Gisborne Club Darts Association results

File picture

INDIVIDUAL HIGHLIGHTS

180s: Cris Kiri (2NZ Rebels), Denise Renata (2NZ Vikings), Chris Giddens (2NZ TCL), Tom Irwin (2NZ Bullz), Ngata Monika (2NZ McCann’ics), Dean Allen (2NZ Corys 6-Shooters).

Best start (180): Chris Giddens (2NZ TCL), Ngata Monika (2NZ McCann’ics).

Best finish (120): Mike Hughes (2NZ Bullz).

Most high scores (12): Cris Kiri (2NZ Rebels).

All games won in the match: Cris Kiri (2NZ Rebels), Lorenzo Kaa (2NZ Rebels), Thao Duncan (2NZ Say My Name Again), Tom Irwin (2NZ Bullz), Mike Hughes (2NZ Bullz), George Vaotu’ua (2NZ Bullz), Scotty Cunningham (2NZ Bullz), Puna McRoberts (Cossy 2 PHL), Steve Nisbett (Cossy 2 PHL), Kevin Farmer (Cossy 2 PHL), Nyoka Fox (2NZ Rebels Wahine Toa), Valley Poi (2NZ Rebels Wahine Toa), Mackey Walker (2NZ McCann’ics), Richard Moore (2NZ Corys 6-Shooters), Dean Allen (2NZ Corys 6-Shooters), Pete Archbold (Roseland Dilligaf), Vern Marshall (Roseland Dilligaf).

RESULTS

(P = pairs won. S = singles won. T = total tons)

2NZ Rebels 10 2NZ Vikings 5: Cris Kiri (P3 S1 T12) 180, 140, 125st, 125 (2), 121, 111f, 100st (3), 100 (2); Lorenzo Kaa (P3 S1 T9) 121, 100st (2), 100 (6); Jesse Noa Noa (P2 S1 T7) 135st, 120st, 100st, 100 (4); Charlie Reiri (P2 S1 T3) 100 (3); Lee Barbarich (P1 S0 T8) 140, 100st, 100 (6); Georgie Osborne (P1 S0 T1) 100. Denise Renata (P1 S0 T7) 180, 140, 100st (3), 100 (2); Ken Lewis (P1 S0 T4) 140, 100 (3); Chalet McKean (P0 S0 T1) 115; Petra Waihi-Aspalter (P0 S0 T1) 100st; Matiu Hawea (P2 S1 T5) 140st, 123, 116f, 100st, 100; Temps Edwards (P2 S1 T2) 105, 100.

2NZ Say My Name Again 7 2NZ TCL 8: Kayne Arahanga (P2 S0 T5) 114, 113f, 100st, 100 (2); Mannie Duncan (P2 S1 T4) 125, 123 (2), 100st; Walter Whaitiri (P0 S0 T0); Aimee Collier (P0 S0 T0); Thao Duncan (P3 S1 T7) 140, 125, 100st (2), 100 (3); Webby Lewis (P3 S0 T5) 125, 100st, 100 (3). Shaolyn Edwards (P1 S1 T6) 140 (2), 133, 100st, 100 (2), Kaui Namana (P1 S0 T4) 125, 115, 111, 100; Chris Giddens (P2 S1 T8) 180st, 140 (3), 128, 121, 100st, 100; Awa Irwin (P2 S1 T1) 120; Mark Edwards (P1 S0 T4) 125, 100st, 100 (2); Cameron Mihaka (P1 S1 T2) 100st, 100.

2NZ Bullz 13 2NZ Valkyries 2: Tom Irwin (P3 S1 T6) 180, 140st, 100 (4); Mike Hughes (P3 S1 T9) 140 (3), 125, 121 (3), 120f, 100; George Vaotu’ua (P3 S1 T4) 140, 100st, 100 (2); Scotty Cunningham (P3 S1 T5) 100st, 100 (4); Rowe Mason (P2 S0 T5) 121st, 120, 112, 100 (2); Colin Edwards (P2 S1 T3) 100 (3). Jessie Richardson (P1 S0 T2) 100st, 100; Amelia Campbell-Ratapu (P1 S0 T2) 107, 103st; Jonleigh Campbell-Ratapu (P0 S0 T1) 100; Destiny Barbarich (P0 S0 T3) 132, 105, 100; Mere Te Rahui-Keenan (P0 S1 T2) 100 (2); Shivy Lewis (P0 S0 T3) 121, 100 (2).

