Gisborne Club Darts Association results

INDIVIDUAL HIGHLIGHTS

180s: George Vaotu’ua (2NZ Bullz), Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Cris Kiri (2NZ Rebels), Lee Barbarich (2NZ Rebels), Junior Akurangi (Roseland Dilligaf) 2, Kayne Arahanga (2NZ Say My Name Again).

Best start (180): George Vaotu’ua (2NZ Bullz), Junior Akurangi (Roseland Dilligaf).

Best finish (121): Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted).

Most high scores (18): Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Thao Duncan (2NZ Say My Name Again).

All games won in the match: Cris Kiri (2NZ Rebels), Robert Barbarich (2NZ Rebels), Rio Edwards (2NZ Corys 6-Shooters), Richard Moore (2NZ Corys 6-Shooters), Alvin Cross (2NZ Corys 6-Shooters), Nick Roberts (2NZ Corys 6-Shooters), Marilyn Barbarich (2NZ Rebels Wahine Toa), Cameron Mihaka (2NZ TCL), Tamati Irwin (2NZ Vikings), Ora Taukamo-Pohio (2NZ 3), Liz Low (Cossy Chaos), Deanna J Poi (Cossy Chaos).

RESULTS

(P = pairs won. S = singles won. T = total tons)

2NZ Bullz 11 Cossy DONE & Dusted 10: Tom Irwin (P3 S2 T13) 140st, 140 (3), 125 (3), 100 (6); Mike Hughes (P3 S1 T6) 106, 100 (5); George Vaotu’ua (P1 S1 T9) 180st, 140st, 125, 100 (6); Scotty Cunningham (P1 S1 T4) 100 (4); Brendon Barry (P1 S1 T6) 100 (6); Gary Poi (P1 S0 T7) 120, 105, 100 (5). John Love (P1 S1 T16) 123, 112, 100 (14); Sha Hohipa (P1 S1 T5) 140, 120, 114, 100 (2); Matt Reedy (P1 S1 T18) 180, 140, 135, 125, 121f, 100 (13); Monty Reedy (P1 S1 T6) 140st, 140 (2), 119, 100 (2); Wayne Tamihana(P2 S1 T4) 140, 125, 118, 100; Brian Leach (P2 S1 T7) 140st, 140, 100 (5).

2NZ Rebels 12 Roseland 9: Cris Kiri (P3 S2 T12) 180, 140st, 140 (2), 123, 106f, 100 (6); Joe Kiri (P3 S0 T8) 123, 101, 100 (6); Jesse Noa Noa (P1 S1 T8) 140 (2), 100 (6); Georgie Osborne (P1 S0 T2) 140, 100; Lorenzo Kaa (P3 S0 T7) 140st, 140, 125, 121, 100 (3); Lee Barbarich (P3 S2 T8) 180, 133, 121, 100 (5). Black Wanoa (P0 S0 T6) 140, 100 (5); Nigel Higham (P0 S2 T5) 134, 133, 121, 100 (2); Wayne Morrell (P1 S2 T3) 140, 121, 117; Kevin Morrell (P1 S1 T11) 140st, 140, 100 (9); Mike Jones (P1 S2 T10) 140st, 140 (2), 138, 125, 100 (5); John Kingsbeer (P1 S0 T10) 140, 100 (9).

Roseland Dilligaf 13 2NZ Say My Name Again 8: Pete Archbold (P2 S1 T6) 140 (2), 100 (4); Wari Phillips (P2 S2 T3) 140, 134, 100; Junior Akurangi (P3 S1 T13) 180st, 180, 140st, 140, 125, 121 (2), 116, 100 (5); Vern Marshall (P3 S1 T8) 140st, 100 (7); Morris MacDonald (P1 S0 T3) 118, 100 (2); Anaru Ashby (P1 S2 T11) 140, 100 (10). Kayne Arahanga (P2 S1 T13) 180, 140st, 140 (2), 100 (9); Mannie Duncan (P2 S1 T4) 140, 115, 101, 100; Thao Duncan (P1 S2 T18) 140st (3), 140 (2), 138, 121 (2), 105, 100 (9); Webby Lewis (P1 S0 T7) 140 (3), 100 (4); Walter Whaitiri (P0 S1 T4) 100 (4); Aimee Collier (P0 S0 T2) 123, 100.

