Gisborne Club Darts Association results

File picture

Individual highlights

180s: Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Pete Archbold (Roseland Dilligaf), Kayne Arahanga (2NZ Say My Name Again).

Best start (180): Kayne Arahanga (2NZ Say My Name Again).

Best finish (114): Mike Jones (Roseland).

Most high scores (13): Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted).

All games won in the match: Sha Hohipa (Cossy DONE & Dusted), John Love (Cossy DONE & Dusted), Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Wayne Tamihana (Cossy DONE & Dusted), Brian Leach (Cossy DONE & Dusted), Monty Reedy (Cossy DONE & Dusted), Junior Akurangi (Roseland Dilligaf), Pete Archbold (Roseland Dilligaf), Vern Marshall (Roseland Dilligaf), Morris MacDonald (Roseland Dilligaf), Rio Edwards (2NZ Corys 6-Shooters), Terry O’Neill (2NZ Corys 6-Shooters), Dean Allen (2NZ Corys 6-Shooters), Richard Moore (2NZ Corys 6-Shooters), Lorna Wynyard (2NZ Rebels Wahine Toa), Valley Poi (2NZ Rebels Wahine Toa), Nyoka Fox (2NZ Rebels Wahine Toa), Chae Whaitiri (2NZ Rebels Wahine Toa), Jonleigh Campbell-Ratapu (2NZ Valkyries), George Vaotu’ua (2NZ Bullz), Gary Poi (2NZ Bullz), Kayne Arahanga (2NZ Say My Name Again), Mannie Duncan (2NZ Say My Name Again), Thao Duncan (2NZ Say My Name Again), Webby Lewis (2NZ Say My Name Again), John Kingsbeer (Roseland).

RESULTS

(P = pairs won. S = singles won. T = total tons).

Cossy B Coz 0 Cossy DONE & Dusted 15: Nicki Stairs (P0 S0 T0); Steve Deedman (P0 S0 T0); Heather Hannam (P0 S0 T2) 140, 100; Keith Hannam (P0 S0 T2) 100 (2); Gary Harding (P0 S0 T2) 125, 100; Alan Stairs (P0 S0 T1) 100. Sha Hohipa (P3 S1 T5) 140 (2), 100 (3); John Love (P3 S1 T6) 125, 100st, 100 (4); Matt Reedy (P3 S1 T13) 180, 140 (3), 125st, 100st, 100 (7); Wayne Tamihana (P3 S1 T4) 100st, 100 (3); Brian Leach (P3 S1 T7) 123, 120, 100st (3), 100 (2); Monty Reedy (P3 S1 T5) 140, 125, 100st, 100 (2).

Cossy Chaos 2 Roseland Dilligaf 13: Liz Low (P0 S0 T1) 140; Ness Fraider (P0 S1 T2) 125, 103; DJ Poi (P0 S0 T1) 140; Jenny Northover (P0 S1 T1) 114; Karen Harding (P0 S0 T0); Diane Brown (P0 S0 T0). Junior Akurangi (P3 S1 T3) 100st, 100 (2); Wari Phillips (P3 S0 T3) 132, 100 (2); Pete Archbold (P3 S1 T10) 180, 140, 135, 100 (7); Ronnie Pomana (P3 S0 T0); Vern Marshall (P3 S1 T6) 140, 100 (5); Morris MacDonald (P3 S1 T5) 122, 115, 100st, 100 (2).

2NZ Corys 6-Shooters 12 2NZ (3) 3: Nick Roberts (P2 S0 T5) 140, 138, 135, 100 (2); Craig Watson (P2 S0 T4) 100st, 100 (3); Rio Edwards (P3 S1 T2) 140, 125; Terry O’Neill (P3 S1 T1) 100; Dean Allen (P3 S1 T2) 140, 101; Richard Moore (P3 S1 T5) 135, 125, 100st, 100 (2). Jay Matete (P1 S1 T3) 100 (3); Ora Taukamo-Pohio (P1 S1 T2) 125, 100; Heni Pewhairangi (P0 S0 T2) 120, 100; Karen Pewhairangi (P0 S0 T1) 102; Faenza Hewett (P0 S0 T0); Marlaine Taukamo-Pohio (P0 S0 T1) 115.

