Gisborne - East Coast golf roundup

Te Puia Springs

THE “triple crown” was not achieved but a “grand slam” was at the Hikurangi Foodmarket East Coast Open over the weekend.

Gray Clapham will never win the championship 16 so he settled for a lesser-coveted honour on Sunday afternoon.

Clapham played impeccably to win the Te Puia Springs Handicap 2nd 16.

He gave Poverty Bay clubmate Dudley Meadows few chances in the final and ended up romping to a 5 and 4 victory.

“I got into the zone (not twilight),” said Clapham.

Rather than worrying about what not to do, Clapham took the positive approach of thinking to himself: “Why shouldn’t this ball land on the green?”

“It only happens every now and then,” he later admitted.

In winning his section, Clapham noted that it completed a “grand slam” of second 16 honours — he has also won that division at Tolaga Bay’s King of the Coast and the Poverty Bay Open.

Not quite the Triple Crown of PB Open, EC Open and King of the Coast Open crowns the top guns chase, but a worthy feat all the same.

Miramar’s Malcolm Yemm beat Linton Camp member Bruce Wehipeihana in the Tokomaru Bay third 16 final while Te Puia Springs stalwart Pete Harrison added to his collection in defeating Neil Hall in the Waipiro Bay Handicap fourth 16 final.

Another local, Henry Rasmussen, won the two-day stableford.

Andrew Higham once again claimed the East Coast Open championship with a quality performance against Opotiki’s Micky Huriwaka.

A report on that final is to follow.

East Coast Open Championship 16, final: A Higham def M Huriwaka (Opotiki).

Third: P Kerekere (Poverty Bay).

Flight: P Stewart (PB) from S Jeune (PB).

Plate: P Clayton (PB) from W Brown (PB).

Consolation: G McLellan (Mir).

Te Puia Springs Handicap 2nd 16, final: Gray Clapham (PB) def D Meadows (PB).

Third place: D Betham (Miramar).

Flight: M Norman (PB) from J van Helden (PB).

Plate: I Ashworth (Thames) from B Huhu (Gis Park).

Consolation: N Mackie (PB).

Tokomaru Bay Handicap 3rd 16, final: M Yemm (Mir) from H Wehipeihana (Linton Camp).

Third: R Smith.

Flight: M Watts (Tolaga Bay) from R Calder (Tairua).

Plate: G Chaffey (Tairua) from J Collier (Gis Park).

Consolation: S Satherley (Mir).

Waipiro Bay Handicap 4th 16, winner: P Harrison def N Hall (Thames).

Third: R Bowen (Hutt Park).

Flight: R Maxwell (Gis Park) from M Emery (Gis Park).

Plate: J Puha from N Carson (Mir).

Stableford: H Rasmussen from M Harvey (Whakatane), A Forrester.

Gisborne Park

DEREK Craven can be forgiven for feeling a little nervous heading into his first round of the Te Kanawa Cup men’s pairs this weekend.

The top seeds always face that extra bit of pressure to live up to their so-called reputation. “Red” Craven and partner Josh Hayes are no different, a situation enhanced by an air of mystery to their matchplay start.

Craven and Hayes won’t know who they are playing until Saturday lunchtime. And it could end up being the duo who won the 2018 crown.

With 17 pairs entering this year, it was decided to play the 16th and 17th qualifiers against each other to decide who would take on the No.1 seeds – Craven and Hayes.

The reigning champions are Tony Leggett and Brad Reynolds but only Leggett was available for qualifying and finished bottom of the pile.

Reynolds is back and obviously that boosts their firepower but first up they have to get past Mason Emery and Waiti Tamatea.

If they do that, it will set up something of a Pirates Cricket Club derby, with Reynolds, Hayes and Craven connected to the club.

Several other mouth-watering clashes are brewing, including father and son Danny and Zane Boyle’s battle with Tom Reynolds and Tony File, and the Peneha whanau up against Bo Huhu and Pete Koorey.

Electrinet Park results, SUNDAY — Men’s stableford: R Taylor 39, Z Boyle 39, G Hill 38.

Women’s teams’ stableford winners: L McFlinn, A Watene, R Walford.

Twos: R Moore, D Craven, B Reynolds, Z Boyle, R Grace, J Foot.

