply Sassy, 2; Taylor Trott, Roxie, 3.

Class 36, BJ Moss Showjumping Pony, 1m AM5: Taylor Trott, Roxie, 1; Tiffany Trott, Zoro, 2; Jaime DeCosta, Simply Sassy, 3.

Class 37, BJ Moss Showjumping Pony, 1.10m AM5: Jaime DeCosta, Simply Sassy, 1.

Class 39, Enterprise Cars Pony Show Hunter, 50cm: Sam Brookes, Goldenwillow Romeo, 1; Amelia Samuals, Snoopy, 2; Ella Watson, Sounds Like Fun, 3.

Class 40, Enterprise Cars Pony Show Hunter, 60cm: Amelia Samuals, Snoopy, 1; Ella Watson, Sounds Like Fun, 2; Emily Petro, Jack Frost, 3.

Class 41, Enterprise Cars Pony Show Hunter, 70cm: Sophie Petro, Wainui Soda Pop, 1; Amelia Samuals, Snoopy, 2; Sam Brookes, Goldenwillow Romeo, 3.

Class 43, Enterprise Cars Pony Show Hunter, 90cm: Taylor Trott, Roxie, 1; Tiffany Trott, Zoro, 2; Isobel Bevitt, PineHollow Bucket List, 3.

Class 44, Gardner Livestock Eye-opener Pony Round-the-ring Jump: Tiffany Trott, Zoro, 1; Taylor Trott, Roxie, 2.

Class 47, EJ Gordon Livestock Pony Round-the-ring Hunter Jump: Taylor Trott, Roxie, 1; Tiffany Trott, Zoro, 2.

Class 48, Aerial Station Champion Round-the-ring Jump: Taylor Trott, Roxie, 1; Tiffany Trott, Zoro, 2.

Class 49, Eastland Vets Novice Pony, 138cm and under (0-3 wins): Sam Brookes, Golden Willow Romeo, 1; Georgie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 2.

Class 50, Eastland Vets Novice Paced and Mannered Pony, 138cm and under (0-3 wins): Sam Brookes, Golden Willow Romeo, 1; Georgie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 2; Amelia Samuals, Snoopy, 3.

Class 51, Eastland Vets Open Pony, 138cm and under: Sam Brookes, Golden Willow Romeo, 1; Amelia Samuals, Snoopy, 2; Georgie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 3.

Class 52, Eastland Vets Open Paced and Mannered, 138cm and under: Sam Brookes, Golden Willow Romeo, 1; Georgie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 2; Amelia Samuals, Snoopy, 3.

Class 53, John Hawthorne Novice Pony, 138cm, 148 cm (0-3 wins): Ella Rouse, Halin Park, 1; Ella Watson, Sounds Like Fun, 2; Grace Cooney, Roxy, 3.

Class 54, John Hawthorne Novice Paced and Mannered, 138cm, 148cm (0-3 wins): Ella Watson, Sounds Like Fun, 1; Ella Rouse, Halin Park, 2; Grace Cooney, Roxy, 3.

Class 55, John Hawthorne Open Pony, 138cm, 148cm: Lily Beaufoy, Sunland Baroque, 1; Ella Rouse, Halin Park, 2.

Class 56, John Hawthorne Open Paced and Mannered, 138cm, 148cm: Lily Beaufoy, Sunland Baroque, 1; Ella Watson, Sounds Like Fun, 2; Ella Rouse, Halin Park, 3.

Class 57, Bay Pools Rider, 10 years and under: Amelia Samuals 1; Sam Brookes 2; Georgie Coop 3; Taylor Wilson 4; Ella Rouse 5.

Class 58, Bay Pools Rider, 11-13 years: Lily Beaufoy 1; Grace Cooney 2.

Class 59, Bay Pools Rider, 14-16 years: Ella Watson 1.

