Scoreboard

Netball — Premier: YMP Sunshine Brewery 64 Ritana Senior A 35.

A Grade: Uawa Hinematioro 29 Nina’s Kitchen High School Old Girls 23; Claydens Waikohu Masters 55 Taiki 25; Tatapouri Sportsfit 34 Old Girls Whangara 23; IMS HSOG 39 Champers Horouta Taimana 17; Taiki 28 Uawa Hinematioro 20; IMS HSOG 31 Old Girls Whangara 26.

A Reserve: FarmCare HSOG 32 OBM Blue 24; YMP TimberPro 32 Horouta Hiriwa 28; YMP TimberPro 35 OBM Blue 34; YMP Masters 42 Campion Senior A 30; Whalis 39 Claydens Waikohu (2) 31; YMP Masters 41 Claydens Waikohu (2) 40.

First Grade: Gisborne Girls’ High School (2) 34 Farmlands Ngatapa 15; Gisborne Denture HSOG 32 Lytton Senior B 21; GGHS Junior A 32 Tatapouri Sportsfit Social 21; Gisborne Glass Ngatapa 29 Thistle Storm 22; Gisborne Denture HSOG 30 GGHS (2) 20; Lytton Senior B 26 Farmlands Ngatapa 17; Gisborne Glass Ngatapa 23 GGHS Junior A 22.

First Reserve: OBM Red Social 37 Steve Craill Ngatapa 22; Uawa Ngarangikahiwa 31 Whatatutu 27; GGHS (3) 35 Kotahi Aroha 34.

Second Grade: Uawa Iranui 22 Thistle Phoenix 13; Sportsfit Magnolias 22 YMP Manawanui 20.

Hockey — Men: THC 5 Gisborne Boys’ High School 2; YMP A 16 LOB Masters 2; LOB NZ Fruits 2 YMP B 1.

Women: GMC Green 4 Amber Dental GGHS 2; JNL Paikea 18 Roseland Tavern Te Aowera 0; GMC Kowhai 2 YMP B 0; YMP A 5 Ben Holden Ngatapa 1.

Football — Men, Pacific Premiership: Heavy Equipment Gisborne United 3 Gisborne Vehicle Testing Thistle 3.

Gisborne Championship: Coates Associates Wainui Demons 3 Thistle Vintage 1; Carpet Court Thistle Massive 6 QRS Wairoa Athletic 0; GBHS (1) 1 Sunshine Brewery Wainui Sharks 0; Heavy Equipment Services United (1) 2 Lytton High School 1; Riverina 0 ShipWreck Bohemians 0.

Bailey Cup: Heavy Equipment Services United (1) 2 Coates Associates Wainui Demons 0; Gisborne Boys’ High School (1) 4 Thistle Vintage 1.

Poverty Bay Cup: Heavy Equipment Services Gisborne United (3) 3 ITM Thistle 3 (United won on penalties).

Emerre and Hathaway Cup: GBHS (3) 2 Campion College 2 (Campion won on penalties).

Women, Braybrook Cup: Heavy Equipment Services United 4 Gisborne Girls’ High School 1; Gisborne Laundry Services Riverina 9 Tatapouri Marist Thistle 1.

College: Riverina 4 Emerre and Hathaway Hotspurs 1; Village Butchery PSV 6 Findlays Bakery Galaxy 4; Gisborne Fisheries United 4 Ray White Roma 1.

Rugby — Poverty Bay premier club competition: YMP 26 GT Shearing Waikohu 19; Enterprise Cars OBM 48 Kevin Hollis Glass Pirates-GMC 26; Larsawn Ngatapa 29 Earthwork Solutions High School Old Boys 26.

Senior 1: OBM 27 HSOB 5; Wairoa Athletic 10 Tapuae 8; Ngatapa 20 Nuhaka 17; YMP 25 Waikohu 24.

East Coast club: Hicks Bay 37 Ruatoria City 15; Tihirau Victory Club 48 Tokomaru Bay United 13; Uawa 25 Hikurangi 3.

High school Super 8s: Rotorua Boys’ High School (1) 57 Gisborne Boys’ High School 5; RBHS (2) 78 GBHS 14; GBHS under-15s 29 RBHS 19; RBHS under-14s 69 GBHS 0.