Cossy 2 PHL 2 2NZ Corys 6-Shooters 13: Steve Nisbett (P1 S0 T3) 121, 100 (2); Allen Wildbore (P1 S0 T2) 138, 100; Puna McRoberts (P1 S0 T5) 140, 125, 120, 100st, 100; Joe Hall (P1 S0 T1) 100; Gaynor Nisbett (P0 S0 T3) 116, 100 (2); Tangi Hohipa (P0 S0 T1) 132. Glenn Higgins (P1 S1 T6) 140st, 100st, 100 (4); Terry O’Neill (P1 S1 T2) 140, 100; Rio Edwards (P3 S1 T9) 140, 121, 100 (7); Rich Moore (P3 S1 T2) 100 (2); Alf Cross (P3 S1 T7) 140st, 140, 137, 135st, 125, 100st (2); Nick Roberts (P3 S1 T1) 100.

2NZ Valkyries 6 2NZ Rebels Wahine Toa 9: Amelia Campbell-Ratapu (P2 S1 T7) 103, 100st (3), 100 (3); Destiny Barbarich (P2 S0 T4) 130, 121, 100 (2); Jessie Richardson (P2 S1 T4) 140, 111, 100 (2); Shivy Lewis (P2 S0 T6) 134, 100 (5); Jonleigh Campbell-Ratapu (P0 S0 T5) 100 (5); Kehua 2NZ Valkyries (P0 S0 T0). Hups Haapu (P1 S0 T1) 100; Lorna Wynyard (P1 S1 T4) 114, 111, 100st, 100; Nyoka Fox (P3 S0 T4) 140, 100 (3); Syndi Barbarich (P3 S1 T1) 100; Tarn Kiri (P1 S1 T3) 121, 100st (2); Chae Whaitiri (P1 S1 T1) 118.

2NZ Eastland Port Raiders 6 2NZ TCL 9: Curly Waikari (P0 S0 T2) 110, 100st; Woodie Wood (P0 S1 T0); Kathy Penfold (P1 S0 T3) 121, 102, 100; Josh van der Lem (P1 S1 T2) 100 (2); Bob Fraider (P2 S1 T3) 140, 100 (2); Mark Stenning (P2 S0 T4) 138, 100st (2), 100. Chris Giddens (P2 S1 T7) 123, 100 (6); Awa Irwin (P2 S0 T3) 110, 100 (2); Brayden Pokai-Giddens (P1 S1 T4) 140, 121, 100 (2); Kaui Namana (P1 S0 T0); Shaolyn Edwards (P3 S0 T3) 121, 100 (2); Cameron Mihaka (P3 S1 T0).

Cossy B Coz 7 2NZ Vikings 8: Gary Harding (P2 S0 T4) 140, 134, 100st, 100; Holly Gibb (P2 S1 T3) 121, 101, 100; Steve Deedman (P1 S1 T1) 114; Alan Stairs (P1 S0 T4) 135, 120, 100 (2); Nicki Stairs (P1 S0 T2) 140, 100; Lindsay Grenfell (P1 S1T1) 100. Tobias Campbell-Ratapu (P2 S1 T6) 140st, 140, 100st, 100 (3); Petra Waihi-Aspalter (P2 S0 T2) 127, 124; Chalet McKean (P3 S0 T1) 100st; Tama Irwin (P3 S1 T1) 125; Matiu Hawea (P0 S1 T2) 140, 100, Kehua 2NZ Vikings (P0 S0 T0).

