Golf roundup

File picture

Gisborne Park

Tessa McDonald’s cards bled Angry Birds red in a outstanding display at the Summit Forestry Ltd 2-Day Easter Tournament.

The Hawke’s Bay-Poverty Bay No.1 had seven birdies in her Saturday round of 4-under 69 — five of those on the back nine holes — and another three in a flawless Sunday 70.

Her 36-hole total of 7-under 139 won the women’s overall gross by the massive margin of 32 shots.

Selwyn Peneha had his own ornithological tale of success on his way to the overall net honours. Peneha had a eagle-3 on the first hole in his Sunday round of 73-9-64, adding it to a Saturday 80-9-71 for a 135 net.

The local lads were outshone by Hamiltonian Blair Yeates in the division 1 men’s gross. Riverside member Yeates shot 1-over 143 (72, 71) to pip Patutahi’s Hukanui Brown by one shot.

Brown produced what could well be a Gisborne Park first. Having nearly driven the 326-metre par-4 17th hole on the Saturday, he tried a high draw again on Sunday only for his ball to go straight and sail out of bounds into the showgrounds three fairways over. He did drive the 315-metre 18th hole, the long drive hole.

The other 36-hole section winners over the two days were James McGann (Gis Park), Koro Ngamanu (Opotiki), Alison Maru (Mahia), Geoff Hill (Gis Park), Tony Cave (Patutahi), Rod Maxwell (Gis Park), Tracey Ford (Gis Park) and Mickey Grant (Tolaga Bay).

Electrinet Park results, SATURDAY/SUNDAY — Summit Forestry Ltd 2-Day Easter Tournament, overall net: S Peneha 135.

36-hole gross, women: T McDonald 139, F Wesche 171, B Walker 181.

Division 1 men: B Yeates 143, H Brown 144, W Brown 149.

Division 2 men: J McGann 161, D Boyle 163, G McKinnon 165.

Division 3 men: K Ngamanu 170, T Hill 174 on c/b, D Harrison 174.

36-hole net, women: A Maru 145, S Sweeney 151, J Foot 153 on c/b.

Division 1 men: G Hill 137, A Higham 141, P Milroy 142.

Division 2 men: T Cave 138 on c/b from S Toa 138, A Pahina 146.

Division 3 men: R Maxwell 138, D Rameka 143, G Watson 149.

36-hole stableford, women: T Ford 72.

Men: M Grant 78 from T Sweeney, R Moore, J Devery, J Brown.

Saturday 18-hole stableford: M Marino from B Lumsdon-Nicholls, R Walford, P Cameron, M Wesche.

Sunday 18-hole stableford: T Leggett from S Phillips, J Love, Z Rolls, J MacKinnon.

Saturday approaches: M Marino (women), J Schu (men).

Sunday approaches: T McDonald (women), J Schu (men)

Saturday long drives: F Wesche (div 1 women), T Ford (div 2 women), T Sweeney (div 1 men), T Hill (div 2 men).

Sunday approaches: A Maru (div 1 women), R Walford (div 2 women), H Brown (div 1 men), T Hill (div 2 men).

Longest drive overall: H Brown.

Raffle for rounds of golf for four at Titirangi: P Cameron

TV raffle: G Nickerson.

WEDNESDAY (April 17) — Women’s net: S Paku 95-21-74.

Drawn two: R Walford.

TUESDAY (April 16) — Veteran men’s stableford: E Parkin 38, P Simpson 38, N Jones 38, D Tarry 37, R McGann 37, E Morley 36.

Poverty Bay

Where did that one come from?

It’s a question Sam Willock himself was probably asking after posting his best round at Poverty Bay since February of 2016.

It came last Thursday — 85-20-65 — won him the division 2 men’s stableford and was highlighted by a birdie-4 on the fifth hole.

Club captain Johnny van Heldon warmed up for this weekend’s East Coast Open by helping himself to a feed of stableford glory on Sunday.

While it doesn’t compare to the Michelin Star feast of Coast hospitality he will savour at Te Puia Springs, it did send a warning to the opponents of JVH, who won the third 16 at the EC Open last year.

Van Helden had 39 points, which a couple of Thistle AFC clubmates said went some way to making up for the two goals he set up for the opposition in Thistle Vintage’s 5-1 loss to Lytton High team on Saturday.

Mark Barker was contemplating locking away the clubs and buying a boat after his Good Friday struggles. He was a little chirpier on Sunday, thanks to 87-19-68, for 40 points, which won him the division 2 men’s stableford and brought much-missed accusations of golfing thievery from his cohorts.

WEDNESDAY — Women’s stableford: S Spence 33.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: J van Helden 39, A White 39. R Gibson 39.