SATURDAY — Men’s stableford: J McGann 78-10-68, 40; A Pahina 80-10-70, 38.

Twos: B Reynolds.

The Te Kanawa Cup men’s pairs is on SATURDAY and SUNDAY. The draw is— SATURDAY, No.1 tee, 8am: M Emery/ Tamatea v T Leggett/B Reynolds.

SUNDAY, No.1 tee, 8am: D Craven/J Hayes v winners of Saturday match. 8.09: Z Boyle/D Boyle v T Reynolds/T File. 8.18: J Collier/C Nepe v Z Rolls/R Taylor. 8.27: R McGann/B Atkins v R Grace/T Pointon. 8.36: R Walford/P Tamatea v G Hill/A Pahina. 8.45: R Moore/D Rameka v D Harrison/B Watene. 8.54: S Phillips/P Wellard v M Hutton/G McKinnon. 9.03: S Peneha/Q Peneha v B Huhu/P Koorey.

Tahunga

The Cockies and Stockies fundraising tournament is at Tahunga on Friday, May 10. Lunch from 1pm; tee-off at 2pm. Format is a 9-hole team competition suitable for golfers and non-golfers alike.

The Tahunga men’s open is on Saturday, May 18. Tee-off at 11am.

Mahia

POVERTY Bay’s Marg Colebourne highlighted a glorious day with the round of the tournament at the Rocket Lab Mahia women’s open on Saturday.

Colebourne won the overall net with 85-14-71.

Maraenui member Aseri Meikle’s 81 topped the senior gross while Poverty Bay’s MJ Bloem won the net (72) and Mahia’s Alison Maru the stableford.

The junior gross was won by Gisborne Park’s Mihi Marino (100), the net by Poverty Bay’s Vicki Fraser (74) and the stableford by Mahia’s Maraea Wesche.

SATURDAY — Rocket Lab Mahia women’s open, senior division, gross: A Meikle 81, F Wesche 90.

Net: MJ Bloem 89-17-72, W Morrissey 98-18-80.

Stableford: A Maru from Maria Wesche.

Junior division, gross: M Marino 100, J MacKinnon 102.

Net: V Fraser 104-34-70, V Kyle 114-36-78.

Stableford: Maraea Wesche from C Wesche.

Approaches: W Morrissey (senior), T Lewis (junior)

Long drives: F Wesche (senior), V Bell (junior).

Longest putt: P Gayford.

COMING UP: SATURDAY, Na Pute Puti ambrose tournament, 11am tee-off.

Poverty Bay

What a week it has been for Marg Colebourne.

Fresh from winning the premier title at the Mahia women’s open, Colebourne yesterday combined with Jan Utting to top the gross at the OPSM women’s 27-hole open foursomes.

Poverty Bay’s Colebourne and Utting shot 140 for the 27 holes and were three strokes clear of Gisborne Park/Poverty Bay combo Jo Kerr and Lynne Holmberg. The winners collected the Anne Bell Salver.

Park duo Mihi Marino and Tracey Ford posted 112 to win the Reah Lahmert Cup for best overall net.

They were two ahead of home-course duo Karen Crosby and Maxine Francois.

Dave Hall has directed several successful amateur productions in his time. On Sunday he starred in one.

A Hall of Fame performance ended with him not only winning the division 2 men’s stableford with 86-21-65, for 43 points, but collecting a share of the top individual purse in the Sunday School’s weekly competition.

Sunday School “camp mother” Paul Rickard denied Hall sole honours with 81-16-65, for 43.

Bruce Talbot is wielding a new driver with the deadly force of Arya Stark, highlighted by a career-first sub-80 round on Anzac Day.

A round in the 70s looked out of the question after a front nine of 44, followed by bogeys on the 10th and 12th holes.

The recently-crowned Reynolds Cup matchplay champion flicked a switch, playing the last six holes 3-under the card — including birdies on the 14th, 15th and 17th — a back nine of 1-under 35 and 79 off the stick. The 14-handicapper’s 43 points won the division 1 stableford.

Basil Payne followed up his Thursday div 2-winning 41 points with 39 points on Saturday and a consecutive competition victory.

  • The Poverty Bay women’s team of Viv Bell, Gay Young, Sally Spence and Jan Steele won the Hawke’s Bay-Poverty Bay national district teams’ tournament in Hastings this week. Story in tomorrow’s Herald.