2NZ Eastland Port Raiders 10 2NZ McCann’ics 5: Stacee Fraider (P2 S1 T4) 140st, 100 (3); Kathy Penfold (P2 S1 T2) 140, 101; Mark Stenning (P2 S1 T3) 100st, 100 (2); Curly Waikari (P2 S1 T2) 118, 114; Di Leach (P2 S0 T0); Bob Fraider (P2 S0 T0). Mere-Kingi Nepe (P1 S0 T0); Caroline Nepe (P1 S0 T2) 100 (2); Leah Monika (P0 S0 T3) 122, 120, 105st; Ross Bishop (P0 S0 T3) 107, 100 (2); Kela Nepe (P2 S1 T0); Ngata Monika (P2 S1 T8) 140, 125 (2), 123st, 123, 121, 100 (2).

2NZ Rebels Wahine Toa 13 RSA (1) 2: Lorna Wynyard (P3 S1 T3) 140, 125, 100; Valley Poi (P3 S1 T1) 100; Nyoka Fox (P3 S1 T4) 119st, 117, 100 (2); Chae Whaitiri (P3 S1 T3) 140, 121, 100; Tarn Kiri (P1 S1 T7) 140 (3), 125, 100st, 100 (2); Tina Aspalter (P1 S1 T1) 118. Nick Morgan (P1 S0 T3) 140st, 100st, 100; Marisa Neho (P1 S0 T3) 129, 116, 100; Kelly Cribb (P0 S0 T1) 109st; Mary Panirau (P0 S0 T3) 114, 104, 100; Arthur Bacon (P1 S0 T2) 100st, 100; Kehu Beauchamp (P1 S0 T2) 108st, 100.

2NZ Valkyries 5 Cossy 2 PHL 10: Kiri Horua-Hawea (P3 S0 T4) 127, 121, 100st, 100; Jonleigh Campbell-Ratapu (P3 S1 T5) 140, 121, 120, 100 (2); Amelia Campbell-Ratapu (P1 S0 T4) 140, 117, 100st (2); Jessie Richardson (P1 S0 T1) 100st; Destiny Barbarich (P0 S0 T1) 100st; Shivy Lewis (P0 S0 T0). Steve Nisbett (P2 S1 T2) 121, 100st; Kevin Farmer (P2 S0 T2) 100 (2); Allen Wildbore (P2 S1 T0); Tangi Hohipa (P2 S1 T5) 107, 100 (4); Joe Hall (P1 S1 T1) 100; Puna McRoberts (P1 S1 T4) 140st, 100 (3).

2NZ TCL 4 2NZ Bullz 11: Shaolyn Edwards (P1 S1 T4) 140 (2), 125, 100; Mark Edwards (P1 S1 T1) 100; Awa Irwin (P0 S0 T3) 131, 125, 115; Cameron Mihaka (P0 S0 T1) 100; Brayden Pokai-Giddens (P1 S0 T5) 140 (2), 119st, 100 (2); Chris Giddens (P1 S0 T6) 121, 109st, 100 (4). Mike Hughes (P3 S0 T1) 100; Brendon Barry (P3 S0 T4) 103, 100st, 100 (2); George Vaotu’ua (P3 S1 T5) 140, 100 (4); Gary Poi (P3 S1 T3) 119, 100 (2); Scotty Cunningham (P1 S1 T2) 100 (2); Rowe Mason (P1 S1 T5) 140, 132, 100 (3).