Division 2: M Barker 40, R Young 38, K Travers 38, D Hall 38, L Hewson 38, B Pratt 38.

Twos: A White, B Pratt.

Approach: R Gibson.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: A Hayward 37, A Abrahams 36, A Kirkpatrick 35.

Division 2: A Destry 42, M Smith 41, B Allen 36

Twos: J McGregor, M Smith.

Approach: J McGregor.

THURSDAY (April 18) — Men’s stableford, division 1: S Andreassen 37, C Poole 37, C Dean 37, J van Helden 36.

Division 2: S Willock 43, N Absalom 40, W Thompson 40, B Allen 39.

Twos: I Murphy.

Approach P Graham.

Mahia

Tom Hema and Viv Kyle won the Ormond Cup mixed pairs on Saturday.

Matt Smith’s 71 was good enough to win the men’s net on Sunday, while Kyle completed a weekend double in winning the women’s net.

The Rocket Lab Mahia women’s open is on Saturday, teeing off at 11am.

SUNDAY — Men’s net: M Smith 71, R Bremner 72, D Bremner 73, B Crowley 74.

Putting: Wayne Wesche 27.

Women’s net: V Kyle 78, M Wesche 80.

SATURDAY — Ormond Cup mixed pairs winners: T Hema/V Kyle.

SUNDAY (April 14) — LGU: M Wesche 103-27-76, V Kyle 112-35-77.

Putting: C Wesche 29.

Twos: F Wesche.

Waikohu

Tama Brown won a battle of the sexes final at the Terry Rutene Memorial over Easter.

Brown defeated Ella Wynyard 2-up in the nine-hole matchplay final, finishing her off with a birdie.

Percy Milner beat Henry Vinivini in the plate final.

Larry Green won the Sunday 18-hole stableford with 76-13-63, for 43 points.

SATURDAY/SUNDAY — Terry Rutene Memorial matchplay, final: T Brown def E Wynyard.

Plate: P Milner def H Vinivini.

Sunday stableford, 18 holes: L Green 43, T Smith 42.

9-holes, men: U Chambers

Women: V Grace 18, C Te Rito 17.

Non-golfers: C Timu.

Twos: T Brown, C Te Rito.

COMING UP: SUNDAY, club competitions.

Patutahi

Score in the 40s or thanks for coming.

That was the requirement for winning, or at least going close, in Sunday’s competition.

Bruce Tietjen obliged, his 91-25-66 leading a trip of 40-points scorers in the men’s stableford.

Lorraine Haisman also had 40 in winning the women’s division.

Hamish Harris went one better than that in the Easter Monday voucher competition. A couple of birdies helped him to 82-17-65, for 41 points.

MONDAY — Voucher day stableford, men: H Harris 82-17-65, 41; C Beattie 76-9-67, 39.

Women: J Winiata 90-19-71, 37.

SUNDAY — Men’s stableford: B Tietjen 91-25-66, 40; P Hokianga 80-14-66, 40; B McKenzie 80-14-66, 40; M de Luze 83-16-67, 39; T Brodie 83-15-68, 39.

Women’s stableford: L Haisman 94-27-67, 40.

Twos: T Green.

THURSDAY (April 18) — Meat pack nine-hole stableford, senior division: A Blakeman 21, T Brodie 21, T Green 19, H Pomana 18 from J Brodie on c/b.

Junior division: J Graham 22, B Tietjen 20, M Owen 20, T Coutts 19, D Dodgshun 18 ob c/b.

Te Puia Springs

The Hikurangi Foodmarket East Coast Open and Handicap Tournament is on SATURDAY/SUNDAY. The field, as of Wednesday, is —

Ike Ashworth, Tuakana August, Neil Bell, Donald Betham, Danny Boyle, William Brown, Ross Calder, Neville Carson, Hone Cassidy, George Chaffey, Gray Clapham, Peter Clayton, Brent Colbert, John Collier, Ken Cumner, Jim Devery, Nehe Dewes, Leighton Dunlop, Mason Emery, Les Gunther, Neil Hall, Max Harvey, Andrew Higham, David Hindrup, Simon Jeune, Phillip Jones, Peter Kerekere, Matiaha Lawton, Roderick Maxwell, Graeme McLellan, Dudley Meadows, Percy Milner, Evan Morley, Glenn Morley, Brian Morrissey, Cliff Nepe, Mark Norman, Aaron Rangihika, Zane Rangihika, Anaru Reedy, Sir Matiu Rei, Steve Satherley, Robbie Selwyn, Ross Simpson, Roly Smith, Peter Stewart, Tim Trowell, John van Helden, Mark Watts, Bruce Wehipeihana, Peter Welsh, Allan White, Malcolm Yemm.