Wednesday — OPSM women’s 27-hole open foursomes, gross (Anne Bell Salver): J Utting/M Colebourne 140, J Kerr/L Holmberg 143.

Net (Reah Lahmert Cup): M Marino/T Ford 112, K Crosby/M Francois 114, D Kirkpatrick/S Bramwell 115.75, V Bell/J Steele 117.75, A Gemmell/D Sherratt 120.75, P Corson/K Shaw 120.75, M Allan/S Kemp 121.25, V Fraser/A Witters 121.75, B Walker/W Morrissey 121.75, S. Spence/J MacKinnon 122.25.

Twos: P. Zame/J Kyngdon, J Utting/M Colebourne.

Best third shot: L Holmberg/J Kerr (0-23.5), V Fletcher/O Thompson (24+).

Best second shot: J Utting/M Colebourne (0-23.5), K Crosby/M Francois (24+).

Monday — Three Little Pigs women’s net: E Ball 44, P Corson 56.

Twos: J. Kyngdon.

Sunday — Men’s stableford, division 1: D Pirimona 40, B Talbot 39, D Patumaka 39.

Division 2: D Hall 43, P Rickard 43, K Travers 40, D Wright 39.

Twos: K Travers, D Pirimona, B Talbot.

Approach: C. Evans.

Saturday — Men’s stableford, division 1: A Hayward 39, P Butler 39, A Abrahams 37.

Division 2: B Payne 39, D Mettrick 38, M Stewart 38.

Twos: A Hayward, J McGregor, C Poole, A Abrahams.

Approach: C. Christie.

Thursday (April 25) — Men’s stableford, division 1: B Talbot 43, F Ball 39, D Pirimona 38, I Murphy 38, J Bryden 38, A Hayward 38.

Division 2: B Payne 41, J Pittar 40, K Travers 39, M Dodgshun 38, S Harbottle 37 R Skuse 35, C Payn 35.

Twos: B Colbert, I Murphy, B Morrissey, A Hayward, M Mulrooney, N Richardson, A Reedy.

Approach: I Murphy.

The Enterprise Motor Warehouse Poverty Bay men’s open foursomes has had a change in format.

Traditionally a 36-hole strokeplay tournament, this year it has been changed to 18 holes in an effort to increase participation numbers.

The tournament is being held this Saturday, with a two-tee start.

There are still plenty of spots available in the field. Contact the Poverty Bay pro shop to enter or for more details.

The draw (as of today) is — No.1 tee, 10am: J van Helden/G Clapham, I Kirkpatrick/G Kemp.

11.04: P Rickard/B Morgan, K Daniels/L Pollitt. 11.12: B Colbert/C Jeffrey, E Brown Jr/T Donovan. 11.20: D Situ/J Situ, R Moleta/P Milner. 11.28: A Kirkpatrick/A Abrahams., S Shields/A Hayward.11.36: M Smith/B Read, H Brown/W Brown.11.44: D Patumaka/T Sweeney, G Brown/P Clayton. 11.52: C Poole/V Richardson, B Rothschild/P Grogan. 12 noon: D Bush/C Christie, D Mettrick/M Stewart. 12.08: P Anderson/A Chandra, G Morley/P Stewart.

No.10 tee, 11.16: R Skuse/R Montgomery. 11.24: W Thompson/F Ball, G Brown/C Beattie.

Tolaga Bay

TRENT Higgs got the countback nod over Chappie O’Sullivan in the stableford on Sunday. Both men had 37 points.

Sunday — Stableford: T Higgs 37, C O’Sullivan 37, Joe Lincoln 35.

Coming up: sunday, oligoi Jug men’s interclub pennants, haggle after Oligoi players have teed off after lunch.

Waikohu

KAHU Tamanui ended a string of century-plus scores in sensational style on Sunday.

Tamanui won the men’s stableford with 87-30-57, for 49 points.

Sunday — Men’s stableford: K Tamanui 49, L Green 41, P Milner 40, T Brown 40, T Ruru 37.

Nancy McCormick women’s foursomes, round 1: E Wynyard/A Tamanui-Nunn 79.5, M Tuapawa/VGrace 86.5.

Twos: Tama Brown.

COMING UP: SUNDAY, men’s handicap singles, Nancy McCormick women’s foursomes round 2.