Class 60, Easts Outdoor Work and Leisure Saddle Hunter, 138cm and under: Geogie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 1; Sam Brookes, Goldenwillow Romeo, 2; Amelia Samuals, Snoopy, 3.

Class 61, Easts Outdoor Work and Leisure Saddle Hunter, 138cm, 148cm: Taylor Wilson, Rain, 1; Grace Cooney, Roxy 2; Lily Beaufoy, Sunland Baroque 3.

Class 62, Easts Outdoor Work and Leisure Novice Hunter, 138cm and under, 50 type/50 jump (0-3 wins): Geogie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 1; Amelia Samuals, Snoopy, 2; Sam Brookes, Goldenwillow Romeo, 3.

Class 63, Easts Outdoor Work and Leisure Novice Hunter, 138cm, 148cm, 50 type/50 jump (0-3 wins):Ella Watson, Sounds Like Fun, 1; Grace Cooney, Roxy, 2; Taylor Wilson, Rain, 3.

Class 64, Easts Outdoor Work and Leisure Open Hunter, 138cm and under, 50 type/50 jump: Geogie Coop, Whistledown Ems Elspeth, 1; Amelia Samuals, Snoopy, 2; Sam Brookes, Goldenwillow Romeo, 3.

Class 65, Easts Outdoor Work and Leisure Open Hunter, 138cm, 148cm, 50 type/50 jump: Ella Watson, Sounds Like Fun,1; Grace Cooney, Roxy, 2.

Novelty ring

Marshmallow game: Briar Herries, Little Bear, 1; Harry McPhail, Charlie, 2; Kyra McCormack, Mr Tobias, 3; Oliver Reynolds, Taz, 4.

Bending: Briar Herries, Little Bear, 1; Kyra McCormack, Mr Tobias, 2; Harry McPhail, Charlie, 3; Oliver Reynolds, Taz, 4.

Cup game: Kyra McCormack, Mr Tobias, 1; Harry McPhail, Charlie, 2; Briar Herries, Little Bear, 3; Oliver Reynolds, Taz, 4.

Egg and spoon: Kyra McCormack, Mr Tobias, 1; Harry McPhail, Charlie, 2; Briar Herries, Little Bear, 3; Oliver Reynolds, Taz, 4.

Rider class: Kyra McCormack, Oliver Reynolds, Briar Herries equal 1.

Intermediate ring

Marshmallow game: Zoe McNaught, Sparky, 1; Kacey Andrew, Jackson, 2; Maisey Alexander, Malibu Hotshot, 3; Libby Hutchinson, Ricki, 4; Pippa Helm, Rain, 5; Hannah Andrew, Razzy, 6.

Bending: Molly McEwen, Eddie, 1; Regan McCormack, IamwhatIam, 2; Hannah Andrew, Razzy, 3; Maisey Alexander, Malibu Hot Shot, 4; Zoe McNaught, Sparkey, 5; Pippa Helm, Rain, 6.

Cup game: Zoe McNaught, Sparkey, 1; Kaycee Andrew, Jackson, 2; Georgia Roberts, Gingernuts, 3; Regan McCormack, IamwhatIam, 4; Libby Hutchinson, Ricki, 5; Iyve Speirs, Valrosa Indian Summer, 6.

Egg and spoon: Maisey Alexander, Malibu Hotshot, 1; Pippa Helm, Rain, 2; Georgia Roberts, Gingernuts, 3; Iyve Speirs, Valrosa Indian Summer, 4; Molly McEwen, Eddie, 5; Libby Hutchinson, Ricki, 6.

Rider class: Molly McEwen, Ivye Speirs equal 1; Hannah Andrew 3; Kaycee Andrew 4; Maisey Alexander 5; Pippa Helm 6.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Do you think the speed limit on SH35 at Tamarau, Okitu and Wainui should be reduced to 50kmh, and the end of Okitu to the end of Tatapouri be reduced to 70kmh?​


    See also: Slow down