Gisborne Park

Tessa McDonald’s cards bled Angry Birds red in a outstanding display at the Summit Forestry Ltd 2-Day Easter Tournament.

The Hawke’s Bay-Poverty Bay No.1 had seven birdies in her Saturday round of 4-under 69 — five of those on the back nine holes — and another three in a flawless Sunday 70.

Her 36-hole total of 7-under 139 won the women’s overall gross by the massive margin of 32 shots.

Selwyn Peneha had his own ornithological tale of success on his way to the overall net honours. Peneha had a eagle-3 on the first hole in his Sunday round of 73-9-64, adding it to a Saturday 80-9-71 for a 135 net.

The local lads were outshone by Hamiltonian Blair Yeates in the division 1 men’s gross. Riverside member Yeates shot 1-over 143 (72, 71) to pip Patutahi’s Hukanui Brown by one shot.

Brown produced what could well be a Gisborne Park first. Having nearly driven the 326-metre par-4 17th hole on the Saturday, he tried a high draw again on Sunday only for his ball to go straight and sail out of bounds into the showgrounds three fairways over. He did drive the 315-metre 18th hole, the long drive hole.

The other 36-hole section winners over the two days were James McGann (Gis Park), Koro Ngamanu (Opotiki), Alison Maru (Mahia), Geoff Hill (Gis Park), Tony Cave (Patutahi), Rod Maxwell (Gis Park), Tracey Ford (Gis Park) and Mickey Grant (Tolaga Bay).

Electrinet Park results, SATURDAY/SUNDAY — Summit Forestry Ltd 2-Day Easter Tournament, overall net: S Peneha 135.

36-hole gross, women: T McDonald 139, F Wesche 171, B Walker 181.

Division 1 men: B Yeates 143, H Brown 144, W Brown 149.

Division 2 men: J McGann 161, D Boyle 163, G McKinnon 165.

Division 3 men: K Ngamanu 170, T Hill 174 on c/b, D Harrison 174.

36-hole net, women: A Maru 145, S Sweeney 151, J Foot 153 on c/b.

Division 1 men: G Hill 137, A Higham 141, P Milroy 142.

Division 2 men: T Cave 138 on c/b from S Toa 138, A Pahina 146.

Division 3 men: R Maxwell 138, D Rameka 143, G Watson 149.

36-hole stableford, women: T Ford 72.

Men: M Grant 78 from T Sweeney, R Moore, J Devery, J Brown.

Saturday 18-hole stableford: M Marino from B Lumsdon-Nicholls, R Walford, P Cameron, M Wesche.

Sunday 18-hole stableford: T Leggett from S Phillips, J Love, Z Rolls, J MacKinnon.

Saturday approaches: M Marino (women), J Schu (men).

Sunday approaches: T McDonald (women), J Schu (men)

Saturday long drives: F Wesche (div 1 women), T Ford (div 2 women), T Sweeney (div 1 men), T Hill (div 2 men).

Sunday approaches: A Maru (div 1 women), R Walford (div 2 women), H Brown (div 1 men), T Hill (div 2 men).

Longest drive overall: H Brown.

Raffle for rounds of golf for four at Titirangi: P Cameron

TV raffle: G Nickerson.

WEDNESDAY (April 17) — Women’s net: S Paku 95-21-74.

Drawn two: R Walford.

TUESDAY (April 16) — Veteran men’s stableford: E Parkin 38, P Simpson 38, N Jones 38, D Tarry 37, R McGann 37, E Morley 36.

Poverty Bay

Where did that one come from?

It’s a question Sam Willock himself was probably asking after posting his best round at Poverty Bay since February of 2016.

It came last Thursday — 85-20-65 — won him the division 2 men’s stableford and was highlighted by a birdie-4 on the fifth hole.

Club captain Johnny van Heldon warmed up for this weekend’s East Coast Open by helping himself to a feed of stableford glory on Sunday.

While it doesn’t compare to the Michelin Star feast of Coast hospitality he will savour at Te Puia Springs, it did send a warning to the opponents of JVH, who won the third 16 at the EC Open last year.

Van Helden had 39 points, which a couple of Thistle AFC clubmates said went some way to making up for the two goals he set up for the opposition in Thistle Vintage’s 5-1 loss to Lytton High team on Saturday.

Mark Barker was contemplating locking away the clubs and buying a boat after his Good Friday struggles. He was a little chirpier on Sunday, thanks to 87-19-68, for 40 points, which won him the division 2 men’s stableford and brought much-missed accusations of golfing thievery from his cohorts.

WEDNESDAY — Women’s stableford: S Spence 33.

SUNDAY — Men’s stableford, division 1: J van Helden 39, A White 39. R Gibson 39.