Te Puia Springs

THE “triple crown” was not achieved but a “grand slam” was at the Hikurangi Foodmarket East Coast Open over the weekend.

Gray Clapham will never win the championship 16 so he settled for a lesser-coveted honour on Sunday afternoon.

Clapham played impeccably to win the Te Puia Springs Handicap 2nd 16.

He gave Poverty Bay clubmate Dudley Meadows few chances in the final and ended up romping to a 5 and 4 victory.

“I got into the zone (not twilight),” said Clapham.

Rather than worrying about what not to do, Clapham took the positive approach of thinking to himself: “Why shouldn’t this ball land on the green?”

“It only happens every now and then,” he later admitted.

In winning his section, Clapham noted that it completed a “grand slam” of second 16 honours — he has also won that division at Tolaga Bay’s King of the Coast and the Poverty Bay Open.

Not quite the Triple Crown of PB Open, EC Open and King of the Coast Open crowns the top guns chase, but a worthy feat all the same.

Miramar’s Malcolm Yemm beat Linton Camp member Bruce Wehipeihana in the Tokomaru Bay third 16 final while Te Puia Springs stalwart Pete Harrison added to his collection in defeating Neil Hall in the Waipiro Bay Handicap fourth 16 final.

Another local, Henry Rasmussen, won the two-day stableford.

Andrew Higham once again claimed the East Coast Open championship with a quality performance against Opotiki’s Micky Huriwaka.

A report on that final is to follow.

East Coast Open Championship 16, final: A Higham def M Huriwaka (Opotiki).

Third: P Kerekere (Poverty Bay).

Flight: P Stewart (PB) from S Jeune (PB).

Plate: P Clayton (PB) from W Brown (PB).

Consolation: G McLellan (Mir).

Te Puia Springs Handicap 2nd 16, final: Gray Clapham (PB) def D Meadows (PB).

Third place: D Betham (Miramar).

Flight: M Norman (PB) from J van Helden (PB).

Plate: I Ashworth (Thames) from B Huhu (Gis Park).

Consolation: N Mackie (PB).

Tokomaru Bay Handicap 3rd 16, final: M Yemm (Mir) from H Wehipeihana (Linton Camp).

Third: R Smith.

Flight: M Watts (Tolaga Bay) from R Calder (Tairua).

Plate: G Chaffey (Tairua) from J Collier (Gis Park).

Consolation: S Satherley (Mir).

Waipiro Bay Handicap 4th 16, winner: P Harrison def N Hall (Thames).

Third: R Bowen (Hutt Park).

Flight: R Maxwell (Gis Park) from M Emery (Gis Park).

Plate: J Puha from N Carson (Mir).

Stableford: H Rasmussen from M Harvey (Whakatane), A Forrester.

Gisborne Park

DEREK Craven can be forgiven for feeling a little nervous heading into his first round of the Te Kanawa Cup men’s pairs this weekend.

The top seeds always face that extra bit of pressure to live up to their so-called reputation. “Red” Craven and partner Josh Hayes are no different, a situation enhanced by an air of mystery to their matchplay start.

Craven and Hayes won’t know who they are playing until Saturday lunchtime. And it could end up being the duo who won the 2018 crown.

With 17 pairs entering this year, it was decided to play the 16th and 17th qualifiers against each other to decide who would take on the No.1 seeds – Craven and Hayes.

The reigning champions are Tony Leggett and Brad Reynolds but only Leggett was available for qualifying and finished bottom of the pile.

Reynolds is back and obviously that boosts their firepower but first up they have to get past Mason Emery and Waiti Tamatea.

If they do that, it will set up something of a Pirates Cricket Club derby, with Reynolds, Hayes and Craven connected to the club.

Several other mouth-watering clashes are brewing, including father and son Danny and Zane Boyle’s battle with Tom Reynolds and Tony File, and the Peneha whanau up against Bo Huhu and Pete Koorey.

Electrinet Park results, SUNDAY — Men’s stableford: R Taylor 39, Z Boyle 39, G Hill 38.

Women’s teams’ stableford winners: L McFlinn, A Watene, R Walford.

Twos: R Moore, D Craven, B Reynolds, Z Boyle, R Grace, J Foot.

SATURDAY — Men’s stableford: J McGann 78-10-68, 40; A Pahina 80-10-70, 38.