2NZ (3) 7 RSA (1) 8: Ora Taukamo-Pohio (P3 S1 T3) 174, 121st, 100; Lance Cook (P3 S0 T4) 101, 100 (3); Jay Matete (P1 S0 T4) 120, 100st, 100 (2); Marlaine Taukamo-Pohio (P1 S1 T0); Faenza Hewett (P0 S0 T3) 116, 110, 100; Heni Pewhairangi (P0 S1T4) 101, 100 (3). Nick Morgan (P2 S0 T3) 100 (3); Kelly Cribb (P2 S1 T0); Frank Hooper (P1 S1 T2) 120, 100; Mary Panirau (P1 S0 T1) 100; Charlie Turangi (P2 S1 T1) 121; Kehu Beauchamp (P2 S0 T3) 120, 101, 100.

2NZ McCann’ics 6 Cossy Chaos 9: Mackey Walker (P2 S0 T3) 115, 100 (2); Mere-Kingi Nepe (P2 S0 T2) 100 (2); Leah Monika (P1 S0 T1) 103; Hoia Monika (P1 S0 T1) 100; Ngata Monika (P2 S1 T9) 140st, 140 (2), 125, 122, 100st, 100 (3); Carol Nepe (P2 S0T2) 140, 125. Liz Low (P3 S1 T1) 100; DJ Poi (P3 S1 T4) 140, 100 (3); Ernst Spreiter (P0 S1 T0); Jenny Northover (P0 S1 T1) 114; Ness Fraider (P1 S0 T3) 125st, 100 (2); Karen Harding (P1 S1 T1) 121.

DRAW — 2NZEF: 2NZ Bullz v Roseland Dilligaf, 2NZ Rebels v 2NZ Say My Name Again, 2NZ Corys 6-Shooters v 2NZ Rebels Wahine Toa, 2NZ Valkyries v 2NZ Eastland Port Raiders, 2NZ Vikings v 2NZ (3).

COSMOPOLITAN CLUB: Cossy 2 PHL v 2NZ TCL, Cossy B Coz v Cossy Chaos.

ROSELAND: Roseland v Cossy DONE & Dusted

RSA: RSA (1) v 2NZ McCann’ics.

INDIVIDUAL HIGHLIGHTS

180s: George Vaotu’ua (2NZ Bullz), Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Cris Kiri (2NZ Rebels), Lee Barbarich (2NZ Rebels), Junior Akurangi (Roseland Dilligaf) 2, Kayne Arahanga (2NZ Say My Name Again).

Best start (180): George Vaotu’ua (2NZ Bullz), Junior Akurangi (Roseland Dilligaf).

Best finish (121): Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted).

Most high scores (18): Matt Reedy (Cossy DONE & Dusted), Thao Duncan (2NZ Say My Name Again).

All games won in the match: Cris Kiri (2NZ Rebels), Robert Barbarich (2NZ Rebels), Rio Edwards (2NZ Corys 6-Shooters), Richard Moore (2NZ Corys 6-Shooters), Alvin Cross (2NZ Corys 6-Shooters), Nick Roberts (2NZ Corys 6-Shooters), Marilyn Barbarich (2NZ Rebels Wahine Toa), Cameron Mihaka (2NZ TCL), Tamati Irwin (2NZ Vikings), Ora Taukamo-Pohio (2NZ 3), Liz Low (Cossy Chaos), Deanna J Poi (Cossy Chaos).

RESULTS

(P = pairs won. S = singles won. T = total tons)

2NZ Bullz 11 Cossy DONE & Dusted 10: Tom Irwin (P3 S2 T13) 140st, 140 (3), 125 (3), 100 (6); Mike Hughes (P3 S1 T6) 106, 100 (5); George Vaotu’ua (P1 S1 T9) 180st, 140st, 125, 100 (6); Scotty Cunningham (P1 S1 T4) 100 (4); Brendon Barry (P1 S1 T6) 100 (6); Gary Poi (P1 S0 T7) 120, 105, 100 (5). John Love (P1 S1 T16) 123, 112, 100 (14); Sha Hohipa (P1 S1 T5) 140, 120, 114, 100 (2); Matt Reedy (P1 S1 T18) 180, 140, 135, 125, 121f, 100 (13); Monty Reedy (P1 S1 T6) 140st, 140 (2), 119, 100 (2); Wayne Tamihana(P2 S1 T4) 140, 125, 118, 100; Brian Leach (P2 S1 T7) 140st, 140, 100 (5).