RSA (1) 5 Cossy 2 PHL 10: Terry Coote (P1 S0 T1) 114; Nick Morgan (P1 S1 T1) 100st; Mary Panirau (P1 S0 T0); Kelly Cribb (P1 S1 T0); Arthur Bacon (P1 S0 T1) 111; Kehu Beauchamp (P1 S0 T3) 115, 110, 100. Puna McRoberts (P3 S1 T5) 140, 125, 100 (3); Tangi Hohipa (P3 S0 T1) 101; Joe Hall (P0 S1 T1) 100; Kehua Cossy 2 PHL (P0 S0 T0); Steve Nisbett (P3 S1 T3) 140, 123, 120st; Kevin Farmer (P3 S1 T1) 100.

2NZ Eastland Port Raiders 4 2NZ Rebels Wahine Toa 11: Curly Waikari (P0 S0 T0); Josh van der Lem (P0 S0 T3) 120, 100 (2); Kathy Penfold (P2 S0 T1) 127; Mark Stenning (P2 S0 T2) 111, 100; Di Leach (P1 S0 T1) 100st; Bob Fraider (P1 S1 T1) 100. Nyoka Fox (P3 S1 T6) 160, 121 (2), 116, 100st, 100; Valley Poi (P3 S1 T3) 125, 100 (2); Tina Aspalter (P2 S1 T3) 116, 100 (2); Tarn Kiri (P2 S1 T2) 140, 100; Lorna Wynyard (P1 S1 T5) 100st, 100 (4); Hups Haapu (P1 S0 T2) 118, 100.

2NZ McCann’ics 9 2NZ (3) 6: Mackey Walker (P3 S1 T1) 100st; Mere-Kingi Nepe (P3 S0 T2) 100 (2); Ngata Monika (P2 S1 T7) 180st, 140, 100st, 100 (4); Caroline Nepe (P2 S1 T1) 100; Ross Bishop (P1 S0 T4) 119, 118, 100st, 100; Leah Monika (P1 S0 T0).Heni Pewhairangi (P2 S0 T4) 128, 103, 100st, 100; Faenza Hewett (P2 S1 T1) 100st; Ora Taukamo-Pohio (P1 S0 T3) 140 (2), 131; Marlaine Taukamo-Pohio (P1 S0 T1) 108; Karen Pewhairangi (P0 S1 T1) 102; Jay Matete (P0 S1 T2) 100 (2).

Cossy Chaos 4 2NZ Corys 6-Shooters 11: Ernst Spreiter (P1 S1 T0); Jenny Northover (P1 S0 T0); DJ Poi (P1 S0 T1) 102; Liz Low (P1 S0 T1) 140; Ness Fraider (P0 S0 T3) 114, 100 (2); Karen Harding (P0 S1 T2) 113, 100. Craig Watson (P2 S0 T3) 103, 100 (2); Terry O’Neill (P2 S1 T2) 100 (2); Richard Moore (P3 S1 T4) 121, 100st (2), 100; Dean Allen (P3 S1 T2) 180, 132; Alf Cross (P2 S1 T4) 100st, 100 (3); Rio Edwards (P2 S0 T4) 140 (3), 100.

Roseland Dilligaf 10 Cossy B Coz 5: Pete Archbold (P3 S1 T7) 121st, 100st, 100 (5); Vern Marshall (P3 S1 T3) 140, 121, 100; Wari Phillips (P1 S1 T4) 125, 100st, 100 (2); Ronnie Pomana (P1 S0 T0); Junior Akurangi (P2 S1 T10) 140st, 140, 125, 121,104, 101, 100st, 100 (3); Morris MacDonald (P2 S0 T3) 100 (3). Nicki Stairs (P1 S0 T4) 140, 102, 100 (2); Lindsay Grenfell (P1 S0 T3) 140, 100 (2); Gary Harding (P1 S0 T1) 120; Holly Gibb (P1 S1 T1) 133st; Alan Stairs (P1 S0 T1) 100st; Steve Deedman (P1 S1 T2)134, 123.

Cossy DONE & Dusted v Roseland: Deferred to July 15.

No Tuesday darts on July 16, due to the New Zealand Darts Council junior and youth championships in Hastings.

DRAW for July 23 — 2NZEF: 2NZ Rebels v 2NZ Bullz, 2NZ Corys 6-Shooters v 2NZ TCL, 2NZ Rebels Wahine Toa v 2NZ Eastland Port Raiders, 2NZ (3) v 2NZ McCann’ics, 2NZ Vikings v Cossy Chaos.

COSMOPOLITAN CLUB: Cossy DONE & Dusted v Roseland Dilligaf, Cossy 2 PHL v 2NZ Valkyries.

ROSELAND: Roseland v 2NZ Say My Name Again.

RSA: RSA (1) v Cossy B Coz.