Twos: B Reynolds.

The Te Kanawa Cup men’s pairs is on SATURDAY and SUNDAY. The draw is— SATURDAY, No.1 tee, 8am: M Emery/ Tamatea v T Leggett/B Reynolds.

SUNDAY, No.1 tee, 8am: D Craven/J Hayes v winners of Saturday match. 8.09: Z Boyle/D Boyle v T Reynolds/T File. 8.18: J Collier/C Nepe v Z Rolls/R Taylor. 8.27: R McGann/B Atkins v R Grace/T Pointon. 8.36: R Walford/P Tamatea v G Hill/A Pahina. 8.45: R Moore/D Rameka v D Harrison/B Watene. 8.54: S Phillips/P Wellard v M Hutton/G McKinnon. 9.03: S Peneha/Q Peneha v B Huhu/P Koorey.

Tahunga

The Cockies and Stockies fundraising tournament is at Tahunga on Friday, May 10. Lunch from 1pm; tee-off at 2pm. Format is a 9-hole team competition suitable for golfers and non-golfers alike.

The Tahunga men’s open is on Saturday, May 18. Tee-off at 11am.

Mahia

POVERTY Bay’s Marg Colebourne highlighted a glorious day with the round of the tournament at the Rocket Lab Mahia women’s open on Saturday.

Colebourne won the overall net with 85-14-71.

Maraenui member Aseri Meikle’s 81 topped the senior gross while Poverty Bay’s MJ Bloem won the net (72) and Mahia’s Alison Maru the stableford.

The junior gross was won by Gisborne Park’s Mihi Marino (100), the net by Poverty Bay’s Vicki Fraser (74) and the stableford by Mahia’s Maraea Wesche.

SATURDAY — Rocket Lab Mahia women’s open, senior division, gross: A Meikle 81, F Wesche 90.

Net: MJ Bloem 89-17-72, W Morrissey 98-18-80.

Stableford: A Maru from Maria Wesche.

Junior division, gross: M Marino 100, J MacKinnon 102.

Net: V Fraser 104-34-70, V Kyle 114-36-78.

Stableford: Maraea Wesche from C Wesche.

Approaches: W Morrissey (senior), T Lewis (junior)

Long drives: F Wesche (senior), V Bell (junior).

Longest putt: P Gayford.

COMING UP: SATURDAY, Na Pute Puti ambrose tournament, 11am tee-off.

Poverty Bay

What a week it has been for Marg Colebourne.

Fresh from winning the premier title at the Mahia women’s open, Colebourne yesterday combined with Jan Utting to top the gross at the OPSM women’s 27-hole open foursomes.

Poverty Bay’s Colebourne and Utting shot 140 for the 27 holes and were three strokes clear of Gisborne Park/Poverty Bay combo Jo Kerr and Lynne Holmberg. The winners collected the Anne Bell Salver.

Park duo Mihi Marino and Tracey Ford posted 112 to win the Reah Lahmert Cup for best overall net.

They were two ahead of home-course duo Karen Crosby and Maxine Francois.

Dave Hall has directed several successful amateur productions in his time. On Sunday he starred in one.

A Hall of Fame performance ended with him not only winning the division 2 men’s stableford with 86-21-65, for 43 points, but collecting a share of the top individual purse in the Sunday School’s weekly competition.

Sunday School “camp mother” Paul Rickard denied Hall sole honours with 81-16-65, for 43.

Bruce Talbot is wielding a new driver with the deadly force of Arya Stark, highlighted by a career-first sub-80 round on Anzac Day.

A round in the 70s looked out of the question after a front nine of 44, followed by bogeys on the 10th and 12th holes.

The recently-crowned Reynolds Cup matchplay champion flicked a switch, playing the last six holes 3-under the card — including birdies on the 14th, 15th and 17th — a back nine of 1-under 35 and 79 off the stick. The 14-handicapper’s 43 points won the division 1 stableford.

Basil Payne followed up his Thursday div 2-winning 41 points with 39 points on Saturday and a consecutive competition victory.

  • The Poverty Bay women’s team of Viv Bell, Gay Young, Sally Spence and Jan Steele won the Hawke’s Bay-Poverty Bay national district teams’ tournament in Hastings this week. Story in tomorrow’s Herald.