2NZ Rebels 12 Roseland 9: Cris Kiri (P3 S2 T12) 180, 140st, 140 (2), 123, 106f, 100 (6); Joe Kiri (P3 S0 T8) 123, 101, 100 (6); Jesse Noa Noa (P1 S1 T8) 140 (2), 100 (6); Georgie Osborne (P1 S0 T2) 140, 100; Lorenzo Kaa (P3 S0 T7) 140st, 140, 125, 121, 100 (3); Lee Barbarich (P3 S2 T8) 180, 133, 121, 100 (5). Black Wanoa (P0 S0 T6) 140, 100 (5); Nigel Higham (P0 S2 T5) 134, 133, 121, 100 (2); Wayne Morrell (P1 S2 T3) 140, 121, 117; Kevin Morrell (P1 S1 T11) 140st, 140, 100 (9); Mike Jones (P1 S2 T10) 140st, 140 (2), 138, 125, 100 (5); John Kingsbeer (P1 S0 T10) 140, 100 (9).

Roseland Dilligaf 13 2NZ Say My Name Again 8: Pete Archbold (P2 S1 T6) 140 (2), 100 (4); Wari Phillips (P2 S2 T3) 140, 134, 100; Junior Akurangi (P3 S1 T13) 180st, 180, 140st, 140, 125, 121 (2), 116, 100 (5); Vern Marshall (P3 S1 T8) 140st, 100 (7); Morris MacDonald (P1 S0 T3) 118, 100 (2); Anaru Ashby (P1 S2 T11) 140, 100 (10). Kayne Arahanga (P2 S1 T13) 180, 140st, 140 (2), 100 (9); Mannie Duncan (P2 S1 T4) 140, 115, 101, 100; Thao Duncan (P1 S2 T18) 140st (3), 140 (2), 138, 121 (2), 105, 100 (9); Webby Lewis (P1 S0 T7) 140 (3), 100 (4); Walter Whaitiri (P0 S1 T4) 100 (4); Aimee Collier (P0 S0 T2) 123, 100.

Cossy 2 PHL 2 2NZ Corys 6-Shooters 13: Steve Nisbett (P1 S0 T3) 121, 100 (2); Allen Wildbore (P1 S0 T2) 138, 100; Puna McRoberts (P1 S0 T5) 140, 125, 120, 100st, 100; Joe Hall (P1 S0 T1) 100; Gaynor Nisbett (P0 S0 T3) 116, 100 (2); Tangi Hohipa (P0 S0 T1) 132. Glenn Higgins (P1 S1 T6) 140st, 100st, 100 (4); Terry O’Neill (P1 S1 T2) 140, 100; Rio Edwards (P3 S1 T9) 140, 121, 100 (7); Rich Moore (P3 S1 T2) 100 (2); Alf Cross (P3 S1 T7) 140st, 140, 137, 135st, 125, 100st (2); Nick Roberts (P3 S1 T1) 100.

2NZ Valkyries 6 2NZ Rebels Wahine Toa 9: Amelia Campbell-Ratapu (P2 S1 T7) 103, 100st (3), 100 (3); Destiny Barbarich (P2 S0 T4) 130, 121, 100 (2); Jessie Richardson (P2 S1 T4) 140, 111, 100 (2); Shivy Lewis (P2 S0 T6) 134, 100 (5); Jonleigh Campbell-Ratapu (P0 S0 T5) 100 (5); Kehua 2NZ Valkyries (P0 S0 T0). Hups Haapu (P1 S0 T1) 100; Lorna Wynyard (P1 S1 T4) 114, 111, 100st, 100; Nyoka Fox (P3 S0 T4) 140, 100 (3); Syndi Barbarich (P3 S1 T1) 100; Tarn Kiri (P1 S1 T3) 121, 100st (2); Chae Whaitiri (P1 S1 T1) 118.