INDIVIDUAL HIGHLIGHTS

180s: Cris Kiri (2NZ Rebels), Denise Renata (2NZ Vikings), Chris Giddens (2NZ TCL), Tom Irwin (2NZ Bullz), Ngata Monika (2NZ McCann’ics), Dean Allen (2NZ Corys 6-Shooters).

Best start (180): Chris Giddens (2NZ TCL), Ngata Monika (2NZ McCann’ics).

Best finish (120): Mike Hughes (2NZ Bullz).

Most high scores (12): Cris Kiri (2NZ Rebels).

All games won in the match: Cris Kiri (2NZ Rebels), Lorenzo Kaa (2NZ Rebels), Thao Duncan (2NZ Say My Name Again), Tom Irwin (2NZ Bullz), Mike Hughes (2NZ Bullz), George Vaotu’ua (2NZ Bullz), Scotty Cunningham (2NZ Bullz), Puna McRoberts (Cossy 2 PHL), Steve Nisbett (Cossy 2 PHL), Kevin Farmer (Cossy 2 PHL), Nyoka Fox (2NZ Rebels Wahine Toa), Valley Poi (2NZ Rebels Wahine Toa), Mackey Walker (2NZ McCann’ics), Richard Moore (2NZ Corys 6-Shooters), Dean Allen (2NZ Corys 6-Shooters), Pete Archbold (Roseland Dilligaf), Vern Marshall (Roseland Dilligaf).

RESULTS

(P = pairs won. S = singles won. T = total tons)

2NZ Rebels 10 2NZ Vikings 5: Cris Kiri (P3 S1 T12) 180, 140, 125st, 125 (2), 121, 111f, 100st (3), 100 (2); Lorenzo Kaa (P3 S1 T9) 121, 100st (2), 100 (6); Jesse Noa Noa (P2 S1 T7) 135st, 120st, 100st, 100 (4); Charlie Reiri (P2 S1 T3) 100 (3); Lee Barbarich (P1 S0 T8) 140, 100st, 100 (6); Georgie Osborne (P1 S0 T1) 100. Denise Renata (P1 S0 T7) 180, 140, 100st (3), 100 (2); Ken Lewis (P1 S0 T4) 140, 100 (3); Chalet McKean (P0 S0 T1) 115; Petra Waihi-Aspalter (P0 S0 T1) 100st; Matiu Hawea (P2 S1 T5) 140st, 123, 116f, 100st, 100; Temps Edwards (P2 S1 T2) 105, 100.

2NZ Say My Name Again 7 2NZ TCL 8: Kayne Arahanga (P2 S0 T5) 114, 113f, 100st, 100 (2); Mannie Duncan (P2 S1 T4) 125, 123 (2), 100st; Walter Whaitiri (P0 S0 T0); Aimee Collier (P0 S0 T0); Thao Duncan (P3 S1 T7) 140, 125, 100st (2), 100 (3); Webby Lewis (P3 S0 T5) 125, 100st, 100 (3). Shaolyn Edwards (P1 S1 T6) 140 (2), 133, 100st, 100 (2), Kaui Namana (P1 S0 T4) 125, 115, 111, 100; Chris Giddens (P2 S1 T8) 180st, 140 (3), 128, 121, 100st, 100; Awa Irwin (P2 S1 T1) 120; Mark Edwards (P1 S0 T4) 125, 100st, 100 (2); Cameron Mihaka (P1 S1 T2) 100st, 100.

2NZ Bullz 13 2NZ Valkyries 2: Tom Irwin (P3 S1 T6) 180, 140st, 100 (4); Mike Hughes (P3 S1 T9) 140 (3), 125, 121 (3), 120f, 100; George Vaotu’ua (P3 S1 T4) 140, 100st, 100 (2); Scotty Cunningham (P3 S1 T5) 100st, 100 (4); Rowe Mason (P2 S0 T5) 121st, 120, 112, 100 (2); Colin Edwards (P2 S1 T3) 100 (3). Jessie Richardson (P1 S0 T2) 100st, 100; Amelia Campbell-Ratapu (P1 S0 T2) 107, 103st; Jonleigh Campbell-Ratapu (P0 S0 T1) 100; Destiny Barbarich (P0 S0 T3) 132, 105, 100; Mere Te Rahui-Keenan (P0 S1 T2) 100 (2); Shivy Lewis (P0 S0 T3) 121, 100 (2).