Wednesday — OPSM women’s 27-hole open foursomes, gross (Anne Bell Salver): J Utting/M Colebourne 140, J Kerr/L Holmberg 143.

Net (Reah Lahmert Cup): M Marino/T Ford 112, K Crosby/M Francois 114, D Kirkpatrick/S Bramwell 115.75, V Bell/J Steele 117.75, A Gemmell/D Sherratt 120.75, P Corson/K Shaw 120.75, M Allan/S Kemp 121.25, V Fraser/A Witters 121.75, B Walker/W Morrissey 121.75, S. Spence/J MacKinnon 122.25.

Twos: P. Zame/J Kyngdon, J Utting/M Colebourne.

Best third shot: L Holmberg/J Kerr (0-23.5), V Fletcher/O Thompson (24+).

Best second shot: J Utting/M Colebourne (0-23.5), K Crosby/M Francois (24+).

Monday — Three Little Pigs women’s net: E Ball 44, P Corson 56.

Twos: J. Kyngdon.

Sunday — Men’s stableford, division 1: D Pirimona 40, B Talbot 39, D Patumaka 39.

Division 2: D Hall 43, P Rickard 43, K Travers 40, D Wright 39.

Twos: K Travers, D Pirimona, B Talbot.

Approach: C. Evans.

Saturday — Men’s stableford, division 1: A Hayward 39, P Butler 39, A Abrahams 37.

Division 2: B Payne 39, D Mettrick 38, M Stewart 38.

Twos: A Hayward, J McGregor, C Poole, A Abrahams.

Approach: C. Christie.

Thursday (April 25) — Men’s stableford, division 1: B Talbot 43, F Ball 39, D Pirimona 38, I Murphy 38, J Bryden 38, A Hayward 38.

Division 2: B Payne 41, J Pittar 40, K Travers 39, M Dodgshun 38, S Harbottle 37 R Skuse 35, C Payn 35.

Twos: B Colbert, I Murphy, B Morrissey, A Hayward, M Mulrooney, N Richardson, A Reedy.

Approach: I Murphy.

The Enterprise Motor Warehouse Poverty Bay men’s open foursomes has had a change in format.

Traditionally a 36-hole strokeplay tournament, this year it has been changed to 18 holes in an effort to increase participation numbers.

The tournament is being held this Saturday, with a two-tee start.

There are still plenty of spots available in the field. Contact the Poverty Bay pro shop to enter or for more details.

The draw (as of today) is — No.1 tee, 10am: J van Helden/G Clapham, I Kirkpatrick/G Kemp.

11.04: P Rickard/B Morgan, K Daniels/L Pollitt. 11.12: B Colbert/C Jeffrey, E Brown Jr/T Donovan. 11.20: D Situ/J Situ, R Moleta/P Milner. 11.28: A Kirkpatrick/A Abrahams., S Shields/A Hayward.11.36: M Smith/B Read, H Brown/W Brown.11.44: D Patumaka/T Sweeney, G Brown/P Clayton. 11.52: C Poole/V Richardson, B Rothschild/P Grogan. 12 noon: D Bush/C Christie, D Mettrick/M Stewart. 12.08: P Anderson/A Chandra, G Morley/P Stewart.

No.10 tee, 11.16: R Skuse/R Montgomery. 11.24: W Thompson/F Ball, G Brown/C Beattie.

Tolaga Bay

TRENT Higgs got the countback nod over Chappie O’Sullivan in the stableford on Sunday. Both men had 37 points.

Sunday — Stableford: T Higgs 37, C O’Sullivan 37, Joe Lincoln 35.

Coming up: sunday, oligoi Jug men’s interclub pennants, haggle after Oligoi players have teed off after lunch.

Waikohu

KAHU Tamanui ended a string of century-plus scores in sensational style on Sunday.

Tamanui won the men’s stableford with 87-30-57, for 49 points.

Sunday — Men’s stableford: K Tamanui 49, L Green 41, P Milner 40, T Brown 40, T Ruru 37.

Nancy McCormick women’s foursomes, round 1: E Wynyard/A Tamanui-Nunn 79.5, M Tuapawa/VGrace 86.5.

Twos: Tama Brown.

COMING UP: SUNDAY, men’s handicap singles, Nancy McCormick women’s foursomes round 2.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?