Netball — Premier: YMP Sunshine Brewery 64 Ritana Senior A 35.

A Grade: Uawa Hinematioro 29 Nina’s Kitchen High School Old Girls 23; Claydens Waikohu Masters 55 Taiki 25; Tatapouri Sportsfit 34 Old Girls Whangara 23; IMS HSOG 39 Champers Horouta Taimana 17; Taiki 28 Uawa Hinematioro 20; IMS HSOG 31 Old Girls Whangara 26.

A Reserve: FarmCare HSOG 32 OBM Blue 24; YMP TimberPro 32 Horouta Hiriwa 28; YMP TimberPro 35 OBM Blue 34; YMP Masters 42 Campion Senior A 30; Whalis 39 Claydens Waikohu (2) 31; YMP Masters 41 Claydens Waikohu (2) 40.

First Grade: Gisborne Girls’ High School (2) 34 Farmlands Ngatapa 15; Gisborne Denture HSOG 32 Lytton Senior B 21; GGHS Junior A 32 Tatapouri Sportsfit Social 21; Gisborne Glass Ngatapa 29 Thistle Storm 22; Gisborne Denture HSOG 30 GGHS (2) 20; Lytton Senior B 26 Farmlands Ngatapa 17; Gisborne Glass Ngatapa 23 GGHS Junior A 22.

First Reserve: OBM Red Social 37 Steve Craill Ngatapa 22; Uawa Ngarangikahiwa 31 Whatatutu 27; GGHS (3) 35 Kotahi Aroha 34.

Second Grade: Uawa Iranui 22 Thistle Phoenix 13; Sportsfit Magnolias 22 YMP Manawanui 20.

Hockey — Men: THC 5 Gisborne Boys’ High School 2; YMP A 16 LOB Masters 2; LOB NZ Fruits 2 YMP B 1.

Women: GMC Green 4 Amber Dental GGHS 2; JNL Paikea 18 Roseland Tavern Te Aowera 0; GMC Kowhai 2 YMP B 0; YMP A 5 Ben Holden Ngatapa 1.

Football — Men, Pacific Premiership: Heavy Equipment Gisborne United 3 Gisborne Vehicle Testing Thistle 3.

Gisborne Championship: Coates Associates Wainui Demons 3 Thistle Vintage 1; Carpet Court Thistle Massive 6 QRS Wairoa Athletic 0; GBHS (1) 1 Sunshine Brewery Wainui Sharks 0; Heavy Equipment Services United (1) 2 Lytton High School 1; Riverina 0 ShipWreck Bohemians 0.

Bailey Cup: Heavy Equipment Services United (1) 2 Coates Associates Wainui Demons 0; Gisborne Boys’ High School (1) 4 Thistle Vintage 1.

Poverty Bay Cup: Heavy Equipment Services Gisborne United (3) 3 ITM Thistle 3 (United won on penalties).

Emerre and Hathaway Cup: GBHS (3) 2 Campion College 2 (Campion won on penalties).

Women, Braybrook Cup: Heavy Equipment Services United 4 Gisborne Girls’ High School 1; Gisborne Laundry Services Riverina 9 Tatapouri Marist Thistle 1.

College: Riverina 4 Emerre and Hathaway Hotspurs 1; Village Butchery PSV 6 Findlays Bakery Galaxy 4; Gisborne Fisheries United 4 Ray White Roma 1.

Rugby — Poverty Bay premier club competition: YMP 26 GT Shearing Waikohu 19; Enterprise Cars OBM 48 Kevin Hollis Glass Pirates-GMC 26; Larsawn Ngatapa 29 Earthwork Solutions High School Old Boys 26.

Senior 1: OBM 27 HSOB 5; Wairoa Athletic 10 Tapuae 8; Ngatapa 20 Nuhaka 17; YMP 25 Waikohu 24.

East Coast club: Hicks Bay 37 Ruatoria City 15; Tihirau Victory Club 48 Tokomaru Bay United 13; Uawa 25 Hikurangi 3.

High school Super 8s: Rotorua Boys’ High School (1) 57 Gisborne Boys’ High School 5; RBHS (2) 78 GBHS 14; GBHS under-15s 29 RBHS 19; RBHS under-14s 69 GBHS 0.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Do you support the parking plan change the council is seeking, to reduce parking requirements for new business developments in the inner harbour?