Division 2: M Barker 40, R Young 38, K Travers 38, D Hall 38, L Hewson 38, B Pratt 38.

Twos: A White, B Pratt.

Approach: R Gibson.

SATURDAY — Men’s stableford, division 1: A Hayward 37, A Abrahams 36, A Kirkpatrick 35.

Division 2: A Destry 42, M Smith 41, B Allen 36

Twos: J McGregor, M Smith.

Approach: J McGregor.

THURSDAY (April 18) — Men’s stableford, division 1: S Andreassen 37, C Poole 37, C Dean 37, J van Helden 36.

Division 2: S Willock 43, N Absalom 40, W Thompson 40, B Allen 39.

Twos: I Murphy.

Approach P Graham.

Mahia

Tom Hema and Viv Kyle won the Ormond Cup mixed pairs on Saturday.

Matt Smith’s 71 was good enough to win the men’s net on Sunday, while Kyle completed a weekend double in winning the women’s net.

The Rocket Lab Mahia women’s open is on Saturday, teeing off at 11am.

SUNDAY — Men’s net: M Smith 71, R Bremner 72, D Bremner 73, B Crowley 74.

Putting: Wayne Wesche 27.

Women’s net: V Kyle 78, M Wesche 80.

SATURDAY — Ormond Cup mixed pairs winners: T Hema/V Kyle.

SUNDAY (April 14) — LGU: M Wesche 103-27-76, V Kyle 112-35-77.

Putting: C Wesche 29.

Twos: F Wesche.

Waikohu

Tama Brown won a battle of the sexes final at the Terry Rutene Memorial over Easter.

Brown defeated Ella Wynyard 2-up in the nine-hole matchplay final, finishing her off with a birdie.

Percy Milner beat Henry Vinivini in the plate final.

Larry Green won the Sunday 18-hole stableford with 76-13-63, for 43 points.

SATURDAY/SUNDAY — Terry Rutene Memorial matchplay, final: T Brown def E Wynyard.

Plate: P Milner def H Vinivini.

Sunday stableford, 18 holes: L Green 43, T Smith 42.

9-holes, men: U Chambers

Women: V Grace 18, C Te Rito 17.

Non-golfers: C Timu.

Twos: T Brown, C Te Rito.

COMING UP: SUNDAY, club competitions.

Patutahi

Score in the 40s or thanks for coming.

That was the requirement for winning, or at least going close, in Sunday’s competition.

Bruce Tietjen obliged, his 91-25-66 leading a trip of 40-points scorers in the men’s stableford.

Lorraine Haisman also had 40 in winning the women’s division.

Hamish Harris went one better than that in the Easter Monday voucher competition. A couple of birdies helped him to 82-17-65, for 41 points.

MONDAY — Voucher day stableford, men: H Harris 82-17-65, 41; C Beattie 76-9-67, 39.

Women: J Winiata 90-19-71, 37.

SUNDAY — Men’s stableford: B Tietjen 91-25-66, 40; P Hokianga 80-14-66, 40; B McKenzie 80-14-66, 40; M de Luze 83-16-67, 39; T Brodie 83-15-68, 39.

Women’s stableford: L Haisman 94-27-67, 40.

Twos: T Green.

THURSDAY (April 18) — Meat pack nine-hole stableford, senior division: A Blakeman 21, T Brodie 21, T Green 19, H Pomana 18 from J Brodie on c/b.

Junior division: J Graham 22, B Tietjen 20, M Owen 20, T Coutts 19, D Dodgshun 18 ob c/b.

Te Puia Springs

The Hikurangi Foodmarket East Coast Open and Handicap Tournament is on SATURDAY/SUNDAY. The field, as of Wednesday, is —

Ike Ashworth, Tuakana August, Neil Bell, Donald Betham, Danny Boyle, William Brown, Ross Calder, Neville Carson, Hone Cassidy, George Chaffey, Gray Clapham, Peter Clayton, Brent Colbert, John Collier, Ken Cumner, Jim Devery, Nehe Dewes, Leighton Dunlop, Mason Emery, Les Gunther, Neil Hall, Max Harvey, Andrew Higham, David Hindrup, Simon Jeune, Phillip Jones, Peter Kerekere, Matiaha Lawton, Roderick Maxwell, Graeme McLellan, Dudley Meadows, Percy Milner, Evan Morley, Glenn Morley, Brian Morrissey, Cliff Nepe, Mark Norman, Aaron Rangihika, Zane Rangihika, Anaru Reedy, Sir Matiu Rei, Steve Satherley, Robbie Selwyn, Ross Simpson, Roly Smith, Peter Stewart, Tim Trowell, John van Helden, Mark Watts, Bruce Wehipeihana, Peter Welsh, Allan White, Malcolm Yemm.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?