2NZ Vikings 3 2NZ Say My Name Again 12: Ken Lewis (P1 S0 T4) 100 (4); Chalet McKean (P1 S0 T0); Tamati Irwin (P1 S0 T3) 140, 101, 100; Toby Campbell-Ratapu (P1 S0 T1) 100; Petra Waihi-Aspalter (P1 S0 T1) 105st; Matiu Hawea (P1 S0 T2) 121, 100. Kayne Arahanga (P3 S1 T9) 180st, 140, 125, 121, 110, 107, 100 (3); Mannie Duncan (P3 S1 T2) 135, 100; Pace Lewis (P0 S1 T2) 100st, 100; Aimee Collier (P0 S1 T2) 130st, 100; Thao Duncan (P3 S1 T8) 140, 125, 100st (2), 100 (4); Webby Lewis (P3 S1 T7) 140, 125, 100 (5).

Roseland 9 2NZ Rebels 6: Nigel Higham (P2 S0 T0); John Collier (P2 S0 T3) 140 (2), 125; Kevin Morrell (P1 S1 T9) 140, 100st, 100 (7); Wayne Morrell (P1 S1 T1) 100; John Kingsbeer (P3 S1 T3) 100 (3); Mike Jones (P3 S0 T5) 140 (2), 133, 125, 114f. Charlie Reiri (P1 S1 T7) 140, 100st (4), 100 (2); Cris Kiri (P1 S1 T7) 105, 100 (6); Jesse Noa Noa (P1 S0 T9) 140 (2), 129, 100st (2), 100 (4); Lee Barbarich (P1 S0 T6) 125, 100 (5); Georgie Osborne (P1 S0 T1) 101; Lorenzo Kaa (P1 S1 T12) 140 (3), 121 (3), 100 (6).

DRAW — 2NZEF: 2NZ Corys 6-Shooters v Cossy B Coz, 2NZ (3) v 2NZ Rebels Wahine Toa, 2NZ Eastland Port Raiders v Cossy 2 PHL, 2NZ Valkyries v 2NZ Say My Name Again, 2NZ TCL v 2NZ Rebels, 2NZ Vikings v Roseland.

COSMOPOLITAN CLUB: Cossy Chaos v 2NZ McCann’ics.

ROSELAND: Roseland Dilligaf v Cossy DONE & Dusted.

RSA: RSA (1) v 2NZ Bullz.

Individual highlights

180s: Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Pete Archbold (Roseland Dilligaf), Kayne Arahanga (2NZ Say My Name Again).

Best start (180): Kayne Arahanga (2NZ Say My Name Again).

Best finish (114): Mike Jones (Roseland).

Most high scores (13): Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted).

All games won in the match: Sha Hohipa (Cossy DONE & Dusted), John Love (Cossy DONE & Dusted), Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Wayne Tamihana (Cossy DONE & Dusted), Brian Leach (Cossy DONE & Dusted), Monty Reedy (Cossy DONE & Dusted), Junior Akurangi (Roseland Dilligaf), Pete Archbold (Roseland Dilligaf), Vern Marshall (Roseland Dilligaf), Morris MacDonald (Roseland Dilligaf), Rio Edwards (2NZ Corys 6-Shooters), Terry O’Neill (2NZ Corys 6-Shooters), Dean Allen (2NZ Corys 6-Shooters), Richard Moore (2NZ Corys 6-Shooters), Lorna Wynyard (2NZ Rebels Wahine Toa), Valley Poi (2NZ Rebels Wahine Toa), Nyoka Fox (2NZ Rebels Wahine Toa), Chae Whaitiri (2NZ Rebels Wahine Toa), Jonleigh Campbell-Ratapu (2NZ Valkyries), George Vaotu’ua (2NZ Bullz), Gary Poi (2NZ Bullz), Kayne Arahanga (2NZ Say My Name Again), Mannie Duncan (2NZ Say My Name Again), Thao Duncan (2NZ Say My Name Again), Webby Lewis (2NZ Say My Name Again), John Kingsbeer (Roseland).

RESULTS

(P = pairs won. S = singles won. T = total tons).