2NZ Eastland Port Raiders 6 2NZ TCL 9: Curly Waikari (P0 S0 T2) 110, 100st; Woodie Wood (P0 S1 T0); Kathy Penfold (P1 S0 T3) 121, 102, 100; Josh van der Lem (P1 S1 T2) 100 (2); Bob Fraider (P2 S1 T3) 140, 100 (2); Mark Stenning (P2 S0 T4) 138, 100st (2), 100. Chris Giddens (P2 S1 T7) 123, 100 (6); Awa Irwin (P2 S0 T3) 110, 100 (2); Brayden Pokai-Giddens (P1 S1 T4) 140, 121, 100 (2); Kaui Namana (P1 S0 T0); Shaolyn Edwards (P3 S0 T3) 121, 100 (2); Cameron Mihaka (P3 S1 T0).

Cossy B Coz 7 2NZ Vikings 8: Gary Harding (P2 S0 T4) 140, 134, 100st, 100; Holly Gibb (P2 S1 T3) 121, 101, 100; Steve Deedman (P1 S1 T1) 114; Alan Stairs (P1 S0 T4) 135, 120, 100 (2); Nicki Stairs (P1 S0 T2) 140, 100; Lindsay Grenfell (P1 S1T1) 100. Tobias Campbell-Ratapu (P2 S1 T6) 140st, 140, 100st, 100 (3); Petra Waihi-Aspalter (P2 S0 T2) 127, 124; Chalet McKean (P3 S0 T1) 100st; Tama Irwin (P3 S1 T1) 125; Matiu Hawea (P0 S1 T2) 140, 100, Kehua 2NZ Vikings (P0 S0 T0).

2NZ (3) 7 RSA (1) 8: Ora Taukamo-Pohio (P3 S1 T3) 174, 121st, 100; Lance Cook (P3 S0 T4) 101, 100 (3); Jay Matete (P1 S0 T4) 120, 100st, 100 (2); Marlaine Taukamo-Pohio (P1 S1 T0); Faenza Hewett (P0 S0 T3) 116, 110, 100; Heni Pewhairangi (P0 S1T4) 101, 100 (3). Nick Morgan (P2 S0 T3) 100 (3); Kelly Cribb (P2 S1 T0); Frank Hooper (P1 S1 T2) 120, 100; Mary Panirau (P1 S0 T1) 100; Charlie Turangi (P2 S1 T1) 121; Kehu Beauchamp (P2 S0 T3) 120, 101, 100.

2NZ McCann’ics 6 Cossy Chaos 9: Mackey Walker (P2 S0 T3) 115, 100 (2); Mere-Kingi Nepe (P2 S0 T2) 100 (2); Leah Monika (P1 S0 T1) 103; Hoia Monika (P1 S0 T1) 100; Ngata Monika (P2 S1 T9) 140st, 140 (2), 125, 122, 100st, 100 (3); Carol Nepe (P2 S0T2) 140, 125. Liz Low (P3 S1 T1) 100; DJ Poi (P3 S1 T4) 140, 100 (3); Ernst Spreiter (P0 S1 T0); Jenny Northover (P0 S1 T1) 114; Ness Fraider (P1 S0 T3) 125st, 100 (2); Karen Harding (P1 S1 T1) 121.

DRAW — 2NZEF: 2NZ Bullz v Roseland Dilligaf, 2NZ Rebels v 2NZ Say My Name Again, 2NZ Corys 6-Shooters v 2NZ Rebels Wahine Toa, 2NZ Valkyries v 2NZ Eastland Port Raiders, 2NZ Vikings v 2NZ (3).

COSMOPOLITAN CLUB: Cossy 2 PHL v 2NZ TCL, Cossy B Coz v Cossy Chaos.

ROSELAND: Roseland v Cossy DONE & Dusted

RSA: RSA (1) v 2NZ McCann’ics.

Your email address will not be published. Comments will display after being approved by a staff member. Comments may be edited for clarity.

Poll

  • Voting please wait...
    Your vote has been cast. Reloading page...
    Are you pleased that New Zealand history will be taught in all schools and kura from 2022?