Gisborne sports scoreboard

Rugby — Pre-season matches: Poverty Bay 24 Central Bay of Plenty 22; Ngati Porou East Coast 61 Bay of Plenty Maori 14; NZ Marist under-23 75 Poverty Bay Development 27.

Poverty Bay u20 double-header: Wanganui 22 Poverty Bay 19; Wairarapa Bush 50 Poverty Bay 14.

Netball — Premier: Champers Horouta Gold 50 Gisborne Girls’ High School Senior A 48; Taste One High School Old Girls 52 Claydens Waikohu (1) 44.

A Grade: Nina’s Kitchen HSOG 33 Old Girls Whangara 28; Claydens Waikohu Masters 40 Tatapouri Sportsfit 22; Taiki 32 Champers Horouta Taimana 22.

Final: IMS HSOG Masters v Claydens Waikohu Masters.

A Reserve: Claydens Waikohu (2) 38 Champers Horouta Hiriwa 21; Campion Senior A beat OBM Blue by default; Whalis 34 YMP Timber Pro 22.

Final: YMP Masters v Whalis.

First Grade: Gisborne Denture Clinic HSOG 31 Thistle Storm 27; Lytton Senior B 21 Farmlands Ngatapa 17.

Final: Gisborne Glass Ngatapa v Gisborne Denture Clinic HSOG.

First Reserve: Uawa Ngarangikahiwa 27 Steve Craill Builder Ngatapa 22.

Final: Whatatutu v Uawa Ngarangikahiwa

Second Grade: Uawa Iranui 27 YMP Manawanui 20.

Final: Sportsfit Magnolias v Uawa Iranui

Hockey — Women: GMC Kowhai 3 GMC Gold 0; Roseland Tavern Te Aowera 1 YMP B 0; YMP A 3 GMC Green 2.

Men: LOB NZ Fruits 5 YMP B 0; LOB Masters 3 Gisborne Boys’ High School 3 (Masters won in shootout).

Football — Men, Pacific Premiership: Gisborne Vehicle Testing Thistle AFC 2 Napier City Rovers 1; Heavy Equipment Services Gisborne United 5 Havelock North Wanderers 1.

Gisborne Championship Division 1: Heavy Equipment Services United 8 Gisborne Boys’ High School first XI 3; Carpet Court Thistle Massive 14 Coates Associates Wainui Demons 1; Lytton High School 2 Sunshine Brewery Wainui Sharks 0.

Gisborne Championship Division 2: Thistle Vintage 5 Wairoa Athletic 3; GBHS (2) 6 Riverina 3.

Gisborne Conference: ITM Thistle 1 Bohemians 1; GBHS (3) 1 Lytton High School 0; Heavy Equipment Services Gisborne United (3) 6 Smash Palace Shockers 2.

College: Gisborne Fisheries United 7 Dynamic Rehab City 1; Village Butchery PSV 3 Ray White Roma 0; Riverina 3 Findlays Bakery Galaxy 2.

Rugby league — Gisborne Tairawhiti club competition: Paikea Whalers 36 Manutuke Mustangs 24; Waengapu Stallions 50 Ngatapa Stags 28; Seeka Falcons 46 Turanga Panthers 10.

Under-14s: Tairawhiti 38 Tuhoe 22.

Rugby — Pre-season matches: Poverty Bay 24 Central Bay of Plenty 22; Ngati Porou East Coast 61 Bay of Plenty Maori 14; NZ Marist under-23 75 Poverty Bay Development 27.

Poverty Bay u20 double-header: Wanganui 22 Poverty Bay 19; Wairarapa Bush 50 Poverty Bay 14.

Netball — Premier: Champers Horouta Gold 50 Gisborne Girls’ High School Senior A 48; Taste One High School Old Girls 52 Claydens Waikohu (1) 44.

A Grade: Nina’s Kitchen HSOG 33 Old Girls Whangara 28; Claydens Waikohu Masters 40 Tatapouri Sportsfit 22; Taiki 32 Champers Horouta Taimana 22.

Final: IMS HSOG Masters v Claydens Waikohu Masters.

A Reserve: Claydens Waikohu (2) 38 Champers Horouta Hiriwa 21; Campion Senior A beat OBM Blue by default; Whalis 34 YMP Timber Pro 22.

Final: YMP Masters v Whalis.

First Grade: Gisborne Denture Clinic HSOG 31 Thistle Storm 27; Lytton Senior B 21 Farmlands Ngatapa 17.

Final: Gisborne Glass Ngatapa v Gisborne Denture Clinic HSOG.

First Reserve: Uawa Ngarangikahiwa 27 Steve Craill Builder Ngatapa 22.

Final: Whatatutu v Uawa Ngarangikahiwa

Second Grade: Uawa Iranui 27 YMP Manawanui 20.

Final: Sportsfit Magnolias v Uawa Iranui

Hockey — Women: GMC Kowhai 3 GMC Gold 0; Roseland Tavern Te Aowera 1 YMP B 0; YMP A 3 GMC Green 2.

Men: LOB NZ Fruits 5 YMP B 0; LOB Masters 3 Gisborne Boys’ High School 3 (Masters won in shootout).

Football — Men, Pacific Premiership: Gisborne Vehicle Testing Thistle AFC 2 Napier City Rovers 1; Heavy Equipment Services Gisborne United 5 Havelock North Wanderers 1.

Gisborne Championship Division 1: Heavy Equipment Services United 8 Gisborne Boys’ High School first XI 3; Carpet Court Thistle Massive 14 Coates Associates Wainui Demons 1; Lytton High School 2 Sunshine Brewery Wainui Sharks 0.

Gisborne Championship Division 2: Thistle Vintage 5 Wairoa Athletic 3; GBHS (2) 6 Riverina 3.

Gisborne Conference: ITM Thistle 1 Bohemians 1; GBHS (3) 1 Lytton High School 0; Heavy Equipment Services Gisborne United (3) 6 Smash Palace Shockers 2.

College: Gisborne Fisheries United 7 Dynamic Rehab City 1; Village Butchery PSV 3 Ray White Roma 0; Riverina 3 Findlays Bakery Galaxy 2.

Rugby league — Gisborne Tairawhiti club competition: Paikea Whalers 36 Manutuke Mustangs 24; Waengapu Stallions 50 Ngatapa Stags 28; Seeka Falcons 46 Turanga Panthers 10.

Under-14s: Tairawhiti 38 Tuhoe 22.

Three PB players make Hurricanes u20

THREE Poverty Bay rugby players have been named in the Hurricanes under-20 squad to compete for the Central Region Shield.

Ngatapa loose forward Chase Sheridan, captain for the Poverty Bay u20s, has been picked, alongside Gisborne Boys’ High School lock Ofa Tauatevalu and OBM hooker Ethan Brett. Brett also made the Hurricanes u20s last year.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Do you support the proposed (draft) Cannabis Legalisation and Control Bill?