Cossy B Coz 0 Cossy DONE & Dusted 15: Nicki Stairs (P0 S0 T0); Steve Deedman (P0 S0 T0); Heather Hannam (P0 S0 T2) 140, 100; Keith Hannam (P0 S0 T2) 100 (2); Gary Harding (P0 S0 T2) 125, 100; Alan Stairs (P0 S0 T1) 100. Sha Hohipa (P3 S1 T5) 140 (2), 100 (3); John Love (P3 S1 T6) 125, 100st, 100 (4); Matt Reedy (P3 S1 T13) 180, 140 (3), 125st, 100st, 100 (7); Wayne Tamihana (P3 S1 T4) 100st, 100 (3); Brian Leach (P3 S1 T7) 123, 120, 100st (3), 100 (2); Monty Reedy (P3 S1 T5) 140, 125, 100st, 100 (2).

Cossy Chaos 2 Roseland Dilligaf 13: Liz Low (P0 S0 T1) 140; Ness Fraider (P0 S1 T2) 125, 103; DJ Poi (P0 S0 T1) 140; Jenny Northover (P0 S1 T1) 114; Karen Harding (P0 S0 T0); Diane Brown (P0 S0 T0). Junior Akurangi (P3 S1 T3) 100st, 100 (2); Wari Phillips (P3 S0 T3) 132, 100 (2); Pete Archbold (P3 S1 T10) 180, 140, 135, 100 (7); Ronnie Pomana (P3 S0 T0); Vern Marshall (P3 S1 T6) 140, 100 (5); Morris MacDonald (P3 S1 T5) 122, 115, 100st, 100 (2).

2NZ Corys 6-Shooters 12 2NZ (3) 3: Nick Roberts (P2 S0 T5) 140, 138, 135, 100 (2); Craig Watson (P2 S0 T4) 100st, 100 (3); Rio Edwards (P3 S1 T2) 140, 125; Terry O’Neill (P3 S1 T1) 100; Dean Allen (P3 S1 T2) 140, 101; Richard Moore (P3 S1 T5) 135, 125, 100st, 100 (2). Jay Matete (P1 S1 T3) 100 (3); Ora Taukamo-Pohio (P1 S1 T2) 125, 100; Heni Pewhairangi (P0 S0 T2) 120, 100; Karen Pewhairangi (P0 S0 T1) 102; Faenza Hewett (P0 S0 T0); Marlaine Taukamo-Pohio (P0 S0 T1) 115.

2NZ Eastland Port Raiders 10 2NZ McCann’ics 5: Stacee Fraider (P2 S1 T4) 140st, 100 (3); Kathy Penfold (P2 S1 T2) 140, 101; Mark Stenning (P2 S1 T3) 100st, 100 (2); Curly Waikari (P2 S1 T2) 118, 114; Di Leach (P2 S0 T0); Bob Fraider (P2 S0 T0). Mere-Kingi Nepe (P1 S0 T0); Caroline Nepe (P1 S0 T2) 100 (2); Leah Monika (P0 S0 T3) 122, 120, 105st; Ross Bishop (P0 S0 T3) 107, 100 (2); Kela Nepe (P2 S1 T0); Ngata Monika (P2 S1 T8) 140, 125 (2), 123st, 123, 121, 100 (2).

2NZ Rebels Wahine Toa 13 RSA (1) 2: Lorna Wynyard (P3 S1 T3) 140, 125, 100; Valley Poi (P3 S1 T1) 100; Nyoka Fox (P3 S1 T4) 119st, 117, 100 (2); Chae Whaitiri (P3 S1 T3) 140, 121, 100; Tarn Kiri (P1 S1 T7) 140 (3), 125, 100st, 100 (2); Tina Aspalter (P1 S1 T1) 118. Nick Morgan (P1 S0 T3) 140st, 100st, 100; Marisa Neho (P1 S0 T3) 129, 116, 100; Kelly Cribb (P0 S0 T1) 109st; Mary Panirau (P0 S0 T3) 114, 104, 100; Arthur Bacon (P1 S0 T2) 100st, 100; Kehu Beauchamp (P1 S0 T2) 108st, 100.