RSA (1) 5 Cossy 2 PHL 10: Terry Coote (P1 S0 T1) 114; Nick Morgan (P1 S1 T1) 100st; Mary Panirau (P1 S0 T0); Kelly Cribb (P1 S1 T0); Arthur Bacon (P1 S0 T1) 111; Kehu Beauchamp (P1 S0 T3) 115, 110, 100. Puna McRoberts (P3 S1 T5) 140, 125, 100 (3); Tangi Hohipa (P3 S0 T1) 101; Joe Hall (P0 S1 T1) 100; Kehua Cossy 2 PHL (P0 S0 T0); Steve Nisbett (P3 S1 T3) 140, 123, 120st; Kevin Farmer (P3 S1 T1) 100.

2NZ Eastland Port Raiders 4 2NZ Rebels Wahine Toa 11: Curly Waikari (P0 S0 T0); Josh van der Lem (P0 S0 T3) 120, 100 (2); Kathy Penfold (P2 S0 T1) 127; Mark Stenning (P2 S0 T2) 111, 100; Di Leach (P1 S0 T1) 100st; Bob Fraider (P1 S1 T1) 100. Nyoka Fox (P3 S1 T6) 160, 121 (2), 116, 100st, 100; Valley Poi (P3 S1 T3) 125, 100 (2); Tina Aspalter (P2 S1 T3) 116, 100 (2); Tarn Kiri (P2 S1 T2) 140, 100; Lorna Wynyard (P1 S1 T5) 100st, 100 (4); Hups Haapu (P1 S0 T2) 118, 100.

2NZ McCann’ics 9 2NZ (3) 6: Mackey Walker (P3 S1 T1) 100st; Mere-Kingi Nepe (P3 S0 T2) 100 (2); Ngata Monika (P2 S1 T7) 180st, 140, 100st, 100 (4); Caroline Nepe (P2 S1 T1) 100; Ross Bishop (P1 S0 T4) 119, 118, 100st, 100; Leah Monika (P1 S0 T0).Heni Pewhairangi (P2 S0 T4) 128, 103, 100st, 100; Faenza Hewett (P2 S1 T1) 100st; Ora Taukamo-Pohio (P1 S0 T3) 140 (2), 131; Marlaine Taukamo-Pohio (P1 S0 T1) 108; Karen Pewhairangi (P0 S1 T1) 102; Jay Matete (P0 S1 T2) 100 (2).

Cossy Chaos 4 2NZ Corys 6-Shooters 11: Ernst Spreiter (P1 S1 T0); Jenny Northover (P1 S0 T0); DJ Poi (P1 S0 T1) 102; Liz Low (P1 S0 T1) 140; Ness Fraider (P0 S0 T3) 114, 100 (2); Karen Harding (P0 S1 T2) 113, 100. Craig Watson (P2 S0 T3) 103, 100 (2); Terry O’Neill (P2 S1 T2) 100 (2); Richard Moore (P3 S1 T4) 121, 100st (2), 100; Dean Allen (P3 S1 T2) 180, 132; Alf Cross (P2 S1 T4) 100st, 100 (3); Rio Edwards (P2 S0 T4) 140 (3), 100.

Roseland Dilligaf 10 Cossy B Coz 5: Pete Archbold (P3 S1 T7) 121st, 100st, 100 (5); Vern Marshall (P3 S1 T3) 140, 121, 100; Wari Phillips (P1 S1 T4) 125, 100st, 100 (2); Ronnie Pomana (P1 S0 T0); Junior Akurangi (P2 S1 T10) 140st, 140, 125, 121,104, 101, 100st, 100 (3); Morris MacDonald (P2 S0 T3) 100 (3). Nicki Stairs (P1 S0 T4) 140, 102, 100 (2); Lindsay Grenfell (P1 S0 T3) 140, 100 (2); Gary Harding (P1 S0 T1) 120; Holly Gibb (P1 S1 T1) 133st; Alan Stairs (P1 S0 T1) 100st; Steve Deedman (P1 S1 T2)134, 123.

Cossy DONE & Dusted v Roseland: Deferred to July 15.

No Tuesday darts on July 16, due to the New Zealand Darts Council junior and youth championships in Hastings.

DRAW for July 23 — 2NZEF: 2NZ Rebels v 2NZ Bullz, 2NZ Corys 6-Shooters v 2NZ TCL, 2NZ Rebels Wahine Toa v 2NZ Eastland Port Raiders, 2NZ (3) v 2NZ McCann’ics, 2NZ Vikings v Cossy Chaos.

COSMOPOLITAN CLUB: Cossy DONE & Dusted v Roseland Dilligaf, Cossy 2 PHL v 2NZ Valkyries.

ROSELAND: Roseland v 2NZ Say My Name Again.

RSA: RSA (1) v Cossy B Coz.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Do you support the parking plan change the council is seeking, to reduce parking requirements for new business developments in the inner harbour?