2NZ Valkyries 5 Cossy 2 PHL 10: Kiri Horua-Hawea (P3 S0 T4) 127, 121, 100st, 100; Jonleigh Campbell-Ratapu (P3 S1 T5) 140, 121, 120, 100 (2); Amelia Campbell-Ratapu (P1 S0 T4) 140, 117, 100st (2); Jessie Richardson (P1 S0 T1) 100st; Destiny Barbarich (P0 S0 T1) 100st; Shivy Lewis (P0 S0 T0). Steve Nisbett (P2 S1 T2) 121, 100st; Kevin Farmer (P2 S0 T2) 100 (2); Allen Wildbore (P2 S1 T0); Tangi Hohipa (P2 S1 T5) 107, 100 (4); Joe Hall (P1 S1 T1) 100; Puna McRoberts (P1 S1 T4) 140st, 100 (3).

2NZ TCL 4 2NZ Bullz 11: Shaolyn Edwards (P1 S1 T4) 140 (2), 125, 100; Mark Edwards (P1 S1 T1) 100; Awa Irwin (P0 S0 T3) 131, 125, 115; Cameron Mihaka (P0 S0 T1) 100; Brayden Pokai-Giddens (P1 S0 T5) 140 (2), 119st, 100 (2); Chris Giddens (P1 S0 T6) 121, 109st, 100 (4). Mike Hughes (P3 S0 T1) 100; Brendon Barry (P3 S0 T4) 103, 100st, 100 (2); George Vaotu’ua (P3 S1 T5) 140, 100 (4); Gary Poi (P3 S1 T3) 119, 100 (2); Scotty Cunningham (P1 S1 T2) 100 (2); Rowe Mason (P1 S1 T5) 140, 132, 100 (3).

2NZ Vikings 3 2NZ Say My Name Again 12: Ken Lewis (P1 S0 T4) 100 (4); Chalet McKean (P1 S0 T0); Tamati Irwin (P1 S0 T3) 140, 101, 100; Toby Campbell-Ratapu (P1 S0 T1) 100; Petra Waihi-Aspalter (P1 S0 T1) 105st; Matiu Hawea (P1 S0 T2) 121, 100. Kayne Arahanga (P3 S1 T9) 180st, 140, 125, 121, 110, 107, 100 (3); Mannie Duncan (P3 S1 T2) 135, 100; Pace Lewis (P0 S1 T2) 100st, 100; Aimee Collier (P0 S1 T2) 130st, 100; Thao Duncan (P3 S1 T8) 140, 125, 100st (2), 100 (4); Webby Lewis (P3 S1 T7) 140, 125, 100 (5).

Roseland 9 2NZ Rebels 6: Nigel Higham (P2 S0 T0); John Collier (P2 S0 T3) 140 (2), 125; Kevin Morrell (P1 S1 T9) 140, 100st, 100 (7); Wayne Morrell (P1 S1 T1) 100; John Kingsbeer (P3 S1 T3) 100 (3); Mike Jones (P3 S0 T5) 140 (2), 133, 125, 114f. Charlie Reiri (P1 S1 T7) 140, 100st (4), 100 (2); Cris Kiri (P1 S1 T7) 105, 100 (6); Jesse Noa Noa (P1 S0 T9) 140 (2), 129, 100st (2), 100 (4); Lee Barbarich (P1 S0 T6) 125, 100 (5); Georgie Osborne (P1 S0 T1) 101; Lorenzo Kaa (P1 S1 T12) 140 (3), 121 (3), 100 (6).

DRAW — 2NZEF: 2NZ Corys 6-Shooters v Cossy B Coz, 2NZ (3) v 2NZ Rebels Wahine Toa, 2NZ Eastland Port Raiders v Cossy 2 PHL, 2NZ Valkyries v 2NZ Say My Name Again, 2NZ TCL v 2NZ Rebels, 2NZ Vikings v Roseland.

COSMOPOLITAN CLUB: Cossy Chaos v 2NZ McCann’ics.

ROSELAND: Roseland Dilligaf v Cossy DONE & Dusted.

RSA: RSA (1) v 2NZ Bullz.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Do you support the plan by Eastland Port to develop a second berth?